Търговската камара в САЩ, редица медии и компании периодично провеждат специални изложения, на които се предлагат работни места за ветерани от различните войни. |
И докато политиците и военните командири трескаво правят заявления и се подготвят за така вече от всички желаното изтегляне от Афганистан, то войниците, които се завръщат от бойните действия, се вливат в една нова огромна армия, тази на ветераните. От няколко десетилетия тази доста по-особена част в обществото води една печална статистика - тази на обречените на последствията от военната касапница. Особено тревожна е тя в САЩ, която изнесе на раменете си последните по-горещи войни. От няколко години всички забелязваха тенденцията, че самоубийствата в армията и сред ветераните расте, особено след разразяването на глобалната икономическа криза, която вече четири години не утихва. Наскоро Пентагонът публикува нови данни, които обаче не станаха гореща новина може би защото никой не се учуди от констатациите. А според тях броят на самоубийствата в американската армия т.г. значително се е увеличил - средно на ден се самоубива по един войник, което прави повече от загиналите при бойни операции в Афганистан от началото на годината. През първите 155 дни от т.г. край на живота си са сложили 154 американски военни, което е с 30% повече от военните жертви на САЩ в Афганистан през същия период. Това е 18% увеличение в сравнение с м.г., когато са се самоубили 130 военни. Редица медии отбелязаха, че в тази статистика не са включени самоубийствата на ветерани, а само тези на активно служещите в армията. Тъй като през 2010 и 2011 г. самоубийствата бяха значително намалели, сега американските власти са шокирани от тревожната статистика.
Причините за увеличението на тази тенденция са
посттравматичният стрес, злоупотребата с лекарства
и финансовите проблеми. Все по-често сред военните има и случаи на домашно и сексуално насилие, както и злоупотреба с алкохол. Това обаче е породено най-вече от слабата икономика на САЩ и голямата безработица, чиято първа жертва са именно ветераните. Малко са работодателите, които биха рискували да наемат бивш военен, който е участвал в активни бойни действия, и се очаква, че не може да се справи със стреса в цивилния живот. Тези предубеждения разгневиха дори шефа на военното ведомство на САЩ Леон Панета. "Необходимо е да се отстранят предразсъдъците, които нанасят удар по войниците, страдащи от посттравматичен стрес и други психически проблеми. Ние трябва да проявяваме нетърпимост по отношение на тези, които отказват да окажат необходимата професионална помощ на тези ветерани", коментира новите данни Панета.
И преди години е имало подобни проблеми, като през 2009 г. дори беше основана специална работна група, която трябваше да намери начини за противодействие на тази страшна трагедия. В заключенията на екипа тогава се говореше за "пропуснати възможности за оказване на помощ", за "недостойно отношение към военнослужещите". Както и за дискриминация и за "прекомерно психическо натоварване сред войниците". Психологът Алън Бърмън не е изненадан от новото увеличение на броя на самоубийствата в американската армия. "Трябва да мине известно време, докато набелязаните мерки, промени и програми за превенция се приложат и започнат да оказват въздействие", смята той, цитиран от "Дойче веле". Основен фактор за силното психическо натоварване на американските войници е участието на САЩ в две войни през последните 10 години. "Войниците са напълно изтощени", казва психологът Джонатън Шей. От години насам той изследва психологическите последици от военните операции. "Всяка мисия изцежда силите на войниците. А психическото натоварване в борбата срещу бунтовниците в Афганистан и в Ирак е значително по-голямо, отколкото при военни операции срещу редовна противникова армия", казва той. В напрегнати икономически времена като сегашното към всички психически проблеми на американските войници се прибавят и финансовите затруднения. Някои не могат да изплащат кредитите си, други не са сигурни дали ще успеят да си намерят работа в цивилния живот, след като напуснат армията. А личните проблеми са нещо като "социална смърт", казва Шей. "По правило физическата смърт идва много бързо след социалната", добавя той.
Това все пак е някакъв напредък,
след като допреди 20-30 години дори се избягваше да се говори
за проблемите, които мъчат почти всички бойни ветерани по света. Вече е факт, че посттравматичният стрес причинява силен страх, който може да се изрази в повтарящи се кошмари, халюцинации, дълготрайна тревога и стрес. Хората, които страдат от него, не могат да спят нормално, раздразнителни са и са много гневни, нямат способността да се съсредоточат и имат изострени реакции. Те не усещат своята причастност към цивилизования свят, проблемите на семейството или приятелите им не ги интересуват, дори им се струват като неуважение в сравнение с нещата, които са преживели по време на войната. В САЩ има около 26 млн. ветерани, като 1.6 от тях са служили в последните две войни в Афганистан и Ирак, плюс тези от войната във Виетнам.
Една от последните страни, която се реши публично да говори за този вид стрес, бе Русия заради множеството страдащи ветерани от войните в Афганистан и Чечня.
В Русия военната служба продължава да е наборна,
като ветераните от различните войни наброяват около 10 млн. души. В бившия СССР и Русия бяха решили да дадат на ветераните от Афганистан данъчни и митнически облекчения, което да им помогне да изкарват сами хляба си. Това обаче имаше обратен ефект и стана основа за нов вид мафия, тази на "афганците", както ги наричат и днес. Загубите на бившите страни от СССР в тази война възлизат на 15 000 убити и изчезнали. Над 250 000 млади мъже минаха през Афганистан през периода 1979-1989 г. Повечето от тях и до днес ползват мизерни пенсии и редица дребни привилегии. В наше време повечето ветерани от Афганистан продължават да работят в големи охранителни фирми с имена като "Кандахар", "Афган" и други подобни. Голям брой "афганци" живеят в мизерия и единствената им утеха са водката и наркотиците. Положението със стотиците хиляди ветерани от Чечня е още по-трагично, като няма никакви данни колко от тях са бездомни, алкохолици или в затвора.
В САЩ пък всеки четвърти бездомен се оказа, че е воювал във Виетнам, Афганистан или Ирак, сочат данни от доклад на американската неправителствена организация Национален съюз за борба с бездомничеството. Документът се позовава на статистически данни, предоставени от Департамента по въпросите на ветераните и Статистическото бюро на САЩ. Освен това става въпрос не само за старци и хора на средна възраст. Сред бездомните има много млади хора, участвали в последните бойни действия, водени от САЩ. В момента те разчитат на приюти и безплатни кухни, като много от тях безуспешно се опитват да си намерят работа. А както стана ясно от новите данни на Пентагона, това скоро няма да се промени.