Регионалният министър Лиляна Павлова ще превърне България в транзитен кръстопът с 300 км скоростен път от Русе до Свиленград. |
------
От думите на Павлова стана ясно, че това направление е доста натоварено, но европейски пари за него няма, ще се търсят частни инвеститори и в момента не се знае колко ще струва.
Трасето от Русе до Истанбул е част от европейския транспортен коридор 9, който тръгва от Хелзинки, минава през Киев и Москва, през Одеса към Букурещ и стига до Русе към Истанбул. Но до сряда вечер не бе споменавано като приоритет на България. Според изчисленията на експертите в регионалното ведомство инвестицията за новия скоростен път е 1 млрд. лв., което прави по 3.3 млн. лв. на км. За сравнение последната отсечка от магистрала "Тракия" от Ямбол до Карнобат струва 4.4 млн. лв. на км.
Идеята е новият път да се използва предимно от камиони и тирове, за да не се движат по магистралите. "Половината от превозните средства по този път са тежкотоварни. Единият вариант е от Свиленград те да се качат на магистрала "Марица", от там на "Тракия" през София и по новия път София-Калотина, но ние сега ще им дадем чисто нов скоростен път", каза Павлова.
От Истанбул до Капъкуле има магистрала. На българска територия има само две ленти за движение, включително през прохода Хаинбоаз. Половината от трафика по този път е тежкотоварен. Идеята е да се направи обход на Бяла, където стават много катастрофи. Трасето вече е включено сред седемте приоритетни пътища на страната ни за периода 2014-2020 г. Според министъра европейските пари няма да стигнат за всичките обекти, "защото не са безкрайни". Затова за този участък ще се търси частен инвеститор. 300-километровият път ще се даде на концесия, а инвеститорът ще събира такса от 10-15 лв. за всяко превозно средство. Според министъра това е нормална цена. М.г. кабинетът реши да се въведе тол система по магистралите у нас, с която да се заменят винетките, но се очаква това да стане най-рано през 2017 г.
Максималният срок на концесията по закон е 35 г. По думите на Павлова инвеститорът ще си изплати вложението и ще спечели 2.5 млрд. лв., но не уточни за какъв период става дума. Дори концесията да е за максималните 35 г., ако от Русе до Свиленград на денонощие се движат средно по 7000 превозни средства, както обяви Павлова, и при такса 15 лв., излиза, че за целия период печалбата на инвеститора е малко над 1.34 млрд. лв.
"Всички признават, че по този път има трафик, затова, ако за инвеститорите магистрала "Черно море" не е рентабилна заради слабия трафик, тук можем да го осигурим", каза Павлова. Според нея той може да се предложи на фирми от Катар, Оман, Китай. След заседанието на Министерския съвет в сряда външният министър Николай Младенов обяви, че до края на май у нас ще дойдат три делегации от Катар. Едната ще е водена от министър-председателя на Катар, който се очаква да пристигне заедно с турския премиер Ердоган.
В следващата половин година МРРБ ще даде възможност на кандидат-инвеститорите да заявят интерес за новия път. 1 г. е нужна за проектиране, а строителството на 300 км ще отнеме още 2 г.
ОЩЕ ПРИОРИТЕТИ
Седем ще са приоритетните пътища на България за периода 2014-2020 г. Това са лот 3 на магистрала "Струма", магистрала "Хемус", тунелът под Шипка, скоростните пътища от Русе до Велико Търново и до Шумен, както и Видин - София и разширението на Западната дъга на Софийския околовръстен път.