:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,392
Активни 311
Страници 23,859
За един ден 1,302,066
СЪДБА

Синдромът на обречения ветеран

Тенденцията бивши американски военни да се самоубиват вече задмина жертвите на САЩ в Афганистан
Търговската камара в САЩ, редица медии и компании периодично провеждат специални изложения, на които се предлагат работни места за ветерани от различните войни.
След повече от десет години война в Афганистан, Ирак и други горещи точки по света вече никой не си прави илюзията, че има истински победители и победени. Западните сили трескаво се готвят да напуснат изпепелените афганистански земи, както преди това сториха в Ирак, където местните иракчани се опитват да управляват своята нова държава. Това е съпътствано с постоянни атентати, на които противостоят шиитите и сунитите, докато кюрдите живеят в относително спокойствие в северната част на страната. Някои от представителите на международната коалиция дори дават Ирак за пример и тайно се надяват същото да се случи и в Афганистан, където обаче талибаните на практика контролират половината страна, а другата част е разделена между слабата централна власт в Кабул и стотици военни командири с техните малки "княжества", като всички са оплетени в търговията с опиум, тоест хероин.

И докато политиците и военните командири трескаво правят заявления и се подготвят за така вече от всички желаното изтегляне от Афганистан, то войниците, които се завръщат от бойните действия, се вливат в една нова огромна армия, тази на ветераните. От няколко десетилетия тази доста по-особена част в обществото води една печална статистика - тази на обречените на последствията от военната касапница. Особено тревожна е тя в САЩ, която изнесе на раменете си последните по-горещи войни. От няколко години всички забелязваха тенденцията, че самоубийствата в армията и сред ветераните расте, особено след разразяването на глобалната икономическа криза, която вече четири години не утихва. Наскоро Пентагонът публикува нови данни, които обаче не станаха гореща новина може би защото никой не се учуди от констатациите. А според тях броят на самоубийствата в американската армия т.г. значително се е увеличил - средно на ден се самоубива по един войник, което прави повече от загиналите при бойни операции в Афганистан от началото на годината. През първите 155 дни от т.г. край на живота си са сложили 154 американски военни, което е с 30% повече от военните жертви на САЩ в Афганистан през същия период. Това е 18% увеличение в сравнение с м.г., когато са се самоубили 130 военни. Редица медии отбелязаха, че в тази статистика не са включени самоубийствата на ветерани, а само тези на активно служещите в армията. Тъй като през 2010 и 2011 г. самоубийствата бяха значително намалели, сега американските власти са шокирани от тревожната статистика.

Причините за увеличението на тази тенденция са



посттравматичният стрес, злоупотребата с лекарства



и финансовите проблеми. Все по-често сред военните има и случаи на домашно и сексуално насилие, както и злоупотреба с алкохол. Това обаче е породено най-вече от слабата икономика на САЩ и голямата безработица, чиято първа жертва са именно ветераните. Малко са работодателите, които биха рискували да наемат бивш военен, който е участвал в активни бойни действия, и се очаква, че не може да се справи със стреса в цивилния живот. Тези предубеждения разгневиха дори шефа на военното ведомство на САЩ Леон Панета. "Необходимо е да се отстранят предразсъдъците, които нанасят удар по войниците, страдащи от посттравматичен стрес и други психически проблеми. Ние трябва да проявяваме нетърпимост по отношение на тези, които отказват да окажат необходимата професионална помощ на тези ветерани", коментира новите данни Панета.

И преди години е имало подобни проблеми, като през 2009 г. дори беше основана специална работна група, която трябваше да намери начини за противодействие на тази страшна трагедия. В заключенията на екипа тогава се говореше за "пропуснати възможности за оказване на помощ", за "недостойно отношение към военнослужещите". Както и за дискриминация и за "прекомерно психическо натоварване сред войниците". Психологът Алън Бърмън не е изненадан от новото увеличение на броя на самоубийствата в американската армия. "Трябва да мине известно време, докато набелязаните мерки, промени и програми за превенция се приложат и започнат да оказват въздействие", смята той, цитиран от "Дойче веле". Основен фактор за силното психическо натоварване на американските войници е участието на САЩ в две войни през последните 10 години. "Войниците са напълно изтощени", казва психологът Джонатън Шей. От години насам той изследва психологическите последици от военните операции. "Всяка мисия изцежда силите на войниците. А психическото натоварване в борбата срещу бунтовниците в Афганистан и в Ирак е значително по-голямо, отколкото при военни операции срещу редовна противникова армия", казва той. В напрегнати икономически времена като сегашното към всички психически проблеми на американските войници се прибавят и финансовите затруднения. Някои не могат да изплащат кредитите си, други не са сигурни дали ще успеят да си намерят работа в цивилния живот, след като напуснат армията. А личните проблеми са нещо като "социална смърт", казва Шей. "По правило физическата смърт идва много бързо след социалната", добавя той.

Това все пак е някакъв напредък,



след като допреди 20-30 години дори се избягваше да се говори



за проблемите, които мъчат почти всички бойни ветерани по света. Вече е факт, че посттравматичният стрес причинява силен страх, който може да се изрази в повтарящи се кошмари, халюцинации, дълготрайна тревога и стрес. Хората, които страдат от него, не могат да спят нормално, раздразнителни са и са много гневни, нямат способността да се съсредоточат и имат изострени реакции. Те не усещат своята причастност към цивилизования свят, проблемите на семейството или приятелите им не ги интересуват, дори им се струват като неуважение в сравнение с нещата, които са преживели по време на войната. В САЩ има около 26 млн. ветерани, като 1.6 от тях са служили в последните две войни в Афганистан и Ирак, плюс тези от войната във Виетнам.

Една от последните страни, която се реши публично да говори за този вид стрес, бе Русия заради множеството страдащи ветерани от войните в Афганистан и Чечня.



В Русия военната служба продължава да е наборна,



като ветераните от различните войни наброяват около 10 млн. души. В бившия СССР и Русия бяха решили да дадат на ветераните от Афганистан данъчни и митнически облекчения, което да им помогне да изкарват сами хляба си. Това обаче имаше обратен ефект и стана основа за нов вид мафия, тази на "афганците", както ги наричат и днес. Загубите на бившите страни от СССР в тази война възлизат на 15 000 убити и изчезнали. Над 250 000 млади мъже минаха през Афганистан през периода 1979-1989 г. Повечето от тях и до днес ползват мизерни пенсии и редица дребни привилегии. В наше време повечето ветерани от Афганистан продължават да работят в големи охранителни фирми с имена като "Кандахар", "Афган" и други подобни. Голям брой "афганци" живеят в мизерия и единствената им утеха са водката и наркотиците. Положението със стотиците хиляди ветерани от Чечня е още по-трагично, като няма никакви данни колко от тях са бездомни, алкохолици или в затвора.

В САЩ пък всеки четвърти бездомен се оказа, че е воювал във Виетнам, Афганистан или Ирак, сочат данни от доклад на американската неправителствена организация Национален съюз за борба с бездомничеството. Документът се позовава на статистически данни, предоставени от Департамента по въпросите на ветераните и Статистическото бюро на САЩ. Освен това става въпрос не само за старци и хора на средна възраст. Сред бездомните има много млади хора, участвали в последните бойни действия, водени от САЩ. В момента те разчитат на приюти и безплатни кухни, като много от тях безуспешно се опитват да си намерят работа. А както стана ясно от новите данни на Пентагона, това скоро няма да се промени.

СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Някои американски ветерани се опитват да решат психологическите си проблеми с помощта на медитирането.
 Ветерани от руските десантни войски протестираха м.г. в Москва срещу лошите условия в армията и липсващата помощ за ветераните.
 Войници от "Старата гвардия" (3-ти пехотен полк на САЩ) слагат декоративни национални знаменца на военното летище в Арлингтън в щата Вирджиния.
12
3427
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
25 Юни 2012 21:04
За съжаление след Колата и пуканките, янки дудъл и прочие мантри , с които полират обикновения американец , на зрели години тези ветерани разбират , че са защитавали не демократичните ценности и прочие мантри, а интересите на мултикомпаниите, от чиито сметки се отделя недостатъчно за техния живот и здраве .
Жалко за тези хора. Почивайте в мир.
Някои започнаха вече да се осъзнават и "Окупирай..." е първата защитна реакция.
25 Юни 2012 22:01
То за мериканците ясно.. А как е положението у нас?? Колко от тези, били на мисии се претрепаха, станаха алкохолици?? Или това е класифицирана информация
25 Юни 2012 22:11
Тенденцията бивши американски военни да се самоубиват вече задмина жертвите на САЩ в Афганистан

Абсолютно безсмислено изречение.
26 Юни 2012 00:21
"Западните сили трескаво се готвят да напуснат изпепелените афганистански земи, както преди това сториха в Ирак..." - това просто не е вярно. Ще стоят още дълго там, особено американците, макар и под други форми. Например, като 70 000 "съветници".
26 Юни 2012 09:36
Малко са работодателите, които биха рискували да наемат бивш военен, който е участвал в активни бойни действия, и се очаква, че не може да се справи със стреса в цивилния живот.
Преводът ли нещо не е наред или с това изречение действително се казва, че за бившите военни стресът в цивилния живот е по-голям от този в армията?
26 Юни 2012 11:51
В американската армия фармацията е на особена почит. Отдавна в стандартния боекомплект са включени средства за поддържане на "бойния дух" на базата на психостимуланти и амфетамини. Кока-колата и кафето са прекалено обемисти за носене. Нищо чудно, че има масово изперкали.

п.п. Дано в нашите мисии зад граница да има подобни практики.
26 Юни 2012 13:15
Настоящата статия с гугъл преводач ли е превеждана?
26 Юни 2012 21:17
сигурно, щом Националното военно ГРОБИЩЕ, при това с доста недвусмислена снимка, е преведено като ЛЕТИЩЕ
27 Юни 2012 08:13
Не лоша статия с няколко същественни пропуска.
1. Да се вярва на Пентагона за нещо е все едно да се вярва на циганин на пазара колко са му „пресни“ яйцата. Всеки път по време на последните (а и предишните войни) като стане нещо нелицеприятно, първосигналната реакция на Пентагона е да излъже и да започне раследване – разбирай да търси начин да излъже по друг начин
2. Статистиката от войните в Ирак и Афганистан сочи, че на 1 убит има 15 ранени. Преди около 2 години лауреата на нобелова премия по икономика Джосеф Шиглитц (Joseph Eugene Stiglitz) беше изчислил, че за обслужването на тези ранени и душевно болните от войната в Ирак и Афганистан ще отидат 500 милиарда долара докато са живи. Тук е момента да видите и другия аспект – печалбите на компаниите, които правят лекарства, протези, болници, лекари и цялата здравна мафия – това си е златна мина за тях.
3. Армията в САЩ сега е от „доброволци“. Какви са те? Безработни, без образование, без осбенни възможности, мераклии да убият някого, религиозни фанатици (християнски), които искат да прекръстят мюсюлманите в християнството, бедни момчета от латинска америка, опитващи се да се доберат до зелена карта в САЩ, изобщо изпаднали финансово, морално и умственно хора. Има и една друга категория – професионални убийци, които е по-добре да се държат извън страната от гледна точка сигурността на гражданите. Разбира се и наемниците от рода на Black Water – добре платени машини за убиване на хора.
4. Самоубийците са върха на айсберга. Поне 30-40% от ходилите в Ирак и Афганистан са на антидепресанти като Прозак. Това е бомба със закъснител, която всеки момент може да гръмне и да завлече някого в гроба. Те са като сметаната на тортата на америкамското общество.
5. През 2005, 2006 и 2007 Пентагона имаше проблеми с набирането на кандидати, но като започна кризата през 2008 вече кандидати бол – кризата не е само лоша, тя е и добра за военно-промишленния комплекс.
6. Българите са големи специалисти по футбола и корупцията. Ако потърсят информация каква корупция има в контрактите с Пентагона, нашата ще е не повече от битка м/у кокошки за черупки от яйца.
7. Пентагона зарина Ирак и Афганистан с нискообогатен уран и какви ли не химии. Много американски войници имат деца с увреждания. Какво да кажем за иракчаните и афганците. Колко деца се раждат с увреждания и колко жени въобще не могат да имат деца? Кой му пука, на кой му минава през ума, че и те са човешки същества.
8. Къде са ОМП на Ирак? Ако има законност САЩ трябва да плаща репарации на Ирак за агресията и за разпалената и разпалваната и в момента от нашите приятели Саудитска Арабия , Катар, Емиратите (нали с тях сме в една имперска кочина)... сектанска война. Кой мислите плаща на самоубийците да атакуват селищата на шиитите. Нашата и западната въшлива преса казва, че са гръмнали бомби, но къде, защо, кой ги плаща, няма значение.
9. Къде са доказателствата, че Осама бин Ладен е виновен за 11 септември? Кондолиза Райс на времето ги обеща и още ги търсят. Г-да, не бъдете лековерни, опитвайт се да мислите, търсете информация. СМИ казват това, което те искат да си мислите. Не чакайте да ви го сипят в коритото – идете си го намерете сами. Много е важно!
27 Юни 2012 08:35
Отдавна не бяхме чели домашен задокеанско-външнополитически материал. Май-по добре пак да ги четем на друго място.
Омешани локални военни проблеми с правителствени - по адаптация на служещите. И накрая нищо.
Май наистина са превеждаи извадки оттук оттам.
30 Юни 2012 10:27
Съвестта колеги, съвестта! От нея никъде не можеш да избягаш, освен за малко в алкохола и наркотиците (и антидепресантите), но с времето помагат все по-малко. Това е причината. Господарите нямат тези проблеми, те нямат съвест, така са родени. И за това са господари.
Имах близък, зелена карта, наемен войник на САЩ, вика нито един от загиналите които виждаш по телевизията не е американец, всички които пращат на война сме или зелена карта или първо поколение родени в САЩ. Добре че се разболя и го уволниха от армията.
30 Юни 2012 10:49
Преди около 2 години лауреата на нобелова премия по икономика Джосеф Шиглитц (Joseph Eugene Stiglitz) беше изчислил, че за обслужването на тези ранени и душевно болните от войната в Ирак и Афганистан ще отидат 500 милиарда долара докато са живи. Тук е момента да видите и другия аспект – печалбите на компаниите, които правят лекарства, протези, болници, лекари и цялата здравна мафия – това си е златна мина за тях.

Американците за най-тривиален емоционален дискомфорт прибягват до помощта на психоаналитик. При сериозни психопатологии като посттравматичния стрес и психозите, ви е бедна фантазията какви пари въртят (не само лекарите) основно - фармацевтичните компании, които бълват все по-нови и нови лекарства, хич неевтини и със рискови странични ефекти.
That's the way it is! Бизнесът трябва да върви напред, и както казва един виден икономист-евреин: "Няма по-лошо нещо от застоя в един бизнес!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД