:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,828
Активни 680
Страници 24,295
За един ден 1,302,066
Тренд

Офис сгради пустеят, но въпреки това продължават да се множат

Специалистите твърдят, че новото строителство продължава да е изгодно за предприемачите, защото е дългосрочна инвестиция
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Много от фасадите на офис сградите са окичени с обяви за даване под наем.
"Бетонна джунгла" вече не е термин, който може да се използва само за мегаполиси като Ню Йорк, Токио или Москва. У нас по морето почти не може да се намери свободна ивица без хотели. В София и големите градове пък никнат бизнес и офис сгради. На места в столицата вече има цели бизнес градчета. По данни на брокерски фирми над 1/3 от тези здания стои празна, което обаче не спира инвеститорите да започват нови и нови проекти.

През 2011 г. общият обем на офис площите у нас е близо 1.5 млн. кв.м - 30%, или около половин милион, са незаети, показват данни на консултантски компании. Въпреки това през 2011 г. на пазара са се появили нови 163 000 кв.м офиси, а през 2012 г. се очаква те да се увеличат с още 120 000 кв.м. Само през четвъртото тримесечие на миналата година общините в България са издали разрешения за строителството на 56 нови офис сгради. В същото време дори в София на всяко трето здание виси огромен плакат "Дава се под наем". Такива има в района на НДК, на квартал "Враждебна" и др. Което не попречи наскоро на ъгъла на бул. "Шипченски проход" и ул. "Коста Лулчев" в столицата да отвори врати бизнес сградата Sofia One със застроена площ 13 000 кв.м.

Според специалистите причините за откриването на все повече офиси са различни. "Продължаващото строителство на бизнес сгради показва, че независимо от видимото насищане изграждането им е по-малко рисково. Въпреки че има много свободни офиси, за предприемачите е изгодно да строят, тъй като имотът има по-малка себестойност и след време може да се продаде на висока цена", обяснява арх. Атанас Тосев, зам.-председател на Камарата на архитектите в България. Но според него е пресилено да се говори за строителен бум.

Владислав Кайзеров, мениджър "Oфис имоти" в компанията "Фортън", също твърди, че от началото на 2012 г. строителството на офис здания не е много усилено. "Доста проекти се откриват сега, но всъщност са започнати отдавна. А при тези 30% незаети офиси има големи разлики в класовете. Бизнес сградите, които са в топ 10 у нас и поддържат клас А офиси, съответно имат по-малък такъв процент за сметка на по-непознатите. Когато една фирма от чужбина навлиза у нас например, тя иска помещения на най-популярните места и те дърпат евентуални наематели", казва Кайзеров. Някои сгради пък стоят празни, защото са "сгрешени" още при самото си изграждане - локацията им е лоша (намират се в жилищни квартали) или пък не са достатъчно функционални (прекалено са ниски). Експертите от "Явлена" също твърдят, че при качествените офис площи има добра заетост, а влагането в нови имоти е дългосрочна инвестиция с добра възвръщаемост.

Най-популярните офис дестинации в София в момента са "Цариградско шосе", районът на летището, бул. "България", бул. "Тодор Александров", по линията на метрото. В топ 10 на бизнес сградите влизат кулите на "Софарма", "Сердика офисес", Европейски търговски център, "Мегапарк", Бизнес парк София и др. Факт е, че в столицата има и успешни проекти. През миналата година като такива са се откроили "Полиграфия офис център", отдаден на 90%, "Литекс Тауър", запълнен на 85%. "Не всички проекти напредват еднакво. Има готови сгради, които още не са открити официално като "Вертиго" например", обяснява Владислав Кайзеров. Други чакат акт 16, а има и доста замразени.

Според брокери се забелязва известно "издърпване" на наематели от сградите в центъра към тези в покрайнините. Става въпрос обаче предимно за големи компании, за чийто бизнес не е жизнено важно да са в централните части на града. Ако преди време наемателите са се влияели от това какво е модерно (например след изграждането на Бизнес парк София всички се втурнаха натам), сега те са по-рационални. Търсят по-скоро функционалност по отношение на площта, правилни форми, а не екстравагантност. Зоната около бул. "България" е богата на подобни сгради - там редица търговци на мебели и техника са наели помещения за офиси и магазини, а през тази година се очаква да изникнат и нови.

Дори запълването с наематели обаче не е гаранция, че предприемачите ще си върнат напълно вложените средства в строежа на бизнес сграда. Според "Явлена" от началото на годината се забелязват минимални спадове в цените на наемите. Като цяло обаче прогнозите са през 2012 г. да се запазят нивата от предходната година, т.е наемите на офисите да вървят около 10-12 евро на кв.м за по-хубавите помещения. Допреди около три години обаче наемът бе от 14 до 17 евро на кв.м месечно за клас А офиси. Спадът не е незначителен и се оказва, че самото присъствие на наематели не винаги е достатъчно, за да се премине границата между печалба и загуба. Някои от строителите трябва да се примират с възвращаемост далеч от желаната, и то когато успешно покрият вноските по заемите си.





МОЛ МАНИЯ

Подобно на бизнес центровете моловете също продължават да се множат. През тази година се очаква да бъде завършен "Мегамол" в столичния квартал "Люлин", два търговски центъра в Бургас, по един във Варна, Плевен и Русе. През октомври 2013 г. пък врати ще отвори Sofia Ring Mall, който ще се намира до магазин IKEA на Околовръстното шосе на София. В него са вложени над 120 млн.евро, а общата му площ е 172 хил. кв.м. Вече са подписани договори за наем за 40% от площите. През 2013 г. в София ще бъдат открити още два големи търговски центъра - "Парадайз център" на бул. "Черни връх" и "България мол" на бул. "България".



ВИРТУАЛНИ ОФИСИ

Поддръжката на офис не е нито толкова лесна, нито пък излиза особено евтино. Има и предприемачи, които тепърва регистрират фирми, стартират от домашен адрес и все още нямат възможност да си наемат работно помещение. Алтернатива за началото на бизнеса са т.нар. виртуални офиси. Срещу определена месечна такса те предлагат на своите клиенти приемане на входящи повиквания, получаване и изпращане на факсове и електронна поща, приемане на обаждания от оператор и отдаване на офиси под наем за определен кратък период от време. В България вече действат няколко фирми, които предлагат услугата.



Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
През 2010 г. тогавашният министър на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев направи първа копка на 126-метрова сграда - бизнес център "Капитан Форд" на бул."Цариградско шосе". Намира се до откритата наскоро станция на метрото.
9
4676
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
21 Май 2012 20:15
1. Не се казва "запълнен на 85%", а "запълнен 85%".
2. Модерно и модно са различни неща. В контекста на статията думата би трябвало да е "модно".
3. Не се казва "мениджър "Офис Имоти", а "управител на Офис Имоти" или в краен случай "мениджър на "Офис Имоти".
4. Фирмата едва ли е "Фортън", по-вероятно "Форчън", а най-добре в такива случаи да се изпише "Fortune".
21 Май 2012 21:47
Невероятен дебют.
21 Май 2012 21:53
"запълнен на 85%"


Я да уплаша авторката с най-лошото: Бааууу! Това е съветски русизъм, моме!
21 Май 2012 21:58
Тези курници с щастливи кокошки ли ще ги пълнят?
21 Май 2012 22:00
Долната снимка ни напомня колко е важно да се носи каска, и че ако Роско си я' беше сложил в нощта след изборите, Боко нямаше да му отвори фонтанелата с безмилостния си хирургически пръст и да му причини този непоправим церебрален damage.
22 Май 2012 09:32
Мдааа, явно има много пари за препиране, а България е благодатно място за това - има страни в различни части на света, които са предназначени за убежище на мафията и за спокойно пребиваване на финансите й. Една такава страна е България. Ми така де, трябва да има и такива места по света.
22 Май 2012 09:50
На цената на два мола можеше да се направи инвестиция в производство на нещо високотехнологично...
22 Май 2012 11:23
Има и положителност. Фирмичките от нашия вход се пръждосаха по разни офис сгради, дето им е мястото. Всички обитатели проявявяме задоволство.
22 Май 2012 19:30
...Въпреки че има много свободни офиси, за предприемачите е изгодно да строят, тъй като имотът има по-малка себестойност и след време може да се продаде на висока цена", обяснява арх. Атанас Тосев...

ДЖЕлезна логика, просто въпроисният архитект може да какндидатства за Нобел за икономика, впрочем - като гледм какво става по света - тези, които са го поучавали май са на същия умствен хал...
Начи ако нещо се произвежда с "по-малка себестойност" - няма начин някога да не се продаде скъпо.
Та, как казвате беше за дренките?....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД