:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,537
Активни 486
Страници 23,947
За един ден 1,302,066

ГЕРБ бърка в джоба на осигурените, за да изглежда щедър

НОИ бе натоварен с 200 милиона лева за увеличаване на най-ниските пенсии за сметка на все още работещите и внасящи осигуровки
снимка: Михаела Катеринска
Сега всички хора, които вече знаят, че ще е чист късмет да дочакат пенсия, са наясно още, че няма голям смисъл да се осигуряват, а още по-малко да го правят върху реалните си доходи
Този месец управляващите направиха "щедър" подарък на около 730 000 възрастни - вдигнаха им пенсиите с до 9 лв. Толкова са пенсионерите, които ще бъдат облагодетелствани от увеличението на минималната пенсия от 136 лв. до 145 лв., съобщи НОИ.

Когато ГЕРБ обеща преди местните и президентските избори миналата година да намери пари поне за увеличението на най-ниските пенсии през 2012 г., социалният министър Тотю Младенов обясни, че така ще се подпомогне голяма част от най-уязвимата група българи - пенсионерите. 9 лева едва ли ще стигнат за много. Но пък са поредното прехвърляне на социални функции към НОИ, които се финансират с вноските на осигуряващите се. Защото гарантираната минимална пенсия се доплаща, и то от фонд "Пенсии", т.е. от осигурителни вноски. Затова "щедрата" помощ на ГЕРБ ще струва на осигурените лица над 200 млн. лв.

Пак работещите плащат други 120 млн. лв. заради увеличените вдовишки добавки, които вече са 26.5% от пенсията на починалия съпруг вместо 20 %. Те бяха вдигнати още от 1 септември м.г., т.е. преди изборите, с което от ГЕРБ показаха, че добре са усвоили урока на тройната коалиция как се купуват пенсионерски гласове. С този жест на управляващите "скочиха" пенсиите пак на около 700 000 пенсионери, които сега получават около 14 лв. допълнителен доход, тъй като средният размер на добавката се увеличи от около 40 лв. на 54 лв. Аргументите пак бяха



"подкрепа на най-уязвимите",



че дори изпълнение на обещания отпреди парламентарните избори през 2009 г., които според управляващите съвсем случайно се случват в годината на други избори. Добавката отново няма никаква връзка с осигурителния принос на овдовелите и експерти настояват подкрепата на най-уязвимите да не тежи на НОИ, а на социалното подпомагане.

Грижата за най-бедните и самотни възрастни е демонстрирана насред две тежки пенсионни реформи - в края на 2010 г. и края на 2011 г., които превърнаха доживяването до пенсия в химера за доста българи.

Сега всички хора, които вече знаят, че ще е чист късмет да дочакат пенсия, са наясно още, че няма голям смисъл да се осигуряват, а още по-малко да го правят върху реалните си доходи. Държавата и без това ще им плати 145 лв., независимо дали осигурителният им принос стига за 90 лв. или това е реалната им пенсия. А може и да им прибере повечето пари за старост, ако са внасяли върху големи суми и пенсията им е над тавана от 700 лв., който ГЕРБ вече трета година държи замразен.

С остра тесла от ГЕРБ орязаха и правата на осигурените по отношение на обезщетенията, за да имало по-тясна връзка между осигурителния принос и размера им. Парите за безработица и майчинските вече се изчисляват върху дохода за 24 месеца назад, на болничните - за 18 месеца. Но над 70% от болничните са до 5 дни, а управляващите прехвърлиха първите три да се плащат от осигурителя. Излиза, че



човек многократно ще е изплатил



двудневното си обезщетение под формата на осигурителни вноски. Срокът, през който се получават пари за безработица, пък е обвързан с годините стаж и човек може да взема обезщетение една година само ако преди това 25 г. е внасял в НОИ. На принципа на солидарността за майчинство у нас се осигуряват всички - мъже, жени над фертилна възраст, а правото се ползва само от малка част от осигурените. Следователно аргументите за обвързаност между осигурителния принос и обезщетенията не издържа особено когато несъбраните с години пари от осигурителни вноски са в милиарди левове. И ако държавата си свърши работата по събираемостта, общественото осигуряване вероятно няма да е на дефицит. По-лесно е обаче да се наказват милионите коректни заради единици некоректни.

С безсмислените си популистки стъпки ГЕРБ само доказа, че всяко правителство променя както си иска правилата на общественото осигуряване заради икономическата обстановка или просто за да ухажва част от избирателите в година на избори. Неслучайно щедрите обещания за индексация на всички пенсии са оставени за 2013 г. преди парламентарния вот. Нищо че финансовият министър Симеон Дянков не пропуска да обяснява как съвпадението е съвсем случайно. Вече ни поникна на ушите оплакването на Борисов как тройната коалиция вдигнала преди изборите през 2009 г., а трябвало Той да ги плаща.

Всеки управляващ може без всякакви правила да прехвърля социални плащания върху осигурените, докато се хвали, че е много загрижен за най-уязвимите българи. Да замразява пенсии въпреки законите и да ги размразява, когато и за когото му е угодно. С подобни стъпки, лансирани като "стабилизиране на пенсионната система", ГЕРБ потъпка доверието и смисъла на социалното осигуряване. И не само безработицата е виновна хората, които внасят осигуровки в НОИ, да са със 150 000 по-малко за 3 години, а между институциите да се губят други 300 000 българи, които хем според НСИ са заети, хем в НОИ липсват като осигурени.
49
4908
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
11 Юни 2012 19:47
И за сметка на таванааа на пенсиитеее
11 Юни 2012 20:07
Дина Христова,

На всички вече е ясно, че оигурителните вноски са вид данък / грабеж/, който няма никакво отношение към бъдещата пенсия на осигурявания/ ако дотогава такава изобщо има/.


На мен например никой още не ми е отговорил какъв е смисълът човек, който отсега вижда, че няма да набере необходимите години за стаж/ тоест ще получава минимална пенсия/ е длъжен да внася осигуровка, вместо да си прави собствени спестявания за старост.

Практически няма никаква разлика в размера на бъдещата му пенсия, ако е работил и се е осигурявал 15, 20 или 30 години.

Бих се зарадвала, ако журналистите успеят да намерят отговор на този въпрос и да информират населението.
11 Юни 2012 20:37
На всички вече е ясно, че оигурителните вноски са вид данък / грабеж/

Не са данък. Данък се начислява върху реално получени или похарчени пари. А осигуровки се вземат дори и да не е получен и лев приход.
Така че ограбване е по-точно.
Нещо като милиционерски вариант на комунизъм - От всекиму независимо от възможностите, на ГЕРБ според потребностите.
11 Юни 2012 20:56
какъв е смисълът
Не беше ли нещо, дето се нарича хуманизъм - да се помогне на хората, неспособни вече да се трудят!? Или пък беше социална отговорност - новото поколение да се отблагодари на предишното затова, че не започва отново от клона!?
Всъщност какво означава "спестявания за старост" след поредното напечатване на зелена шума/държавни облигации за подпомагане на частния бизнес или какъвто там пореден балон за издухване кацне върху набедения за гуру икономист? Да не би една "стимулираща, икономически изгодна" инфлация от 5% годишно да не обезценява спестяванията поне с едно седем пъти за "спестителен" период от 40 години? Ама какво са седем пъти в сравнение с два-три пъти разлики в трудовия стаж!?
Проблемът на нашата пенсионна система е, че се пенсионират млади хора, в трудоспособна възраст, един с виртуален стаж, друг с виртуална болест и то защото "предприемчивият" български бизнесмен няма идея как да организира производство и да привлече тази трудова маса.
11 Юни 2012 20:58
Така че ограбване е по-точно.
А обслужването от сомалийски пирати, опс бизнесмени на свободна практика, си е благо отвсякъде!?
11 Юни 2012 21:18
А да ви видим след некоя и друга година като се пенсионирате на минималната, щото 90% няма да получат по-висока, каква песен ще пеете.
11 Юни 2012 21:32
Аполитичен,

Ударил си го на проповеди.

На работника му се казва, че трябва да се осигурява, за да получи пенсия съобразно размера на вноските си.
Не му се говори за никаква солидарност, а напротив - чеколкото повече внася, толкова по-голяма пенсия ще има.

Попитах - ако си изчислил, че ако ще да се осигуряваш и върху 2000 лева доход, но ще получиш минимална пенсия, защото нямаш необходимите години за пенсия, то не си ли ти един най-обикновен балък?

Ами естествено, че ще предпочетеш да не ги внасяш, а да си ги спестяваш, за да не висиш със сто лева социална помощ, като просяк?

Престанете да раздувате глупости за солидарност и хуманизъм, защото да протягаш ръчичка за сто лева социална помощ, при положение, че си налял хиляди левове на държавата за осигуровки, вместо да се погрижиш за собствените си достойни старини, и да ти набиват в главата, че така трябва, е чиста наглост.

Не само наглост, а чисто разбойничество, при това - легализирано.
11 Юни 2012 21:41
Не беше ли нещо, дето се нарича хуманизъм - да се помогне на хората, неспособни вече да се трудят

Ако на хората, неспособни вече да се трудят, не им бяха изземвани насила доходите, докато са се трудили, нямаше да има нужда да им се помага.

Ама системата е замислена така, че на стари години да подаваш ръчичка и да си зависим.
И не само ти, ами всички впримчени в капана й.

ПП.

А какво ще прави системата, когато на един работник започнат да се падат пет пенсионера? Ще идват с шмайзери да му събират половината заплата още докато му я броят?

Бизнесмените не са благотврителни дружества да измислят работни места, които не са им нужни.

Измисли ти, наеми няколко работника, плащай им, осигурявай ги.

Прояви хуманност към пенсионерите, циганите, болните, студентите, децата, майките.
11 Юни 2012 21:49
Сибилке, тия хора на социални пенсии в България, ще ги трепеме или ще чакаме да озвереят от глад и да ти отрежат главата?
Какво точно предлагаш? Да се изтрепят като хлебарки ли?
11 Юни 2012 21:54
Защо ще ми режат главата бе, жено невнятна.

Нали ти разправям, че аз може да съм от тия - на социалните помощи.

Да ти отрежат твоята, ти нали работиш, печелиш, пълниш бюджета, ама не достатъчно.

Я се напъни да внасяш повече. Нали си кадърна. Организирай бизнес, плащай десет вида данъци, благотворявай, умиротворявай.
Но само с писъци по форумите / за цял работен ден/ няма да убедиш никого колко си отговорна.
11 Юни 2012 22:40
Истинската реформа изисква първо да се отстранят скъпоструващите привилегии в днешния пенсионен модел – много по-ранното пенсиониране на едни за сметка на други, огромните обезщетения при пенсиониране и плащането на личните вноски на държавните служители с пари на останалите данъкоплатци и бъдещи пенсионери. Само тези стъпки биха намалили значително покривания от бюджета дефицит в пенсионната система.
11 Юни 2012 22:42
Абе колко са преждевременно пенсионираните и колко са тия с инвалидни пенсии и колко са останалите пенсионери?
На мен навремето са ми предлагали срещу 400 лева да ми уредят инвалидна пенсия...
11 Юни 2012 22:48
Аз искам да знам докога:
- държавните служители ще започнат да си плащат сами осигуровките, както всички работещи в частния сектор, които междевременно освен осигуровките им плащаме и заплатите им
- кога ще има съкращения в публичния сектор, тъй като не може винаги всичко да се поема от нас в частния
- кога полицаи, военни, данс ще започнат да работят колкото нас, изхранващите ги и защо ние трябва да работим по 43 години за да могат те да работят по 25?
- защо същите паразити получават по 20 заплати като се пенсионират на по 45 год?
- защо на същите пенсиите са по-високи от тези на работилите 40 години и плащалите пенсионните си осигуровки?
- защо те и техните семейства имат право да ползват специални здравни грижи в правителствени, МВР, военни болници, след като не пращат здравни осигуровки?
- кога ще им орежат парите за дрехи?
- до кога ще се държат така все едно ние сме им длъжни да им осигуряваме всички тези привилегии?
- и т.н. и т.н.
11 Юни 2012 23:52


Рилски,

Питаш, ама няма да ти отговорят, защото така им изнася.

1 милион и половина/има-няма/ в частния сектор да плащат всякакви данъци и осигуровки и да пълнят бюджета, а 5 милиона да клечат в сладостна нега, да нямат никакво отношение към пълненето му и не стига, че се радват на какви ли не безконтролно раздавани бонуси и привилегии, ами отгоре на това, вместо да се стегнат и да си признаят честно, че са едни храненици от чужд труд, те въртят, сучат и измислят още и още начини как да се бръкне с алчни ръчички все по-дълбоко в джоба на хранещите ги.
12 Юни 2012 04:49
А какво ще прави системата, когато на един работник започнат да се падат пет пенсионера? Ще идват с шмайзери да му събират половината заплата още докато му я броят?


Без шмайзери прибират 30% в момента, без да броят нищо, защото всички се превежда в с/ка свързана с дебитна карта. Оттам си щипват за Бог да прости, поносимо. Още над 15% непряко конфискуват от "работодателя", който взема от теб за да Му даде. Остатъкът, ако не покрива стари заеми, ще бъде обложен с м/у 20 и 22% при каквато и да е покупка. Отделно има и задължително доброволно внясяне в приятелски "осигурители" и 10-15 други удръжки които и "ЕНИГМА" не би разшифровала. За капак всякакви мухльовци денонощно мучат поредените задължителни застраховки - вече да те е страх дъжд да завали, гръм да удари, градушка да повали 2 мин., или земята да се понамести - ще плащаш като поп!
12 Юни 2012 07:21
kaily, инвалидните са около 354 000, военните са около 80 000-90 000, полицейските са и те около 80 000-90 000... от общо около 2 500 000 пенсии
12 Юни 2012 08:21
AliBabah
11 Юни 2012 20:37,
Сибила,
Rilsky,
Аз ще добавя в списъка и тези, на които оставиха възможност при предишното правителство, да се пенсионират с директорските си заплати и например три-четири години над пенсионната възраст да им се броят за девет-дванадесет години. Представете си с колко им увеличиха пенсиите (от 120 до 240 лв). А сегашното правителство не ги "забелязва" като несправедливо получили такива добавки.
12 Юни 2012 08:41
Доста голяма част от тези дето сега са на минимална пенсия ревяха по същия начин - не искаме да внасяме, защото няма да доживеем, това е грабеж, таковата, онаковата... Сега тези "герои" реват най-силно защо са им ниски пенсиите и наблягат жално-жално на това колко години са работили а "забравят" да споменават какви вноски са плащали. Настоящите търтеи също ще реват, но пак когато е късно. Няма такава природна система където паразитите да са мнозинството спрямо гостоприемниците. В такива случаи загиват или само паразитите или всички, включително и паразитите.
12 Юни 2012 09:14
ооо винаги

Политиците имат Пълно Уважение към разните крадливи б***ци които не плащат данъци, крият осигуровки, но използват системата на макс.

Това е една много мръсна симбиоза - политиците толерират крадците на дребно и държат кранчетата отворени, в замяна малките мошенници легализират с гласа си големите кражби на политиците.

Всичкото се покрива под голямата димна завеса "народ" "социална ангажираност", публично късане на ризи за бедните и т.н"

Симбиоза. Гаранция за бедна държава.

Много отдавна например пенсиите трябваше да вземат предвид осигурителния доход за последните 8-10 години.

Абсолютно няма оправдание за алчните тарикати които 5 години след големия крах 97 са продължили да работят на черно, без договор и да крият доходи.

Това са хора които просто крадат и всяка криво разбрана социална солидарност към такива е неуместна.
12 Юни 2012 10:00
Rilsky, позволи ми да ти отговоря:


Аз искам да знам докога:
- държавните служители ще започнат да си плащат сами осигуровките, както всички работещи в частния сектор, които междевременно освен осигуровките им плащаме и заплатите им
- кога ще има съкращения в публичния сектор, тъй като не може винаги всичко да се поема от нас в частния
- кога полицаи, военни, данс ще започнат да работят колкото нас, изхранващите ги и защо ние трябва да работим по 43 години за да могат те да работят по 25?
- защо същите паразити получават по 20 заплати като се пенсионират на по 45 год?
- защо на същите пенсиите са по-високи от тези на работилите 40 години и плащалите пенсионните си осигуровки?
- защо те и техните семейства имат право да ползват специални здравни грижи в правителствени, МВР, военни болници, след като не пращат здравни осигуровки?
- кога ще им орежат парите за дрехи?
- до кога ще се държат така все едно ние сме им длъжни да им осигуряваме всички тези привилегии?
- и т.н. и т.н.

- за да започнат държавните служители сами да си плащат осигуровките, ще се наложи заплатите им да се увеличат със сумата, необходима за тези осигуровки. Нали не мислиш, че ще си

намалят заплатите? Та какво ще се получи? Ами просто осигурителният им доход ще се увеличи, в следствие на което накрая ще взимат още по-големи пенсии? Логично а? Ама кой да се сети


- Какво е това нещо "публичен сектор" от който искаш да се съкращават хора? Най-просто определение за "публичен сектор" е институциите, който осигуряват услуги и доставки за държавата

или гражданите. Там влизат държавни и общински администрации, както и всички държавни и общински фирми, агенции и дирекции. Не може да има големи съкращения без да се намерят

заместващи форми на тези услуги. "Агенция по кадастър", "Агенция по вписвания" и редица други щата е достатъчно оптимизиран (разбира се има и политически назначения, но те повярвай ще

са последните, които ще си тръгнат). За да не са на държавна хранилка, то следва тези дейности да се "аутсорснат" в ПЧП (публично частни партньорства), но това никак няма да ти

хареса, защото за да могат да се самоиздържат, цените на предоставяните услуги ще се изстрелят нагоре и няма да са "социално поносими". А държавната администрация може да се намали

без да пострада качеството на предоставяните услуги (последни се съкращават политическите назначения - сети се кои ще си тръгнат първи) единствено след създаването на действащо

"електронно правителство", но за съжаление никой от управляващите (и преди и сега) не иска то да се случи.
Още повече, нали се сещаш, че съкратените (дори да има такива) ще виснат на борсата за помощи и пак ще лапат парички. Ефектът може и да е положителен в дългосрочен план, но в

краткосрочен е неприемлив.
- полицаи, военни, данс ще започнат да работят колкото "вас", когато вие започнете да работите в студ и пек, денем и нощем. Когато започнат да ви командироват с месеци далеч от

семейството ви или през 4 години да ви местят от град на град и семейството ви трябва да търпи всички несгоди произтичащи от това, а вие да не можете да гъкнете по въпроса. Когато

всеки ден ви тъпчат отгоре и сте принуден да търпите унизително отношение от висшестоящите. Тогава те ще започнат да работят колкото "вас".
Вярно е, че има доста скатани службички в МО и МВР и именно там трябва да се бръкне. Да се категоризират различните дейности в тези министрества и съответно служителите да се

преназначат в зависимост от дейността в различни трудови категории, а не както сега - всички в първа категория. Така драстично ще се ограничи броя на служителите ползващи се от тези

предимства (пенсиониране при 25 г. служба и 20 заплати накуп). За да стане ясно какъв ще е ефекта от такава реформа, само ще вметна, че от 32 000 души в МО, 14 000 са чиновници и не са и помирисвали оръжие.
А пък квалификации като "паразити" за хора, които работят са абсолютно недопостими и обидни.
И още нещо - изявления като "те не пращат здравни осигуровки" са абсолютно елементарни. Те плащат здравни осигуровки, колкото и ти плащаш, ако си наемен работник, т.е. работодателят плаща от твое и от негово име осигуровки, но в техният случай работодателят е държавата. колкото ти лично си отишъл и си внесал пари за осигуровки - толкова и те.
И накрая да не забравяме, че говорим за хора, българи, които просто си изпълняват задълженията и ползват правата си според законите на РБ. Те са хора с лица, със съдби и семейства и такова маргинализиращо отношение към тях е повече от недостойно.
Рядко пиша по толкова, защото обикновено имам много работа, но сега просто не се стърпях да отвърна на това инфантилно писание.
12 Юни 2012 10:10
Нещо като милиционерски вариант на комунизъм - От всекиму независимо от възможностите, на ГЕРБ според потребностите.

Правилно другарю! При нашето управление нямаше нито грабежи за пенсии, нито удръжки, нито данъци. Ако още малко др. Доган бе изчакал с неговата реплика в Кочан, СЕГА може би вече да сме построили лелеяния строй. Ама на - кой го дърпаше за язика
12 Юни 2012 10:45
Sir Mano
12 Юни 2012 10:00
Прав си, че не трябва да се отнасят упреците, както и привилегиите към всички, работещи в едно и също звено. Но именно затова трябва да се разгледат по-внимателно всички закони и правилници. Целта трябва да е премахването на паразитните елементи и задравяване на полезните части на държавните структури. Вече писах. Вземете ИАБГ. Тя е държавна, въпреки заканите на Миро да я прави търговско дружество. Защо падат ракетите им и защо ги бият такива жестоки градушки? Ами защото има корупция, назначения на послушни и т. н. Защо проехтя инцидентът на Петолъчката? Защо е било възможно да се случи?.. Сега предизборна ли пак е тая олелия с Огнян Донев и Любомир Павлов? Толкова години "честно" си трупат...

вестник Дума
2012-06-12 10:10:37,
Защо, ако е имало корупция преди, сега, след идването си на власт ГЕРБ не направи нищо? Нали размахваше прекрасни обещания и се вереше и кълнеше, че ще станем нормална европейска държава - "ГЕРБ"?
12 Юни 2012 10:51
Дефицитът в пенсионната система не е от вчера. И нещата няма да се оправят докато пенсиите не станат пропорционални на внесената обща сума, която всяка година се приравнява към настоящите доходи с процента на инфлацията. Годините стаж не би трябвало да са от значение, само направените осигуровки.
Така всеки ще получава пенсията, която си е изработил, без минимална и максимална пенсия. Така пенсионният фонд ще се разтовари от социалните си функции и от плащането на категориите специалните пенсии.
За военните да плаща МНО, за полицаите - МВР, за другите на специален режим - съответните министерства, за инвалидите - социалните служби.
На който му е ниска пенсията да кандидатства за социална добавка или ако няма никаква пенсия за социална пенсия. Обаче социалните добавки (пенсии) да се дават с оглед имотното състояние, защото някой, пестил от осигуровки може да има достатъчно имоти да се самоиздържа от тях.
12 Юни 2012 11:08
Патагонец
12 Юни 2012 10:51
Никой няма интерес пенсионният фонд да се разтовари от социалните си функции и от плащането на категориите специалните пенсии. Тогава ще излезе наяве колко пари наистина отиват за пенсии и колко за социални плащания! Ще настане революция!
12 Юни 2012 11:21
Не казвам, че това не трябва да стане - напротив, крайно необходимо е, но нова ще избие козовете на политиците. Сега е лесно - казват простично "парите за пенсии не достигат". НОИ имал хроничен дефицит.....
Ако социалните плащания се прехвърлят от НОИ на Социалното министерство, парите за пенсии ще стигат и ще хартисват, защото ще се ползват целево, а не за запушване на държавният бюджет. Но тогава бюджета на Социалното министерство ще стане най-големият от всички министерства, респективно ще трябва да се орежат парите на МВР, МО и т.н., а те не са готови за такова нещо.
Също така ще започнат да се задават много въпроси. Ще има натиск за оптимизиране и намаляване на тези плащания. Ще се иска одит на структурите и лицата реципиенти на тези плащания. Абе ще пламне цялата черга ...
А сега колко е лесно ....
12 Юни 2012 11:23
Sir Mano
2012-06-12 11:08:11 и , 2012-06-12 11:21:03 !

12 Юни 2012 11:32
Точно твоето писание е инфантилно, Сир Мано,



за да започнат държавните служители сами да си плащат осигуровките, ще се наложи заплатите им да се увеличат със сумата, необходима за тези осигуровки. Нали не мислиш, че ще си

намалят заплатите? Та какво ще се получи? Ами просто осигурителният им доход ще се увеличи, в следствие на което накрая ще взимат още по-големи пенсии? Логично а? Ама кой да се сети


Защо да не си намалят заплатите и да си внасят въпреки това осигуровките? Или тези заплати са определени, независимо от това има или няма и безникаква зависимост между приходи и разходи Ако работодателят ти няма пари, няма ли да ти намали заплатата, пък ти ако искаш приемай? Има ли достатъчно пари държавата? Няма. Що за извод тогава, че заплати на държавни служители не могат да бъдат намалявани?


-
Какво е това нещо "публичен сектор" от който искаш да се съкращават хора? Най-просто определение за "публичен сектор" е институциите, който осигуряват услуги и доставки за държавата

или гражданите. Там влизат държавни и общински администрации, както и всички държавни и общински фирми, агенции и дирекции. Не може да има големи съкращения без да се намерят

заместващи форми на тези услуги. "Агенция по кадастър", "Агенция по вписвания" и редица други щата е достатъчно оптимизиран (разбира се има и политически назначения, но те повярвай ще

са последните, които ще си тръгнат). За да не са на държавна хранилка, то следва тези дейности да се "аутсорснат" в ПЧП (публично частни партньорства), но това никак няма да ти

хареса, защото за да могат да се самоиздържат, цените на предоставяните услуги ще се изстрелят нагоре и няма да са "социално поносими". А държавната администрация може да се намали

без да пострада качеството на предоставяните услуги (последни се съкращават политическите назначения - сети се кои ще си тръгнат първи) единствено след създаването на действащо

"електронно правителство", но за съжаление никой от управляващите (и преди и сега) не иска то да се случи
.


Качеството на сега предоставяните услуги е отвратително. Просто едни службички, които се припокриват една с друга, бълват все нови и нови "услуги", които да предоставят на гражданите, без никому да са необходими, а са само един безсмислен книжен набор от абсурдни изисквания, изпълнението на които губи много работни часове на бизнеса, който вместо да си гледа бизнеса, се реди на гишетата, за да получи "услугите" на паразитиращите върху труда му.


Още повече, нали се сещаш, че съкратените (дори да има такива) ще виснат на борсата за помощи и пак ще лапат парички. Ефектът може и да е положителен в дългосрочен план, но в

краткосрочен е неприемлив.


Помощите за безработни трябва да са в такъв размер, че да принуждават безработните да си търсят работа и да я започват възможно най-бързо.


- полицаи, военни, данс ще започнат да работят колкото "вас", когато вие започнете да работите в студ и пек, денем и нощем. Когато започнат да ви командироват с месеци далеч от

семейството ви или през 4 години да ви местят от град на град и семейството ви трябва да търпи всички несгоди произтичащи от това, а вие да не можете да гъкнете по въпроса. Когато

всеки ден ви тъпчат отгоре и сте принуден да търпите унизително отношение от висшестоящите. Тогава те ще започнат да работят колкото "вас".



Ти откъде знаеш "нас" при какви условия работим? Каква е ползата от полицаи, които не са разкрили и нито една битова кражба/ два обира в къщи и кражба на кола/ и е публично известно, че срещу плащане на ръка си затварят очите, вместо да си изпълняват задълженията?

Съизмеримо ли е заради "страданията", които понасяли, да се трудят с 20 години по-малко и да получават накуп толкова средства при пенсиониране?

Вярно е, че има доста скатани службички в МО и МВР и именно там трябва да се бръкне. Да се категоризират различните дейности в тези министрества и съответно служителите да се

преназначат в зависимост от дейността в различни трудови категории, а не както сега - всички в първа категория. Така драстично ще се ограничи броя на служителите ползващи се от тези

предимства (пенсиониране при 25 г. служба и 20 заплати накуп). За да стане ясно какъв ще е ефекта от такава реформа, само ще вметна, че от 32 000 души в МО, 14 000 са чиновници и не са и помирисвали оръжие.


Защо обаче не се бръква "там"?


А пък квалификации като "паразити" за хора, които работят са абсолютно недопостими и обидни.


Проформа работят, но дефакто са работещи нищоправци.


И още нещо - изявления като "те не пращат здравни осигуровки" са абсолютно елементарни. Те плащат здравни осигуровки, колкото и ти плащаш, ако си наемен работник, т.е. работодателят плаща от твое и от негово име осигуровки, но в техният случай работодателят е държавата. колкото ти лично си отишъл и си внесал пари за осигуровки - толкова и те.


Това изобщо не е вярно. Уж държавата им плаща осигуровките, но всъщност не се издължава към осигурителните институти и затова бюджетът им е издънен. Там се събират само осигуровките на работещите в частния сектор в отношение едно/което го има/ към пет/което липсва/.
Докога ще издържи прилагането на подобна дискриминация, без балонът да се пукне?




И накрая да не забравяме, че говорим за хора, българи, които просто си изпълняват задълженията и ползват правата си според законите на РБ. Те са хора с лица, със съдби и семейства и такова маргинализиращо отношение към тях е повече от недостойно.


Това са хора, които почти не носят никаква отговорност и не са поели върху себе си риска да вложат собствени пари/ от спестявания или от кредити/ от сутрин до вечер да треперят и да си късат нервите, и да рушат здравето си от притеснение, че няма да им излезнат сметките и да загубят всичко, които не са преследвани от администрацията, както каза Димитър Манолов, като от "башибозук" и които, в края на краищата нямат никакво отношение към пълненето на бюджета, а само към изпразването му.

Но дори и всичко това да не беше така и те да са едни много почтени и трудолюбиви хора, без чийто труд не може да се мине, то истината е, че са толкова многобройни, че не могат да бъдат издържани до безкрай, защото системата вече колабира. В най-скоро време ще има взрив.
И са прави анализаторите които казват, че без да се случи колапс, банкрут и фалит, инерцията няма как да бъде преборена.

А като се обърне колата - пътища много.
12 Юни 2012 11:38
Rilsky
Отговорът е много кратък.
Защото на 10,11,1989 те имитираха, че има някаква промяна.
Защото те, бащите им, синовете и внуците им, управляваха 45 години, и после .... продължиха да управляват пак.
До ден днешен.
Не само това, май ще продължат да управляват и занапред.
"Една змия се трепе докато е малка. Порасне ли, народят ли се още змийчета, вече е късно"
12 Юни 2012 11:45
Сибила, много си радикална! Осъзнаваш ли, че това което искаш е утопия и не може да съществува в нашите географски ширини?
12 Юни 2012 11:51
kaily, инвалидните са около 354 000, военните са около 80 000-90 000, полицейските са и те около 80 000-90 000... от общо около 2 500 000 пенсии

Е браво!
14% инвалидни пенсии, това нормално ли е и на практика е два пъти повече от пагонаджиите, взети заедно.
Защо не се предприеме нещо с тия инвалидни пенсии, те по колко са като сума средно?
12 Юни 2012 11:52
Пък и защо мислиш, че твоята работа е по-трудна или нервна? Питай който и да е, работещ с клиенти, особено в администрацията или банките ако искаш на какво са подложени ежедневно. Защото напоследък всеки си знае "правата" и някак си културата и толерантността остават на заден план.
А задавала ли си си въпроса какво му е на полицая, който спира кола за проверка посред нощ и не знае ония отвътре дали няма да го гръмне за да избяга? Какво му е когато се разправя с пияници, кавгаджи и лумпени и как си отдъхва като се прибере жив при семейството си.
Много е лесно да се мисли първосигнално и да се характеризират цели групи. То ако беше много "приятно" всички щяха да са полицаи - свободни места колкото искаш!
12 Юни 2012 12:00
Сир Мано,

писнало ми е.

Писнало ми е да гледам как всеки вика дайте да дадете, и се е стигнало до едно положение, в което на някои да им смъкват по десет кожи от гърба, без да им се оставя никакъв избор, когато ще дойде времето самите те да си почиват без да разчитат на подаяния.

Пенсионната система гърми, защото не е измислена в полза на бъдещите пенсионери, а е едно дивашко изземване на доход, с който хората биха могли да си гледат старините без да висят на хранилката, но отива за преразпределение.
Тя вече дава индикации, че не може да издържи, защото всъщност е една финансова пирамида, която ползва първо влезналите в нея, а дискриминира последните.Увеличаването на пенсионната възраст не е ли тази индикация? Че бъдещите пенсионери не са желани, щото трябва да работят/ вече предлагат/ до 70 годишна възраст?


Ще се случи, ще се случи вече навсякъде по света,
защото времената на "благоденствието за всички" свършиха.

ще стане, както си е било едно време.

Работи бащата на семейството без да му ограбват 70 процента от доходите под формата на данъците, издържа жената и децата, пък и за старост понатрупва туй-онуй.

За тази цел държавата трябва да се разкара като основен преразпределител и "благодетел", от когото всички зависят и затова са покорни, и да бъде оставено всеки да си решава настоящето и бъдещето според собствените си възможности, предпочитания, отговорност и предвидливост.
12 Юни 2012 12:00
kaily
12 Юни 2012 11:51
точно там е раната, в която никой не смее да бръкне. Защото сега социални и инвалидни пенсии се плащат от осигуровките на работещите, а ако се прехвърлят на Социалното ще се плащат от бюджета. Сумата е непосилна за бюджета и ще се наложи да се редуцира някак си. Ще се разбунят ТЕЛК-овете, ще се наложи пререгистрация на инвалидите, за да се отсеят "нереалистичните" решения и т.н. Общественото недоволство ще иска главите на лекарите и ще го отнесе цялото съсловие, защото никой няма да свидетелствува срещу колега и т.н.
Отделно лишените от инвалидни пенсии съвсем ще се радикализират и ще са готови на отчаяни действия. Ще нарастне дребната престъпност и накрая ще го отнесат пак тези, които плащат масрафа
Абе революция ....
12 Юни 2012 12:03
Такива дето са радикални пред клавиатурата ги има много. Като се махне държавата обаче, очевидно доста малко от тях са в състояние да защитят живота и имуществото си с юмрук, тояга, нож, пистолет, автомат...Като пламне пожар (става рядко, но се случва), чакат пожарната а не пазарни икономисти да гасят. Когато свободният пазарен дух реши да застрои градинката пред входа им викат чиновниците а не се оправят сами, не основават компании които да прокарват частни пътища, (повечето) не си дават децата в частни училища etc etc etc...
Нормално е когато си плащаш данъците да искаш съответното срещу тях. Не е нормално да искаш да криеш данъци и осигуровки, като същевременно да грачиш, че другите са длъжни да ти осигуряват това и онова. Който иска естествен отбор в изчистен вид, трябва да е готов да се справя ако се сбъднат желанията. Който не е в състояние да проумее даже сравнително елементарната логическа заблуда за равните условия (гугъл дава много отговори ако се попита за ceteris paribus) едва ли е подготвен за такива неща които толкова силно иска.
12 Юни 2012 12:11
Нищо и половинa са инвалидните кайле и ги гепят такива като теб- хора които не са осигурявани или им липсва стаж.

За най неработилите са съвсем мизерни, за осигурявалите се на менте заплати но с много стаж (над 20 години) предлагат бъмп, за нормално работилите - нищо не предлагат.

Между другото едно от кранчетата в случая е оставено от държавата - вместо добавки за старост, дават инвалидни добавки на възрастните (няма човек над 70 да няма поне едно хронично заболяване). Същевременно като добавката е обвързана с ТЕЛК, а не автоматично с навършване на възраст, далеч не всички старци се записват - един вид с административно разтакаване с цел осъществяване на икономии
12 Юни 2012 12:14
Сибила,
и на мен ми е писнало, но всичко трябва да става поетапно. Системата не може да се промени изведнъж. Абсолютно си права за пенсионната пирамида, но хората на които им е ред СЕГА да получават пенсия или получават вече такава няма да позволят тази промяна, защото те няма на какво да разчитат освен на подаянията на "държавата". Те са си го "изработили".
Според мен трябва да има държавен фонд пенсии, в който да отива ежемесечно твърда сума, не процент от заплатата (аман от солидарност), който да покрива една минимална държавно гарантирана пенсия. Авентуално може да се отчислява процент от ДДС или акцизите върху горивата в този фонд. Толкоз! Всичко останало от размера на осигуровките да отива по лична партида от типа на застраховка "Живот" в лично избрана застрахователна компания или пенсионно дружество. Край! А това трябва да е задължително, защото хората като цяло са недалновидни и не мислят в дългосрочен план.
12 Юни 2012 12:26
Като се махне държавата обаче, очевидно доста малко от тях са в състояние да защитят живота и имуществото си с юмрук, тояга, нож, пистолет, автомат..

Държавата трябва да се свие до едно джудже, под наметалцето на което да не се крият всякакви търтеи, хайлязи и нищоправци.

Гражданинът има нужда от обучена, некорумпирана и бързодействаща полиция, а не някакви некъдърници, които дойдат, вземат отпечатъци, напръскат ти с прах цялата къща и викат, ми пази се сам. И не изскачат иззад храста с кво праим сега.
Военните, те какво изобщо правят, не знам, ама тия сгради мастодонти, пълни с шапки и пагони и то след като наборна армия вече нямаме, са ни малко множко, не мислите ли?

Малка централна администрация, която да не ти се пъха под юргана, за да гледа колко души сте там, а да предоставя качествени, необходими и разтоварени от бюрокротични измислици услуги. Само най-необходимите, а не измислени от нея, за да си раздава бонуси.

Общинска администрация, около която да организира кварталът ти да е чист, измит и бездупчест, с приветливи училища и градинки. Плащаш и там някаква дан, а не издържаш кмета с цяла дружина зам кметове областни управители и т.н, които като стане бедствието да си прехвърлят отговорността, докато най-накрая се окаже, че виновен няма.

Върховният разпределител и разпоредител на всичко - гигант, раздут и разплут до неузнаваемост - държавата, от която всички зависят и на нея чакат, трябва да изчезне в този си вид.

Иначе, нали ви казах - колапс, банкрут и фалит.
Преди това ще има гърч за всички, най-вече за тия, дето снасят златните яйца, но като заколят и тях ще вдигнат ръце и ще кажат - спасявайте се кой как може.
12 Юни 2012 12:26
Защото сега социални и инвалидни пенсии се плащат от осигуровките на работещите, а ако се прехвърлят на Социалното ще се плащат от бюджета. Сумата е непосилна за бюджета и ще се наложи да се редуцира някак си.

Ами крайно време е това да стане! Осигуровките за пенсия трябва да са целеви и използвани само за пенсия според вноските, т.е. държавното пенсионно осигуряване трябва да се върне към изначалните си принципи. Работилите по 40 години трябва да могат да си получават това, което им се полага.
Ще се наложи преразглеждане на инвалидните пенсии и по-строг контрол на отпускането им.
Социалните пенсии ще зависят от възможностите на държавата, а няма да изземват парите, полагащи се на пенсионерите, пенсионирани по общия ред. Така всеки от тях ще може да прецени и на каква възраст да се пенсионира без да е задължен да работи до пределната възраст.
Неприятни неща, но ще трябва да се направят за да се създаде стимул за осигуряване върху реалните или поне по-високи доходи.
12 Юни 2012 12:27
Всъщност грабежът започна още при Нейков.
Които и колкото са останали тук, имат гарантирано мизерно вегетиране.
Но българската уфсъ си го заслужава.
12 Юни 2012 12:29
Патагонец
12 Юни 2012 12:26
Не бих могъл да го систематизирам по-добре!
12 Юни 2012 12:40
Според мен трябва да има държавен фонд пенсии, в който да отива ежемесечно твърда сума, не процент от заплатата (аман от солидарност), който да покрива една минимална държавно гарантирана пенсия. Авентуално може да се отчислява процент от ДДС или акцизите върху горивата в този фонд. Толкоз! Всичко останало от размера на осигуровките да отива по лична партида от типа на застраховка "Живот" в лично избрана застрахователна компания или пенсионно дружество.


Така ми харесва!
Страхотно би било,
12 Юни 2012 12:43


Точно така, Док!

Празното дрънкало Нейков ни насади на тия пачи яйца.

12 Юни 2012 13:08
Ето едно от главните препоръки на ЕС за България
Брюксел настоява за спешно подобряване на пенсионната система чрез ограничаване на достъпа до ранно пенсиониране и чрез изравняване на законоустановената пенсионна възраст на мъжете и жените, които са заплащали осигурителни вноски през цялата си професионална кариера. ЕС иска и по-строг контрол при отпускането на пенсии за инвалидност – това е ключово предизвикателство.

Вижте, каква е ситуацията с МВР. При наличието на изобилие от охранителни фирми с над 100 хил. охранители и личен състав на министерството от над 65 хил. души, ДАНС, НСО и т.н е логично човек ще си зададе въпроса “Как такова количество непроизводствен персонал се издържа от обществото и каква е ползата му?“ Извинявам се драги сънародници, но във второто десетилетие на 21 век в каква държава живеем?!!
По брой на полицейски служители на 1000 граждани сме водещи,- изпреварварва ме Франция, Великобритания и Германия и куп други държави.В същото време по полето няма никави фуражики да бранят реколтата от "мургавите събратя", но в храстите до пътищата дал господ.
Много ми е чудно, защо всичките тези служители след като са толкоз "стресирани" и "изхабени" за което трябва да се пенсионират предсрочно, като се пенсионират до един започват да работят/обикновено като охранители/?- нали вследствие на "тежката служба" са пенсионирани и следва да си почиват?А се получава така, че хем получават пенсия /много над средната/, хем заплата, хем иземват работни места, в следствие на което пък се пълнят бюрата по труда.
12 Юни 2012 13:27
Rilsky
12 Юни 2012 13:08
Не можеш да намериш военен или полицай, пенсионирал се по собствено желание на 45 г. Абсурд!
Повечето се натискат до последно. Спада в доходите след пенсиониране е чувствителен, а на 45 - 50 г. възраст един човек обикновено все още не е изучил децата си.
Плюс това пенсия + МРЗ на охранител е доста под заплатата, която получават по време на служба. Реалната възраст, на която се пенсионират обикновено не е по-малка от 55 г. (не, че пак не е ранно пенсиониране).
12 Юни 2012 13:39
Rilski, бурно начало!
Чест ти прави, че си се регистрирал с реални данни (надявам се) във форума на в.Сега. Хубаво е човек да може да застане смело зад името си и да отстоява позициите си, но това дава възможност след една бърза справка да се открият региона, който обитаваш, политическите ти пристрастия и областта, в която си изкарваш хляба. Един съвет от мен - използвай анонимността (освен ако не ти се плаща на пост). В този форум има хора, които със сигурност ще злоупотребят с информацията. Аз лично веднъж жестоко си изпатих, когато форумец брутално ме дискредитира с доноси пред приятели и работодател.
12 Юни 2012 13:41
Sir Mano
12 Юни 2012 13:27,
А защо тогава, след като за всички вдигат възрастта за пенсиониране, и на тези категории не направят същото? Тогава хем ще са в крак с всички останали, хем ще успяват да изучат децата си. Щото много тежка била работата им, заради която са получавали такива заплати, ама никой не пита останалите колко "лека" е работата им, пък получават ниски заплати и много години работене до пенсиониране. Ако в тези категории на труд ( с такива високи заплати) толкова се изхабяваха, нямаше да имат сили повече да работят и щяха да бъдат принудени да спестяват пари за останалото време от живота си. А тук става дума за това, че се привиква да бъдат прослойка над другите - с привилегиите и заплатите си.
12 Юни 2012 14:13
читатель
12 Юни 2012 13:41
Никой не обича да бъде подтискан и мачкан. Тези работи с орязването на права са мноооого тънки. Трябва да убедиш човека, че той иска да се откаже от правото си на по-ранно пенсиониране. Достатъчно е като за начало да се гласува, че хората възползвали се от това си право няма да получават пенсия при положение, че получават трудови възнаграждения и същевременно не са достигнали пенсионна възраст за трета категория. Едно такова решение драстично ще намали броя на предсрочно пенсиониращи се, защото всеки си прави сметката да получава пенсия и отделно да заработва по нещичко. Просто няма да им излезе сметката. И в момента никой не забранява на полицая да работи на 60 г., но съгласи се с мен - как един полицай на 60 г. ще надбяга 20 годишно цигане.
При положение, че все по-малко хора се възползват от правото си да се пенсионират след 25 г. стаж в системата, съпротивата при евентуално увеличение на стажа необходим за пенсия ще е много по-малка!
12 Юни 2012 14:42
Sir Mano
2012-06-12 14:13:04,

А този полицай с 25-годишен стаж дали не може да работи в екип с по-млад, по силите на когото да е бягането? Но всеки от нас вижда как се разкарват млади полицаи с килограми, дето няма да могат да се мръднат за нищо. Що се отнася до убеждаването - наистина е трудно. Но нас никой не се старае да ни убеждава, а ще ни принуждават да работим до 70 години. Работата е, че наистина се мълчи за краденето на парите от пенсионните фондове. Невнасяне на средства, като са декларирани минимални заплати. По-горе писах за привилегиите, които не бяха закачени от новата власт. Всяка година над пенсионната възраст да се брои за 3 като трудов стаж. Как ще останеш ти така да работиш, ако наистина си работил? Ще останеш до 67 (до преди 3 години беше с 4 години над възрастта за пенсиониране при мъжете) и ще работиш? Какво? Естествено началник, когото избраните от него удобни заместници, ще носят на ръце и на него ще му е мило да стои на работа. Та така с пенсиите. Да не говорим за другите кражби, дето отнеха възможността на младите да работят и живеят сносно тук. Така и младите и старите станахме потърпевши. А не се знае и още колко горчилка има да пием.
12 Юни 2012 21:30
Попитах - ако си изчислил, че ако ще да се осигуряваш и върху 2000 лева доход, но ще получиш минимална пенсия, защото нямаш необходимите години за пенсия, то не си ли ти един най-обикновен балък?

От позицията на един обикновен балък, с трудов стаж към момента 25 години реални плюс 11 "виртуални" (казарма, категории, "майчинство" и още пет години закупени)години, ситуацията изглежда така:
- според частния застраховател на балъка и пакет "Застраховка живот с инвестиционен характер" - балъкът внася 240 лв. месечно и след 30 години получа пенсия от 550 лв. до 15 години или получава на куп 96 хил. лв. За времето откакто е сключен договорът минималната работна заплата (МРЗ) се е увеличила с 50% вместо заложените 33% в договора. Ако МРЗ-то продължи да се увеличава със същотото темпо, то частната пенсия на балъка ще е около или под МРЗ-то;
- според Йордан Христосков и сие експерти от НОИ и хипотезата, че балъкът се осигурява на 2000 лв. през следващите 20 години (пенсионна възраст 70 г., още неприета, но към 2025г. ще е факт ), балъкът ще е внесъл малко над 120 хил. лв. и ще получава пенсия без малко 650 лв., сиреч 50 лв. отгоре МРЗ . Отчитайки отрицателната доходност на частния задължителен фонд към 5-те % осигуровка, "виртуалносите" (24 години трудов стаж се приравняват като осигуряването от трите с най-високо осигуряване години) и "стимулациите" (56 г. трудов стаж ), пенсията требе да надхвърли 1400 лв.
С голямо изстискване сега и силно розови очила (не се допуска девалвация ни на лева, ни на еврото) на балъка му е обещана пенсия от почти 1000 евро. При средна работна заплата сега от 750 лв. и годишна инфлация само от 5% (изключва се възможността за промяна на технологиите), след 20 години тя ще е по-висока от пенсията на балъка. Сиреч както и да се е осигурявал в момента който и да е, при пенсионирането ще ме у паднал стандарта.
Изводът е, че балъкът за да запази сегашния си стандарт не бива да се пенсионира или поне не бива да разчита на "финикийското" натрупване.
Пред дилемата дали сега да внася осигуровки или да не внася обикновеният балък, концентрирал се върху опазването на стандарта на живота си, неизбежно стига до извода без да се брои хуманизма, че трябва да се раздели с част от доходите си, нейде една трета, за да може беднякът да има поне 5 лв. дневен доход и да не вижда в канализационна решетка (разрушаването на каквато и да е друга инфраструктура) двата лева за оцеляването. Без добра инфраструктура няма доходи дори и за умника. И въпросът не е само до инфраструктурата. Манталитетът (фокусирането върху дохода от "решетката" ) може да се промени с образование, разширяване кръгозора и възможностите особено на по-бедните.
Пенсионната система не е начин за забогатяване, но не бива да се подхожда към нея като към чужда пита за помен каквото е отношението на държавното управление към нея откакто е стартирала реформата.
Ако нещо ме притеснява, то е, че субсидията от държавния бюджет е съизмерима с преходите от осигуровки. Това води първо до непрозрачно формиране и разходване на държавния бюджет (осигуровките на военнизираните не е ясно откъде се плащат) и второ до своеволно разпореждане с разходването на осигурителните фондове - добавка за едни, компенсация за други все според зависи, "народна" пенсия уж от бюджета на Министерския съвет, ама не точно, прехвърляне на отговорности от един на друг фонд (трудова злопулука, а инвалидна пенсия от фонд пенсии; болнични - един път фонд "майчинство и общо заболяване, втори път от здравно-осигурителния фонд).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД