На село възрастните хора са единствените със сигурен доход. Което ги прави желана плячка за крадците. |
В българското село се вършат ужасни престъпления. Често пъти с такива абсурдни цели, че човешкото съзнание отказва да приеме историята за истина. "Такъв на мене няма какво да ми вземе, бе. Какво ще ми вземе? Джигеря?", казва 78-годишният Рангел Шишков и се пипа по гърдите, за да покаже, че друго няма. "А на него?", добавя иронично, тупайки мълчаливия си съсед по пейка, който е на същия хал. Рангел от село Ново село, Пловдивско (както сам се представя), разтегля уста в беззъба усмивка. И толкова по темата. "Така е, така е", съгласяват се останалите на пейката в центъра на селото. И те като него - с по един-два зъба, побелели, прегърбени, но с усмивка. И малко безразлични към околния свят. Тук-там някой пуши цигара, друг мърмори нещо, трети просто се припича на пролетното слънце.
На метри от окупираната от старци пейка, в кметството, кметът Тодор Атанасов, седми мандат, говори почти същото. "Много е важно как се представят нещата и аз съм против да се казва виждате ли, хората треперят от страх. За мен е много неприятно, че Ново село изведнъж влезе в новините по такъв начин. Но нямаме такива работи при нас, просто този случай така стана, иначе няма", уверява той. Подкрепя го и полицейската статистика. На пръв поглед. За последните два месеца на територията на районното управление Стамболийски (10 села) има 14 кражби, 6 от които са разкрити. И един грабеж с фатален край в Ново село.
На 3 март Златка Кузева открива трупа на баща си в къщата му, намираща се в близост до ромската махала. Димитър Папазов, бивш пощенски служител, 88-годишен, трудно подвижен (ходел с два бастуна по разкази на очевидци) е убит от двама души. Причината за смъртта - механична асфикция, открили го с възглавница върху главата. Полицаите от Стамболийски разкриха престъплението за 5 часа. Заради добрата им работа кметът е написал благодарствено писмо до вътрешния министър Цветан Цветанов. Убийците - Димитър Ангелов (29 г.) и Ангел Мерджанов (22 г.). Първият осъждан 6 пъти, вторият - 2 пъти. Димитър наскоро е излязъл от затвора. От къщата на дядото взели 32 лв., казан за ракия, пакет брашно и медна лозова пръскачка.
Хапнали кашкавал и салам,
които намерили в хладилника. "Като видяхме това, вече знаех, че е някой от нашите хора", казва старши инспектор Желязко Атанасов, началник "Криминална полиция" в Стамболийски. И се оказва прав - с Димитър се познават отдавна. "Аз лично съм го вкарвал за грабеж", казва той. По думите му Димитър има десетина години затвор в кратката си 29-годишна биография. "Тоя човек не краде само когато спи", казва инспекторът. Димитър започнал от детска педагогическа стая и продължил по-нагоре в йерархията на полицейския черен списък. Макар и по-малко проявен, другият, Ангел Мерджанов, също има минало. Днес двамата с в ареста с обвинение за убийство.
12 март, село Тюркмен, Пловдивско, около 21 часа. Двама маскирани нахлуват в дома на 82-годишните Георги и Станка Шумкови. Единият е въоръжен с нож. Удрят и ритат старците, искат им пари. Станка казва, че няма. Георги пък хваща ножа на нападателя, а онзи дърпа и му прерязва пръстите, след това го порязва и по главата. В крайна сметка крадците си тръгнали с 5.20 лв., които Станка изтърсила от портмонето си, и казали, че ще се върнат, когато старците вземат пенсия, поръчали парите да ги чакат на масата. А пенсията всъщност била в джоба на бабата, но тя се оказала смела, запазила самообладание.
9 март, село Ягодово, Пловдивско. 28-годишният Димитър Черчелов влиза в дома на 71-годишния Банко Банков и го убива с брадва. На следващия ден младият мъж се връща в къщата, за да вземе пенсията на стареца - 300 лв. През това време дядото лежал чисто гол, с размазана глава. Пред съда Димитър казва, че съжалява за стореното и иска домашен арест. Оставят го в килията.
14 март. "Изумени сме от тази жестокост, с която се извършват тези нападения и грабежи над хора, които не могат да се съпротивляват или да окажат физическа намеса". Старши комисар Тодор Чонов, началник на полицията в Пловдив. Същия ден разпорежда засилено полицейско присъствие в малките населени места, за да се предотвратят бъдещи престъпления.
Юли 2010 г. - МВР обещава полицай във всяко село от 2011 г. с малко уточнение - ако бюджетът го позволява.
Август 2011 г. - ГЕРБ праща полицай във всяко село. Явно пак догодина. Зам.-шефката на управляващата партия Искра Фидосова заявява, че приоритет ще е сформирането на общинска полиция. "Сигурността на хората и на имуществото им е една много болна тема по селата, затова поемаме ангажимент във всяко да има полицай", казва Фидосова. Времената са предизборни.
Днес никой не помни тези обещания. Управляващата партия се е оплела в министерски смени, бонуси, кметовете
не искат да влизат с лошо в новините,
а полицията се старае да демонстрира, че си върши работата. Но в малките населени места, където царят идилия и безработица, има една тъжна истина - старците с мизерна пенсия са единствените хора със сигурен, постоянен доход. А при това са и напълно беззащитни.
"В нашето районно във всяко село има полицай и екипната работа - разследващ, оперативен работник и инспектор отиват на местопроизшествието, дава много добри резултати", казва Желязко Атанасов от Стамболийски. Твърди, че ако поне се намали броят на пунктовете за изкупуване на метали, нещата ще се подобрят. За себе си е намерил отговор какви мерки да се вземат. Според него трябва да се дават ефективни присъди още при първото престъпление. Иначе ефект няма. По-късно става по-лошо. "От затвора те излизат по-големи специалисти. Ако се е занимавал с обикновени кражби, примерно, вижда в двора ви една медна тава, влезе и я вземе, след затвора вече е научен да разбива и какво ли не още. Просто там е един университет", казва старши инспекторът.
За полицай във всяко село и справянето с битовата престъпност ще се заговори отново, защото идват предизборни времена. После всичко ще утихне. И след време някъде някой полицейски шеф отново ще има нещастието да нареди засилено присъствие в малките населени места, за да предотвратява бъдещи престъпления. Докато всичко утихне. После пак.
78-годишният Рангел Шишков от Ново село няма да поиска обещанията на управляващите да се изпълнят. Защото не може, не иска и не знае как. Няма да го поискат и редовите полицаи. Също и селските кметове. Пак поради тази причина. Остават избирателите.