Сега всички хора, които вече знаят, че ще е чист късмет да дочакат пенсия, са наясно още, че няма голям смисъл да се осигуряват, а още по-малко да го правят върху реалните си доходи |
Когато ГЕРБ обеща преди местните и президентските избори миналата година да намери пари поне за увеличението на най-ниските пенсии през 2012 г., социалният министър Тотю Младенов обясни, че така ще се подпомогне голяма част от най-уязвимата група българи - пенсионерите. 9 лева едва ли ще стигнат за много. Но пък са поредното прехвърляне на социални функции към НОИ, които се финансират с вноските на осигуряващите се. Защото гарантираната минимална пенсия се доплаща, и то от фонд "Пенсии", т.е. от осигурителни вноски. Затова "щедрата" помощ на ГЕРБ ще струва на осигурените лица над 200 млн. лв.
Пак работещите плащат други 120 млн. лв. заради увеличените вдовишки добавки, които вече са 26.5% от пенсията на починалия съпруг вместо 20 %. Те бяха вдигнати още от 1 септември м.г., т.е. преди изборите, с което от ГЕРБ показаха, че добре са усвоили урока на тройната коалиция как се купуват пенсионерски гласове. С този жест на управляващите "скочиха" пенсиите пак на около 700 000 пенсионери, които сега получават около 14 лв. допълнителен доход, тъй като средният размер на добавката се увеличи от около 40 лв. на 54 лв. Аргументите пак бяха
"подкрепа на най-уязвимите",
че дори изпълнение на обещания отпреди парламентарните избори през 2009 г., които според управляващите съвсем случайно се случват в годината на други избори. Добавката отново няма никаква връзка с осигурителния принос на овдовелите и експерти настояват подкрепата на най-уязвимите да не тежи на НОИ, а на социалното подпомагане.
Грижата за най-бедните и самотни възрастни е демонстрирана насред две тежки пенсионни реформи - в края на 2010 г. и края на 2011 г., които превърнаха доживяването до пенсия в химера за доста българи.
Сега всички хора, които вече знаят, че ще е чист късмет да дочакат пенсия, са наясно още, че няма голям смисъл да се осигуряват, а още по-малко да го правят върху реалните си доходи. Държавата и без това ще им плати 145 лв., независимо дали осигурителният им принос стига за 90 лв. или това е реалната им пенсия. А може и да им прибере повечето пари за старост, ако са внасяли върху големи суми и пенсията им е над тавана от 700 лв., който ГЕРБ вече трета година държи замразен.
С остра тесла от ГЕРБ орязаха и правата на осигурените по отношение на обезщетенията, за да имало по-тясна връзка между осигурителния принос и размера им. Парите за безработица и майчинските вече се изчисляват върху дохода за 24 месеца назад, на болничните - за 18 месеца. Но над 70% от болничните са до 5 дни, а управляващите прехвърлиха първите три да се плащат от осигурителя. Излиза, че
човек многократно ще е изплатил
двудневното си обезщетение под формата на осигурителни вноски. Срокът, през който се получават пари за безработица, пък е обвързан с годините стаж и човек може да взема обезщетение една година само ако преди това 25 г. е внасял в НОИ. На принципа на солидарността за майчинство у нас се осигуряват всички - мъже, жени над фертилна възраст, а правото се ползва само от малка част от осигурените. Следователно аргументите за обвързаност между осигурителния принос и обезщетенията не издържа особено когато несъбраните с години пари от осигурителни вноски са в милиарди левове. И ако държавата си свърши работата по събираемостта, общественото осигуряване вероятно няма да е на дефицит. По-лесно е обаче да се наказват милионите коректни заради единици некоректни.
С безсмислените си популистки стъпки ГЕРБ само доказа, че всяко правителство променя както си иска правилата на общественото осигуряване заради икономическата обстановка или просто за да ухажва част от избирателите в година на избори. Неслучайно щедрите обещания за индексация на всички пенсии са оставени за 2013 г. преди парламентарния вот. Нищо че финансовият министър Симеон Дянков не пропуска да обяснява как съвпадението е съвсем случайно. Вече ни поникна на ушите оплакването на Борисов как тройната коалиция вдигнала преди изборите през 2009 г., а трябвало Той да ги плаща.
Всеки управляващ може без всякакви правила да прехвърля социални плащания върху осигурените, докато се хвали, че е много загрижен за най-уязвимите българи. Да замразява пенсии въпреки законите и да ги размразява, когато и за когото му е угодно. С подобни стъпки, лансирани като "стабилизиране на пенсионната система", ГЕРБ потъпка доверието и смисъла на социалното осигуряване. И не само безработицата е виновна хората, които внасят осигуровки в НОИ, да са със 150 000 по-малко за 3 години, а между институциите да се губят други 300 000 българи, които хем според НСИ са заети, хем в НОИ липсват като осигурени.