:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,286
Активни 507
Страници 23,696
За един ден 1,302,066
Власт

Нова фиксация на премиера отклони 43 млн. лева

Заобикалянето на закона за обществените поръчки за спешен ремонт на виадуктите хвърля съмнения, че поредните държавни пари ще отидат при "правилните" фирми
Снимка: "Сега"
Борисов: "Ако хората видят това днес тук и онова на "Витиня", няма да смеят да карат по автомагистрали. Трябва да убедим колегите в Брюксел, че това би било по-лошо от всяко бедствие - да пропадне такъв важен мост и да загинат хора".
Две премиерски изречения и една негова безсънна нощ в Бояна бяха достатъчни, за да се впрегне държавата в решаването на най-новия авариен, спешен и форсмажорен проблем - ремонта на мостовите съоръжения. За три от тях - избрани незнайно как, но обявени като най-аварийните - кабинетът отпусна 43 млн. лв. Парите трябваше да отидат за ремонт на дупките по пътищата. В бързането управляващите решиха, че ще използват вратичката в закона за обществените поръчки, за да изберат фирмата по договаряне, а не чрез търг. Първоначално се позоваха на законовата възможност при "форсмажорни обстоятелства" да се избира фирма дори без обявление. Но тъй като тези обстоятелства не се доказват толкова лесно, основанието бе сменено. Оказа се, че експертите в АПИ не знаят колко точно ще струват спешните три ремонта, въпреки че Министерският съвет явно знае, щом отпусна конкретна сума... Но според поръчката на АПИ фирмите трябва да направят експертизи на трите виадукта, за да разберат какви дейности са необходими, и да ги остойностят. Въпреки това в публичната покана на АПИ се мъдри прогнозна стойност, което е абсолютен нонсенс. Първоначално бизнесът имаше 10 дни за своите експертизи, защото ремонтът е много спешен. След това обаче получи още 11 дни заради сериозен интерес от чуждестранна фирма.

Проблемът, представен като спешен от



внезапно фиксиралия се във виадуктите Борисов,



всъщност не е от вчера. Мостовете се нуждаят от авариен ремонт, като още преди пет години експертите са посочили 64 опасни съоръжения с нужда от ремонт. Тогава задачата на работната група е била само да ги идентифицира. След това е трябвало пътната агенция да направи необходимата експертиза на всяко едно от съоръженията, за да се установи колко спешно е състоянието му и да се прецени какво е необходимо да се прави. Това не е сторено.

И пет години по-късно, след земетресението в Перник, което според експертите по никакъв начин не е засегнало въпросните виадукти, без никакви експертизи за реалното им състояние, но след "експертния" поглед на премиера, на обществото му се спусна спешният проблем. Не бяха посочени останалите 9 опасни виадукта - по думите на регионалния министър най-критични са 11 моста, но никой още не ги е назовал. Никой не представи експертиза за състоянието на съоръженията - нито на трите, нито на деветте, нито тази отпреди пет години, нито по-нова. Как тогава бе решено, че точно тези са най-опасните мостове, а не някои от другите 9?

Официално експертите се въздържаха да потвърдят премиерските наблюдения, че състоянието на виадуктите е толкова лошо, че трябва да се започне ремонтът незабавно.



Но тъй като подчинената на Борисов АПИ нямаше как да каже,



че няма нещо нито толкова страшно, нито толкова спешно, рече, че "мостовете в момента са безопасни за преминаване и за тях съществува риск само ако има земетресение като това в Перник". А шефът на агенцията Лазар Лазаров заяви драматично, че "никой не може да гарантира, че утре няма да падне някой мост". Само дето не допълни: щом Борисов го предчувства. След допълнителни въпроси Лазаров уточни, че можело да паднат при земетресение. Премиерът може и да ходи с червен конец на ръката, да не се бръсне в понеделник, да си плюе в пазвата, ама бива ли опитни инженери да се връзват на приказките му и да плашат хората.

Да се върнем не на предчувствията им, а на фактите. Факти - няма, защото липсва експертиза на въпросните мостове. Вярно е, че експерти казват, че ремонтът на съоръженията е трябвало вече да започне. Колкото по-рано, толкова по-евтино. Това е и разликата според проф. Илия Иванчев от Университета за архитектура, строителство и градоустройство - отлагането на ремонтните дейности просто ги оскъпява, но в никакъв случай не става въпрос, че всеки момент ще паднат. Но колко повредени са, не е обективно ясно, защото никой не ги е изследвал.

Експертите са категорични още, че ако стане силно земетресение, мостовете, строени през 70-те и 80-те г., няма да издържат. "Дори и да са в идеално състояние, при земетресение те не са добре, защото са проектирани да издържат на шеста степен по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник, че дори и по-малко", обяснява проф. Костадин Топуров от УАСГ, който е участвал в експертизата на всички мостови съоръжения в страната през 2007 г. Сега съоръженията се строят с издръжливост девета степен, защото науката се е развила и вече нормативните изисквания са по-високи.



Но при нормална експлоатация мостовете са сигурни



Строени са с коефициент на сигурност, който дори и сега, когато от някои падат парчета бетон и армировката ръждясва, те няма да се срутят от минаването на коли по тях. Затова и АПИ не ги затваря. В крайна сметка, ако са толкова опасни, би трябвало да са забранени за преминаване. Чакането просто оскъпява ремонтите. Тоест виадуктите трябва да се ремонтират и да се приведат към изискванията, но нищо не налага това да се случва чрез заобикаляне на закона и процедурите.

Така въпросът се свежда до: дали да има прозрачен търг, или да се бърза в името на добруването на някои фирми? Макар че е на власт от три години, и това правителство не е ремонтирало нито един виадукт - подменян е асфалтът, но не е правен ремонт на носещата конструкция. Колкото и критично да е състоянието на мостовете, това не може да се превръща в основание за управляващите да заобикалят процедурата за обществени поръчки. Защото съмненията, че така се уреждат близки до властта фирми, се бетонират. Т.е. колкото и публиката да се обърква от резките завои в премиерските предпочитания и фиксации, единственото, което помага да не се губи посоката, е старото правило: Следвай парите.
7
3910
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
21 Юни 2012 20:40
Заобикалянето на закона за обществените поръчки за спешен ремонт на виадуктите хвърля съмнения, че поредните държавни пари ще отидат при "правилните" фирми

Че има ли някой, който да се съмнява в обратното?
Я сметнете с обичайните 10% от тази сума колко гласа ще се купят догодина.
22 Юни 2012 01:47
Я сметнете с обичайните 10% от тази сума колко гласа ще се купят догодина.


Обичайните 10% бяха по времето на върколака Костич. Сега подът се върти около 30%, поне така говорят участници в тия вакханалии.
А всичко, което става в България, сравнено с това в "белите" страни, показва, че ни грабят по особено нагъл и безочлив начин. В България разходите за заплати са 5-6% от общите разходи за производство на дадена продукция, докато в "белите" страни този разход е 50-67%. Та тези 43 мио пак ще ги платим от парите, които ни се полагат.

Грабежът.
22 Юни 2012 03:14
Борисов: Трябва да убедим колегите в Брюксел

Бе аз ли нещо не разбирам или Бибиткича хептен я подкара през просото, ама в Брюксел Шебека да има най-много един колега, при това отскоро!
Ма нищо, щом герберастите Му се радват... нека са "колеги"!
22 Юни 2012 09:19
Всичко това беше ясно още от първия ден на акцията "мостове". Чудно защо чак сега се реагира.
22 Юни 2012 09:35
Калки, и аз щях да кажа същото като теб. Ама после ми дойде наум, че и опозицията се държа като насрано дете - явно, че и юнаците от Триглавата не са си мръднали пръста да пооправят тези съоръжения, въпреки че са имали доклад за състоянието им. И сега се чувстват гузни.
22 Юни 2012 11:04
Така е Туткалчев, гузни са. Там нещо братко и батко... Ама поне са поръчали читави хора да проверят как стоят нещата. Поне са получили експертен доклад за състоянието на съоръженията. Доклад от специалисти, а не хвърляне на боб или съня на един шебек.
Гузни са, разбира се, защото и те са "топвали човката". Но това не означава, че сегашните безхаберници трябва да крадат още по-нагло.
22 Юни 2012 12:53
Чудно защо чак сега се реагира.

Не, не се реагира чак сега.
Още тогава ясно го описвахме случая и го чепкахме с всички подробности.
Просто поредните пари заминават към поредните "правилни" фирми, с поредното "правилно" решение на приматите, с мълчаливото "пропускане" на информацията от "правилните" медии и услужливо забравяне на поредната идиотия от "правилните" наши хора.
И още много "правилни" неща има Калки.
Ще ги пропусна.
Най важното е, че живеем на "правилната територия"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД