:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,451
Активни 689
Страници 4,354
За един ден 1,302,066
Прогнози

Три стъпки към Велика Албания

Странно е, че министър от страна - членка на ЕС, като Николай Младенов се включва в инициативи за Западните Балкани, подети от Ахмет Давутоглу
Снимка ЕПА/БГНЕС
Стотици албанци, покрити с албанския национален флаг, протестираха пред сръбското посолство в Тирана срещу това, което те наричат "репресии" над етническите албанци в Сърбия и Македония
Малко след като през миналия месец министърът на външните ни работи се закани още тази пролет да започне процес на "идентифициране на новия граждански и политически елит" в балканските страни и да инициира организирането на голям балкански форум, взе, че се случи нещо. Навръх православния Великден край Скопие бяха убити по особено жесток начин няколко македонски младежи.

Политически анализатори в съседство намесиха името на поредната Армия за освобождение, но този път не на Косово, а на окупираните албански земи. Конспиративният балкански ум съзря в тази паравоенна формация едновременно и сръбска, и косовска връзка. Медиите в балканските държави се надпреварваха да публикуват догадки за националността на загиналите младежи и други "любопитни" подробности. Становище от официална София се чу едва когато от скопското вътрешно министерство установиха, че никой от убитите не е с българско гражданство. Нашето дипломатическо ведомство преразказа тази информация, вместо само да бе проверило има ли български паспорт някой от жертвите. И използва повода, за да се присъедини към реакцията на Европейския парламент и да изкаже съболезнования на близките на загиналите. Становище на официална София не се чу.

Водещи специалисти в бившата югославска република Македония и фактори от международната общност определиха ситуацията в страната като напрегната, но без опасност от по-нататъшно влошаване на междуетническите отношения. Сякаш за да потвърди това, в Скопие пристигна на посещение президентът на Албания Бамир Топи, а официални лица в Прищина побързаха с изявления за непричастност на властите на новата квазидържава към клането на македонските младежи. Новата Армия за освобождение на окупираните албански земи обаче все не излиза от главата ми. Защо ли?

Преди две години и половина министър Младенов встъпи в длъжността на първи български дипломат с амбициозното намерение балканската ни политика да насочи вниманието си към невралгичната зона на Западните Балкани и да генерира свои инициативи, а не само да се присъединява и следва инициативите на други държави, да започне бърза обиколка в региона за запознаване на място с проблемите. По същото време в една съседна страна бе публикувана голяма статия от Кочо Данай, озаглавена



"Платформата Естествена Албания"



Разбра се, че авторът бил директор на Института за регионални прогнози в Тирана и съветник на трима албански премиери. Същото заглавие носи и издаденият освен на албански език и на сръбски, гръцки, македонски и английски програмен документ от около 200 страници. Той е представен като основан на конституцията на Албания, в която пък е залегнал "вековният стремеж на албанския народ към идентичност и национално обединение", върху който трябвало да се изгради "окончателната архитектура на недовършената албанска мисия". Албанският въпрос - според Данай - вече е излязъл извън фолклорните рамки и е преминал в реалната политика, станал е геополитическа реалност и поради това изисквал "тотално преформатиране и преконфигуриране в региона". В крак с новото евроинтеграционно време се посочва, че мисията на албанския политически елит в триъгълника Тирана-Прищина-Тетово има силна историческа основа и единствено "европейски характер", а реализирането на "Естествена Албания" трябва да бъде постигнато със средствата на диалога и демократичната дискусия.

Тук няма как да не си припомним бомбардировките на НАТО над Сърбия, бягащото в паника към Македония население от Косово. А по-сетне, в мирно време, вилнеещите озверени тълпи от косовски албански младежи, рушащи многовековни православни храмове, икони и надгробни плочи.

Но на Балканите винаги витае миризмата на кръв. И Кочо Данай ни припомня, че "в продължение на едно столетие албанците са пролели толкова кръв, колкото да изградят не една, а няколко Албании". Затова - казва той - днес, когато



силата на правото е по-здрава от правото на силата,



е назрял моментът албанците да потърсят националните си права. Защото "сегашното състояние на държавното организиране на албанците наподобява феодалните вилаети и княжества", вина за което има същността на всички "неестествени споразумения и договори от Лондон (1913) и Версай до Ялта, Рамбуйе, Куманово и Охрид (2001)". Докато Естествена Албания било понятие, сходно с принципите на организирането на Европейския съюз, т.е. едно модерно понятие, сегашното състояние на албанските територии наподобявало отоманизацията им. Бъдещата Албания щяла да олицетворява ''колкото се може по-малко гръцко, македонско, италианско или турско-албанско и колкото се може повече европейско в албанския манталитет ".

По естествен път възниква въпросът как в съвременната европоцентрична епоха строителите на Естествена Албания си представят постигането на заветната им, но твърде чувствителна за балканското пространство национална цел. Тя по своето откровение ''всички албанци в една държава '' съперничи само на девиза с подобно съдържание, смятан за патент единствено на покойния президент на изчезналата СР Югославия Слободан Милошевич, в името на който бе подпалена последната югославска война! Прочее, на Балканите никой не е бил, а и все още май не е чужд на слогана «Всички (българи, гърци, сърби, румънци, та дори и възкръсналите антични македонци) в една държава». Но май и тази война като Първата световна започна с едно убийство в Сараево, макар и не точно като това край Скопие.

Етапите, които трябва да доведат до новата Естествена Албания, са очертани с доста



богато балканско въображение:



Първо. Инициират се съответни промени в албанската конституция. Създава се Съвет на мъдреците на Албания и Косово от учени и експерти по държавно строителство.

Второ. Формира се конфедерация Албания - Косово едновременно с искане за федерализиране на Македония. Издига се искане за признаване на геноцида над албанците в Чамерия (област, включена в границите на Гърция след Лондонската конференция в 1913 г., б.м.) и завръщане там на албанците в родните им огнища и тяхната земя.

Трето. Обединяват се в една нова държава всички територии, населени с албанци, с няколко етнически малцинства вътре и извън нейната територия.

Строителите на Естествена Албания не виждат никакви основания за опасения сред съседите, защото албанският национализъм зачитал културата и традициите на съседите. Този национализъм не подценявал и не игнорирал нациите и етническите малцинства. Поради тази важна причина албанският национализъм не бил нищо друго освен един хубав, желан, неоспорим и необходим национализъм за регионалната стабилност, необходим за бъдещето на нашите деца и внуци... Какъв национализъм само! А нашият: само антитурски, антицигански и... ксенофобски! И почти никаква държавотворност...

При такава оптимистична перспектива пред регионалната сигурност какво ти генериране на свои инициативи от българската дипломация?! Какво ти идентифициране на новия граждански и политически елит на Балканите, какъв ти голям балкански форум?! Как да се осъществи идеята на младия ни първи дипломат да имаме достъп до хората в тези страни, които ще вземат решенията в бъдеще?!

Споделям тези може би частни случаи заради опасения, че конструктивното пролетно настъпление на българската дипломация може да се препъне в тях, без дори да ги забележи, и да продължи да дава уверения наляво и надясно за безусловна евроинтеграционна подкрепа: Албания, на Македония, на Сърбия, на Турция, на Молдова... Наскоро ме зарадва една, помислих си, разпознаваема българска инициатива, когато чух, че българският външен министър призовал НАТО на срещата си на върха в Чикаго през май да изпрати «силен сигнал към Западните Балкани, че вратата на НАТО остава отворена», като настоял Алиансът да започне програма за членството в него на Босна. Сетих се, че и преди три години в Талин на подобна среща пак бе лансирана, но безуспешно, същата идея. Побързах да прегледам има ли коментари в медиите на балканския Запад. Имаше, естествено. Оказа се обаче, че инициативата за ускореното включване на Босна и Херцеговина в НАТО е... на турския външен министър Ахмет Давутоглу.

Дали вълненията в Македония ще предизвикат София да прояви инициатива за цялостно разглеждане на «македонския въпрос», вместо само да изразява патерналистка подкрепа за евроатлантическото включване на съседната нам страна? Ще идентифицира ли България стратегиите на «неизучените» все още елити в региона и ще изработи ли адекватно поведение на европейска държава, без участието на която или против нейните национални интереси няма да може да бъде решаван нито един съществен въпрос на Балканите?



*Авторът е бивш посланик на България в Белград

Българският външен министър николай Младенов встъпи в длъжност с амбицията да лансира нови инициативи в българската външна политика към Западните Балкани, но засега подкрепя тези, заявени от турския му колега Ахмет Давутоглу.

 Българският външен министър николай Младенов встъпи в длъжност с амбицията да лансира нови инициативи в българската външна политика към Западните Балкани, но засега подкрепя тези, заявени от турския му колега Ахмет Давутоглу.


99
7639
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
99
 Видими 
07 Май 2012 19:49
Естествена Албания...С подкрепата на естественото еврейче...
---------------------------------
Блогът на Генек
07 Май 2012 19:50
Според мен въпрос на време е /20-30 години/ Косово да се обедини с Албания.
Защото няма логика да има две албански държави с обща граница вместо една.
А Македония - много ентически конфликти. Тежко на македонците християни, защото албанците не си поплюват, пък и имат висока раждаемост...
07 Май 2012 20:11
Да можехме да се отървем от николча ... . Много мазен.
07 Май 2012 20:32
Без НАТО‌ и САЩ, Велика Албания нанай. Колко време ще изкара Албания без подкрепата на САЩ?
А иначе , ето нещо, което БГ медиите не превеждат.
Syrian opposition studies terror tactics in Kosovo
Натисни тук
07 Май 2012 20:35
След тази статия вече съм 101% убеден във верността на приказките за професионалните-деполитизирани и де-идеологизирани посланици, чието сътудничество с ДС нямало идеологическа окраска, а само национална. Нищо вече не може да ме разубеди, че те са били напълно лоялни на евроатлантическата кауза на България.
07 Май 2012 20:46
Странно е, че министър от страна - членка на ЕС, като Николай Младенов се включва в инициативи за Западните Балкани, подети от Ахмет Давутоглу

Странно щеше да е, ако не изпълни заповедите на кукловодите си. Щом ги е изпълнил, това не е странно.
07 Май 2012 20:53

бонго, разбира се, утрира идеологическите си заблуди връз полето на националния иредентизъм, което е толкова пошло, колкото и антибългарско.
Балканите са зона, която е подложена на непрекъсната, зловеща и безкомпромисна война за територии и господство над човешки маси. И авторът е безспорно прав, когато ни обръша внимание колко голяма е опасността от възраждането на велики шовинизми - последният великоалбанския.
Нашата задача, обаче, е да намерим такива форми на противодействие, които биха обезпечили европейските принципи на съжителство върху тези територии.
А това е точно онова, което българското министерство на външните работи не е в състояние да направи.
07 Май 2012 21:05
Нищо лошо, ако се създаде Велика Албания. Ако намерят сили, дипломация и ангажират Европа и САЩ - заслужават! Да му мислим ние, които губим територии, население, престиж, да не говорим за нашата мечта за Обединена България.
07 Май 2012 21:16
Т'ва не е министър, т'ва е калинка и то...
07 Май 2012 21:43
Скопска съдба - Албанска Велика Македония, Гръцка Велика Македония, Българска Велика Македония и Сръбска Велика Македония...
07 Май 2012 21:56
бонго, разбира се, утрира идеологическите си заблуди връз полето на националния иредентизъм, което е толкова пошло, колкото и антибългарско.


Бонго, разбира се, е наясно, че тази статия би могла да бъде реч на Първанов, когато водеше манифестациите срещу НАТО и в защита на Милошевич. И Бонго разбира много добре какво се крие зад изключително внимателното подбиране на словата в този текст - от "убити по особено жесток начин няколко македонски младежи" във въведението, през "авторът бил директор на Института за регионални прогнози в Тирана и съветник на трима албански премиери" и "бомбардировките на НАТО над Сърбия, бягащото в паника към Македония население от Косово" и та чак до "инициативата за ускореното включване на Босна и Херцеговина в НАТО е... на турския външен министър Ахмет Давутоглу" в самия финал.
===
Иредентизмът (както и национализмът) на Балканите е опасен процес. Твърде опасен, за да останат местните елити извън контрола на НАТО и твърде опасен, за да останат Балканите зона на съперничество между поредните велики сили. Това важи особено силно за ислямските общности в Босна и Албания. Ако някой случайно храни илюзии по въпроса, нека сравни ислямизма в Турция с този в Иран и арабските страни.
07 Май 2012 21:57
"Естествена Албания" - интелектуалстващия шиптър-съветник-мъдрец ще се накапе от политически мераци и исторически въжделения.
07 Май 2012 22:04
Току що Димитър Ангелов в неговото интервю се показа най-големия българин в най-новата история на България. Свалям му шапка, за разлика от българските политици, да не говорим за бившия(настоящ) комунист и национален нихилист Бойко Борисов.
07 Май 2012 22:09
Абе Бонго-Бонго, тук става въпрос за албански национализъм, а на теб в главата ти само Първанов и НАТО.
Ха кажи, Косово не беше ли създадено от САЩ /да не ти изброявам различните им конкретни действия/? Не беше ли създадено, за да контролират САЩ най-най-уязвимата точка на Балканите, от която - при нужда - целите Балкани /намесени са Албания, Македония, Сърбия, а покрай тях - Турция, България и Румъния/ могат лесно да бъдат разтърсени, а оттам - и Европа? В Косово има ли огромна американска база, която бе крайната цел на всички политически упражнения? България бе принудена да признае Косово, изправена пред цуг-цванг, а не защото Първанов или Станишев или Костов или който-и-да-е-там е танцувал по чужда свирка.
Марко Марков мога само да го поздравя за написаното и да му кажа, че от т.нар."министър Младенов" не може да очаква нищо позитивно и реално, Николайчо го бива само във "виртуалната реалност" - Туитър, Фейсбук и пр., иначе - в "материалната реалност" - нъц.
07 Май 2012 22:26
Странно е, че министър от страна - членка на ЕС, като Николай Младенов се включва в инициативи за Западните Балкани, подети от Ахмет Давутоглу
Странно е, че има хора дето мислят че това е странно, при положение че българското и турското правителства провеждат "съвместни" заседания.
07 Май 2012 22:39
бонго, разбира се, утрира идеологическите си заблуди връз полето на националния иредентизъм, което е толкова пошло, колкото и антибългарско...
Нашата задача, обаче, е да намерим такива форми на противодействие, които биха обезпечили европейските принципи

Браво. Желязна "логика", проверена във времето. Изкована към 1912-1913 г.г. в австро-унгарския генерален щаб и провеждана от агента му Фердинанд, възприета десет години след това от "щаба на Световната революция" /не беше ли Троцки, който е наричал България "плацдарм и пролог" на революцията в Европа?/ и проведена от коминтерновските агенти, днес леко "утрирана" с европейска фразеология.
Но "логиката" е все същата - България да "противодейства" на всички в региона и да настъпва, да настъпва, барем на три, ако не може на 4-5 фронта, когато истинският й интерес е да заеме позиция и просто да я брани.
Това е "логика" - безпогрешна, 100%-на рецепта за проиграването на поредния исторически шанс за страната ни. Днес Западните Балкани са пет страни:
- Сърбия, която ще стане член на ЕС, но няма да влезе в НАТО; - противникът й Албания, която е член на НАТО, но няма да бъде приета в ЕС; БЮРМ, която заради Гърция и Албания търси още по-тесен съюз със Сърбия и две страни, които са съюзнически едновременно в НАТО и ЕС, България и Гърция.
Историческият шанс за нас е в сближаването ни и изграждането на съюзнически отношения едновременно със Сърбия и с Албания, в двете различни плоскости - ЕС и НАТО, при запазване на лоялност към Гърция и развитие на стопанските и културни връзки с БЮРМ. Това е истински българската политика. Насъскването към "противодействие" е дежа вю на предишните престъпления спрямо България, репетиция за нова катастрофа на националните ни стремежи.
07 Май 2012 22:54
Аз пък да споделя нещо, което се премълчава от българските политици, а медиите или не го знаят , или не желаят да го дискутират.
През последните 10 години Гърция на няколко пъти се е опитвала да постави сериозно въпроса със Скопие на българските правителства. Просто защото в случая можем да си бъдем взаимополезни. Гърците имат проблем с истеричните искания етнически българи, със скопянско съзнание около Флорина и други градове, да бъдат признати за македонско малцинство. Самите гърци ом отговарят, че "такова животно нема", стига се до там, че гърците обясняват на помакедончените българи, че са българи, а не македонци Та, гърците са склонни да играят с нас за Скопския въпрос, но са удивени от нежеланието на българските правителства изобщо да се обсъжда това. Те (гърците) реагират гневно всеки път, когато в Скопия прекалят, дали с история, дали с името, но са потресени от непукизма и спокойствието на официалните власти в България. Именно нескриваните претенции на Албания, подпомагана от американцитеи турците, тревожат и ще тревожат Гърция, която не е очарована от переспективата да се озове между два мюсюлмански държави.
В това отношение Николайчо е поредното проамериканско слигинажче, което е готово да прегърне мафиота Хашим Тачи, само и само да получи похвала от леля Килъри.
По въпроса с Албания, Скопие и лудото нехайство на българите, в Гърция се пише много. Но тук тази тяхна позиция се премълчава.
07 Май 2012 23:39
Няма нищо странно. Николай Младенов осъзнато върви по стъпките на Соломон Паси и Филип Димитров. Иска на стане европейски чиновник , НАТО чиновник или нещо подобно. Защото рано или по- късно Бойко ще падне от власт и си подготвя бъдещето извън ГЕРБ.
08 Май 2012 00:05
интелектуалстващия шиптър-съветник-мъдрец ще се накапе от политически мераци и исторически въжделения


както и интелектуалничещият българин-контраразузнавач-посланик....
08 Май 2012 00:09
Николай Младенов осъзнато върви по стъпките на Соломон Паси и Филип Димитров.

Николай Младенов и ведомството му преди всичко действат непрофесионално. Но това не прави статията по-малко предубедена и манипулираща.
Сравни тук: Натисни тук
08 Май 2012 02:26
Цялата работа с "инициативите" е едно самоцелно преливане от пусто в празно за имитиране на дейност и оправдаване съществуването на щатове, структури и заплати във външното министерство. На една държава и трябва външно министерство, когато има външна политика. Има ли България външна политика ? Не !
-
А няма външна политика, защото няма визия за развитието си, а от там и какво ще й е нужно за това.
---
Например, ако България си постави за цел бързо икономическо развитие и рязко повишаване на стандарта на живот на гражданите си, то неизбежно ще се сблъска с интересите на корпорации от вече развитите страни, (защитавани от тези страни), които не само, че нямат интерес от нова конкуренция, но и да не губят пазари и суровини, включително и във и от България. Тогава .... ?
-
Няма да се разпростирам, а само ще кажа, че ако имаме амбицията да играем, като играч на глобално ниво, то ние не можем да не разглеждаме целите Балкани, като една културно сродна единна общност. Тогава, пренасяйки нивото и акцента, разпалваните от вън махленски противоречия в чаша вода, ще загубят сила и ще изчезнат. Само дето, това няма никак да се хареса на сегашните глобални играчи, които си мерят.... интригите на Балканите.
08 Май 2012 02:43
Няма да се разпростирам, а само ще кажа, че ако имаме амбицията да играем, като играч на глобално ниво, то ние не можем да не разглеждаме целите Балкани, като една културно сродна единна общност. Тогава, пренасяйки нивото и акцента, разпалваните от вън махленски противоречия в чаша вода, ще загубят сила и ще изчезнат. Само дето, това няма никак да се хареса на сегашните глобални играчи, които си мерят.... интригите на Балканите.


Тук съм напълно съгласен с теб. Но като начало това може да започне само въз основата на близки по развитие и манталитет държави - България, Сърбия, Гърция, БЮРМ и Румъния, а защо не и Кипър.
08 Май 2012 03:26
Не искам да кажа нищо, което да се изтълкува като защита на външния министър и на цялата герберска нечист към която изпитвам само погнуса. Вкл. и към слугинажа им към Ердоуан и Давутоулу, ако има и такъв.

Но тази статия има много сериозни слабости. Тук веднага възникват два въпроса, на които трябва да се отговори обективно, със средствата на историческото знание: (1) що е албанският национализъм и (2) вреден ли е той или полезен за българския национализъм и с какво точно.

(1) Очевидно албанският национализъм не се различава по нищо от българския отпреди 100-120 години. Късно освободени от чужди сили, албанците са разпокъсани (Берлинския конгрес), почти половината живеят извън "титулната" си държавица. Оттам и "ненасилствената съпротива" на Ругова, и въоръжената борба с чети, и масовото въстание, "идеята за автономия като тактика" (Изт. Румелия, Македония, Косово, Илирида) са по-късното присъединяване. И те разчитат на въоръжени "пропаганди" в съседните страни и на помощта чужди сили (САЩ, Германия, Турция, НАТО, ЕС, ООН), чиито интереси в момента изглежда съвпадат с техните и т.н. И те не харесват балканските си съседи и искат да приличат на немците, на английците (като нас, прусаците на Балканите). И те като ВМРО на Иван Михайлов си докарват пари от афионец. Това е очевидно за всеки.

Албанците, ако вярваме на Брайти автохтониста, са наши най-близки роднини, защото са преки потомци на траките, и според Густав Вайганд, на който сме кръстили маса улици, на племето беси, което било изтикано от Родопите от прилива на "славянското море" в 6 в.н.е. към по-затънтените краища на полуострова - триъгълника между София, Скопие и Ниш. Там се преродили за няколко века като нов етнос, формиран в най-тясна близост с влашкия етнос (говорили сме много за това) и се появили в ромейските извори в 10-11 в. Самоназванието им е от по-късен период, от османско време, тогава те тепърва започвали да се събуждат за държавен живот.

Особеностите на исляма в Албания са слабо известни, вж. доклада на Димитър Гаджанов в Сб. Българска експедиция в Македония (на ГЩ) от 1916 г. Повечето албански мюсюлмани са шиити сектанти - къзълбаши, бекташи и др., като нашите в Лудогорието. Албанците се разселили под егидата на османлиите много по-нашироко, отколкото са сега, говорили сме, че Атина била 25% албански градец в 1830 г., а Маратон - 100% албанско село. Маса албанци имало в Епир, Пелопонес и Анадола. Имало и в Косово, дето са мнозинство още от 17 в., и в западна Македония, дето по времето на Гаджанов (1916 г.), и на Васил Кънчов преди него, положението не било много различно отсега.

Албанският национализъм, като другите си балкански братя, се развил под влиянието на западноевропейския национализъм, пречупен през фанариотската призма. Като по-див планински народец, който и досега (поне в селата на Косово, Шар пл. и Полог) живее в родовото общество, албанците закъснели доста от другите балканци и едва в 1878 г. под напора на нашата Освободителна война създали своя патриотична организация в (предимно българския тогава) град Призрен в Косово. Балканската война благодарение на българските победи в Тракия донесе независимост на Албания, която обаче веднага падна плячка на съседните хищници, сред които Италия е най-едрата. Сърбия обаче има най-сериозни намерения за цяла Албания - към която Косово е предмостие - и в 1912 г., и в 1945 г. Последният път само СССР спаси Албания да стане седма република на СФРЮ.

С края на СФРЮ и на сталинисткия режим на Енвер Ходжа албанският национализъм навлезе в голям подем и сега се намира някъде където нашият е бил в началото на "Под игото". Свидетел съм как стотици млади емигранти в Америка, хора със семейства, работа и доходи, се юрнаха да се бият за Косово в 1999 г. (Давах им визи за България, откъдето заминаваха за Прищина.) Казвах на нашите, че ми приличат на Ботевите четници. Събираха и пари от всички свои хора, като ВМРО, като Левски преди това, къде со кротце, къде со малце кютек, както дойде.

Въпрос на време е да прегори и той и да стигне до цинизма и самоизяждането. Шансовете Албания да се "обедини" са колкото за всяка друга балканска държава. Двудържавният модел в региона се утвърди като норма. България и БЮРМ, Сърбия и Р Сръпска, Албания и Косово, Румъния и Молдова, Гърция и Кипър, Турция и Северен Кипър.

(2) Вреден или полезен е алб. национализъм за бълг. национализъм? В турско албанците мюсюлмани разбойници под покровителството на своите албански бегове са били истинска напаст на българите християни в Македония. Единствена ВМРО ги тури под контрол и оттогава, и особено след срещите си с българската войска в четирите войни, албанците са запазили известно страхопочитание към българите. В момента албанците в Ню Йорк са възторжени почитатели на бълг. чалга, имало ги е и на "концерта" на Азис преди две седмици и са предизвикали единственото сбиване там. Пускат чалга в колите си и знаят наизуст цели български фрази, без да ги разбират.

Картата на голяма Албания (оня ден дадох два линка) не включва български земи, а от 1878 г. насам Сърбия се оказва общ опасен враг на албанци и българи. Всички знаят списъка на сръбските враждебни действия срещу България от времето на Раковски, Каравелов и Ботев до 1999 г. И сега главният враг на албанските националисти са сърбоманите македонисти в БЮРМ, които те безпогрешно идентифицират именно като такива. Гърция също е общ враг. За албанците БЮРМ е fake country и македонците са fake ethnos, те биха искали БЮРМ да се подели между Албания и България. И териториалните претенции на албанците, макар да има различни карти, са всъщност обикновено доста скромни, претендират за доста по-малък процент от територията, отколкото е населението им.

При все, че това няма изгледи да стане реалност (дори и когато Белгия се разтури), то е добра основа за двустранни контакти между България и албанските националисти-иредентисти, чиято цел за нас трябва да е покровителстването на българщината в Албания, Косово и Полог и получаване морално съдействие от албанците в борбата с македонизма. Трябва да се разботи активно и с всички останали антисръбски сили, но и със самата Сърбия, защото там също има известна промяна в мисленето. Разбира се, македонизмът няма хептен да рухне, и ако от Белград се извинят на България за отбългаряването на Македония, но все пак ще подейства много силно. Трябва да се работи активно за просвещаването им и с Русия, САЩ, Италия, Австрия, ЕС и Турция (и с други мюсюлмански страни). С Гърция по албанския въпрос няма да може скоро да се работи, а Румъния по всеки етнически въпрос е наш най-искрен и сърдечен враг, който може в това да дели мегдан само с БЮРМ, и почти по същата причина.

Двудържавният модел не ще е ограничен само на Балканите, разбира се. Германия и Елзас, Италия и Тичино/Тесин (вж. Инсубрия), Унгария и Трансилвания, Унгария и Бачка крият различни възможности. Такава възможност крие и България - Добруджа.

Измуканият от пръстите в 1999 г. паралел между Косово и Кърджали е абсолютно недействителен, нямат общо освен първата буква. Също нямат общо и Тетово и Кърджали. Най-голямата разлика е, че там борбата е срещу сръбското. Ние българите знаем добре какво е сръбското. Цяла свят го разбра в 1991-99 г. Това е най-значимият "пробългарски" факт в най-новата история.
08 Май 2012 03:51
"Етнокрацията е гробокопач на Демокрацията!" /§39/
В 21 век НЕ е възможно и НЕ трябва да се върви към МОНОетнически държави- "етнически чисти държави"!
Претенции за пропорционално участие на етнически малцинства в управлението на държавата е не само недемократично, но и опасно- тъй като замества основното за и при Демокрацията- ПОЛИТИЧЕСКОТО представителство, с убийственото за Нацията и Демокрацията ЕТНИЧЕСКО(+ религиозно, обикновено) представителство!
Етнокрацията-т.е., привилегировано управление и власт, на етническа основа(+ религиозна, обикновено), на един от много Етноси в държавата, е Дискриминация и Расизъм спрямо хората от другите етноси в нацията и държавата! А "Който сее етнически привилегии, ще жъне междуетническо противопоставяне!"/§39/- и влизане в омагьосан кръг(спирала!) делене на нацията! Пример- днешно независимо от Сърбия Косово и сърбите там, които също искат независимост от...Косово!!!
Демокрацията е обречена в общества и държави, в които политическото(социално-икономическото, КЛАСОВОТО) представителство във властта се подмена с етническо(+религиозно, обикновено)- т.е., Демокрацията се подменя с Етнокрация! Такива държави, нации и общества, рано или късно, но неминиумо се етнофеодализират и етнодиктатуризират- и стават вредни и опасни и за самите себе си, и за "чуждите"!
За Демокрацията и Политиката и за политическите партии и лидерите им( а не за етническите и религиозните "вождове" са важни- ТРЯБВА да са!- политическите(социално-икономическите, класовите) нужди и интереси на Гражданите- "леви"(наемни работници), "десни"(работодатели), "центристки"(други), а НЕ етническата им принадлежност и/или религиозни убеждения(или атеизъм)! Прикриването и пренебрегването на РАЗЛИЧИЯТА в политическите(социално-икономическите, класовите ) интереси на гражданите, чрез акцентуване върху етническите и религиозните им различия, е мръсна и опасна игра на Етнокрация, която няма да донесе нищо добро на народите, а само кръв, сълзи и бедност- Етнофеодализъм и Етнодиктатуризъм!
08 Май 2012 03:56
Идеята за общобалканско братство е утопична и никога не е работила. Не по наша вина. Балканите могат да се обединят само отвън, както сега се опитваме в ЕС. Лесно се "обединяват" на маса Балканите и в Ню Йорк. Много време ни дели от момента, когато ще станем като Скандинавия.

Това, че според Брайти балканците сме "братя" (траки и илири) е много опасно - братята се трепят за ниви, 99% от убийствата във всички страни стават в семействата.
08 Май 2012 04:00
Албанският национализъм е на етап "Под игото", а албанският клан сякаш е от времето преди началото на "Гераците", макар синовете да ходят и по Америка с бежански документи. Албанците са жив извор за "Бит и душевност" на "първобитния ни човек" (както Ив. Хаджийски нарича бълг. селянин в "първобитната" задруга).
08 Май 2012 04:18
Балканите могат да се обединят само отвън

Не. Балканите могат да се обединят спрямо вън. И това вече веднъж се е случвало преди 2500 години, когато влезли в по-значим формат на политика и съпоставени на Персия, Тива разбира, че не е толкова различна от Атина, а Пела от Спарта или Севтополис. Разбират, че са общност.
-
Още в началното училище, когато се говореше за Велика България на три морета, по времето на Симеон, като я погледнех тази "огромна" територия на картата на Европа, да не говорим на света - ами тя си беше прилично малка.
-
Сега "велика" Албания. Дори да вземат Косово и половин Македония, то пак ще са си колкото половин днешна България.
---
Населението на Балканите е със сроден и автохтонен произход. На два пъти (ако въобще е имало прекъсване) - в античността и до 18 век, то се самовъзприема, като една културна общност. Докато имперските амбиции основно на Австрия и Русия, в изпълнение на своите планове за разширение и препятстване на конкурента, почват активно да съчиняват нации, книжовни езици и истории.
-
Преди време някой с учудване бе запитал - защо през Балканската война с лека ръка се отказваме от плодородна Тракия за да затънем в чукарите на Македония. А отговорът е прост и очевиден - защото Австро-Унгарската стратегия е за излаз на Егея през Солун. Фердинанд, бидейки австриец, съзнателно или не е прихванал това.
08 Май 2012 04:25
Та - Балканите и днес са една културна общност. По отделно са твърде малобройни и слаби, а "величието" им може да е само оперетно и комично. Ако балканските народи искат да имат бъдеще, като субект на геополитиката и геоикономиката, то могат да го направят само заедно.
08 Май 2012 05:43
"Наскоро ме зарадва една, помислих си, разпознаваема българска инициатива, когато чух, че българският външен министър призовал НАТО на срещата си на върха в Чикаго през май да изпрати «силен сигнал към Западните Балкани, че вратата на НАТО остава отворена», като настоял Алиансът да започне програма за членството в него на Босна. Сетих се, че и преди три години в Талин на подобна среща пак бе лансирана, но безуспешно, същата идея. Побързах да прегледам има ли коментари в медиите на балканския Запад. Имаше, естествено. Оказа се обаче, че инициативата за ускореното включване на Босна и Херцеговина в НАТО е... на турския външен министър Ахмет Давутоглу."
***
А-ха ...щом инициативата иде от любимия на Фичката гусин Давутоолу - има нещо гнило в Дания,демек.
Още повече,че от таа инициатива до въвеждането в действие на плановете "Баязид-2,3,4..." има само една крачка.
Нъл тъй,Пара?
***
P.S. И яз /по почина на зеленоокия пурфесор-"историк"/ свалям каска за "най-големия българин в най-новата история на България"-Дучето.
Докарахме си от Испания дедото на Симеон-Асан да ни оправи за осемстотин деня.
Избрахме си мутро-пожарникар за Премиер-Слънце.
Що па некоя откачалка от некъф си фен-клуб да не стане наща следваща пътеводна звезда?
08 Май 2012 06:11
дон:
Балканите са зона, която е подложена на непрекъсната, зловеща и безкомпромисна война за територии и господство над човешки маси

Ще ти се, нали? Както винаги им се е щяло на червените тумбаци...Балканите не са по-различна зона от която и да е Европа - всичко е една грандиозна мешавица.Въпрос на култура е да се запази този конгломерат в спокойно и градивно състояние. Но това никога не се нравило на... е всички знаем на кого.
08 Май 2012 07:30
Свидетел съм как стотици млади емигранти в Америка, хора със семейства, работа и доходи, се юрнаха да се бият за Косово в 1999 г. (Давах им визи за България, откъдето заминаваха за Прищина.)
-Чиче вие в посолството ли работите или така си лъжете на едро?
08 Май 2012 08:03
"При все, че това няма изгледи да стане реалност (дори и когато Белгия се разтури), то е добра основа за двустранни контакти между България и албанските националисти-иредентисти, чиято цел за нас трябва да е покровителстването на българщината в Албания, Косово и Полог и получаване морално съдействие от албанците в борбата с македонизма. Трябва да се разботи активно и с всички останали антисръбски сили, но и със самата Сърбия, защото там също има известна промяна в мисленето."
***
Колко много мъка,Боже милий !
Д-р Чолаков от Свериге репа да яде.
08 Май 2012 08:03
Имаше едно време един Солаков.
Той ги редеше по-така патриотично.
08 Май 2012 09:27
Велика Албания става толкова по-неизбежна колкото по-бързо расте броят на албанците в чужди съседни държави. Броят им обаче не расте според желанията им. Скоро четох статистиката за Македония. Преди тридесет години от 1000 албанеца за една година са ставали 1030. След постоянен спад СЕГА от 1000албанеца стават 1004. Бойното оръжие на албанците си има кусури и отдалечава албанците от велика Албания.
08 Май 2012 09:39
по нашия край има един мъдър идиом - "държиш се като американски наблюдател" - тоест даваш само акъл и гледаш отстрани без да вършиш реално нищо.
Е некои във форума май се вживяват точно като такива.
Особено ме хвърли в потрес "сепаратизма на Добруджа", представих си как в Добрич обявяват добруджанска република и искат визи на варненци да преминават отвъд аксаковския баир, съчетано с репресивната тенденция на варненските полицаи/милиционери години наред като видят толбухинска/добричка регистрация да вадят кочана с фишове и актове и да пишат наред.
Те ти булка Спасовден (той наближава съвсем скоро де)
08 Май 2012 10:35
dvama_drugari



Браво!
08 Май 2012 11:13
не бих казал нищо добро за статията - не защото не казва факти, а защото са добре манипулирани
08 Май 2012 11:28
Аз не виждам причина ние отново да нагазим в дълбоките води на старите ни балкански вражди. Примерно авторът ни предлага евентуално преразглеждаве на "македонския въпрос". Този изобщо наясно ли с това до какво може да доведе подобна политика ? И това ми било дипломат. Явно смисълът от цялата тази статия е плюнка в паницата на манекенчето Николайчо. Обаче този Марков по времето когато е бил посланик във Белград защо не е лансирал тогава идеите си? Защо нищо не е направено по специално по въпроса за българскките малцинства в Албания, Македония и Сърбия? Колкото да т.н. Велика Албания прав беше един от форумците, не е ясна картината на демографските процеси на албанското население в Македония.
08 Май 2012 11:45
(2) Вреден или полезен е алб. национализъм за бълг. национализъм?

Горе долу по същия начин са разсъждавали/вероятно/българските владетели през 14 век
През 1364г. избухва последната българо-византиийска война,в основата на която отново стои спорът за черноморските градове Анхило и Месемврия.Йоан Александър използва за съюзници турците,а византийския император...

След това историята е ясна на всички, поне за пет века.
Това мисля е достатъчно на домораслите политикани с български корени от цялото земно кълбе.
08 Май 2012 12:15
Ми аз това разбрах, Николай бил мекушав, щото не искал да забърка нова балканска война. От предната статия пък за президента - и той бил не знам си какъв, защото и той не искал да забърка пък друга една каша...

Абе да ви имам проблемите и желанията...Всъщност изобщо не искам да ги имам. България трябва и в момента върви по пътя си, спокойно и плавно, без резки движения и конфронтация. Тоно това ни трябва в момента.
08 Май 2012 12:21
.
08 Май 2012 12:36
Какво трябва да е поведението на България пред ставащото в западната ни съседка?

Тук и на други места се чуха предложения за заиграване с албанците с цел разтуряне на държавното образувание по Вардар. С или без наша помощ, албанците бутат държавата към федерализация и разцепление. Добре, ще им помогнем и ще разтурим съседната държава. Но каква ще ни е ползата? Албания ще се разшири, а ние? Дори и без наша намеса, сегашното сърбоманско управление пак ще си остане на власт в остатъка и едва ли скоро ще може да се говори за обединение с България. Ако българите се сдушат с албанците, на които се гледа като на душмани в Македония, това само ще налее вода във воденицата на антибългарската пропаганда и тогава ние ще се циментираме на мястото на най-гадните и подли твари, които Господ пратил на земята.

Та питам аз, каква ще ни е ползата от разпада на Македония и как ще ни се отрази на нас самите едно наше активно участие в процеса?

Също беше споменато за помакедончените българи в Гърция. Там също можем да направим нещо. В кваратала ми има цял род гърци от района на Лерин. Единият се казва Петкополус. Питам един приятел, негов роднина, що за фамилия е това. Той ми вика "Абе, нали знаеш" и толкова, сега е грък. Трябва да се действа внимателно и заедно с гърците. Идва стогодишнината от Балканската война. Има една камара мероприятия, които могат да се организират съвместно. Знам за вулгарофагите, за това как са ни клали и тормозили, но сега това безумие може да се ползва за да се покажат последствията от омразата и да се отдаде почит на падналите и изстрадалите.

Има прогнози за излизане на Гърция от еврозоната. Какви ще са последвствията за България и каква трябва да е нашата политика?

Вчера по мрежата се разпространиха думите на Ердоган, че Албания заслужавала да бъде по-голяма и че Македония може да се разпадне, ако не спазва правата на албанците. А доскоро македонците разчитаха на Турция като на най-големия приятел и покровител. Ясно е че македонците ще паднат курбан за турските интереси. Това трябва да им се обяснява.

Българските патриотични организации трябва да мислят за благото на България и добре да подбират думите и действията си към Македония. Няма начин да ги убедим със сила и обиди, че трябва да ни обичат и да споделят нашето разбиране за историята. Така само изграждаме и затвърждаваме образа на диваци, от които е по-добре да се дистанцират. Нашето правителство трябва да обуздае езика на омразата на някои политически личности, да наложи на операторите на електронни медии и форуми да ограничават и наказват вулгарни и расистки изказвания. Не искам да налагам цензура ала Оруел, но мисля, че нашето не е свобода, а свободия и простащина в действие.

Нашата страна е малка, но добре надарена с ресурси и климат. Ако продължаваме да съсипваме всичко и да хабим сили в междуособни борби и обиди, все ще си стоим на дъното на икономиката и културата в Европа (че и в света). Това може и да е изгодно за чужди сили, но ние трябва да узреем и да поемем отговорност за собствената си съдба.
08 Май 2012 13:02
венстар,
моля те пусни ми някакъв линк за това което казал Ердоган за Албания. Иначе Македония дали ще бъде кантонизирана или разделена не го и няма да го решаваме ние, а т.н. Велики сили. И нас разбира се няма и да ни питат. А този Марков би трябва да е наясно с още нещо: доколко България е в състояние да защити собствения си суверинитет по възможност сама, а ако не може, на какви съюзници би могла да разчита. Това че сме членка на НАТО не е довод. Гърция и Турция - също. Но нека да не забравяме какво се случи в Кипър през 1974 г.
08 Май 2012 13:07
Това че сме членка на НАТО не е довод. Гърция и Турция - също. Но нека да не забравяме какво се случи в Кипър през 1974 г.

Какво се случи в Кипър: една натовска страна се опита да направи преврат и да присъедини целия остров към себе си. В резултат една друга натовска страна се намеси и раздели острова като създаде своя креатурна псевдодържава на север. Вече близо 40 години Северен Кипър е признат само от Турция.
08 Май 2012 13:08
Данте,
http://www.focus-news.net/?id=n1650559
08 Май 2012 13:29
На Балканите има "естествени" етноси като българите, сърбите и албанците, има и "изкуствени" като македонците и румънците. Гърците и турците имат елементи и от двете. Има и failed states като Сърбия, Гърция и в близко бъдеще републиканска Турция. Ние също направихме сериозен анонс за failed state с герберското си failure of nerve.

Страхът от ислямската дъга, Турция и Албания е неоснователен и води произхода си от гузността на бълг. милиционери възродители. Това сме обсъждали подробно в далечното минало на форумите. У нас няма правилно разбиране и на характера на кипърската криза от 1974.

Ние нямаме интерес да се обединяваме с БЮРМ или част от нея. Пази Боже. Представям си няколко нови бюрмански партии в НС. А това е и невъзможно. Всички разпадания на соц държави след 1989 г. станаха по старите соц административни граници. Единственото изключение е Приднестровието, но и там си има стабилна географска и историческа граница - Днестър, и старо военно присъствие на Русия.

За нас Македония е преди всичко морален въпрос. Нашата нация е болна от несправедливостта, насилието и лъжата, с която Сърбия създаде македонизма, това е жива болест на бълг. душа. Разобличаването на тази лъжа ще има голям морален ефект върху българите, ще намали цинизма и пораженчеството им. Затова интересът на България е във взаимодействието с другите потърпевши от сръбския пиемонтски империализъм - албанците, хърватите, унгарците, босненците, и не е във взаимодействието с ортаците му - Гърция и Румъния. Става дума за изграждане на симпатии и пропагандни действия, не за войни.

Албания също никога няма да се обедини, и там ще настъпи времето на разочарованието, цинизма и самоизяждането.

"Албанският въпрос" е един от многото, дето иначе умни и образовани българи са безпомощни да видят българския интерес. Грижат се за какво ли не, за утопичното балканско братство, за утопичното славянско братство, страдат за Слоба, плашат се от сянката на идиотския възродителен процес, но не виждат реалността и бългаския интерес.
08 Май 2012 13:35
Данте,
http://www.focus-news.net/?id=n1650559


Информацията иде от Натисни тук.
Аз се опитвам да намеря въпросното интервю на Ердоган по турския държавен ТВ канал, както и цитираната "остра реакция на гръцкия и сръбския външни министри", но нещо не успявам.
08 Май 2012 13:36
Албанският въпрос е неразривно свързан с въпроса както да прави България във връзка с колапса на Сърбия, който въпрос възникна в 1991 г. Каква трябва да е политиката на България във връзка с колапса на Гърция е друг, много по-нов обширен въпрос, възникнал в последното десетилетие, за който ще е добре един ден да си поговорим. Предстои същото и с Румъния, и с Турция. Жалко само за герберщината. Съвсем не навреме ни нападна.
08 Май 2012 13:47
Чичо Фичо,
защо определяш България като по-стабилна от Румъния и Турция? Аз гледам от друг ъгъл, но не съм останал с подобно впечатление. Още повече, че много рядко проблемите ескалират без чужда помощ. С малко пари и натиск отвън и българската черга може да пламне.
08 Май 2012 13:58
Нашата страна е малка, но добре надарена с ресурси и климат.

Къде ги видя ресурсите, колега ... кои ресурси ... от човешката глупост ли? На това сме наистина най-богати
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД