:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,329
Активни 213
Страници 23,796
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Бавната смърт на бързото хранене

Много рядко съставките и процесът на подготовка на фаст фууд са подложени на истински контрол, а само тогава започва да се случва истинската здравословна промяна
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Британският готвач Джейми Оливър поде кампания за здравословно хранене, с която се съобразиха големите вериги за фаст фууд.


Още една година, още едно страшно предупреждение за опасностите, които т.нар. фаст фууд крие за нашето здраве. Този път секторът e подложен на критика от влиятелния Американски медицински институт. Опасната епидемия от затлъстяване, която обхваща Америка и много други държави, не може да бъде само въпрос на личен избор, се казва в доклад на института. Към Вашингтон са отправени препоръки да обмисли възможността за въвеждането на данък върху захарните напитки и да гарантира, че здравословна храна, а не само бързото хранене, може да бъде открита в търговските центрове и в спортните зали. Накратко, трябва да се промени средата, която предразполага към затлъстяване. Нищо друго не характеризира по-добре средата, в която доминират заведенията за бързо хранене и евтините, високо калорични храни, които те предлагат.

Как бързото хранене оцеля толкова дълго и какво бъдеще го очаква, когато McDonald's, Burger King и KFC са лицето на обществената криза в здравеопазването? Съдейки по цифрите, фаст фууд индустрията е в много по-добро здравословно състояние, отколкото са клиентите й. Продажбите на тези хранителни продукти остават стабилни в САЩ дори и в най-тежките периоди на икономическата криза, а във Великобритания, Франция и Япония дори се увеличават, въпреки че много ресторанти и магазини в сектора за търговия на дребно бяха принудени да затворят врати. И докато хората все още могат да си позволят да си купят сандвич "Биг мак", държавата вече не може да плаща за страничните ефекти от бързото хранене. Намаляват разходите за борбата със заболяванията, свързани с хранителния режим, като диабет и сърдечно-съдови болести. Заради затлъстяването в САЩ, което в момента засяга 34% от населението, се харчат допълнително 190 млрд. долара годишно за здравеопазване. В тази ситуация всички възможности за борба с преяждането трябва да бъдат разгледани, а бързото хранене да бъде подложено на по-голям контрол отколкото досега.

Последното развитие на фаст фууд сектора показва колко е гъвкав и успява лесно да се адаптира към новите условия. В продължение на много години общественото мнение и натискът на институциите принудиха веригите за бързо хранене да започнат - все още продължаващ - процес на промяна на марките и въвеждане на нови продукти. Предлагането на салати и шейкове заедно с хамбургерите и кока-кола вече не се смята за необичайна маркетингова тактика - тя е ефективна при веригите, които искат да останат в бизнеса. Burger King изостана от конкурентите си по време на рецесията, но тази година отново се върна в играта главно благодарение на това, че промени менютата си и вкара в тях нови здравословни продукти. Вероятно няма здравословен начин да се приготви пържено пиле, но въпреки това KFC пусна продукти като пиле, което е изпечено на скара. Чрез експеримента си McCafe McDonald's бързо отиде доста далеч в желанието си потребителите да свързват веригата с модерния консуматорски стил Starbucks - бързо, но здравословно, лека закуска и напитка, както и привличането на млади професионалисти.



От "зелените" хранителни съставки до истинската промяна



Често здравословните инициативи на големите компании са хранителният еквивалент на т.нар. "зелени инициативи". Новата напитка, която McDonald's предлага на британските деца - Fruitizz, съдържа 12 лъжици захар. Компанията Subway, която има повече договори за франчайз по света от McDonald's, убеждава потребителите, че предлага пресни сандвичи, а не че е магазин за фаст фууд. Преработеното месо, топеното сирене, обилните количества сос и възможността да си поръчаш 30-сантиметров сандвич обаче в хранително отношение правят продуктите им сходни с фаст фууд. При тези възможности за здравословно хранене обогатяването и адаптирането на менюто по начина, по който го правят McDonald's и Burger King, е сравнително безболезнен процес на ребрандиране, когато основните характеристики си остават каквито винаги са били - тлъсто, солено, сладко и евтино. Защото именно те продължават да развиват бизнеса на тези вериги.

Много рядко съставките и процесът на подготовка на храната са подложени на истински контрол, а само тогава започва да се случва истинската промяна. Съобразявайки се с кампанията, подета от известния британски готвач Джейми Оливър, McDonald's, Burger King и Taco Bell наскоро обявиха, че вече няма да използват в сандвичите си т.нар. "розова тиня" - говеждо месо, обработено с амониев хидроксид. След подобни протести преди повече от десет години водещите вериги за бързо хранене намалиха или напълно замениха трансмазнините с олио за готвене. Променени са менюто Happy Meal и други подобни храни, предназначени за децата, като целта е да се намалят калориите и да се добавят плодове и зеленчуци.



Еволюция или революция?



Нито една от предприетите мерки обаче не е достатъчна, за да се спрат негативните резултати от храните, които съдържат пържени и преработени съставки. Постепенното ликвидиране на най-вредните съставки и готварски практики показва, че бавно и сигурно бързото хранене може да изчисти имиджа си - и артериите на потребителите. От създаването на McDonald's през 1940 г. заведенията за бързо хранене без съмнение играят роля за промяната на навиците на потребителите - например, често да вечерят извън домовете си. Сега обаче има и по-здравословни възможности в същия ценови сектор. Шиш-кебап - прясно изпечено на скара пилешко или агнешко в тънка питка с достатъчно пресни зеленчуци - като цяло ще има по-добри хранителни свойства от предварително направени замразени хамбургери, които са преминали през веригите за доставка на големите търговци на дребно на фаст фууд.

Дали потребителите най-накрая ще се откажат от "Биг мак" заради по-здравословните храни? Или McDonald's и другите ще се откажат от подобни сандвичи в полза на салатите, шейковете и кафето? Какъв тогава ще бъде уникалният продукт, който предлагат? Бързото хранене няма да се промени независимо от това какъв натиск се оказва върху него. По-вероятно обаче е то да продължава по пътя към бавната си смърт, при което веригите ще премахват евтините суровини в продуктите си и ще се откажат от готварските методи, водещи до затлъстяване. А точно те правят бързото хранене такова, каквото го познаваме днес.
Снимка: Архив
Затлъстяването води до сериозни здравословни проблеми.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Все повече вериги за бързо хранене предлагат в менютата си пресни зеленчуци и плодове, както и салати.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Хамбургерите са сред най-популярните продукти на фаст фууд индустрията.
32
6327
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
28 Май 2012 21:12
Какво е това
фаст фууд
.
Може ли в български вестник да се пишат такива глупости. Няма ли преводачи или редактори да спрат тази цигания.
28 Май 2012 21:23
Натисни тук
28 Май 2012 22:11
Абе аз знам, че хапването е или хубаво или бързо.
Има и по средата, ама много рядко.
28 Май 2012 22:55
Още една ГОЛЯМА ОПАСНОСТ за българите. Всичко с което се хранят съвременните българи в по-голямата си част е БОКЛУК! Бял хляб, рафинирано олио, захар, тестени изделия, безалкохолни напитки набъкани с консерванти, изкуствени оцветители, канцерогени подсладители, кренвирши и пастети от животински отпадъци, долнопробен алкохол в по-голямата си част на спиртна основа, всякаква храна съдържаща наситени мастни киселини, плодове и зеленчуци пълни с пестициди и пр. ОТРОВНИ ХРАНИ (колонката е много дълга). Отново твърдя, че тези храни са не по-малко опасни за българите от ИДИОТИТЕ ОБЛЕЧЕНИ ВЪВ ВЛАСТ.
28 Май 2012 23:22
...Съдейки по цифрите, фаст фууд индустрията е в много по-добро здравословно състояние, отколкото са клиентите й. ...

Естествено! Fast Food храните се продават от КОРПОРАЦИИ, които като всяка корпорация държат в ръцете си политиците и унищожават всичко по пътя си в името на печалбата.
"Вкарването" на здравословни храни в менюто е само евтин трик за замазване на очите. Голям праз, че реднека ще замези мазния бъргър с диетична кола или че 1% от няма и къде ще избрат някава овехтяла маруля с варено пиле наречени "здравословна пилешка салата" (например защото на стотици километри понякога по магистралиоте Мак Доналдс е единственото място да хапнеш - пак корпоративен "подарък"!).
Истината е, че fast food индустрията е монопол, диктуващ играта, благодарение на мазните олигарси в корпоративна Америка и колкото могат - навсякъде по света...
А малките здраволсовни "манджарници", които сами си правят даже хляба и каймата - са обречени на затвяряне заради хилядите безумни "правила", уж все за здравето на клиента.
Подобно е положението в почти сектори на икономиката - услугите, фармацията, козметиката, книжарниците, дребните магазинчета... каквото погледнеш - само 1, 2-3 "бранда" са завзели 99.9% от съответния сегмент и никой друг няма шанс да се промъкне под благото око на загрижените за клиента джоба си политици...
Може би пък светът наистина има нужда от 2012 катаклизъм - поне малцината оцелели определено ще почнат на чисто...
29 Май 2012 01:42
Аз пак ще повторя една ерес - според мен много от продуктите на т.н. "бързо хранене" дават на хората качествено ядене.
Не е като шистовия газ и генетичната модификация, по отдавнашна практика е.

29 Май 2012 02:04
"всякаква храна съдържаща наситени мастни киселини"
Някои няма да сбъркат ако вземат да се дообразоват. Мазнините са най-голям проблем когато се окислят, и ненаситените такива се окисляват много по-лесно от наситените. Медицински факт е че ненаситените растителни мазнини ефективно провокират възпаления, особено когато са били нагрявани. Така че, ако искате безплатен съвет, пържете с мас и масло, а в салатите си слагайте зехтин. И по-вкусно, и по-здравословно е!
29 Май 2012 03:42
Danibus
28 Май 2012 22:55
Миналото лято бях в България и съм абсолютно разочарован от качеството на храната там.
При положение че внимавам какво купувам и имам възможност да избирам само най-хубавото. Представям си какво ядат хората със средни за България доходи.
В цялата човешка история истинската качествена храна винаги е била и ЩЕ бъде скъпа. НО в България е скъпа дори некачествената ментелива храна. Качествената - само с връзки от село .
Сега за фастфуда в Америка : Уврежда организма при редовна употреба.
Но , за разлика от България тук има И качествена храна на достъпна за средния североамериканец цена. Която , обаче расте. Необратима тенденция.
Тва е положението.
29 Май 2012 06:49
Шиш-кебап - прясно изпечено на скара пилешко или агнешко в тънка питка с достатъчно пресни зеленчуци


Това си е чист дю(ьо)нер.
29 Май 2012 07:52
Ръката, която ръководи света е същата, която зарежда бакалиите.

Кърт Вонегът
29 Май 2012 07:54
Лично аз не смятам, че точно фаст-фуда е основния проблем на хамериканците Основният им проблем е обездвижването - това, че задниците им не се отлепят от седалките на колите.
29 Май 2012 07:59
Медицински факт е че ненаситените растителни мазнини ефективно провокират възпаления, особено когато са били нагрявани. Така че, ако искате безплатен съвет, пържете с мас и масло, а в салатите си слагайте зехтин. И по-вкусно, и по-здравословно е!

А най-добре не пържете въобще, тогава няма нужда от наситени мазнини. Пърженето според теорията създава свободни радикали, които са силно реактивоспособни и атакуват тъканите. Разбира се най-много радикали се получават от ненаситените мазнини, защото двойните връзки се разскъсват много по-лесно. Зехтинът наистена е по-за предпочитане от слънчогледовото олио. На времето мой колега разработваше олио от тиквено семе, от гроздови семки и т.н.
Наситените мазнини от своя страна трябва да се избягват, но млечните продукти съдържат доста от тях, а те са също много полезни, особено нашето саламурено сирене.
29 Май 2012 10:03
anacephal
29 Май 2012 02:04
"всякаква храна съдържаща наситени мастни киселини"
Някои няма да сбъркат ако вземат да се дообразоват. Мазнините са най-голям проблем когато се окислят, и ненаситените такива се окисляват много по-лесно от наситените. Медицински факт е че ненаситените растителни мазнини ефективно провокират възпаления, особено когато са били нагрявани. Така че, ако искате безплатен съвет, пържете с мас и масло, а в салатите си слагайте зехтин. И по-вкусно, и по-здравословно е!


Аnacephal, по-спокойно. Определено човек се образова цял живот. Добре е и ти да го правиш, без да хвърляш глупави и прибързани упреци. Ако си прочел внимателно постинга ми от миналата вечер, ще установиш, че единствено съм написал, че наситените мастни киселини са вредни,особено ако се поемат в прекомерни количества. Въобще не съм писал за загряването нито на наситените, нито на ненаситените мастни киселини. НАГРЯВАНЕТО ИМ Е ПРОТИВОПОКАЗНО. Отново твърдя, че при здравословно хранене, наситените мастни киселини трябва да бъдат изключени доколкото е възможно от всекидневното меню, а на тяхно място да се включат НЕНАСИТЕНИТЕ МАСТНИ КИСЕЛИНИ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ КОНСУМИРАТ БЕЗ ДА СЕ НАГРЯВАТ.
Човешкият организъм на клетъчно ниво се нуждае изключително много от ненаситените мастни киселини, от които най-известните са ОМЕГА-3 и ОМЕГА-6. ОМЕГА-3 се съдържа в големи количества в студеноводните риби - сьомга, скумрия, сардина и пр., лененото семе, респ. масло, рапичното олио, марулята, обикновенния и бразилския орех и др. Рибите трябва да се готвят предимно на пара или да се попарват при изключен вече котлон. Лененото масло(при всички случаи студенопресовано и съхранено в стъклен тъмен съд в хладилника) се добавя при вече готови ястия и салати, като в никакъв случай не се нагрява. За готвене се препоръчва единствено зехтин(още по-добр екстравържън), тъй като при нагряване по-трудно се разгражда(окислява). Не спазвайте съветите, които са дадени от anacephal. НЕ ПЪРЖЕТЕ ХРАНАТА! Може да задушите на слаб огън, като използвате единствено ЗЕХТИН. Изключете за винаги от менюто си СВИНСКАТА МАС и намалете до минимум кравето масло(в никакъв случай не го нагрявайте)!
Аз се образовам в това отншение, като не слушам съвети от рода на тези на anacephal, а чета книги написани от професионалисти. В това отношение препоръчвам - книгите на д-р Жан-Пол Кюрте и Патрик Холфорд, които са преведени на български език.
29 Май 2012 11:22
Като чета съжденията на всичколозите, стигам до извода, че в Сомалия и Северна Корея живее най-здравото население на света. Няма наситени и ненаситени мазнини. Рупат трева ората и - здраве отвсякъде.
29 Май 2012 11:26
Бързото хранене никога няма да умре - рекламата, навиците и нежеланието на младите жени да готвят ще го крепят вовеки веков.
29 Май 2012 11:49
Като чета съжденията на всичколозите, стигам до извода, че в Сомалия и Северна Корея живее най-здравото население на света. Няма наситени и ненаситени мазнини. Рупат трева ората и - здраве отвсякъде.

Ами дайте тогава да плющим кюфтета и пържоли изпържени в обилна мазнина, да нагъваме бланширани фритюрникови картофчета и бели, пухкави питки и да не следим тенденциите в храненето на интелегентните народи, били те в Окинава, Крит, Италия, Франция, Испания и пр.
29 Май 2012 11:56
Един собственик на цех за месо и преработка разказва:
Как се прави кайма, месни изделия, салами, кренвирши и други:
- Вземат се, кожи, сухожилия и прочие субпродукти от съответното животно, накисват се за срок от 48 часа в специални разтвори, в които набъбват, удвояват и утрояват обема си, след това се смилат, към тях се добавя малко мляно месо и сланина, боя за цвят и аромати - вместо подправки, опушва се, за да се удължи срокът му на годност - и ето ти го колбасът готов. Опаковат го и - на щанда.
В колбасът - не слагат соя, защото соята е скъпа.
Слагат смлени на много ситно рогата, копитата, кожичките, сланинката, ароматизатори наподобяващи истинско месо, оцветители, които дават вид на месото, стабилизатори, които държат месото да не се разкапе и още модификации под буквата Е 510, Е 410 Е......Е910 - тази последната е подсладител - това са изкуствените модифицирани ГМО - добавки.
И после, как да не се учудваме, че сме толкова болни, алергични и предразположени към обриви, отоци и екземи.
- Пушените меса се правят от: върнато, бракувано месо. То минава някаква освежителна обработка, слагат му боя, опушват го, опаковат го в нова затъмнена или непрозрачна опаковка и хоп - на пазара, съответно в магазина, на щанда при другите продукти.
Очевидното е и очевадно. Там е работата обаче, че на етикетите никъде не пише, че.... месото преди да се опакова е било... бракувано.
29 Май 2012 12:19
Какво да ядем? Този въпрос остава висящ. Месата - натъпкани с хормони, Е-та, смляни рога и копита. Млечни продукти - а такива ли са?? Плодове и зеленчуци - обработени с пестициди. Един вика - да се нагряват мас и масло. Друг - не. Ами объркват се хората. Не всеки има собствена градина и сам да се задоволява изцяло. И какво се оказва??? Дори на пара да чдеш, ако продуктите са кофти пак нищо.
29 Май 2012 12:54
Danibus, нещо по-гадно от риба на пара не можа ли да измислиш? Здравословна хара и начин на хранене - ОК, но все пак трябва и да бъде вкусно, нали?
29 Май 2012 13:09
Гениално! Тука сякаш са се събрали всички технолози от КФМ, Тандем, Браво...В саламите рога и копита, а в луканките/те не са салами?/ бракувано месо.
Единственната им мисъл - щом не слушате нашите мъдрости, значи плющите пръжки с лук.
Аз пък ще кажа, че в салатите и краставиците е бъкано с нитрати, доматите си растат с колците в тях, млеката и кашкавалите са от палмови и подобни "млека"...
Айде всички в КНДР да рупаме трева.
Освен свинските пРъжоли има много други меса, варива,зърнени,...Разковничето е в Балансираното хранене и повечко Движение.
29 Май 2012 13:28
Perseus
29 Май 2012 12:54 Danibus, нещо по-гадно от риба на пара не можа ли да измислиш?

Perseus, ще ти предложа да опиташ сьомга на пара, залята с дресинг от зехтин, лимон, портокал и подправки по избор -мента, розмарин, черен пипер. Или доматен сос с подпарвки и чесън. Опитай и ще видиш, че ще ти хареса. Вариантите за заливката за много, въпрос на вкус и малко фантазия.
За зеленчуците и плодовете, които са бъкани с нитрати, вече казах в първия си постинг и съм абсолютно съгласен. "Млечните" продукти пълни с преработени растителни масла от всякакъв тип са абсолютно вредни и трябва да не се консумират така, че също съм съгласен с "помнещия".
ps действително трябва да се ядат и много пърнозърнести(непреработени) и бобови храни - пълнозърнест хляб, кафяв ориз, боб, леща, грах, соя, овесени ядки, жито и пр. Месата и яйцата трябва да са по възможност от свободно отглеждани животни на село.
29 Май 2012 14:15
И още нещо. Ние се отплеснахме към собствените си навици за хранене. Но ако погледнем нещата от малко по-друг ъгъл.
Колко от децата или внуците ни ще предпочетат грах или спанак пред пица с "кремвирши" или чипс?
Каква част от "детските партита" се провеждат в Макдоналдс?
Как възпитаваме хранителните навици на цяло поколение? А това поколение как ще възпита своите деца?
Или ще забраниме "нездравословното хранене" както пушенето?
29 Май 2012 14:18
Danibus
В борбата със затлъстяването действително трябва да се консумират само пълнозърнести храни (в това число и пълнозърнест хляб). Фибрите като баластни вещества спомагат за изхвърлянето на ненужните мазнини. Освен това забавят усвояването на простите въглехидрати и - не на последно място по значение - намаляват апетита.
29 Май 2012 14:46
"Борбата" със затлъстяването поначало е загубена, ако "борещия се" вече е затлъстял. Ако ще да пасе направо от полето ръж и ечемик, йо-йо ефекта ще запази наднормените килограми. Повечето "чудотворни" диети освен, че не вършат работа, могат да провокират нови заболявания.
Спасението е : да ядеш всичко което ти е вкусно. Да се храниш редовно и помалко. Да пиеш вино, бира и концентрати умерено/мярката на всеки е различна/. По-малко да се ядосваш. Повечко движение.
29 Май 2012 15:28
Тиа тунтурести гъзове на сликата 104 % са на америcuntски домакини...
29 Май 2012 16:37
Помнещ, , всичко е в баланса, а не в крайностите. А, и качествената храна виаги е била и ще бъде скъпа.
Изводът - колко може повече храна, приготвена от ествествени продукти, а не минали първична обработка в заводите и съдържанието да е замаскирано с половината Менделеева таблица.
Плодове и зеленчуци - лете - ДОМАШНО производство (има си начини да се направи по целия свят и не е само за богати - мерак и хъс трябва!), зиме - органик, по-сезонни, от проверени източници, ферми, магазини.
Меса - само от ферми или органик от подбрани магазини. Само прясно или замразено без обработка. Да се вижда.
За останалите продукти важи основното правило - колкото по-основни съставки се купуват и повече се приготвя в къщи - по-добре. Никакви полуготови чудеса на химията и ГМО - нутри-барове, микровълнови буламачи, нищо в пакет, освен сол, захар, брашно, яйца само от free run, никакви напитки освен вода и 100% сокове (сънгъл-малт, хубаво вино и хубава бира са винаги за предпочитане... ).
А, за приготвянето - трябва да признаем един прекрасен уред утвърден отвъд океана - BBQ-то. Говорим за расово такова на въглища - струва доста по-евтино, а когато се комбинира с разпалвачка на газ - е най-удобният уред на света (например: http://www.weber.com/explore/grills/performer-series/performer-2). Aко човек е мераклия и обича КАЧЕСТВЕНАТА храна (като моя скромна милост) - може да си го сложи под сайвантче, да не вали и да не духа и да си го ползва целогодишно. Трябва малко да се пообразова, разбира се и да не се прави най-голямата грешка да бърка BBQ със скара и да не различава директно от индиректно печене, ама това се учи. С чувалче хубави въглища при 3-4 BBQ-та седмично за семейство изкарваш три месеца, не е толкоз скъпо - въглищата и газта за разпалване идват към 8-10$ на месец...
Ако се инсталира И smoker вътре (не толкова за опушване, колкпото за бавно приготвяне) и се зареди с хубави въглища от твърда дървесина - става мозък! Нищо не се добавя освен сол и подправки, е ако е риба и пиле - може амлко зехтин в смеската или намазано. Добре балансирано BBQ може да държи около 105С почти 10 чАса - може цяла пуйка да се приготви на бавен огън, ама и най-обикновен бут, ребра или пъле става за час-два-три - само веднъж на час се добавят по 4-5 въгленчета...
Някой горе спомена за риба на пара - момко, няма нищо по-прекрасно от сьомга филе на кедрова дъска, намазана само с лъжица зехтин и сол и с няколко тъки резена лимон, приготвена индиректно за 15-20 минути на въглища! Последните 3 минути може да завъртиш на директно леко осолени със прясно смляна мосрка сол и напръскани с върджин зехтин аспержи. Бялото винце да е около 10 градуса....
Наздраве на бандата...
29 Май 2012 18:26
За зеленчуците и плодовете, които са бъкани с нитрати, вече казах в първия си постинг и съм абсолютно съгласен. "Млечните" продукти пълни с преработени растителни масла от всякакъв тип са абсолютно вредни и трябва да не се консумират така, че също съм съгласен с "помнещия".
ps действително трябва да се ядат и много пърнозърнести(непреработени) и бобови храни - пълнозърнест хляб, кафяв ориз, боб, леща, грах, соя, овесени ядки, жито и пр. Месата и яйцата трябва да са по възможност от свободно отглеждани животни на село.
Абе вие много четете здравна литератира. И много и вярвате. Значи през 60-те захарта се смяташе, че е полезна за сърцето, сега е вредна. След това дойде маргарина на мода - по-полезен от краветомасло, понеже нямал холетерол. След това откриха, че при хидрирането на ненаситените мазнини се получавали транс-мазнини, а те не се знаело къде отиват в организма и дали се отделят. След това казха, че вече маргаринът се произвежда бе транс-мазнини. После се появиха микровълновите печки и веднага подплашиха народонаселението, че те били много опасни, защото разрушавали структурата на водата, а от там тази безструктурна вода ходела в мозъка и др. тинтири-минтири. Гаче, кога загряваш водата на котлона структурата и не се рарзушава, как ще се изпарява без да се скъсат водородните връзки. Микровълните въртят водните молекули, докато инфрачервените (топлинните) лъчи, карат атомите да трептят около връзките си, още по енергийно богати са лъчите във видимата област (зачервения котлон) те най-късат връзките, защото са най-късовълнови от гореизброените, т.е., най-високо енергетични, докато микровълновите са най-ниско енергетични.
На времето найлоновите чорапи и ризи докарвали рак, ама се оказа, че само докарват гъбички между пръстите, защото найлонът слабо попива влагата.
29 Май 2012 20:17
Всички се смеете на американците, но никой от вас не се сеща да спомене, че България е най-затлъстялата нация в Европейския Съюз! Тъжно е нали!?
29 Май 2012 22:05
Това което казвате ми харесва. Не съм казвал, че трябва да се изпада в крайности. Действително човек трябва да търси баланс и в храненето. Не е нужно да изпадаме в педантизъм и да не търсим удоволствие в храната. Какво по-голямо удоволствие да споделиш с истински приятели вкусно приготвена вечеря и домашно червено вино. Всичко обаче трябва да е в рамките на умереното и разумното. Мисълта ми обаче е друга. И всеки разумен човек знае за какво става дума. От разни търгаши, за храна на българинът се пробутват абсолютни боклуци, които той безропотно консумира и то на висока цена(и в буквалния и в преносния смисъл). Това е много опасно за нас и децата ни. За това е разумно и далновидно да се осведомим за тенденциите в съвременното здравословно хранене, като естествено не приемаме всичко безкритично и за чиста монета.
30 Май 2012 17:54
качествената храна виаги е била и ще бъде скъпа.

Широко разпространена заблуда на мошениците! Качествената храна е обикновената храна която се е произвеждала преди да започнат да я развалят с химия и ГМО, с цел по-голяма печалба. Така денатурираната храна се предлага на цената на истинската, а на истинската храна вдигат цената до небесата и я обявяват за "органична".
Кога хората ще прогледнат за истината?!
30 Май 2012 22:34
Качествената храна е обикновената храна която се е произвеждала преди да започнат да я развалят

Maximus ІІ, абсолютно прав си.
02 Юни 2012 13:12
Има една интересна книга на Джорж Ритцер "Макдолнадизация на обществото". Аз съм я чел в превод на немски, но авторът е американски философ, разглеждащ влиянието на фаст-фууд културата върху съвременното ни общество. Препоръчвам я на четящите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД