:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,328
Активни 700
Страници 4,231
За един ден 1,302,066
Челен опит

Испанците успяха да сломят жестокостта на банките

Хиляди безработни жители на изпадналата в криза държава, вдъхновени от българска активистка, успяха да предоговорят ипотечните си кредити, преди финансовите институции да изземат жилищата заради неплатени вноски
Снимка: www. 20minutos.es
Активистите на" Платформата на пострадалите от ипотеки" протестират пред банков офис в Мадрид.
Стотици хора са се струпали пред жилищен блок в Мадрид, скандират и носят плакати в подкрепа на някой си Ронале де ла Круз. Той, съпругата му и четирите им деца са поредните имигранти, които принудително трябва да бъдат изведени от жилището, закупено с ипотечен кредит. Де ла Круз, който от десет години живее в Испания, е загубил работата си и е спрял да плаща банковия си заем, заради което фамилията ще бъде изхвърлена от дома си. Банката го е осъдила, че не погасява задълженията си; изпратено му е съдебното решение и известие, че жилището ще бъде конфискувано. Мъжът е безработен и няма откъде да вземе сумата за поредната вноска по ипотечния кредит. Преди служителите на финансовата институция да позвънят на вратата на Ронале де ла Круз (48 г.), който се е препитавал като строител и е родом от Доминиканската република, пред дома му са се събрали шумните активисти на придобиващото все по-голяма популярност в Испания социално движение "Платформа на пострадалите от ипотеки" (Plataforma de los Afectados por la Hipoteca, или PAH). Те обикновено преговарят с банкерите с надеждата да извоюват по-приемливи условия за изпадналите в затруднения кредитополучатели.



Движението бележи сериозни успехи...



Платформата на пострадалите от ипотеки е основана през февруари 2009 г. от малка група граждани в Барселона, които си поставят за цел да накарат властите да приемат в Закона за ипотеките т.нар. право за едностранно прекратяване (dacion en pago) - получателят на ипотечен кредит да приключи кредитните си отношения с банката, без да носи отговорност за размера на непогасения кредит над стойността на обезпечението, т.е. след като банката вземе имота, кредитополучателят да бъде освободен от всякакви други плащания по заема. Испанските банки обикновено финансираха над 50% от общата стойност на имотите, които клиентите им искат да закупят, а по време на процъфтяващата икономика - дори и 100%. По време на икономическия бум най-предпочитани бяха ипотеките, които обаче не предвиждат в случай на неплатежоспособност на получателя с конфискуването на жилището да се заличи кредитът. Този вид заем бе доста по-евтин. Конфискуването на имота обаче покрива само 60% от стойността на дълга и дори и след като са се разделили с имотите си, хората трябва да платят още 40% от сумата, която са получили при взимането на заема, както и съдебни такси, възлизащи между 40 000 и 60 000 евро.

Активистите на "Платформата на пострадалите от ипотеки" започнаха да се събират на улични протести през ноември 2010 г. и подеха кампания под надслов "Спрете отнемането на жилища". Испанското "Движение на възмутените", известно още и като "15-М", се присъедини към усилията на "Платформата на пострадалите от ипотеки", в което дейна активистка е и



българката Татяна Роева



Тя живее повече от десетилетие в Мадрид със съпруга си, но остават без работа и спират да плащат вноските по ипотекирания си апартамент. След дълга битка и с подкрепата на Платформата, Роева успява да победи банката кредитор, която й опрощава лихвите по заема и с изземването на имота кредитът е заличен от регистрите.

Властите в Барселона бяха едни от първите, които се вслушаха в исканията на "Платформата на пострадалите от ипотеки" и през октомври м.г. градският съвет обяви, че сформира специална комисия, която ще разглежда всеки случай поотделно, когато става въпрос за конфискуването на недвижим имот. Държавниците в Каталуния застанаха и зад предложението в Закона за ипотеките да бъде включено правото за едностранно прекратяване на заема. Стотици други испански градове предприеха подобни действия. Регионалното правителство на Каталуния не само че изрази готовност да приеме т.нар. право за едностранно прекратяване, но и обяви, че ще обсъди възможността банките и кредитополучателите да могат да се договорят семейството да остане в жилището, като плаща наем на финансовата институция.

Банките, макар и по-плахо, също се вслушват в предложенията на "Платформата на пострадалите от ипотеки". В Мурсия например около 100 семейства са успели да договорят право за едностранно прекратяване, а хиляди са тези "щастливци" в цяла Испания. В много случаи, след като е договорена тази клауза, дългът се погасява с отнемането на недвижимия имот, а финансовата институция често се съгласява да разреши на фамилията да остане в имота срещу определен наем.



"Банките не са станали по-добри



сега, но правят това, защото ги принудихме да се погрижат за имиджа си", се казва в съобщение, разпространено от "Платформата на пострадалите от ипотеки". Големите банки в Испания като Bankia, CaixaBank SA и Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA (BBVA) признават, че са облекчили условията по ипотеките на хората, които са засегнати тежко от икономическата криза и не могат да погасяват вноските си. От Bankia дори не скриха, че са предоговорили условията по кредитите на 100 000 свои клиенти, като половината от тях са с ипотечни кредити.

Испанският министър на икономиката Луис де Гиндос внесе в парламента законопроект, който предвижда банките да опростят лихвите по ипотечните заеми на хора, които са останали без работа и не получават социални помощи. От Платформата заявиха, че "това е стъпка в правилната посока, но има още много неща, които правителството може да направи". Социалното движение призовава правителството да изкупи от банките много от конфискуваните имоти, за да настани в тях социалнослаби семейства. Засега обаче този призив остава нечут.

Платформата на пострадалите от ипотеки, която има свои клонове в над 40 испански града, всяка седмица организира срещи с хора, които изпитват трудности при плащането на вноските по ипотечните си кредити. Броят им главоломно расте заради икономическата криза, която удари Испания. Безработицата в страната е над 23% - най-високата в страна - членка на ЕС, като най-засегнати са младите хора и милионите имигранти, пристигнали на Иберийския полуостров по време на икономическия бум. Голяма част от чужденците са взели кредити, за да се сдобият с имот - условие, необходимо, за да могат да доведат в Испания цялото си семейство. Останали без работа сега, заемите се превръщат във воденичен камък за тях. От 2007 г. насам в Испания са отнети над 350 000 имота заради неплатени ипотечни заеми, като в голяма част от случаите цели семейства остават на улицата. Над 160 изземвания на недвижими имоти са били спрени от социалното движение, а Платформата преговаря с банките да отпуснат на стотици задлъжнели допълнителни заеми, за да не останат тези хора на улицата.

Това се случва, въпреки че в Испания има над 6 млн. недвижими имота, които са необитаеми и голяма част от тях са собственост на банките, отбелязва "Иберосфера". Банките пък са се сдобили с толкова много недвижими имоти, които са непродаваеми, въпреки че цената им непрекъснато пада и са ги причислени към т.нар. лоши активи. Според рейтинговата агенция "Фич" стойността на иззетите от нередовни платци имоти средно е с около 40% по-ниска от цената при отпускането на кредита.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA (BBVA) е една от тези, които се съгласиха да облекчат условията по ипотеките на безработните испанци.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Акциите по принудителното изгонване от домовете им на хора, които не могат да плащат вноските по ипотечните си кредити, обикновено са съпътствани от протести на "Платформата на пострадалите от ипотеки".
11
5060
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
30 Март 2012 01:25

Ами така е то с кредитите!

____________________________________
Кредитът - модерното робство

30 Март 2012 01:39
Аз да припомня една моя стара идея - да се направи паметник на неуспелия кредитополучател. Знайно е (не за кредитополучателите разбира се), че поради това, че лихвите са по-високи от растежа и поради неефективности и пазарни изкривявания, един определен процент (от 2-3% в добрите години до 15-20% в лошите) от кредитополучателите са обречени да не могат да си платят заемите каквото и да правят (т.нар. лоши кредити). Тези хора са неизбежни жертви на кредитната система и просто няма как да няма такива. Затова, поне едни паметници може да им се вдигнат - поне това са заслужили. Дори съм измислила къде трябва да се сложат тези паметници - срещу сградите на централните банки.
30 Март 2012 02:54
Абе в това движение има здрав смисъл :
Не можеш да си погасяваш заема - банката си прибира жилището и кой откъде е .
Не ми се вижда разумно да се търси още нещо от неуспелият кредитополучател. Все пак банката , давайки кредита си е калкулирала риска да не си получи всичките пари и той е изразен в размера на лихвата. Която , забележете , все пак е плащана известен период от време.
Така че да си взема обратно имота и да си го продава на следващия кредитополучател. Това е бизнесът.
30 Март 2012 04:36
Много се радвам,когато се намери кой да каже истината!Поне какво се случва в другите държави..Защото тук така сме се заровили в тъпотия и егоизъм,че не виждаме по-далеч от носа си,а и повечето медии ни занимават само с жълти клюки.Затъпяването и опростачването,омразата са стигнали своя връх!Коментарите още са малко..но скоро ще се почне:Кретените да не са вземали кредити!Банките са в правото си да определят сами лихвите!Отнякъде може да изскочи Каролев и да ни"обясни" всичко!Или пък Дянков с поредната лъжа,че прави нещо по въпроса..което съответно не прави ,а каквото предлага,не може да стане така.Има едно простичко нещо,което трябва да се приеме и то се нарича:Закон за фалит на физическите лица.Т.е. банката прибира имота,длъжника фалира и не плаща повече.Но и кредит няма да има като я е докарал до там.Причините хората да не плащат са много,част от тях са неправилна преценка и подвеждаща реклама.Но и най-опасните сред тях са безработицата,ниските доходи и високите разходи и лакомията на банките,които вдигат лихвите/вноските.Един закон за фалит може да им покаже,че това последното няма да мине и ще започнат да имат интерес да си задържат клиентите.
30 Март 2012 09:43
Едно е да си мислиш, че си извил ръцете на банките.. друго е реалността. А реалността е - банките нямат интерес да взимат имотите на кредитополучателите - щото тези имоти въобще няма да им покрият кредитите. Заради това и банките се съгласяват на предоговаряне. Едва след като нищо няма никакви изгледи кредитополучателят да плаща по кредита/даже и намален/.. само тогава му се взима ипотекирания имот.
30 Март 2012 12:09
Едно уточнение.
Всяка автономна провинция в Испания си има собствени банки.
Банката “Банкя“ допреди близо 2 години се казваше "Caja Madrid"(Каха Мадрид) и е нещо като столична банка в "Provincia de Madrid" и не може да бъде класифицирана като “една от големите банки на Испания“. Все едно някой от Коруня де каже, че “Caixa de Galicia“ (банката на Галисия) е сред големите банки. После, банка BBVA съвсем се беше шашнала, защото на всеки нов неин клиент подаряваше комплект тигани, тенджери, капаци и джезвета. Докато в статията наистина е изтървана най-голямата и богата банка в Испания. Банка “Сантандер“ със седалище Билбао - "Pais vasco" (страната на Баските).



30 Март 2012 12:52
У нас ситуацията е малко по-различна, т.к. над 90% от хората са собственици на недв. имоти и обикновено са теглили кредит за второ жилище. Така че не им дреме много, ако банката им вземе второто жилище, пък и поради същата причина банките не отнемат много жилища и не ги изкарват на пазара в големи количества, тъй като ще се сринат цените им и това може да повлече банкови фалити. Всичко това е калкулирано в лихвите по кредитите у нас, които са 2-3 пъти по-високи, отколкото в Зап. Европа и което способства повечето банки в България да са все още на печалба (разбира се, в съчетание с все по-увеличаващите се такси и комисионни за различните банкови услуги).
30 Март 2012 12:55
Тука гражданите не се кахърят само по форумите и по кафетата.Сдружават се,манифестират,съпротивляват се и в много от случаите постигат поне част от исканията си.А в моята автономна област-Наварра, вече има съдебни постановления от последна истанция(окончателни,без право на обжалване) които анулират задълженията с конфискацията на имота.Всяка една банка,когато ти дава ипотека си наема специалист за оценка на имота въз основата, на която определят сумата на заема.Разбира се разходите за оценката се включват в заема и ги плаща клиента.Няма никаква логика след като им предадеш ключовете от апартамента,банките да плачат за още пари,щото не са си покрили кредита след продажбата(съмнителни търгове)на имота.
30 Март 2012 13:02
Бобърче,данните са прави ,ако става въпрос за активи в Испания.В момента тече процес на сливания на каси и банки,така че Банкия беше с най-много активи в Испания,а от 3 дена вече е Ла Кайша,след сливането си с Банка Сивика(от своя страна обединение на три Каси).А иначе в абсулютни стойности Сантандер е най-голямата,но тя има много активи(банки или финансови иституции)в чужбина.
30 Март 2012 17:25
То Христос изгони търговците и сарафите от храма, ама кога ли това човечество ще изгони с камъни и дърве алчните банкстери!
31 Март 2012 10:18
Средната лихва по ипотеките в ЕС е 3.92 % - четох го някъде. В България е над 10 %. Ние в ЕС ли сме или не сме?
Заплатите ни са 4-5 пъти по-ниски от европейските. Ние в ЕС ли сме или не?
Поставени сме при 10 пъти по-лоши условия от другите и трябва да се справяме по-добре от тях.

Как е в Англия? Купуваш имот с ипотека, имотът е на банката до внасянето на последната вноска. Не искаш да плащаш - банката си взема имота, дава ипотеката на друг като ти удържа комисионна за сделката и ти връща парите, които си дал до момента. Това е - ясно и просто.
Когато казах на мой клиент(мениджър в агенция за недвижими имоти) колко е лихвата по ипотеките в България той зяпна. Каза ми - остави имота на банката, да ти върне парите и да видим дали ще намери някой, който да плаща такава лихва по ипотека.
Как да му обясня останалото? Той няма да ме разбере изобщо...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД