Членове на Пиратската партия в Германия се появиха облечени като пирати при поредната среща със свои съмишленици в град Инглощад. |
Медиите в Германия отбелязват, че благодарение на победата им в Саар, вятърът започва да носи техните пиратски платна към провинциите Шлезвиг-Холщайн и Северен Рейн-Вестфалия, където през май се очакват избори за местните парламенти. Обществените проучвани засега показват, че Пиратската партия ще прескочи бариерата от 5% и почти сигурно
ще направи фурор и в тези области
Все по-ясно става, че пиратите действително са в състояние да поемат по стъпките на Зелените като представители на новите обществени течения. Успехът им се дължи най-вече на това, че те съумяват да се свържат с младото дигитално поколение по-убедително от всяка друга партия във ФРГ, където почти 80% (60 милиона души) имат достъп до интернет и са все по-активни в глобалната мрежа. И както сочат допитванията в Германия, над 25% от избирателите, които са гласували за първи път, са избрали именно тази партия.
Пиратите станаха още по-популярни, след като обявиха война на търговското споразумение срещу фалшивите стоки ACTA, за което се смята, че може да ограничи сериозно свободата в интернет. Те се обявиха за нова политическа формация, която ще залага на пълна прозрачност и потребността от свобода. А прозрачността се постига чрез открити дискусии в интернет и свободна конкуренция при издигането на кандидатури за съответните постове. В дългосрочен план тази линия може и да се провали, но за момента е изключително успешна и се харесва на все повече хора. Особено на фона на старите "народни партии" и скандалите с техните политици, които се оказват забъркани в корупционни и лобистки афери.
21-годишният Денис е уебдизайнер и според германското сп."Шпигел" има момчешко лице. Той е от Пиратската партия и заедно с други членове обсъждаха актуалните проблеми в ресторант "Хемингуей" в покрайнините на Хамбург. На дневен ред са предстоящите през май местни избори в провинциите Шлезвиг-Холщайн и Северен Рейн-Вестфалия. В Саар пиратите имат едва 347 членове и не можеха да разчита на многоброен електорат, защото малката провинция е с предимно застаряващо население и повече селски райони. Но това, което помогна на пиратите на изборите там, беше схващането за повсеместна корупция, с която се свързват двете основни партии в страната - Християндемократическият съюз (ХДС) и Германската социалдемократическа партия (ГСДП). "Прозрачността засяга всеки в Саар", смята Михаел Хилберер, който е един от пиратските кандидати за депутат в местния ландтаг. Той обеща да обнародва всички договори в публичния сектор, както и да публикува онлайн срещите на комисиите. Според Хилберер целта на пиратите, които описват себе си като "партия на информационното общество", е
да замени "политиката от задната стая"
на традиционните формации чрез прозрачност и гражданско участие. 46-годишният бизнесмен Торстен Ланг идва на срещите на Пиратската партия през последните няколко месеца и твърди, че преди време се е чувствал политически представен от Свободната демократическа партия (либералите) заради социалнолибералната й ориентация. Според него обаче тя е пропиляла шансовете си. Това, което кара Торстен да идва на срещите на пиратската партия, е надеждата, че тя истински защитава идеята за гражданското участие в политиката. За това не е чудно, че за пиратите гласуват и все повече бивши поддръжници на другите основни политически формации.
Партията на пиратите има специална софтуерна програма Mumble за конферентни разговори, която позволява на членовете и поддръжниците да провеждат дискусии от домовете си или откъдето поискат, стига да имат интернет, микрофон и слушалки. Клаудия Байер, която е около 40-те, скоро е пробвала програмата и се е научила да работи с нея след обучение. "Винаги можеш да попиташ каквото и да е и никой няма да ти се присмее, ако не схванеш от първия път. Усещането да бъдеш вземан насериозно и оценен е също важно в политическия дебат. Чувстваш, че те наистина искат ти да участваш, без значение какво знаеш и какво не по въпроса", казва Байер. Според нея именно това е причината, поради която пиратите са успели да привлекат толкова много млади хора в политиката. За Партията на пиратите неформалните срещи в някой бар са важна част от предизборната кампания, тъй като те позволяват на потенциалните последователи да придобият непосредствено впечатление, без да се обвързват по някакъв начин. Според лидера на ГСДП в Шлезвиг-Холщайн Ралф Щенгер пиратите нямат платформа и нямат какво да кажат за местни политически въпроси. Тези, които гласуват за Партията на пиратите, обаче го правят основно защото подкрепят различния начин за правене на политика. "Хората от поколението на Щенгер протестираха стотици пъти срещу ядрените бойни глави на САЩ в Германия, но те продължават да си стоят там. За сметка на това пиратите успяха бързо да спрат прилагането на спорното споразумение ACTA", казва Франк Соболевски, електротехник на свободна практика.
Това, че при пиратите много неща са неизпипани, засега не им носи негативи. Няма значение също така, че и
членовете на тази партия са по-скоро наивни
и неподходящи за реалната политика. В своята целева група пиратите възбуждат нерв, който либералите или Зелените или вече не могат, или никога не са могли да докоснат. Пиратската партия, която бе създадена през 2006 г. по примера на "шведските пирати", всъщност запълва една празнина в германското политическо пространство. Със своя имидж на непохватен, но духовит дигитален маниак, пиратите вероятно са най-близки до онези млади хора, които тепърва ще гласуват. Поколението, отраснало с интернет, вижда в тях правилния политически отговор на техническата революция. А това e уникално предимство с огромен потeнциал. Той може не само да ги вкара в Бундестага догодина, но защо не и във властта. Ако се представят добре, те биха могли да направят евентуална коалиция със социалдемократите и Зелените, не само на местно ниво. А защо пък не и с консерваторите на сегашната канцлерка Ангела Меркел. Все пак именно в Германия навремето се появи първата истинска "зелена партия" и даде тон на другите страни в това отношение. И германците отново да получат повод да поучават другите нации как са отворени за новите промени в живота, особено ако са свързани с интернет или политиката.