:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,686
Активни 689
Страници 24,153
За един ден 1,302,066
Промени

Партиите вече не се нуждаят от членове

Политическите организации станаха по-зависими от хазната, отколкото от организираната си маса
Снимка: Борислав Николов
Масовите протести вече са в историята. Партиите и синдикатите вече нямат членска маса, която да съберат на площадите.
На 15 април двамата основни претенденти за президентския пост във Франция - Никола Саркози и Франсоа Оланд, събраха близо 200 хиляди свои поддръжници в два почти едновременни митинга в различни части на столицата Париж. Значимо политическо събитие, на каквото в България отдавна не сме били свидетели. А сякаш беше вчера, когато хиляди хора у нас заливаха площади и булеварди, трескаво размахвайки партийни знамена и лозунги. Може би българите се умориха от нескончаемото митингуване през 90-те години. Или пък партиите вече просто не могат и не желаят да изкарват народа на улиците.

Едно скорошна информация в медиите показа, че сега само



5.5% от българите са партийни членове



(около 340 хиляди души). Близо половината от тях (150 хиляди) членуват в БСП, пряката наследница на милионната БКП. Управляващите от ГЕРБ са успели за 5 г. партийна история да съберат 67 350 членове. А СДС се стопи до незначителните 15 хиляди. Сигурно е, че броят на активните членове е много по-нисък. Изглежда, напук на всички приказки и стереотипи за пристрастеността на българина към политиката и футбола интересът към тях се е запазил само за пред телевизора.

Отдръпването на гражданите от участие в политическите партии не е български феномен. Залезът на масовите партийни организации е явление, което наблюдателите са забелязали отдавна, и то в повечето демократични страни по света. Основната хипотеза, с която го обясняват, гласи, че между партиите и държавата се установява все по-тясна връзка, а тя на свой ред отслабва досега на политическите сили с гражданското общество.

У нас близостта между партиите и държавата не се корени само в порочното наследство на тоталитаризма, нито пък в желанието на политическите функционери да овладеят публичните институции за собствените си цели. Има си съвсем обективна причина, пряко следствие от една наглед съвсем демократична практика -



държавното субсидиране на партиите



Идеята те да получават средства за издръжката си от републиканския бюджет си има своите разумни основания. Смята се, че така политическите формации стават по-неподатливи на домогванията на разни корпоративни групи, които се опитват с пари да си купят влияние в политиката, а оттам и в държавното управление. По този аргумент може да се поспори, но истинският проблем е в това, че така партиите стават по-зависими от държавната хазна, отколкото от своите поддръжници и избиратели, на които в миналото се разчиташе да осигуряват в голяма степен финансирането на партиите. Така политическите сили губят един от основните си стимули да набират членска маса и да я пазят.

Резултатите от тази порочна зависимост ясно се забелязват в наскоро публикуваните финансови отчети на партиите за 2011 г. Членовете на ГЕРБ са внесли в партийната каса през изминалата година 155 хил. лв. членски внос и едва 9 хил. лв. дарения. В същото време субсидията на управляващата партия е над 22 млн. лв., т.е. близо 150 пъти повече. СДС пък е отчел 87 хил. лв. приходи от членски внос и почти 2 млн. лв. от субсидия. Единствено БСП се представя с по-добро съотношение. Тя е получила държавна субсидия от 8 млн. лв. за 2011 г., а е прибрала от членски внос почти 1.3 млн. лв. и още 360 хил. лв. от дарения.

Освен че крепяха партиите финансово, в миналото активистите бяха полезни и с това, че агитираха, мобилизираха и организираха гласоподавателите по време на избори. На тях партиите разчитаха, за да стигне посланието им до електората. Днес



общуването с избирателите става изяло посредством медиите



По време на самите изборни кампании вече се разчита главно на шепа платени професионалисти - пиари, медийни експерти, социолози, политолози и пр. Както и на известно количество работна ръка, която да свърши черната работа, като облепянето на градовете с плакати и раздаването на брошури. Така изборната кампания се превръща от колективно политическо действие на вдъхновени единомишленици във високоспециализирана операция на група наемници.

Междувременно разширяването на криминалните практики по време на избори доведе до изкористяването на единствената останала масова форма на партиен активизъм - застъпничеството. По време на изборите м.г. по неофициални данни броят на застъпниците беше достигнал 80 хиляди души в цялата страна. По закон работата им беше да подпомагат кандидатите си и да ги представляват пред държавните органи, обществените организации и избирателните комисии. Каква беше истинската цел на тази партийна армия стана ясно в изборния ден, когато заваляха оплаквания за нередности при гласуването и се разбра, че застъпничеството се е изродило в поредния способ за натиск върху гласоподавателите и контрол над изборния процес.

За какво тогава е необходимо гражданите въобще да се занимават с партийна дейност в епохата на интернет демокрацията, би се запитал някой? Има блогове, има електронни петиции, има куп начини, по които човек би могъл да развива политическа дейност. Ами защото демокрацията си остава преди всичко партийна. Без партии тя не би могла да функционира. Законът определя партиите като доброволни сдружения на граждани, чрез които те формират и изразяват политическата си воля. Те са нашата единствена легална възможност да участваме в политиката и да бъдем представени в управлението на страната. Казвайки "Не" на партиите, хората сами се лишават от глас за това, което се случва в политиката. И я оставят в ръцете на самозвани "професионални политици" и партийни бюрокрации, нелегитимни групи за натиск и лобистки кръгове, които преследват единствено собствените си интереси.
7
2681
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
28 Май 2012 21:14
Статията е апцолютна манипулация с "членовете" на Партиите-любими...
Без презерватив!
28 Май 2012 22:21
ми защото демокрацията си остава преди всичко партийна. Без партии тя не би могла да функционира.

Айде бе?
29 Май 2012 03:47
Че за кво ви е демокрация бе аркадашлар ?
Не се ли убедихте че по тези ширини от благините И се ползват само айдуците ?
Пиночет . Това е решението. Ама де гоооо ?
29 Май 2012 05:04
Ами хората отдавна искат спирането на субсидиите,но няма как да стане,ако не ги изметем с голямата метла!Те дори ще си гласуват повече!Кой им пречи?!Да не би да влизат да защитят интересите на определена група съмишленици и техните идеи?!Ами!Скоро идат избори и всички ще обещаят всичко наред:на работещи,на пенсионери,на бизнес.Важното е да хванат процента и да се наредят на държавната ясла.Демек:на нашата!Като го постигнат и ще гледат да се задържат на всяка цена,ще гласуват лобистки закони в полза на онези,които са им дали пари за кампаниите под масата.И няма да носят никаква отговорност пред избирателя!Опозицията,щото няма права,управляващите,щото държавата пак била ограбена от предните..Само че като са обещавали/лъгали,това не са го казали!Не са и казали какво наистина ще правят и че не може да се намерят пари,а трябва да се вземат от други,които са измамили,че ще им защитят интереса.Ако партиите зависеха от членската си маса,биха ли лъгали тъй нагло?!
29 Май 2012 08:09
Пиночет . Това е решението. Ама де гоооо ?

Туй VOCI много кръвожадно бе. Пиночет си харесал, а не чичко Сталин. Той Пиночет нали затова направи преврата и изби сумата и народ, да докара едни айдуци от Империята на доброто, щото Алиенде им беше спрял авантата. Ами ако дойде чичко Сталин и запре VOCI -то у Гулака, он ще писне до небето, че нямало демокрация.
Той си харесал ей такива демократи, като Пиночет.
29 Май 2012 15:34
Партиите вече не се нуждаят от членове
Разбра се,че в управлението на старите партии има само п@тки,значи ще им трябват нови членове.
„Може би българите се умориха от нескончаемото митингуване през 90-те години.”
Ще трябват нови митинги без старите партии.Тогава може и да се появят нови,отговорни хора за нови партии.Ако това не стане ще се чака да се „оправят” старите партии – значи на кукуво лято.
29 Май 2012 16:05
Морко , аз Пиночет затуй го харесвам щото изчисти страната си от боклуците и сега тя е нормална и добре развиваща се.
Таз работа с демокрация НЕ става. Видехме ви в условията на българската демокрация кък се освинихте и страната е на кучето под опашката.
А при Сталин никой не е бил застрахован от ГУЛАГ. Нито таквиз като мен - нито негови благоговеещи почитатели като теб. Като се замисля що бальшевики е изтрепал - май не е бил съвсем сбъркан.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД