:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,297,462
Активни 358
Страници 5,030
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Българите в чужбина се увеличават, посолствата намаляват

София закрива още пет мисии тази година, а МВнР ще продаде поне 13 имота в чужбина
СНИМКА: www.dzen.gradina.net
Генералното ни консулство в Мюнхен ще е още по-натоварено след закриването на дипломатическото бюро в Бон.
От 2010 г. външното ни министерство шумно стартира реформа, чиято цел официално е да се реорганизират българските дипломатически мисии в чужбина и да се оправи имиджът на страната в света. Като основни причини за посланическите рокади беше изтъкнат големият брой посланици, които били сътрудници на Държавна сигурност (ДС), и да се спестят пари заради финансовите затруднения на държавата във връзка с глобалната финансова криза. Тези дни стана ясно, че поне още пет посолства - в Литва, Естония, Индонезия-Сингапур, Чили и Венецуела, ще бъдат закрити т.г., а посланиците там официално ще бъдат отзовани, защото са работили за ДС навремето. Това става ясно от решения на Министерския съвет, подписани на 14 март от вицепремиера Симеон Дянков, който заместваше Бойко Борисов по време на злощастното му посещение в Катар. През 2011 г. Външно закри 15 посолства предимно в Латинска Америка, Азия и Африка.

Преди две години министър Николай Младенов обясни, че МВнР управлява 83 посолства, 6 постоянни представителства към международни организации, 19 генерални консулства, едно консулство и две дипломатически бюра. След новите решения посолствата ще станат около 70, макар че от Външно още не са готови да предоставят точни данни. Общо в задграничния щат на министерството имаше над 800 щатни бройки, като бяха наети допълнително още 400 местни граждани в различни страни. Почти 65% от бюджета на министерството отива именно за издръжката на тези представителства. Според проектобюджета, одобрен от правителството, т.г. министерството отново ще разполага със 106 милиона лева, както и през м.г. За осигуряване на допълнителни приходи е планирана продажбата на десетки имоти зад граница. Освен че остава със същите пари, външното министерство трябва да събере над 5 млн. лева повече собствени приходи според заложеното в проектобюджета.

През декември м.г. правителството прие нов Устройствен правилник на МВнР, с който числеността на целия персонал на ведомството се определя на 1350 щатни бройки. Това представлява намаление с 9%. Не е ясно обаче дали съкращението ще засегне само незаети щатни бройки, или ще има и реално съкратени. Външното министерство до момента не е обявило никакви конкретни разчети. Не е ясно и доколко от това ще бъдат засегнати администрацията в София и служителите в задграничните представителства.



За т.г. Външно смята да продаде поне 13 имота зад граница



Говорителят на МВнР Весела Чернева отбеляза наскоро, че това не значи допълнително съкращаване на мисиите ни в чужбина. Чернева допълни, че средствата от продажби ще могат да бъдат използвани от МВнР за капиталови разходи. В новия бюджет се предвиждат ремонти на две сгради - приоритетно това са посолствата на страната ни в Белгия и САЩ, които са в "конструктивно опасно състояние". В Брюксел посолството ни се намира в затворена улица в парков район и според МВнР сградата е с конструктивни проблеми. От министерството обясниха, че са направени констатации от местна специализирана фирма, според които има индикации, че сградата е със занижена стабилност и товароносимост. Подобна била ситуацията и с мисията ни във Вашингтон. За сградата там също има изготвена техническа експертиза с точни предписания за наложителните ремонтни действия по конструкцията. Къщата, в която е представителството ни, се намира в центъра на столицата на САЩ, която била стара, с гредоред и имала конструктивен дефект. Цялата сума, предвидена за основни ремонти на имоти зад граница през т.г., е 1.38 млн. лв. За 2011 г. за текущи ремонти бяха предвидени 824 472 лв., а за основни - 615 000 лв.

Освен това ведомството на Николай Младенов трябва да изплати 5.5 млн. лева стари задължения, като с предимство ще се изчистят задълженията към Германия и Франция, натрупани през последните 30 години. Също така се търсят купувачи за сградата на бившето посолство и търговското ни представителство в столицата на Замбия - Лусака. Мисията ни в африканската държава е закрита още през 1997 г. Външно иска да се отърве и от сградите на две посолства в Южна Америка. Това са представителствата ни в Кито, столицата на Еквадор, и в Богота - столицата на Колумбия, които бяха официално закрити с решение на правителството през далечната 1990 г. Сградата на мисията ни в Богота дори беше ограбена преди няколко години, при което престъпници прокопаха тунел до изоставената сграда на българското посолство в Колумбия и необезпокоявани изнесли оттам всичко, каквото могат. За изтичащата 2011 г. се предвиждаше МВнР да има приходи от продажби на недвижими имоти за около 9 500 000 лева. Сумата обаче не беше изпълнена заради провалената сделка за мисията ни в Судан. Колко пари Външно ще получи от продажбите на имоти т.г. ще стане ясно, когато тези продажби се реализират на практика.

И ако за някои от тези страни важат аргументите, че там няма нужда от наши представителства, защото няма интерес към страната ни или няма голям брой живеещи българи, закриването на редица наши дипломатически мисии в Европа разбуни духовете сред тамошните български емигранти. През август м.г. Министерският съвет реши да разпродаде окончателно бившия комплекс на посолството ни в Бон - бившата столица на Западна Германия, и да закрие дипломатическото ни бюро там в началото на лятото (най-вероятно през юни). Засега от София не казват кога официално ще стане това, което обяснява защо в сайта на министерството бюрото все още е посочено като наша мисия в чужбина. Според различни източници досега българската държава е продала недвижими имоти в Бон за почти 2.5 млн. евро. Според Федералната служба за миграцията и бежанците



в момента в Германия живеят около 96 000 българи,



като само м.г. е пристигнало попълнение от около 21 000 души, които легално са се настанили във ФРГ. Съвсем друг е въпросът, че точният брой на сънародниците ни със сигурност е поне два пъти повече от официалните данни заради нелегалните ни емигранти. Най-много от легалните българи са се настанили именно в провинция Северен Рейн-Вестфалия, тоест в районите около Бон и Кьолн - около 37 932 души. Следва Бавария, където живеят около 23 000 българи, и на трето място е столицата Берлин с 14 000 души. Именно в тези три области доскоро имаше български дипломатически представителства - дипломатическо бюро в Бон, генерално консулство в Мюнхен и посолството ни в Берлин. Със закриването на бюрото в Бон сънародниците ни са изправени пред сериозен проблем, когато им дотрябва помощ от нашите мисии. Особено това важи за студентите, от които над 50% живеят и учат именно на територията на консулския окръг в Бон. Те са записани в т.нар. висши училища с образователна степен "бакалавър" (Fachhochschule), като причините за това са получаваното професионално-практическо образование и относително по-краткият срок на обучение. Официално в Германия се обучават около 8000 наши студенти, като най-голям е броят им в Северен Рейн-Вестфалия (3552) и Бавария (2662). В Берлин техният брой е около 1800. Така, след закриването на дипломатическото ни бюро в Бон, студентите и другите българи ще трябва да пътуват поне 570 км до консулството ни в Мюнхен или също толкова до посолството ни в Берлин. Парадоксът е, че на тях ще им е по-близо да отскочат до мисиите ни в Брюксел или в Хага, които се намират на 200 километра от Бон, но на повечето тези мисии не им вършат работа. Външно все пак се надява да се сдобие скоро с имот в германския град Франкфурт на Майн, където да се открие консулство, което е заложено в бюджета за т.г. Франкфурт е избран както заради голямата ни диаспора там, около 4000 души, така и заради това, че е седалище на Европейската централна банка. Но засега съществено раздвижване по този въпрос няма. От Външно отбелязват, че има и няколко почетни консули. Но те не могат да извършват административни услуги. В същото време броят на българските сезонни работници в Германия през м.г. е нараснал с около 90% спрямо 2010 г. и тази тенденция се очаква да продължи. А с това и претенциите на нашите сънародници към дипломатите ни във ФРГ.



В Италия пък се намира другата ни голяма европейска диаспора,



която по неофициални данни наброява над 100 000 души. Там наскоро бе закрито генералното консулство в Милано, независимо че поне 50 000 българи, които живеят именно в Северна Италия, направиха подписка срещу тази мярка и я изпратиха още м.г. на премиера Бойко Борисов в защита на консулството. Първоначално от Външно съобщиха, че няма решение за закриване на генералното консулство в Милано, а само за връщането на генералния консул Гарбис Агопян, който има досие в ДС. По-късно от министерството все пак признаха, че закриват консулството, защото е едно от най-скъпите за издръжка. Тогава за сравнение те дадоха консулството ни в испанския град Валенсия, което обслужвало много по-голям район от този край Милано и обработвало с 60% повече заявления, а пък излизало много по-малко на данъкоплатците, уточниха от МВнР. От Външно обещаха, че българската общност в Милано, която е около 30 000 души, няма да остане необгрижена, без значение дали ще бъдат назначени консулски дни от Рим, или пък заявленията ще бъдат пренасочени към най-близката мисия в словенската столица Любляна. Така всички българи ще трябва най-вече да разчитат единствено на посолството ни в италианската столица, докъдето от Милано са 585 километра.



В Испания пък, пак по неофициални данни, живеят около 200 000 наши сънародници,



като най-много от тях са се заселили в областите край Валенсия, следвани от Кастилия и Леон и столицата Мадрид. Това е с поне 30 000 души повече, отколкото преди две години. Тогава около 40 000 нашенци в област Валенсия дори поискаха да се създаде българско училище в района, но без успех засега. Преди избухването на глобалната криза сънародниците ни в Испания бяха заети предимно в строителния сектор. Много малък брой от тях се завърнаха в България, като повечето предпочетоха да останат и да работят каквото им падне в Испания. Много от тях са в обслужващия сектор - хотелиерство, ресторантьорство, гледане на възрастни и болни хора. Разбира се, има и някои, които се занимават със собствен бизнес, главно в търговията. Има някои в туристическия бизнес, както и голям брой сезонни работници, които пристигат за бране на маслини, портокали, мандарини и ягоди. През октомври м.г. българската футболна легенда Христо Стоичков официално беше назначен за почетен консул на България за испанските провинции Каталуния и Арагон със седалище в Барселона, в чийто футболен отбор той навремето игра. Стоичков обаче едва ли е голяма помощ за сънародниците ни, защото рядко напуска пределите на България, особено след като стана старши треньор на футболния отбор "Литекс" в Ловеч. Така на практика обаче две наши консулства - в Барселона и Мадрид, където работят около десет души, обслужват административните проблеми на 200 000 българи.

Във Великобритания е другата наша голяма емигрантска общност, която е около 100 000 души, като най-много са в столицата Лондон - 39 000. За тях отговаря само посолството ни в Лондон. В САЩ пък живеят около 300 000 наши сънародници, като най-много са в Чикаго - над 50 000. За тях се грижат посолството ни във Вашингтон, Генералното консулство и Постоянно представителство в Ню Йорк, както и генералните консулства в Чикаго и Лос Анджелис.

 Бившето българско посолство в Бон.
СНИМКА: www.civicimages.com
Дипломатическата ни мисия в американската столица Вашингтон ще се ремонтира.
СНИМКА:www.diplomatic-bg.com
Повечето ни сънародници в Италия вече разчитат предимно на посолството ни в Рим.
СНИМКА: www.bulgaria.be/
Българското посолство в Брюксел.
22
5067
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
01 Април 2012 21:14
Не 5, а 500 трябва да се затворят!
Това ще е най-добрата помощ за българите в чужбина!
01 Април 2012 21:42
Защо националното знаме е без герб?
**************
Посолствата ни могат да се намалят и до 50. Да обитават по-скромни сгради и да представляват страната ни в 2-3 съседни (ако са по-малки) страни.
01 Април 2012 21:50
Бройката "Министър Н. Младенов" е отявлено излишна - от нея да се почне.
01 Април 2012 22:28
Един милион и половина български граждани, живеят в чужбина. Административните услуги в чужбина са под всякаква критика, бавни, скъпи, да не ви дава Господ да останете без лични документи в чужбина. Администрацията дере от емигрантите по три кожи, преценете сами:

Тарифа 3, издаване на лични документи в чужбина:
За "бързо" издаване на паспорт в срок до 60 дни съответните таксите са като следва.

За първи паспорт на лица до 14 годишна възраст : 32 евро
За следващ паспорт на лица до 14 годишна възраст : 42 евро
За паспорт на лица от 14 до 58 годишна възраст : 62 евро
За паспорт на лица 58 до 70 годишна възраст : 42 евро
За паспорт на лица над 70 години : 32 евро
За паспорт на лица с трайно намалена работоспособност или с вид и степен на увреждане 50 и над 50 на 100 : 24 евро.

Може лми някой да каже, колко струва издаването на паспорт в България? (в левове)
01 Април 2012 22:31
O, забравил съм да уточня. В горните суми на влизат таксите за куриерската фирма, които са естествено задължителни.
01 Април 2012 23:54
Към горепосочените суми не влизат и разни допълнително-задължителни глобички /винаги се измислят такива "по нареждане от България"/.

Не се издават никакви разписки за заплатените такси, услуги и глоби /за фискален бон да не говорим/. Отговорът на служителите е, че са много натоварени и затова ще получим "всичко" при получаване на документите / т.е. след около 3 месеца/. През това време нямаш никакво доказателство, че си внесъл сума от около 200 евро.

Други две нарушение - връчват празни бланки за акт за установяване на административно нарушение и за наказателно постановление, които хората сами си попълват и разписват.

Недопустимо е да бъдат принуждавани български граждани да подписват непопълнени (празни) бланки за установяване на извършено нарушение и за издаване на наказателно постановление, както и подписване на разписка без в същата да е посочен конкретно размер на наложената глоба. В случая не се касае само за административно нарушение, а вероятно и за осъществяване на състав от Наказателния кодекс / НК/ на Р.България

Недопустимо е да се издават едновременно /в един и същи ден/ акт за извършване на административно нарушение и наказателно постановление, предхождани от заплащане на глоба в размер на х евро, за която не се издава съответния документ (разписка, фактура, фискален бон и др.) в момента на плащането.

Съществено нарушение на закона е и невръчването на издадените акт и наказателно постановление в деня на издаването им на неговия адресат, предвид обстоятелството, че текат преклузивни срокове за подаване на възражения срещу акта и обжалване по съдебен ред пред компетентния съд на издаденото наказателно постановление.

И най-възмутителното е, че на възраженията ни "компетентният орган" МВнР не даде точен и ясен отговор, а от консулството отговориха в стил " прави сте, но влезте ни в положението".

В какво "положение" да влезем?! Да се оставим да ни манипулират и използват служители и дипломати, нарушаващи законите?!
Но... какво ли всъщност можем да направим ?!
02 Април 2012 00:51
Не зная за броя на другите емигранти, но в Лондон са много повече от 40 000.
За едно пълномощно ме накараха да плащам в брой след като всичко в Лондон се плаща по банков път защото няма такса.
Далаверата е голяма!
02 Април 2012 01:15
Това коет ме е чудело, защо е толкоз трудно човек да донейтне неща липсващи в посолството. Чакаш да речем цял час за да попълниш две бланки и да ти снимат един документ. ОК, но ако речеш да им купиш копирна машина, принтер, компютър или нещо не чак толкоз скъпо но полезно, не може. Та нали е обикновена човещина и желание следващият път, дано да не е скоро, да имат възможност да те обслужат по-бързо.
02 Април 2012 03:59
Не знам как е в други посолства,но в Мадрид е ад.За едно пълномощно губиш един ден и то при положение,че живееш в областта.За 30 хил.души обслужването е като в последното БГ село,стая 4 на 4,2 гишета и дълга опашка.
02 Април 2012 05:04
Станете си граждани на страната в която живеете, продайте всичко в БГ, и няма да имате никакви проблеми.
02 Април 2012 05:47
Станете си граждани на страната в която живеете, продайте всичко в БГ, и няма да имате никакви проблеми.


И после ДИ ще напише "Отмъстителите"2ра част.
02 Април 2012 06:48
В Брюксел са две посолства - за Белгия и за ЕС.
Тов на снимката е посолството към ЕС.
02 Април 2012 07:15
За съжаление БГ посолствата не вършат почти никаква работа. Все са в почивни, празнични и "елате утре", четвъртък и т.н. дни.
02 Април 2012 09:28
Ами как да обясниш на празни кратуни, че на емигрантите с ВСЕ ОЩЕ български документи им трябва единствено нормално обслужване. Дреме ми за принадлежността към ДС на консул или служител - то ако ние, емигрантите се интересувахме от "реномето" на миисите ни в чужбина - щяхме да сме си в България.
Ама вместо нормално и бързо обслужване, каквото получаваме в страните в които живеем - получваме отегчени физиономии, туткане, мотане, дребни ганьовски далаверки за по кинта-два (ПРОДАВА се за $2 празна бланка, не може да си я принтираш), пълна професионална неграмотност и свърепо отношение към "клиентите" от времето на ресторантския соц.
Ама простите тикви на власт не могат да разберат, че това не е въпрос на пари, усмивките са безплатни... въпрос на манталитет е.
Поне в едно нещо успяват - когато закъсал (все още) гражданин на РБ прибегне до "услугите" на съответното консулство - той неминуемо усеща буквално "дъха" на родната действителност, която е позабравил в нормалната държава. И ако е имал некакви бегли сенки на зараждане на носталгия - няколко минути "общуване" с Държавата бързо разгонват еретичните мисли и вкарват заблудения син в правия път.
И всеки следващ път желанието за пълно отсвирване (за@баване на поддръжата на всякакви БГ документи) става все по-силно.
А вие, господа тикви си бройкайте агентите на ДС по консулствата....
02 Април 2012 10:31
много от коментарите за съжаление описват напълно точно нещата. неграмотен технически персонал, корумпирани чиновници, нефелни "дипломати" ... министър на външните работи, който е от ДС котило и напълно извън действителността...
02 Април 2012 12:45
Здравейте,
В "Обществените съвети на българите в чужбина" http://globalbulgaria.free.fr/ подготвяме писмо до МВнР и министър Младенов по административното обслужване на българите в чужбина. Систематизираме изложените по-горе проблеми и ще направим конкретни предложения. Ще ни намерите на Фейсбук, или можете да пишете коментарите си тук.
02 Април 2012 15:07
Или просто се свържете с други българи наблизо до вашия адрес и не се занимавайте с посолствата.
Адреса е:
http://www.bgstreet.net
02 Април 2012 15:28
Българите в чужбина се увеличават, посолствата намаляват

Резонно.
Скоро няма да я има тази държава.
02 Април 2012 16:24
САЩ - 300 хил.
Великобритания - 100 хил.
Испания - 200 хил.
Италия - 100 хил.
Германия - 96 хил.
--
Дотук 796 хиляди български граждани
А като прибавим и живеещите в останалите държави по света и най-вече в Турция, Гърция, Македония, Португалия, Австрия, Франция и т.н., които би трябвало да са още повече, че и нелегално пребиваващите и неотчетените от статистиката, то какво излиза - 2-3 милиона български граждани си живеят и работят извън България, а какво отчита нашата статистика, не знам.
02 Април 2012 17:42
Българското посолство в Брюксел.

Ало-у-у, редакцията, обновете си архива! В Брюксел има 4-ма посланици (към ЕС, към Европейска сигурност, към НАТО и двустранен). Посолствата са три. На снимката е старото към ЕС, което чака да се запълни с чиновници, когато България поеме Председателството. Новата сграда на посолството към ЕС e на площад Луиза. А това е посолството (двустранното, за което явно става дума в статията): (снимка: натиснете тук)
02 Април 2012 20:37
XYZxyz,
Нашата статистика отчита това, което и е казано да отчита.
Как иначе управниците ще вземат пари от европейските фондове и ще си заделят комисионните като ги "усвояват"?
Преди 3 години рядко чувах българска реч по улиците на Лондон, а сега... насякъде.
Все повече хора идват прогонени от родината. Банките смъкват кожата на обиковените хора с лихвите и процесът на обезлюдяване на България върви с пълна пара.
Кой ще ни замести на нашата земя? Е, това вече е друга тема.
05 Април 2012 02:29
От личен опит-голяма част са излишни.Последният път имах нужда от консултация относно легализация на дипломи и т.н.Служителят любезно ми каза да попитам някой мой познат....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД