:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,031
Активни 646
Страници 3,934
За един ден 1,302,066
Анализ

Новият шеф на Европарламента е амбициран да го отърве от комплекса за малоценност

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Мартин Шулц с Хеле Торнинг-Шмидт, премиерката на Дания, която в момента е ротационен председател на ЕС.
Европейският парламент може да прави или да отменя законите в ЕС, но сред широката общественост той се възприема като нещо неуместно. И неговият нов шеф иска да промени нещата, макар и чрез някакъв вид старомодна конфронтация. Констатирайки, че е "огромно предизвикателство" да бъде "благоразумен и безпристрастен", Мартин Шулц твърди след два месеца работа, че неговата институция винаги е изложена на риск да бъде отписана от общественото съзнание.

Макар да е истински институционален играч след 2010 г., когато най-новият договор на ЕС му даде правомощия във фактически всички области на политиката, 736-членният Европарламент страда от комплекс за малоценност - заради все по-намаляващата избирателна активност и унизителния срам да бъде считан като институция, която



единствено подпечатва взети вече решения



Неговите предложения при изработването на законите - либерализирането на законодателството в сферата на услугите и пристанищата - останаха недооценени или бяха "откраднати" от страните членки, твърди Мартин Шулц в първото си интервю, откакто през януари пое новия пост. Пакетът от шестте закона, които значително увеличиха контрола на Брюксел върху националните бюджети "бе наистина сериозно разработен от членовете на ЕП до последния детайл, но накрая Европейският съвет го взе и го представи пред света като исторически пробив."

Единственият начин да се промени статуквото и имиджа на институцията е политически бой с юмруци, смята той.

"Аз съм боец. Опитвам се да накарам Европейския парламент да се противопостави на ръководителите на правителствата", заяви германският политик, който затвърди репутацията си на биткаджия, докато оглавяваше Партията на европейските социалисти. В очевиден контраст с по-дискретния му предшественик (поляка Йежи Бузек) Шулц иска да бъде



възприеман като контрапункт на премиерите



Той изтъква различията, които има с лидерите на Унгария и Холандия - и двете страни са под наблюдение от ЕС по въпросите на човешките права. Най-големият му кошмар е, че Европейският съвет, който става все по-мощен форум на европейските лидери, не е подложен на достатъчен парламентарен контрол.

"Ролята на Европейския съвет е най-големият проблем за ЕС като цяло и за Европейския парламент по един много специфичен начин. Ето защо аз настоявам да присъствам (на срещите на върха на ЕС)." Шулц има само две години, за да утвърди парламента на политическата карта.

Впрочем той вече загуби една битка. Провали се опитът му да присъства на новоучредените срещи на върха в еврозоната - идеята бе присъствието на председателя на Европарламента да се наложи като нещо естествено, подразбиращо се от само себе си. Той обаче смята, че може да има повече късмет с друго начинание - да превърне Европейския парламент в място, където лидерите да обсъждат въпроси, засягащи ЕС като цяло, а в идеалния случай - във форум, където френско-германският дует



"може да бъде" балансиран или оспорван"



"Това трябва да стане "редовно събитие, при което изключителни събития в държавите членки да доведат до дебат в Европейския парламент. Ако например една Италия се провали, ЕС има огромен проблем. Решението на италианското правителство засяга всички членове на Европарламента, защото то засяга избирателите, които изпращат евродепутати на Европейския парламент", каза Шулц, обяснявайки защо италианският премиер Марио Монти бе поканен в парламента, за да представи подробно плановете си за излизане на страната от кризата.

Европейският парламент е може би в най-деликатното си положение от 1979 г., когато се състояха първите преки избори за евродепутати. Националните парламенти отстъпват ключови бюджетни правомощия на Брюксел. Това е нещо, срещу което Шулц иска да противодейства, като накара държавите членки да предоставят на институцията му



повече "контролни права" в тази област



Но обикновеният избирател не се идентифицира с Европейския парламент. Електоралната активност в провежданите на всеки 5 години избори постоянно пада, достигайки 43% на вота през 2009 година. "Нуждаем се от видими за обществото успехи, при които хората могат да се убедят, че Европейският парламент прави нещо за повечето демокрация", казва Шулц. Това също иска да се пребори с нагласите, според които депутатите са възприемани в страните си като "излишни, безполезни човешки същества", а в Брюксел като "важни лица, които имат думата."

Шулц е видимо раздразнен, че Европарламентът е бил лишен от възможността да проведе дискусия за Търговското споразумение срещу фалшификатите АКТА - а то бе повод за категорична петиция до институцията, подкрепена от 2.5 млн. души. В момента договорът се разглежда от Съда на ЕС, което отложи дебата по него за през следващите 18 месеца. Един от начините да привлече повече вниманието към ръководената от него институция е да накара избирателите да почувстват, че техният вот на изборите за Европарламент през 2014 г. ще има значение.

"Моето усещане е, че следващите европейски избори ще се превърнат в надпревара между личности и техните програми за това кой да оглави Еврокомисията", твърди Мартин Шулц. Той многозначително предположи, че в избора за следващия председател на Еврокомисията ще се борят полският премиер Доналд Туск от десницата, "Мартин Шулц от социалистите", Ги Верхофстад от либералите и Даниел Кон-Бендит от "зелените".

"Това е само един вариант", добави той шеговито.









1682
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД