:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,597
Активни 665
Страници 23,162
За един ден 1,302,066
Дискусия

Изборен кодекс за лична употреба

Управляващите обсъждат законодателни промени за парламентарния вот, които да им дадат повече власт, и нехаят за решаването на сериозните проблеми
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Изборният процес у нас показа големи недостатъци на последните местни и президентски избори и част от тях се дължат на пропуски в Изборния кодекс.
Изборният кодекс може и да не е чак толкова лош, колкото твърди опозицията, но определено има нужда от някои промени. Проблемът е, че от изявленията на видни представители на ГЕРБ става ясно, че ако нещо ще се пипа по текстовете на кодекса, то основната идея на упражнението ще бъде най-вече разширяването на възможностите на властта да влияе върху изборния процес. А истински важните промени, които биха подобрили този процес, отново се отлагат за неопределено време без сериозни аргументи.

В ГЕРБ очевидно са изключително ентусиазирани от препоръката на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) да се даде възможност за използване на специални разузнавателни средства (СРС) срещу купуването на гласове. Трябва да се признае, че подобна възможност наистина е необходима. Защото в момента сме в абсурдната ситуация различни телевизии чрез скрита камера да излъчват репортажи, в които директно да се уличават търговци на вот, а съответните органи да не могат да направят нищо по темата. Факт е обаче, че при управлението на ГЕРБ



държавата става все по-полицейска,



подслушването придоби небивали размери и на всичкото отгоре шефът на предизборния щаб на партията е вътрешният министър Цветан Цветанов. Управляващите от ГЕРБ твърдят, че МВР няма да може да иска подслушване срещу купуването за гласове, а това право ще бъде запазено само за прокуратурата. За съжаление обаче съдебната власт също в голяма степен вече е овладяна от ГЕРБ. За това обществените резерви към използването на СРС по време на избори са напълни основателни.

Другата препоръка, която управляващите много харесаха, е да се задължат медиите да публикуват пълните си договори, които сключват с участниците в изборите. Това определено може да се разглежда като намеса на държавата в частния бизнес, тъй като в голямата си част те не са държавни. Вярно, партиите не са равнопоставени в медиите. Онези от тях, които имат по-голям ресурс и могат да платят, получават повече място в медиите. Това обаче важи не само за медиите. Достатъчно е само да отбележим, че не всички партии получават държавна субсидия, а онези, които се финансират от бюджета, също имат право на различни суми. В крайна сметка периодът, в който всички бяхме равни, отмина преди повече от 22 години.

Истински необходимите промени в изборното законодателство са други. Проблемът с мъртвите души в избирателните списъци винаги е бил дискутиран. А миналата есен той стана изключително важен заради проведеното месеци преди това преброяване на населението. От него се разбра, че реалните избиратели са с около 1 млн. по-малко от онези, записани в списъците. Този проблем има решение и за него се говори от много време насам, но все не достига политическа воля, за да се промени. Решението се нарича активна регистрация на избирателите. Експертите отдавна предлагат следния механизъм: всички, които искат да гласуват, трябва да отидат предварително и да заявят това в общините си. Кампанията по активното регистриране би могла да започне 6 месеца преди предстоящия вот. Онези, които не са се регистрирали, но все пак искат да упражнят правото си, ще бъдат дописвани в списъците в изборния ден. Така там ще влязат само реални избиратели. Все още има време подобна регистрация да бъде въведена за предстоящите догодина парламентарни избори. С нея вероятно ще се реши и проблемът с неправомерно лишените от право на глас български граждани, които попаднаха в т.нар. забранителни списъци, въпреки че отговаряха на изискването за уседналост.

Един от най-големите проблеми в последната кампания се оказа



непрозрачната работа на ЦИК



От комисията малко по малко започват да се примиряват с факта, че това не може да продължава така, но съпротивата не е отслабнала. Проблемът съществува много отдавна, но на последните избори изпъкна с особена острота заради някои спорни решения, или по-точно заради липсата на решения на комисията по определени казуси. Най-активни защитници на това стенограмите от заседанията на ЦИК да се качват в интернет бяха от БСП. Докато бяха управляващи обаче, социалистите не повдигнаха този въпрос, но сега като опозиция той се оказа доста удобен за атаки към властта. Въпреки конюнктурната употреба на темата прозрачността в заседанията на ЦИК е нещо изключително важно и то трябва да стане факт с промяна в кодекса.

Към момента комисията публикува своите решения в интернет, но те често са толкова витиевато формулирани, че ориентацията в тяхната аргументация е изключително сложно занимание. А да се разбере кой член на ЦИК как е гласувал е напълно невъзможно, тъй като това не се обявява. Още по-скандални са случаите, в които заради отсъствия в ЦИК не могат да съберат мнозинство от две трети за едно или друго решение. И ако по тази причина комисията откаже да се произнесе, създава пречка на един или друг кандидат. Напълно нормално е обществото да знае кой член на комисията как е гласувал, кой е отсъствал и от квотата на коя партия е той. Трябва да се мисли дори в посока не само да се публикуват стенограмите, но и самите заседания на комисията да станат открити. Технически възможности за това има, но е доста съмнително, че има и политическа воля. Особено важно е да се помисли и за начин, при който процесът на отчитането на резултатите от вота също да става прозрачен. На последните местни избори беше направена една малка стъпка в правилната посока. В Бобошево функционираше експериментален преброителен център, в който се брояха гласовете от всички секции в общината. Така се избегна броенето по секционни комисии и купувачите на гласове нямаше как да направят справка от техните протоколи дали са получили онова, за което са платили. Освен това броенето на вота стана публично. Би било хубаво, ако този експеримент се разпростре върху повече общини на следващите избори.

Не е лошо да се помисли и за създаването на истинска



постоянна изборна администрация



В кодекса този въпрос бе решен частично с даването на мандат от 5 години на ЦИК. Неразбориите в броенето на вота миналата есен обаче бяха прекалено много. Една истинска изборна администрация, която се подготвя предварително, а не месеци преди самия вот, би могла да неутрализира много от проблемите.

Отдавна е ясно какво трябва да се направи, за да се усъвършенства изборното законодателство. И не е необходимо различни европейски организации да ни съветват в една или друга посока. Най-големият проблем обаче е, че партиите у нас, при това не само управляващите, нямат интерес от ясен и прозрачен изборен процес. В този смисъл натискът отвън може би е необходим, но засега дори той се оказва недостатъчен.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Управляващите от ГЕРБ замислят промени в изборното законодателство, с които да разширят собствената си власт.
БГНЕС
Ако се променя Изборния кодекс не е ли добре да се променят някои идеи за провеждането на национални референдуми?
10
2757
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
17 Юни 2012 22:08
Вижте какво мислят по въпроса наши сънародници, живеещи от години в чужбина:

Журналистът Божидар Чеков
18 Юни 2012 00:22
Ако всички зависими от Бюджета на РБ бъдат лишени от право на глас като зависими, ГЕРБ ще получат минус 300 000 гласа. Другите - още повече в минус.
18 Юни 2012 00:29
И като теглиш чертaта - остават 98% за ГЕРБ.
18 Юни 2012 01:35
Ако ги брои старият познайник на полицията, лицето Цв. Цв - около 127.2%
18 Юни 2012 02:44
В крайна сметка периодът, в който всички бяхме равни, отмина преди повече от 22 години.

Ами тогава да променим и правилата във футбола - на единият отбор вратата да е огромна, а на другият да отсъства от терена.
---
Целта на едни избори е гражданите да бъдат информирани и да могат свободно да избират от най-голям брой и разнообразие от възможности, какво, как кой. Всички избори, които лишават гражданите от това, ограничават избора или го правят неинформиран са нечестни и недемократични. А изборите в България са точно такива.
-
Най-важната промяна в Избирателният кодекс, която трябва да се случи е отпадането на финансовите ограничения и на неравнопоставеността за участие в избори. От имущественият ценз под формата на депозит, до платеният и неравен достъп до държавните медии.
-
От къде на къде, с моите пари на данъкоплатец ще се дава субсидия на партия в която не членувам и която не подкрепям, за да може с моите пари да преодолява имущественият ценз, а моята партия, която подкрепям да е възпряна от участие в избори от същият този имуществен ценз ?
18 Юни 2012 03:16
BRIGHTMAN,
Ако няма държавна субсидия за партиите, тогава няма да има реално и РАВНОПОСТАВЕНО участие в изборите на партия(и) на Бедните и изборите ще бъдат ВИНАГИ печелени от някоя от партиите на Богатите! Което НЕ е демократично!
По-разумно и по-демократично е партиите да се самоиздържат САМО от членски внос и еднаква по размер държавна субсидия за всички участващи в изборите партии- под абсолютно строг контрол от Сметната палата върху изразходването от всяка партия на държавната субсидия! Нека на избори да се състезават партийни програми и идеи, и гласове на гласоподаватели за тях, а НЕ да се състезават Парите!
18 Юни 2012 03:26
Ако няма държавна субсидия за партиите, тогава няма да има реално и РАВНОПОСТАВЕНО участие в изборите на партия(и) на Бедните и изборите ще бъдат ВИНАГИ печелени от някоя от партиите на Богатите!
,
Папаграфе,
да не би сега партиите на бедните да получават държавни субсидии ? С парите на бедните се финансират партиите на богатите. Това дава възможност на партиите на богатите да слягат имуществени бариери с които да спират партиите на бедните.
18 Юни 2012 03:37
Параграфе,
най-честно и демократично е държавата не да дава пари, а общи условия на всички - от безплатно ползване от всички на зали, офиси и комуникации, до обща кампания, организирана и финансирана от държавата за всички участници в изборите. От общи информативни плакати, до общи информативни дискусии в които всички свободно и равностойно да изложат позициите си.
-
В изборите за ВНС 1990 г. имаше точно такова нещо по отношение на кампанията във военните поделения. Имаше един общ плакат, на който, всички бяха представени, а в уречен ден и час всички кандидати се събираха пред входа на някое поделение, влизаха заедно и дискутираха пред войниците, които им задаваха въпроси, които ги интересуват. Ставаха интересни дискусии. Не като сегашните елементарни механични търговски реклами за определена марка дамски превръзки, пардон за определени партия, кандидат и бюлетина.
18 Юни 2012 05:57
BRIGHTMAN,
/:/ "...Папаграфе,
да не би сега партиите на бедните да получават държавни субсидии ? С парите на бедните се финансират партиите на богатите..."
.............................................................................
Имах предвид партиите:
1. да нямат право да получават Дарения- тъй като дарения могат да правят(защото имат много и "излишни" пари) само богатите!
2. партиите да се издържат само от постъпления от членски внос и еднакъв за всички партии размер на държавната субсидия!
Така НЕ парите(размерът на богатството) на членовете им, а броят на членовете на партиите, демократично и равнопоставено(справедливо!) ще определят финансовата мощ на всяка партия- която финансова мощ е много важна за печелене на избори и ги предрешава!!!
Иначе, т.нар. "демократични" избори са като състезание по бързо бягане, между заек и костенурка- при това, заекът бяга с шпайкове, а костенурката бяга на бос крак!!!
18 Юни 2012 07:49
ко няма държавна субсидия за партиите, тогава няма да има реално и РАВНОПОСТАВЕНО участие в изборите на партия(и) на Бедните и изборите ще бъдат ВИНАГИ печелени от някоя от партиите на Богатите! Което НЕ е демократично!


To пък като има субсидия, винаги ще се намери някой недоВолен който да щипне комитетските парици за да закупува апартаменти на съответната Гаджева.
Старите глупаци не бива да се правят на млади глупаци!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД