:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,959
Активни 327
Страници 4,862
За един ден 1,302,066
Истинската история

„Ако Христос не е възкръсвал, то напразна е вашата вяра”

Иконографският тип "Мъж на страстите" представя Исус Христос след свалянето му от кръста, с множество наранявания, но жив. Поне за западните християни и поне от края на IV в. съществува изглежда далечен спомен, че изтезанията не умъртвяват Исус от Назарет. От ляво на дясно - Мозаечна икона с изображение на Христос от типа "Мъж на страстите", края на ХIII в.-началото на ХIV в., донесена от обителта "Св. Катерина", Синай, през 1380 г., от 1385/86 г. е в църквата "Светият кръст в Йерусалим" в Рим; Част от двустранна икона с изображение на Христос от типа "Мъж на страстите", края на ХIV в.-началото на ХV в., Византийски музей-Костур; Икона с изображение на Христос от типа "Мъж на страстите", ХIV в., вероятно от Балканите, открита в Архангелска област през 1920 г., от 1931 г. е в държавната Третяковска галерия-Москва.
(Продължение от миналия четвъртък)



За възкресението на Исус от Назарет на първо място бихме очаквали официалния доклад на Понтий Пилат за случилото се. Първите християни вярвали, че този документ не може да не съществува. Всъщност такъв доклад не е запазен, но не са съхранени и изобщо някакви следи в архивите на римските императори за дейността на Пилат в Юдея и Палестина, което не е чудно при толкова далечни събития.

Сред историческите свидетелства за съществуването на Исус от Назарет най-ранно остава споменаването му от еврейския историк Йосиф Флавий (37/39 г. н.е.-95 г. н.е.), който е категоричен - "...и той [Исус от Назарет] им [на "тези, които го обичаха"] се яви отново жив на третия ден..." (Юдейски древности, 18-а книга). В началото на този текст вече бяха изброени тези, на които Исус се е явил "отново жив", общо 12 или 14 души според различните евангелия, т.е. единствено на близките до него приживе, "тези, които го обичаха", според Йосиф Флавий. Дори текстовете на Йосиф Флавий да са достигнали до наши дни без последваща намеса, в което почти всички съвременни автори се съмняват, то написаното половин век по-късно свидетелство на Йосиф Флавий достатъчно стеснява кръга на свидетелите на чудото. Впрочем поне през 325 г. за Евсевий, епископ на Кесарея, откъсът, разказващ за Исус от Назарет, е съществувал, защото е цитиран в неговата "Църковна история". Век по-рано обаче текстът за възкресението отсъства в преписите на Йосиф Флавий, което е основание да се смята категорично, че това указание е добавено през III в. или най-късно през първата четвърт на IV в.

Самият Йосиф Флавий смята именно император Веспасиан за очаквания месия в друго свое произведение - "Юдейската война" (75 г. н.е.) (Ф. Ф. Брюс, 1992), та по-късното добавяне на текста за възкресението вече изглежда съвсем сигурно, като добавим и това новополучено противоречие. Отсъствието на относително независими сведения за възкресението на Исус от Назарет през първия век след изпълнението на присъдата, наложена му от Понтий Пилат, ни кара да подложим на силно съмнение действителността на такова събитие. Та кой би знаел по-добре от съвременниците му!?



* * *

Ще намерим още една интересна идея за това действително ли е съживяването на Исус от Назарет след разпъването му на кръста там, където е трудно да сме я очаквали, в християнското изкуство, т.е. в представите на самите християни, при това в същинското Средновековие.

Всеизвестно е, че при изобразяването на главните персонажи от евангелията, на сцените от тях съществува строго определен ред. За това какви да са тези изображения са се водили дълги спорове, те са оглеждани от всички страни. В частност при изобразяването на Исус Христос се използват няколко много точно определени иконографски типа, сред които и така нареченият "Мъж на страстите" (Vir dolorum), характерен за западнохристиянското изкуство. При тези изображения Христос е представян след свалянето му от кръста, с всички физически белези, които са следствие от престоя му там и от предходните бичувания, но жив. Наистина, днес се смята, че иконографските изображения от типа "Мъж на страстите" произхождат от един друг, малко по-ранен иконографски тип "Христос в гроба" (Akra Тepeinosis), характерен за източнохристиянското изкуство след ХII в. Там също Исус е представен след свалянето му от кръста, но както може да се очаква, той вече е мъртъв. Двата иконографски типа са много близки и често не могат да бъдат разграничени точно.

Една съвсем малка икона (13 на 18 см), изработена от цветни, стъклени и позлатени камъни и от сребро, съхранявана днес в римската църква "Светият кръст в Йерусалим" (Елен Еванс, 2004), се смята за първообраз на иконографския тип "Мъж на страстите", но идеята, че Исус от Назарет преживява наложената му присъда, може да бъде открита, както ми се струва, и по-рано.

Самата католическа църква обяснява по съвсем различен начин това представяне на Христос - като свидетелство за страданията му, но иконографският тип "Мъж на страстите" изглежда отразява всъщност някакъв много далечен вече през ХIV в. спомен, че Исус от Назарет не умира в резултат на наложеното му наказание. Въпреки възраженията, които може да са налице, едно такова тълкуване на събитията не е нито случайно, нито без историческа основа.

Изобщо съществуват още достатъчно други указания, може би ще се върнем на тях някой друг път, които подсказват, че дори средновековните християни се съмняват в действителността на възкресението.



* * *



Въпросът за възкресението на Исус от Назарет е в пряка връзка с главната негова цел, превърната в център на християнството като религиозно учение изобщо - настъпването на царството божие на Земята, разбирано като "непосредствено, неограничено световно господство на Бога", където "бедните, гладните, плачещите, угнетените ще бъдат удовлетворени, където страданията и смъртта ще изчезнат" (Ханс Кюнг, 1974). Това предполагаемо толкова прекрасно събитие включва, разбира се, и непременното изкореняване на онова многолико зло, което ни заобикаля отвсякъде.

Най-главното предсказание на Исус от Назарет, което той прави при това многократно приживе, е именно обещанието за настъпването на царството божие. В допълнение Исус е винаги категоричен, царството божие и унищожаването на окръжаващото ни зло ще се осъществят още при неговите съвременници, сиреч най-късно в рамките на I в. от н.е. Многократно отлагано, това събитие все още не е настъпило, а днес злото е повече отвсякога.

Теолозите обикновено дават разнопосочни обяснения на това противоречие, но само най-смелите от тях дръзват да признаят, че "ако Исус от Назарет е бил човек, то той също е можел да греши" (Х. Кюнг, 1974).



* * *



Историчността на Исус от Назарет не се подлага днес на съмнение практически от никого, напротив, Първият ватикански вселенски събор на католическата църква (1869-1870) настоява категорично за това. Нещо повече, в решенията на същия събор ще намерим, че вярващите са задължени да приемат не само историчността на Исус, но и всички чудеса, които той извършва, възкресението му също. Възприемането на тези чудеса като "легенди и митове" води за вярващите до сигурното им отлъчване от църквата.

Оттук започват различията между вярващи и агностици, и атеисти. Модерният човек не може да възприеме средновековната склонност към мистика, поднасяна със съответната подходяща за средновековните възприятия театралност. Той не проумява и вярата в действителното съществуване на свръхестествени сили и същества, макар да е ясно на всички ни, че всъщност нищо не знаем със сигурност що се отнася до тази част от окръжаващата ни действителност. Подобно отношение към историята за Исус от Назарет имат и в древността. Древноримският политически деец и писател Плиний Млади, известен със своите писма, ни оставя в едно от тях своя възглед за близкото му по време християнство. До император Траян (98-117) Плиний твърди, че християнството е "едно неестествено суеверие, което минава всякаква граница". В този случай ще е съвсем излишно даже да се поставя въпросът за възкресението пред кой да е нехристиянин в началото на новата ера, отговорът би бил съвсем ясен.



* * *



Милиони пъти е повтаряно, че истинският християнин не се нуждае нито от потвържденията на историка Йосиф Флавий, нито от каквото и да е друго историческо потвърждение за възкресението на Христос, на него му е напълно достатъчна собствената вяра, че това се е случило. От тази гледна точка каквото и да било обсъждане на възкресението е напълно безсмислено. Такова обсъждане в търсене на следите от някаква поне историческа истина може да е интересно и полезно само за любознателни нехристияни - атеисти или последователи предимно на другите средновековни култове, изповядвани и в наше време. Очевидно е, че само те биха се заинтересували от подобни исторически следи. За християните такова обсъждане е безсмислено, защото, по думите на апостол Павел, "ако Христос не е възкръсвал, то и нашата проповед е напразна, напразна е и вашата вяра" (I Коринт, ХV, 14). Очевидно е, че след тая искреност ще да е трудно да се добави каквото и да било, освен че, когато стане дума за вярвания, всяка обида е неуместна. Всеки има право на своята вяра.

293
29041
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
293
 Видими 
18 Април 2012 19:38
Етично щеше да е предната статия да няма продължение...
Но...
-------------------------
Блогът на Генек
18 Април 2012 20:10
18 Април 2012 20:16
Да бяхте помислили малко, преди да му се нахвърляте пак веднага и този път на Петрински.
Статията е отлична и пак като преди седмица - гледам и не вярвам на ушите си какво толкова ви вбеси.
18 Април 2012 20:27
Не знаех, че има такъв тип икони на Христос - "Мъж на страстите". Би трябвало да означава мъж на страданията, ама някак си...
18 Април 2012 20:34
Колко може да се дъвче едно и също?!
18 Април 2012 20:35
И после?
18 Април 2012 20:44
Не смесвайте наука и вяра!
Вярата (може би) има отношение към етиката, към морала. Науката търси истината и в този смисъл тя е независима от етиката, тя е извън морала, ако щете тя е "аморална". Всекиму своето!
18 Април 2012 20:44
В частност при изобразяването на Исус Христос се използват няколко много точно определени иконографски типа, сред които и така нареченият "Мъж на страстите" (Vir dolorum), характерен за западнохристиянското изкуство. При тези изображения Христос е представян след свалянето му от кръста, с всички физически белези, които са следствие от престоя му там и от предходните бичувания, но жив. Наистина, днес се смята, че иконографските изображения от типа "Мъж на страстите" произхождат от един друг, малко по-ранен иконографски тип "Христос в гроба" (Akra Тepeinosis), характерен за източнохристиянското изкуство след ХII в. Там също Исус е представен след свалянето му от кръста, но както може да се очаква, той вече е мъртъв. Двата иконографски типа са много близки и често не могат да бъдат разграничени точно.

Тук нещо не се връзва хронологията.
Ако типът "Мъж на страстите" (13-14 в. според написаното под изображението до заглавието) се базира върху по-ранния иконографски тип "Христос в гроба" от 12 век, то как така през 12 век ще го изобразяват мъртъв, а през 13-14 век - жив? А и от тези икони до заглавието от 13-14 век човек едва ли може да си направи извода, че там Христос е жив.
Нещо не мога да схвана.
18 Април 2012 21:17
Нещо не мога да схвана.

Естествено, че няма как да схванеш.
Първо, "Мъжът на скърбите" не е не е някаква илюстрация на Евангелието, както Петрински се опитва да ни внуши.
То никъде в Евангелията Исус не е наречен тъй - самото наименование препраща към пророчеството на Исая 53:
"2. Защото Той изникна пред Него като младочка и като израстък из суха земя; няма в Него ни изглед, нито величие; ние Го видяхме, и в Него нямаше изглед, който да ни привлича към Него.
3. Той беше презрян и унизен пред людете, мъж на скърби и изпитал недъзи, и ние отвръщахме от Него лице си; Той беше презиран, и ние за нищо Го не смятахме.
4. Но Той взе върху Си нашите немощи и понесе нашите недъзи; а ние мислехме, че Той беше поразяван, наказван и унизяван от Бога.
5. А Той бе изпоранен за нашите грехове и мъчен за нашите беззакония; наказанието за нашия мир биде върху Него, и чрез Неговите рани ние се изцелихме.
6. Всички ние блуждаехме като овци, отбихме се всеки от пътя си, - и Господ възложи върху Него греховете на всинца ни.
7. Той бе измъчван, но страдаше доброволно и уста Си не отваряше; като овца биде Той заведен на клане, и както агне пред стигачите си е безгласно, така и Той не отваряше уста Си.
8. От затвор и съд Той биде грабнат; но рода Му кой ще обясни? защото Той бе изтръгнат от земята на живите; за престъпленията на Моя народ претърпя смърт.
9. Отредиха Му гроб със злодейци, но Той биде погребан у богатия, защото не бе сторил грях, и в устата Му нямаше лъжа."

Но този синтез на страдание и смърт няма как да бъде предаден едновременно в картина - или страданието или смъртта ще е фокусът. И тук няма строго определена каноника на изображението в западното изкуство (подобно на евангелските сцени), защото това е образ за религиозно съзерцание, а не за богослужебни цели или като изобразителен наратив - сцената я има с ангели и без ангели, с кръст и без кръст и т.н. Подобен е случаят с т.нар. "Замислен Христос", както и с Пиета - не са евангелски сцени в каноничния смисъл и ги има в десетки варианти, включително има и Пиета с Бог-Отец (т.е. двама опечалени родители жалят чедото си).
Пускаш едно гугле за Andachtsbild и четеш. Касае се за тенденция в религиозната живопис на Запад, развила се покрай Ренесанса на 12ти в.
18 Април 2012 21:41
Мерси, Бонго.
"Мъж на скърбите" вече си е съвсем друго нещо.
Впечатли ме в поста ти, че има Пиета с двамата родители. Такова изображение определено не съм виждала.
Ще прочета това, което си дал.
ПП. Как беше в Диарбекир? Не съм в състояние да построя втори Орлов мост, но все пак - привет.
18 Април 2012 21:44
Изглежда, изглежда - колко да изглежда?
18 Април 2012 22:03
Значи тук изобщо не става дума за каноничен иконографски тип "Мъж на скърбите (страстите)", а за тема в изкуството още в Предренесанса.
И всичко това - че бил все още жив при свалянето от кръста няма нищо общо с класическата религия.
Така нещата изглеждат по друг начин.
18 Април 2012 22:04
Впечатли ме в поста ти, че има Пиета с двамата родители. Такова изображение определено не съм виждала.

Те са малко по-късни - 15 - 16 в.
Сега погледнах материала за "Man of Sorrows" във викито и мисля, че добре дава идея за онова, което написах по-горе.
Натисни тук
Диарбекир не ми направи особено впечатление - източните нрави и порядки зле ми действат обикновено...
18 Април 2012 22:23
Уф, а всъщност времето не е линейно, а всичко се случва тук и сега, едновременно, като на една линийка с деления от 1 до 20. Само ние си мислим, че вървим еднопосочно и равномерно от 1 към 20, на практика за многомерните линийката е цялата пред тях по едно и също време Иисус и Петрински, един до друг, защото през една точка минават безброй много прави, успоредни на друга права, обаче това зависи от броя на измеренията и от това ти колко измерен си.
Та понеже времето нито е линейно, нито се движи в една посока, нито се движи с равна стъпка, история няма и не съществува, защото всичко е взаимосвързано и потрепването на листо върху паяжина е в състояние да промени събитията отпреди 5000 години.

Причинноследствените връзки са хоризонтални и двумерни, кой може да мисли във вертикалните връзки и всичките 4 измерения?
Колко прави могат да минат през една точка, които да са успоредни на една дадена друга права?
Зависи докъде си стигнал...
18 Април 2012 22:51
кус-кус
е любимата закуска на барни
18 Април 2012 23:16
Щях да напиша нещ гадно, но се спрях - то срещу отбор "ЧерВярващи" не върви. Нали и техият шеф така ги учи : "... но ако те удари някой по дясната буза, обърни му и другата...".
Но този Вторник една жена на автобусната спирка ми даде невероятен "пас"! Въпросната лелка ми направи забележка, че вместо обичайното ми "Добро утро", днес трябвало да я поздравя с "Христос Воскресе" ... Замислих се: а защо само днес? Защо само тези три дни? Нали това е основата, смисълът на християнството - вярата, че "Христос Воскресе" ?!?! Та защо всеки ден не си казваме "Христос Воскресе" ???
Някой сеща ли се?
18 Април 2012 23:32
Щото ще ти стане навик и пак ще спреш да го забелязваш.
Затова трябва да е нарядко, за да ти действа ударно.
18 Април 2012 23:39
Без Коментар ... червен ка-де-сарски "историк" ни учи религия ,смешно и тьжно едновременно
18 Април 2012 23:45

Не съм виждал по голям историк от Петрински,хвала ти на перото господине...един път си в новото време друг път в средновековието а сега в зората на новото време,явно си личност всестранно развита и си пълен със знания но защо бе човече към всичко подхождаш с омраза;омраза към циганите,към турците ,към всички които не мислят като теб а сега си дръзнал и против хриситяните а утре сигурно идва ред и на мюслюманите а да ти кажа ,мюслюманите за такива обиди не прощават .......
18 Април 2012 23:45

Не съм виждал по голям историк от Петрински,хвала ти на перото господине...един път си в новото време друг път в средновековието а сега в зората на новото време,явно си личност всестранно развита и си пълен със знания но защо бе човече към всичко подхождаш с омраза;омраза към циганите,към турците ,към всички които не мислят като теб а сега си дръзнал и против хриситяните а утре сигурно идва ред и на мюслюманите а да ти кажа ,мюслюманите за такива обиди не прощават .......
19 Април 2012 00:03
Исус е възкръснал. Като символ. И сътворил с вярата най-голямото чудо - 2000 години все още има милиони, които вярват в учението му, а близо 3 милиарда се пишат християни. За отражението в световната култура на учението на тази малка секта, да не говорим. Наистина забележително чудо.
19 Април 2012 00:53
а сега си дръзнал и против християните, а утре сигурно идва ред и на мюсюлманите, а да ти кажа, мюслюманите за такива обиди не прощават .......

Не бой се! Няма да дръзне да пише "историята" нито на Мохамед, нито на Мойсей, нито на Сидхарта Гаутама и т.н.
Забелязал съм, че 90% от пишещите, които "реват" против Християнството, мълчат за другите религии.
19 Април 2012 01:07
Quo usque tandem abutere, Catilina, patientia nostra? Quam diu etiam furor iste tuus nos eludet? Quem ad finem sese effrenata iactabit audacia?
19 Април 2012 01:49
" ... Ако Иисус няма нищо общо с Истината и Истината няма нищо общо с Иисус, то аз предпочитам да бъда с Иисус, отколкото да бъда с Истината. "

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ !
19 Април 2012 03:16
ето още един който отказва да приеме, че дядо мраз е измислен. не е проблем само ако не си тръгнал на училище
19 Април 2012 03:22
Абе защо се поставя под съмнение личността на Йесус от Назарет. Неугов физически баща е император Октавиан Август. Той самият знае, защото говори:....храма на отца ми. Става дума за храма в Израел, който той отива да открие в своя чест по което време Мария зачева от него, пробутана му от Синедриона. Имтератор Август е Pontifex Maximus - ВЪРХОВЕН БОГ. А Христос е богочовек, защото е роден от Бога. Той самият не е бог, после му придават това качество заради баща му. В същност религията, наречена християнство е повече култ към личността.
За Веспасиан-провъзгласен за император от Осми Августовски Легион, след като от Сената искат от него помощ да спаси Рим от развилнилия се псевдоимператор Вителиус. Това става на 22 юни 69 г. от н.е. В последствие, този Легион, най-верният на императора става Първи Италийски-разквартирован в един нов град, заселен още през 48 година, но признат за град - sivitas - с Декрет за Земята на 26 Октомври 69 г. въз основа на Lex Iula Municipalis. Христос е бил многократно в този град, тъй като лино е съветвал Веспасиан още докато е бил началник на този Осми Августовски Легион.
19 Април 2012 03:25
Дайте нещо и за извънземните. Тая приказка е стара и изтъркана. Дайте ни нещо което не е претоплено. Конспираций, извънземни или нова дата на която да очакаме края на света.
19 Април 2012 03:31
Първият ватикански вселенски събор на католическата църква (1869-1870) настоява категорично за това. Нещо повече, в решенията на същия ...Тук Петрински бърка. Съборите на църквата до възникването на САЩ са общо 21. Виж в Декларациата за Независимостта, че се употребява толкова пъти ТОЙ, в смисъл, че всеки събор е допринесъл нещо божествено ,ужким с нещо от бога. В същност Томас Джеферсон подлага на остра критика Църквата по този начин в Декларацията. Църквата или Ecclesia има общо три консисториума-това е нещо като Общото събрание, докато консилиумът е нещо като постоянно действащ орган. Третият Консисториум беше свикан от Йоан-Павел Втори.
19 Април 2012 04:08
Прочетете (пак) последния параграф на Петрински и млъкнете, йуроди!
19 Април 2012 04:32
Вие имате право да фантазирате и да си въобразявате, че е повече от средновековен мит. А ние имаме право да вие се подиграваме. Има ли проблем?
19 Април 2012 04:33
Вие имате право да фантазирате и да си въобразявате, че е повече от средновековен мит. А ние имаме право да вие се подиграваме. Има ли проблем?
19 Април 2012 06:31
В последния абзац авторът е казал всичко по темата.
19 Април 2012 07:04
Колко може да се дъвче едно и също?!


2012 години, засега! И то е като хляба и виното - не омръзва. А Истината има толкова общо с Историята и историците, колкото Войната с офицерите и войниците. Професионалните лъжци могат да се наредят в следната поредица - Политик, журналист, историк, родинина/милиционер.
19 Април 2012 07:14
Господин Петрински,
Науката история няма как да докаже с документи едно "чудо". Още по-малко пък можем да се позовававме на произведения на изкуството като доказателства (късни при това) - изкуството и религията по едно нещо си приличат и по този си белег вкупом се отличават от науката - те си служат с метафоричен език (и техните послания се нуждаят от специфичен вид декодиране), различен от научния език и научните изводи, които са от рационално естество. Това са явления от различен порядък просто. Възкресението може да бъде осмислено и разбрано единствено в контекста на историята на религиите, в неговия символичен смисъл. Поради което ще си позволя да се автоцитирам:
Възкресението Христово има много дълбок телеологичен, есхатологичен и сотериологичен смисъл (преосмислящ цикличното време и "вечното завръщане" - раждане, развитие, смърт, ново раждане, на древния свят). Иде реч за прошка, жертва, изкупление, спасение. За символичен смисъл. И на този фон изобщо въпросът дали наистина е възкръснал е наивен и безсмислен.
15 Апр 2012 13:46

В този контекст, уважаеми г-н Петрински, по скромното ми мнение, единствено може да се мисли възкресението. И недокументираното му "случване" няма как да повлияе на вярата на вярващите, понеже вярата е нещо парадоксално. За нея няма и не би могло да има исторически доказателства. Както няма и за възкресението на Озирис. Нито за булото на Изида.
19 Април 2012 07:38
Уфф, пак сте тук. Пак Го мерите, разпаряте и теглите. Tъй де, в името на нáуката. Обаче съществува опасност - при тия всичките упорити дисекции - да Го уморите. И после ще трябва вашия Маркс да обожествявате, ама от него Бог не става, а само идол. Проверено
19 Април 2012 08:24
Газов,
Не барай идола, щото под предната публикация един форумец изгърмя точно затова.
Както е казано по-горе, "ние имаме правото да ви се подиграваме". Обратното не е разрешено.
19 Април 2012 09:35
Многократно отлагано, това събитие все още не е настъпило, а днес злото е повече отвсякога.
И внушението е, че християните и християнството са виновни за това, така ли? Омилостивих се и няма да се напъвам да коментирам поредния Петрински опус в най-добрите традиции на съществувалия навремето клуб "Млад атеист". Отдавам го на авторовото търсенето на оригиналност и отзвук - лошо няма.
19 Април 2012 09:46
Щом и Котарака му даде червен картон, Петрински сериозно трябва да се замисли върху творчеството си
19 Април 2012 09:54
Хер Флик:
защо всеки ден не си казваме "Христос Воскресе"
--може би защото не всеки ден(сезон) природата се събужда за нов живот....
19 Април 2012 10:01
Убава статия би казал бай Тодор пък и неуморния ход на историята доказва, че Родината под управлението на млади и стари "научни" атеисти и антихристияни неуморно върви към светлото бъдеще
19 Април 2012 10:27
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ !
19 Април 2012 10:39
ако тенденцията се запази, клиничната пътека най-сетне ще получи надлинието, което тъй желае и заслужава.
19 Април 2012 10:43
Вярвайте, защото е полезно.
19 Април 2012 10:45
"Аз не вярвам в Бог, ама той Бог помага и на тези, дето не вярват" (приписва се на Нилс Бор)
19 Април 2012 10:48
Не съм съгласен с твърдението, че злото днес е повече от всякога, особено изречено от историк. Просто днес сме по-добре информирани от вчера, включително четейки подобни статии.
19 Април 2012 11:51
Оттук започват различията между вярващи и агностици, и атеисти. Модерният човек не може да възприеме средновековната склонност към мистика, поднасяна със съответната подходяща за средновековните възприятия театралност. Той не проумява и вярата в действителното съществуване на свръхестествени сили и същества, макар да е ясно на всички ни, че всъщност нищо не знаем със сигурност що се отнася до тази част от окръжаващата ни действителност.

Виж сега Петрински. Ти говори за себе си. Остави модерния човек сам да решава кое (и как) да възприема.
А иначе, отново сме смидетели на "Класово-Партийния подход в родната нАука". Какво да го правиш, Автора това е учил, това прави.
19 Април 2012 12:00
Едно уточнение:
Не е от Назарет. Назарет се създава много години след раждането Му.
Исус е "Назарянин". Назаряните са юдейско движение което проповядва, че Йехова е бог на всички, не само на "богоизбраните".
19 Април 2012 12:03
Сега разбирам колко полезно нещо би била машината на времето. Вместо всички тези спорове изпращаме един изследователски екип в обова време и той документира какво точно е станало.
19 Април 2012 12:04
А иначе, отново сме смидетели на "Класово-Партийния подход в родната нАука".

Една форумка определи миналата седмица подхода като "рабоче-крестьянский", но май я баннаха...
19 Април 2012 12:06
той документира какво точно е станало.

Не вярваш на Историята? И на нейният честен, непредубеден и смирен Тълкувател? Срам
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД