:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,759
Активни 713
Страници 24,226
За един ден 1,302,066
Vox populi

Факултетният феодализъм срива академизма

Пълна вакханалия на хабилитирането отчита и форумът на "Сега"
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Професор вече не е благородническа титла, констатират читателите на "Сега"


ГНевен

Тази вакханалия на хабилитиране беше съвсем очаквана още преди да се приеме (т.е. наложи от ГЕРБ) новият закон ЗРАС. Още преди приемането имаше сериозни възражения по много точки от закона, даже Конституционният съд отмени половината от текстовете, но комисията към Народното събрание с господстващо участие на "кадри" (например Ирина Соколова) от ГЕРБ-ерската скамейка с презрение ги отмина. Имам преки впечатления, тъй като вече неколкократно бях член на жури - процедурите се провеждат в камерен състав и по различни правилници, съставени от съответните университети. Няма никакво наблюдение върху това, което става. Докато при защитите на дисертации все пак кандидатът излага съдържанието на труда си както преди, аудиторията от пет лица не може да зададе достатъчно, и то компетентни въпроси към докторанта. За сравнение, преди в съответните специализирани съвети дискусията беше много оживена и плодотворна. Но по волята и бясната амбиция да стане И ТОЙ професор министърът наложил ЗРАС, закри ВАК, която въпреки че наистина се нуждаеше непременно от рационализиране на дейността си, по този начин отвори широко вратите за производство на "учени" и по неговите думи науката премина от "свински тръс" в "спринт". Ето сега виждаме непосредствените резултати от спринта, а по-нататъшните ще видим в следващите години!



pirx

Напълно според очакванията, сега всичкото близко до съответния паша ще стане доцент, професор и т.н., а в някои институти на БАН няма пари за жури и имаше мораториум на конкурсите.



intel_inside

Струва ми се, че това е правилно. Преди имаше дискриминация - не знам кой си професор, не знам кой си доцент.

Сега, днес - вече може всеки. Воля, политическа и друга - достатъчно е да я имаш.

Вижте какъв хубав пример има във висшето образование. Едно време изпити, чудеса, несправедливости... Днес вече бройката потенциални студенти е приблизително равна на бройката родени. Без съмнение за 20 години БГ успя да постигне небивал възход в процента висшисти сред пълнолетното население.

Девалвация на стойностите, приравняване, уравниловка, ох, пардон, извинете ме... реформа.

Не беше ли това целта?



Andrey

"Долу", в реалността на българската наука, нещата през очите на един редови учен са - невероятен хаос в изключително неграмотно написаните вътрешни наредби и правилници, абсолютно безнаказан и масов двоен стандарт, гавра със старателните и подкрепа на некадърните (стига да са напипали вярната стратегия - осигуряване на превоз или някакви други услуги - според потребностите на съответния местен феодал). Проблемът изобщо не е в някакво митично производство "на килограм", а в това, че днес в още по-силна степен израстването в научната йерархия става по параакадемични критерии, а не по реалните заслуги на човека.



SvSophia

intel_inside, въобще не си прав, могат само хранените хора на ректора. Нашият е назначил една, с извинение, комисия от двама химици, един икономист и една диалектоложка, които казват ставаш ли, не ставаш ли. И изобщо не те допускат до жури. Ама че тези, четворицата, нищо не разбират от твоята наука, няма значение. За хора вече в пенсионна възраст (навършили 65) се отпускат конкурси за професори, а за младите се бавят или спират. Там, където наистина трябват хабилитирани или колегите отдавна са готови, не се отпускат бройки, под предлог че нямало пари. Да не говорим, че конкурсите, в противовес на ЗРАСРБ, минават през Академичния съвет. От една година факултетът е обявил конкурси за главни асистенти, няма кой да води часовете, а ректорът ги бави, но обявява конкурси за професори в несъществуващ още факултет и т.н. Много си беше добре старата система с научните съвети. Само ВАК трябваше да се премахне или промени. Този местен феодализъм срива академизма.



Фандорин

Вузовете плачеха преди, че Партията решава кой да стане професор; искаха автономия и реформи. Ето ви ги реформите, какво пак плачете? Поемете си най-сетне отговорност за това, което направихте, а не все друг да ви е виновен!



Brightman

Научните звания се превърнаха в длъжности. Професор не е благородническа титла, а просто название на заемана длъжност. Кой и как я заема - отделен въпрос. Или автономия на ВУЗ, или единна национална система за висше образование. Или автономия, или национална система за образование и качество. И двете хубости едновременно не може.



Nafarr

Е, част от "новите" професори в БАН просто преди се наричаха старши научни сътрудници и не са се появили от небитието. Не са и произведени на килограм, а само им е сменено на/званието.

Днес пих едно капучино на терасата на ресторанта на БАН.

За всеобща изненада, захарта се продава отделно от кафето и не е включена в, ъъъ, пакетната цена, като пакетче захар струва 1 ст.

Стопанската дейност на БАН умилява...



Patriot1965

Колко струват академичните звания в България ще разберете, като отчетете факта какъв е делът на научни проекти, инициирани и ръководени от български граждани, финансирани по рамковите програми на ЕС.

Отделно за академичната инфлация е показателно предпочитанието на богатите или просто по-заможните семейства да образоват децата си в чужди университети.

И накрая, заплащането на академичния труд е най-показателно за инфлацията на звания и степени - много често един добър майстор (строител, готвач, автомонтьор) се радва на по-високо заплащане на труда си - и то справедливо.



brightside

"Вече"!? Университетите си бълват професори на килограм много отдавна. Цялата процедура е свързана с принципа "мой/наш човек", безочливо плагиатстване и компилации от най-ниско естество.



hamel

Професор не е благородническа титла? А трябва да бъде. Както беше. Какво, неприятно ли ви е, че някой срещу знания в крайна сметка, предоставени на обществото, е получил по-особен, "благороднически" статус в обществото? Неприятно ви е. Е, получавате това, което получавате.



Бобърче

На западняците, като им кажеш за БАН, и се усмихват загадъчно. Явно има за какво.

БАНскалии сами си раздават титли, сами им се кефят, сами си четат никому ненужните си умотворения, както и сами си наблюдават пъпа, дорде изпаднат в състояние на "нинбус".

От друга страна, ако прочете човек което и да е Curriculum Vitae на някой БАНскалия, направо ще се смае от знанията, уменията и откритията, които притежава въпросната личност. Да се чудиш как до сега не е бил забелязан от световната наука?!

Засега по точки македонското БАН бие българското. Ама онези поне са си откровено луди.



Анастаси сиров

Аз съм професор и смятам, че титлата ми е напълно заслужена. Подписана е от трима професори, аз станах четвъртият в нашата академия. Ако някой мераклия иска да стане и той професор, трябва да се докаже пред нас. Ще попитате, коя е тази академия. Отговарям - Димитровградска табладжийска академия. И наистина имам диплома. С подписи и печат.

9
3439
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
17 Април 2012 08:38
На западняците, като им кажеш за БАН, и се усмихват загадъчно. Явно има за какво.
БАНскалии сами си раздават титли, сами им се кефят, сами си четат никому ненужните си умотворения, както и сами си наблюдават пъпа, дорде изпаднат в състояние на "нинбус".
*** от писанията ти личи от километри, че нищо не знаеш за БАН.
Първо не съм видял някой чужденец да се подсмихва, когато му кажех, че съм от Bulgarian Academy of Sciences.
Второ, БАН едва сега при Игнатов си раздават титлите, както всички университети у нас сега. Прди всички титли се раздаваха от ВАК, като там имаше членове и от университетите и от БАН. Спри да пишеш и да увеличаваш простотията в страната, като нищо не разбираш.
17 Април 2012 08:53
Научната дейност
у нас е най-сериозно атестираната у нас Тя имаше много степени и при всяка степен се правеше атестация. Науч. сътрудник 3-та (асистент) степен, 2-ра степен (старши асистент), 1-ва степен (главен асистент). Тези атестации се извършваха по институти на БАН и факултети на университетите. След това с;ледва (старши науч. сътр. 2-ра степен) доцент, (ст.на. сътр. 1-ва ст. (професор). Тези звания се даваха от ВАК, като за ст.н. с 2-ра ст. (доцент) се искаше докторска дисертация (кандидат на науките на времето), а за ст.н.с. 2-ра ст. (професор) - доктор на науките дисертация. В БАН даже младши научен сътрудник не моежеше да се стане без кандидатска (сегашна докторска) степен. Високото ниво на доктосрките дисертации все още се е запазило в СУ и БАН. Сега рецензирам една такава, която има 6 работи в най-престижни международни научни списания и вече 10 цитата от такива списания. Тобва е началото на научната кариера на млад човек. За сравнение и в ъв Франция и във Германия видях защити без една излязла статия.
17 Април 2012 09:49
В БАН даже младши научен сътрудник не моежеше да се стане без кандидатска (сегашна докторска) степен.


голема глупос, както и твърдението, че големият докторат бил задължителен за професор
17 Април 2012 11:52
Mrx++ е абсолютно прав за големите докторски като необходимо условие за професор (или ст.н. 1-ва ст. в БАН). Макар, че в закона действително имаше вратичка, която да допускаше изключения, те не бяха възможни в БАН, според точка в устава на академията. Съответно кандидатската дисертация беше необходима за ст.н. 2-а ст. (или доцент).

Колкото до н.с. - по-ниските от трите степени можеха да се заемат и без кандидатска дисертация, но в много институти на БАН по вътрешни правила тя беше задължителна за най-високата, н.с. 1-ст.


Колкото до ЗРАС - хаосът беше предизвестен. Пак повтарям, това е поредният пример, когато се копират повърхностно чужди уредби по външни белези, без осигуряване на съществените условия, необходими, за да проработят тук, без мисъл за нарушените връзки с други свързани закони и практики, както и с общото състояние на образователната и научна инфраструктура.

Оставям настрана демагогията и смехотвотворните мотиви, с които игнатов мотивираше закона, както и тоталното пренебрегване на мнението на учените от природните науки (петицията против ЗРАС навремето събра над 700 подписа, сред които много от водещите ни учени, включително над 50 българи работещи в чужбина). Освен очевидният лобизъм за частните и най- слабите държавни ВУЗ (които масово го подкрепиха), както и напънът да се отслаби въобще влиянието на най-силните няколко държавни университета и академията, ЗРАС е резултат и на най- обикновена глупост и комплексарщина... Олицетворение на които е самият управленец уманитар, който, едва година преди да заеме поста, направи публично "откритието", че трябвало да се публикува в чужди реферирани списания...

Но какво друго да очакваме в страна, в която министрите се подбират от олигарси и банкери, в случая, иво прокопиев и цветелина бориславова, "интелектуално" подпомагани от НПО-та, финансирани от чужди корпорации и от същата родна олигархия.

Кога ли ще ги стигнем... румънците...
17 Април 2012 13:51
Големи, малки и средни доктори с нулев импакт фактор...
17 Април 2012 13:54
Кога ли ще ги стигнем... румънците...


скоро и турците. Само допреди 15г. бяка зад нас, сега ни застигат с бързи темпове, въпреки некачественото образование. По брой публикации на учен скоро ще ни задминат със сигурност.

А в БАН имаше и има куп н.с. 1 ст. без кандидатска. Имаше решение на ОС преди години всички дългогодишни служители да станат н.с. 1 ст. и в 5г. срок да защитят кандидатска. Ако не защитят се понижават до н.с. 3 ст. След време изискването за защита отпадна и особено при уманитарите се напълни с н.с-та 1 ст. без кандидатска.

Ст. Н.с. 1 особено в природните науки с много малки изкл. не можеше да се стане без докторат...и сега е общо взето така.
17 Април 2012 14:35
Марксе, понеже непрекъснато проглушаваш форума какви сериозни изисквания е имало и има в БАН за израстването на "нАучните" сътрудници, моля те да кажеш върху какви теми са малките и големите докторски дисертации на акад. проф. Милко Борисов и акад. проф. Ангел Балевски? (първият беше председател на Единния център по физика и предс. на ИФТТ, вторият председател на БАН).
Благодаря!
17 Април 2012 17:49
братоци Стругацки
Някъде до 1970г., че може и по-късно се ставаше професор без голяма докторска дисертацияя. Трябва да ви светне у главата, че у нас науката е била в развитие. Когато се създавала Политехниката, са назначавали обикновенни инженери за преподаватели, след което те са ставали много бързо професори. Просто е нямало кадри. Моя роднина - инженер завършил в Ааахен са го канели. След 70-те години вече започнаха да действат правилата, които изброих по-горе. Все пак тогава правилата еволюираха към по-големи изсквания за вземане на дадено звание и степен. Сега тече обратния процес, особено след като субекта Игнатов се появи като министър.
17 Април 2012 18:09
Разбрах за голямата докторска, кажи ми моля те за малките (PhD) на двамата академици и професори.
Благодаря!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД