:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,149
Активни 689
Страници 24,616
За един ден 1,302,066

Едно будно малцинство е на път да намрази демокрацията

Протест, контрапротест, Борисов обещава да чуе гласа на хората. Щрака поредният капан. Не само у нас
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
В отговор на протестите на природозащитниците привържениците на ски пистите спретнаха контрамитинг в центъра на столицата.
Благородната кауза на защитниците на българската природа попада в капан. С нея и всички подобни бъдещи каузи. Това е капан, който щрака не само в България, но предразсъдъци ни пречат да назовем точното му име - капанът на демократичната процедура. Бедата е, че мъчейки се да се измъкнем, ние попадаме в други и нямаме решение. Прочутата фраза на Чърчил за демокрацията е вярна. Но тя говори повече за безнадеждност, отколкото за оптимизъм.

Демокрацията е процедура, която установява волята на мнозинството. Тя се стреми към равноправие, свобода и взаимно зачитане на обществените прослойки, но същевременно намалява силата на държавата. САЩ например, стремейки се да стават все по-силна държава, жертват демокрацията.



Има обаче и хитри държави



или поне политици. Хиляди унгарци поискаха оставката на Орбан, защото газел демокрацията. Хиляди унгарци се надигнаха и в защита на Орбан. Капанът щрака. И двата митинга трябва да бъдат чути според принципите на плурализма. Но какво да е решението, действието? Демокрацията дава отговор - избори, референдум. Но ако Орбан наистина гази демокрацията, а мнозинството е склонно да си затвори очите? Демократичната процедура, бранейки своите принципи, се обръща срещу демокрацията.

Този парадокс датира от древността. Ние, нали сме новопокръстени демократи, не смеем да го изречем. Само че той излиза от теорията и причинява щети на практика. Ето, защитниците на застрояването излязоха на митинг. Направиха серия от протести. Хулени са, че им плащат или са закарани на насила, но това е повърхностно. Никой не може да бъде сигурен, че младежите на Орлов мост изразяват мнението на мнозинството. Точно обратното - обсъжданията при приемането на "Натура 2000" показаха, че "дървета, костенурки и птички" са ценностна маловажност. Екомрежата е необходимост, но нима щеше да бъде въведена, ако демократично хората се бяха произнесли дали я желаят?

Разговорът за демократичната процедура е нужен, защото е принципен. Касае Бойко Борисов, но и десетките управници след него. Големият въпрос е



как една власт взема решенията си



Като брои протестиращите, мери шума им, непрекъснато се оглежда "какво мислят хората"? Или разполага с политическа визия и отговорност да я отстоява, дори визията да не е популярна? В този ред на мисли - ами ако дървосекачите се окажат повече? Референдум ще спаси ли гората? Искаме ли демокрация точно по този въпрос?

Бойко Борисов може да бъде поздравен, че отговаря на една стара потребност - да се съобразява с общественото мнение. Но той не може да бъде поздравен, че провежда силна политика, макар, следвайки обществения вятър, да е еманацията на самата демократичност (в наш вариант). Точно при него изпъкват още по-големите рискове на демократичната процедура.



Властта изглежда слаба. Но става и хитра



Днес излизат дървосекачи, утре ще го направят защитници на "законните подслушвания в борбата срещу престъпността". В други ден тълпа, "омерзена от лъжите на медиите", ще викне "Долу!" с искане за цензура. Сега огледалният протест не иска цензура, но също вика "Долу!". Крачката е малка, капанът щрака. А след като и агитка митингува в подкрепа на Радостин Стойчев, значи е настанала лумпенизация. Стойчев може да е великолепен специалист, но редно ли е митинг да определя кой да е треньор? Ами ако утре след загуба пак митинг поиска той да бъде отстранен? Или пък множеството почне да избира името на централния нападател в националния отбор по футбол? За какво са ни органи, институции, след като всичко почва да се решава на площада?

Лумпенизацията е най-доброто средство за изкривяване на демократичната процедура. "Не може да ме свалите, хората ме искат", казва например уличен в злоупотреби кмет. И наистина, хората го искат. "Местната организация ги гласува, съобразих се с нея", казват Сергей Станишев и Иван Костов, издигайки за депутати корупционери. Така е - корупционерите са гласувани. Благородната демократична процедура става оръжие срещу истината и честността. Тя може да блокира и добри за бъдещето действия, несъзнавани от съвременниците. Тези рискове са универсални, затова е измислен буферът с представителната демокрация. Чрез нея суверенът упълномощава хора, които счита за умни, честни и прозорливи, да вземат решения от негово име,



като им поверява отговорност



Излъчва управленски елит. Този елит трябва да управлява добре, макар и невинаги "добре" да значи демократично.

Днес политическият елит в целия свят е дискредитиран, хората все по-масово настояват за различни форми на пряка демокрация. Виждат проблемите в отсъствието й. Но щрака поредният капан. Аристотел смята, че демокрацията вирее в малки полиси, Монтескьо също счита, че републиката може да успее върху малка територия. И това не е, защото върху голямо пространство не могат да се наложат демократични процедури, а защото, за да бъдат ефективни, са нужни взаимно познаване и контрол - преки, не чрез посредничеството на слухове и легенди (в днешно време - медии). Днес светът е гигантска анонимност, а специално в България царува лумпенизацията. "Да чуем мнението на мнозинството" значи да чуем мнението на чалгата (говоря не за музика, а за ценностна система). Сопата, с която властта (все още) спира благородното инакомислие, става ненужна. На нейно място идва контрамитингът. И не е задължително бъде платен.



Чалгата сее глупост в умовете,



с което става безплатен приятел на уж омразния политически елит. Ние си мислим, че с повече демокрация ще го проветрим. Или пък ще му наложим определена хубава кауза. Той обаче съвсем демократично ще попита в митинг или референдум чалгизираното мнозинство какво мисли по въпроса.

Вече се случва не само в България. Ще става по-често и в бъдеще - на вид е хуманно, демократично, доброжелателно. Нелумпенизираното малцинство ще иска авторитарност при прокарването на идеи, което ще го дискредитира. Мантрата "да чуем мнението на хората" все по-често ще означава злоупотреба. Тя на пръв поглед саботира политическия елит, но на практика му дава още повече права, защото той може да се скрие зад масовата безотговорност. Моята критика не е дали Бойко Борисов чува или не думата на народа, а защо като овластен от суверена политик не взема правилните решения.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
-----
232
8976
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
232
 Видими 
25 Юни 2012 19:42
Примерът с Радо Далаверата ме обнадежди.
25 Юни 2012 19:44
25 Юни 2012 19:44
Хиляди унгарци поискаха оставката на Орбан, защото газел демокрацията. Хиляди унгарци се надигнаха и в защита на Орбан. Капанът щрака.

Капанът е единствено за "Оранжевият сценарии", който от как служителят на ЦРУ Кърмит Рузвелт през 1953 г. свали иранския министър-председател Мохамед Мосадък е непроменен и се прилага, като под индиго.
То жертвите на този сценарий трябва да се пълни олигофрени за да не се научат за 60 години да му противодействат. Контра-митинг е най-елементарното.
25 Юни 2012 19:46
Тя на пръв поглед саботира политическия елит, но на практика му дава още повече права, защото той може да се скрие зад масовата безотговорност. Моята критика не е дали Бойко Борисов чува или не думата на народа, а защо като овластен от суверена политик не взема правилните решения.

Механизмът, описан от г-н Божидаров, не е демокрация, а това, което се наричаше "демократически централизъм", тоест диктатура. Кодът на истинската демокрация е онази вълшебна и неразбрана от обществото ни дума, наричана "плурализъм". В нея се съдържа и алгоритъмът на демократичната процедура, и един от най-важните принципи на демокрацията - защитата на малцинството. Плурализмът обаче бе разбран у нас като вулгарна многопартийност и остана в областта на митовете, ако продължим разговора от вчера
25 Юни 2012 19:53
..... селф едит
25 Юни 2012 20:01
дори визията да не е популярна

Ако една визия не е популярна, т.е. не се подкрепя от народа, то тя е антинародна, т.е. противоречи на принципът на народният суверенитет. Провеждането на непопулярна политика е узурпация от някого на народният суверенитет. А мотиви може да има всякакви. Дори серийните убийци смятат, че убивайки жертвите си ги спасяват било от страданията на живота, било от предстоящото Второ пришествие и Апокалипсис. И го мислят искрено.
-
Затова и не е измислено нищо по добро от демокрацията. Защото един човек или група хора може да са луди, може да са глупави, умни и всякакви, но народът не е нищо от това, защото е сборът от всички хора и се подчинява на закона за големите числа. Затова винаги е мъдър, затова и никога не греши.
-
Ако има някакъв проблем с демокрацията, то е нейната недостатъчност. Една онлайн портална платформа, която да позволи открит механизъм за издигане и отсяване на идеи и политики, свободни обсъждания и непрестанни референдуми по всички въпроси би била силна крачка напред. Това, обаче няма да се хареса на привилегированите малцинства, защото ще им отнеме предимството от недостатъчната демокрация.
25 Юни 2012 20:04
Демокрацията е процедура, която установява волята на мнозинството.

Точно това е грубата грешка на автора, че разбира демокрацията литературно. По същия начин испанската конкиста дарява "демокрация" на индианците инки, като ги накичват с лъскави панаирджийски герданчета и докато ония са омагьосани им оплячкосват златото. Приликата с т.н. "българска демокрация" е пълна. А истината е елементарна - няма демокрация без мнозинството от обществото да е икономически независимо. Който ви разправя друго, ви баламосва като индианци.
25 Юни 2012 20:06

... Моята критика не е дали Бойко Борисов чува или не думата на народа, а защо като овластен от суверена политик не взема правилните решения ...


Kъде в статията е тази критика ?

Как малцинството / и защо "малцинство"/ хем е "будно", хем ще намрази демокрацията ?

И точно демокрацията ли ще намрази или нещо друго ?

От какво се страхува авторът ?

25 Юни 2012 20:13
Горчивата истина за нашето общество и истинската ни болка не е, че на всеки протест може да се организира контрапротест, а че в България "будното малцинство" просто липсва. Няма го и не му е крива демокрацията, че го няма. Ето факт, който засяга всички ни, без изключение
За регулаторния период 01.07.2012 г. - 01.07.2013 г. българите ще заплатим 324 000 000 лева за "добавката зелена енергия"

Ще даваме приблизително по 1 000 000 лева всеки ден за оня, който духа. По точно, с толкова ще пълним гушите на престъпниците, които ни нахлузиха и този хомот. Е, не беше ли ясно още през 2008 г., че и "този капан ще щракне"? Не беше ли абсолютно ясно, че няма никаква обективна причина да позволяваме на троегъзите да ни заробват още през 2008 г. с разходи, които спокойно могат да бъдат отложени с десет години? Ако изобщо се наложи да ги плащаме.
И питам всички ви - колко "контрапротеста" щяха да успеят, ако у нас наистина имаше будно малцинство, което да окупира Орлов мост и не позволи поне този грабеж да мине?
25 Юни 2012 20:14
И ка па се от страната на добрите? Един немА от лошите.
Те ни лъжат, че пишат истината. Ние се правим че им вярваме.
25 Юни 2012 20:18
Добре, че се спомена в статията за корумпирания злодей Костов, че се бях притеснил в началото да не би да бъде пропуснат , че иначе каква статия ще е тя, ако не се удари една профилактична плюнка
25 Юни 2012 20:19

Brightman
25 Юни 2012 20:01
Дори серийните убийци смятат, че убивайки жертвите си ги спасяват било от страданията на живота, било от предстоящото Второ пришествие и Апокалипсис.
Интересна теза ...
Ако има някакъв проблем с демокрацията, то е нейната недостатъчност.
И с парите е същото.
Уф, още няколко умности .
И в следващия постинг !
Ако народът е сбор само от такива единици – дано не заработи "Законът за големите числа".


25 Юни 2012 20:34
Демокрация без независими медии няма. В момента у нас два клана олигарси са парцелирали 90% от медиите и тотално контролират и манипулират публиката в угода на властта, сраснала се с тях. Вече могат да си проведат и спечелят какъвто си искат референдум - процедурата няма да се различава много от цензурираното зализано предаване на БНТ със същото име. Доста повече от един Орловмост с 3000 събудени млади хора е необходим, за да разклати тази вече твърде бетонирана система...
25 Юни 2012 20:35
Ако народът е сбор само от такива единици – дано не заработи "Законът за големите числа".

Дори не можеш да ми преиначиш думите за да има какво да "оборваш". Народът се състои от всички хора, глупави, умни, честни, порочни, знаещи, прости, луди, нормални ... от ВСИЧКИ. Затова и съвместното действие на случайни фактори води до слабо зависещ от случайността резултат. Затова и народът винаги е мъдър и винаги взема верните решения.
25 Юни 2012 20:40
Не го приемай лично.

Текстът ме впечатли, не друго.

Като например :
Ако една визия не е популярна, т.е. не се подкрепя от народа


25 Юни 2012 20:41
един от най-важните принципи на демокрацията - защитата на малцинството
- т.е - нека си дойдем на думата! Добре звучи, но за жалост практиката показва друго и именно оттам тази дума, "демокрация" я превърнаха в мръсна дума.

Благодарение на нея имаме вилнеещи "правозащитници" за какви ли не каузи - като почнем от правото хората да бъдат изяждани в полиса София от глутници кучета и се стигне до разюзданата циганизация на цялата страна, на самата държава. Между двете посочени точки се намърдват какви ли не "герои", разограбенения труд на поколенията българи, загиващата популация на народа, корупция, разгула на псевдо, самоназовал се лумпенизиран "елит", "легитимно" национално предателство в невиждани мащаби.

А всичко това, в планетарните дименсии на света е също в ход. Оня 1% си разиграва коня и въвежда ударно НСР, цели държави са окупирани от макро-паразитите и на практика западната цивилизация е пред сгромолясване. Избиват се масово хора за да се "демократизирали" разни нарочени държави, международното право е превърнато във фарс, безочливата пропаганда е без юзди. Готви се нова, Трета световна касапница...

И всичко това бива скрито-покрито, бива маскирано зад парцаливото перде на някаква си "демокрация" ?! Докато плебса рупа ли рупа ГМО-пуканки и се налива с аспартам 951 - кока кола фиксиран в умишлено дребнотемие, затъпяващи сериали и "светски" скандали...

Там където е въведена тази нео-либерална, фалшива и измамна "деморация", законът става празна дума! И единствената реакция и мнение за нея може да се илюстрира единствено така:
- тя не ни трябва!

Защото там, където има действаща конституция и валидни, спазвани и налагани закони, там има истинска, действаща за всички демокрация. Но тя не може и не бива да измества държавното устройство, републиката чрез размиване на самата 'и същност.

В противен случай се стига до катастрофа. Винаги.
25 Юни 2012 20:46
"Да чуем мнението на мнозинството" значи да чуем мнението на чалгата

От няколко статии насам имам чуството, че Д.Б. Слуша внимате;но мнението на мнозинството във форума и после в статиите си им дава подробни уроци по мислене и елементарна логика. Похвално е, не че може да им помогне кой знае колко.
25 Юни 2012 20:50
Описвания проблем не е недостатък на демокрацията. Това е един стар порок на човешките мисловни модели - когато процедурите и правилата заживеят собствен живот и се обърнат срещу системата. Обикновено се наблюдава в общества склонни да чакат месии, спасители и други "окончателни решения", където липсва разбирането за това, че всичко подлежи на ентропия.

Всеки чел поне малко за сложни социални системи знае, че неминуемо се появяват антисистемни агенти, които в крайна сметка увличат масата и подкопават цялата система. Знайно е също, че това е цикличен процес.

Така че да не се тревожим за демокрацията като цяло - нейната прелест е точно в това, че в нея има място дори за тези, които я мразят. Редно е да се тревожим за нея на българска почва, защото Спасителя, който обещава светло бъдеще има особено тъмно минало. Това е опасността в България и тя е за най-вече за държавата. Пълзящата ре-централизация и замяната на що-работещи институции с кухи черупки на дистанционно управление вече дават щедри и непоправими резултати.
25 Юни 2012 20:55
Доброто, разумното и справедливото никога няма да са в ... мнозинство. Помъдрейте и се ... примирете. Или пък ... недейте.

Доброто, разумното и справедливото, оказва се, изискват усилие. Не защото не са заложени у всяко човешко същество. Не. Заради това, че за да се превърне тази заложба в устойчиво поведение и избор изисква ... усилие. Интелектуално усилие, за да разбереш, да оцениш, да отсъдиш. Морално и етично усилие, за да предпочетеш добрите нрави пред доброто (си) прекарване.

Прочее, готови ли сте/сме за ... усилие?
25 Юни 2012 21:00
Демократичната и регламентирана от закона процедура не беше спазена от шебеците. Обсъждане се прави преди, а не след гласуването на закона.
Нищо и' няма на демокрацията, като нова е, не е мръднала от 3 години, даже не са я разопаковали.


Радвам се че г-н Божидаров е счел за нужно да ни осведоми че критикува Рапона, щото на мен ми се струваше че го гъделичка.

25 Юни 2012 21:06
Защото там, където има действаща конституция и валидни, спазвани и налагани закони, там има истинска, действаща за всички демокрация.

Златни думи. Но не можеш наистина да стоиш зад тях или дори да ги разбираш докрай, ако не разбираш върху какво се гради прекрасната постройка на "истинската, действаща за всички демокрация". А в основата й е нещо много просто - защитата на малцинството. Това не значи малцинството, което и да е то, да налага волята си или обратно, вулгарната партизанщина да тъпче всичко смислено още в зародиш с оправданието, че изразява желанието на гласуващата тълпа. Защитата на малцинството, разбирана като последователна защита на правото му да бъде чуто, дори когато това е малцинство от един човек /или "демокрация за всички" означава нещо друго?/ е истинската основа на демокрацията и най-важната й опора. Има ли я, ще има и будни малцинства, ще има и движение напред. Няма ли я, демокрацията си остава маскировка на варварството партийна плутокрация.
25 Юни 2012 21:07
Нужна ни е демокрация изградена върху електронна портална платформа и дистанционно електронно гласуване. Нужни са ни мажоритарни избори със стъпаловидно отсяване, кратки мандати и невъзможност за преизбиране.
-
Да поясня второто. Страната се разделя приблизително по-равно, като брой население на 10 области, те на по 10 окръга, те пък на по 10 околии, които на по 10 общини. По този начин една община ще е със средно население 735 човека, една околия със 7350, окръгът с 73 500, а областта със 735 000.
По тази начин за страната имаме 10 области, 100 окръга, 1000 околии и 10 000 общини.
-
Мандатът на всички длъжности да е една, най-много 2 години, без право на преизбиране. Така в общината, в която всичките 735 човека се познават си избират от своята среда един представител в околията. След изтичане на мантата, из между представителите на 10-те общини в състава на околията, чийто мандат е непосредствено изтекъл, населението на околията избира един за представител на околията на окръжно ниво. По същият начин се процедира и за областно и национално ниво, като избраният на национално ниво е президентът на държавата, който е и глава на изпълнителната власт.
-
Прилага се пълно разделение на властите, като законодателната власт принадлежи пряко на народа. Всеки гражданин има законодателна инициатива, която се осъществява посредством последователно отсяване с референдуми на общинско, околийско, окръжно, областно и национално ниво. Съответните органи са само "работници" и посредници в законодателният процес, но всички закони се приемат единствено с референдум. Избраните органи от всички нива изпълняват и контролни функции върху изпълнителната власт, могат да гласуват недоверие и да свалят нейни представители от съответното ниво, но самата изпълнителна власт е единна, пирамидална, професионална и се изгражда от горе надолу. Естествено, че всяко нейно решение, което има нормативен характер или предвижда разпореждане със средство, трябва да бъде одобрено с референдум. Може да стане и анблок с одобрението на закона за държавният бюджет, може и конкретно.
-
Съдебната власт трябва да се формира и контролира от долу на горе, но да се структурира от горе надолу. Формирането и е по подобие на законодателната власт, а структурирането й по подобие на изпълнителната.
25 Юни 2012 21:08
Радвам се че г-н Божидаров е счел за нужно да ни осведоми че критикува Рапона

Това го е казал за да може Бокоборците да се опитат да помислят по текста, а не да почнат първосигнално да отделят слюнки, ако в текста няма критики към Б.Б.
25 Юни 2012 21:19
Следващите откъси са от изданието "Уолдън. Гражданско неподчинение. Хенри Дейвид Торо", издателство "Народна култура", 1993г., превод Албена Бакрачева
25 Юни 2012 21:20
"От сърце поддържам идеята, че най-добро е това правителство, което управлява най-малко, та бих желал да я видя по-скоро и последователно осъществена на практика. В най-добрия случай правителството е само една целесъобразност, но обикновено повечето правителства са нецелесъобразни." (...)

За хората правителството представлява нещо като дървен топ, но ако наистина решат да го използват като такъв и го насочат едни срещу други, той ще се разпадне; ето че и за подобна цел той е напълно ненужен, понеже на хората им е достатъчна каква да е сложна машинария, чийто грохот да чуват, та да оправдават собствената си представа за правителство. Така правителствата показват колко успешно хората могат да бъдат заблуждавани и дори да се самозаблуждават, уж все за собствено благо. Блестящо, трябва да се признае."(...)

По замисъл правителството е целесъобразност, посредством която людете биха могли да си осигурят независимост един от друг, и, както е казано, колкото по-целесъобразно е едно правителство, толкова по-независими са управляваните. (...) Но говоря ли по същество и като гражданин, аз - за разлика от наричащите себе си неправителствени люде - се обявявам не за незабавно премахване на правителството, а за незабавно подобряване на правителството. Нека човек оповести що за правителство би спечелило уважението му - това вече ще е стъпка към усъвършенстването на държавното управление. (...)"
25 Юни 2012 21:20
"Първо да сме хора, а после - поданици

Нима е нужно гражданинът за миг дори, дори в нищожна степен да подчинява съвестта си на законодателя? Защо тогава всеки човек има собствена съвест? Мисля, че първо трябва да сме хора и подир това - поданици. Не е толкова важно да питаем уважение към закона, колкото към правдата. Едничкото задължение, което имам право да поема, е по всяко време да върша онова, което смятам за правилно. Съвсем вярно е твърдението, че общността няма съвест; но общност от съвестни люде е вече общност СЪС съвест. (...)

Преобладаващата част от хората служат на държавата по тоя начин - не преди всичко като хора, а като машини, с телата си. Най-често са напълно неспособни на каквито и да било свободни проявления на разсъдливост и нравственост... И въпреки това обикновено тъкмо те минават за добри граждани. Други, като повечето законодатели, политици, адвокати, министри, чиновници, служат на държавата предимно с главите си и тъй като твърде рядко се позовават на морала, еднакво вероятно е без умисъл да служат и на Дявола, тъй както и на Бога. И само някои, като героите, патриотите, мъчениците, реформаторите в големия смисъл на думата, ЧОВЕЦИТЕ, служат също тъй и със съвестта си на държавата, поради което най-често се опълчват срещу нея и биват обявявани за врагове. (...)

Всички признават, че човек има правото на революция, сиреч правото да откаже покорство и да се опълчи срещу държавата, когато нейната тирания или безпомощност стане извънмерна и непоносима. Почти всички обаче смятат, че случаят днес не е такъв. Във всяка машина има триене и навярно ползата покрай него, е достатъчна, за да уравновесява вредата. Във всеки случай е много зловредно от това да се прави проблем. Когато обаче триенето вземе да преобладава в машината, сиреч когато тиранията и грабителството тръгнат ръка за ръка, то според мен е дошло времето да се отървем от тая машина.(...)"
25 Юни 2012 21:20
Това го е казал за да може Бокоборците да се опитат да помислят по текста, а не да почнат първосигнално да отделят слюнки, ако в текста няма критики към Б.Б.


аха, начи той всъщност не критикува Рапона, а го използва за мюре един вид. Тц-тц-тц, мноо коварен капан даебиш. Лекомисленият читател очаква разкостен Рапон, приближава очи до текста и ЩРАК! попада в безмилостните челюсти на напълно безобидните г-н Божидарови умопостроения.







Между другото, текстът не поражда никакви мисли. Докато го четях, главата ми изтръпна напълно, но в момента в който спрях да чета, се оправих.
25 Юни 2012 21:21
Глупости,

нужна ни е демокрация без популисти и без ошашавени изкривени мозъци, на които като им кажеш "народ", реагират бетер кучето на павлов.

от там нататък до нормналната държава е една стъпка.
Кофти тръпка че алчните паразити популисти и изкривените непригодни са в симбиоза и тероризират всички останали - едните крадат, другите ги легализират.

От там нататък са думите на поета - прост народ, слаба държава.

премахнете кретените, ограничете непригодните, обществото само ще се справи.
25 Юни 2012 21:21
"Носи ли недоволството удовлетворение

Всяко гласоподаване е вид хазарт, подобно на дамата и таблата, но с лек привкус на морал; една игра с доброто и злото, с въпросите на морала, съпътствана, разбира се, от обзалагания. Репутацията на гласоподавателите не е заложена на карта. Давам аз гласа си според както, да кажем, съм преценил за правилно, но животът ми не зависи от това дали правилното според мен ще надделее. Склонен съм да се съглася с мнозинството. Неговите задължения следователно се изчерпват с целесъобразността. Дори и гласуването в полза на правдата е равносилно на бездействие. То означава ни повече, ни по-малко да изразиш пред хората желанието си тя да възтържествува. (...)

Как е възможно човек да бъде удовлетворен просто от това, че има мнение? Къде е удовлетворението, ако той е на мнение, че е недоволен? Ако съседът ти те измами с един-едничък долар, нали не оставаш със скръстени ръце, удовлетворен, че знаеш за измамата, че говориш за нея или дори че го молиш да ти плати дълга, ами незабавно вземаш решителни мерки, за да си получиш цялата сума и никога повече да не бъдеш мамен. (...)

Несправедливи закони съществуват: ще приемем ли да им се подчиняваме, или ще се опитаме да ги подобрим и само додето успеем, ще ги спазваме, или пък незабавно ще се заловим да ги нарушаваме? При правителство като понастоящем нашето хората обикновено решават да изчакат, додето убедят мнозинството да промени законите. Повечето смятат, че проявят ли непокорство, вредата ще е по-голяма от ползата. Виновно за това е самото правителство. ТО Е, което действително прави вредата по-голяма от ползата. Защо не е по-разумно, та да предугажда и провежда необходимите реформи? Защо не тачи своето мъдро малцинство? Защо крещи и се съпротивлява, още преди да е наранено? Защо не поощрява своите граждани винаги да следят и го уведомяват за грешките му и тъй да му помагат да се справя с тях по-добре? (...)"
25 Юни 2012 21:21
"Престъпи закона, когато несправедливостта те превръща в свой проводник

Ако несправедливостта е част от неизбежното триене в машината на държавното управление, значи няма що: може машината да се износва бавно, но накрая все ще се износи. Ако несправедливостта единствена поддържа някоя пружина, скрипец, въже или лост, тогава би могло да се поразмисли дали при една намеса вредата няма да се окаже по-голяма от ползата. Но ако несправедливостта е от такова естество, че те превръща в свой проводник, тогава моят съвет е: престъпи закона. Нека животът ти стане прът в колелата на машината. При всички случаи гледай да се убедиш, че не си станал оръдие на злото, което осъждаш.

Колкото до възможността да си послужиш със средствата, осигурени от държавата за разправа със злото, то на мен подобни средства не са ми известни. Или поне отнемат твърде много време и човек може да си отиде, преди да е успял да ги приложи. А мен ме занимават съвсем други въпроси. Дошъл съм на тоя свят не с цел да го пригодя за живеене, а за да живея в него, бил той добър или лош. Човек не бива да се занимава с всичко, а с НЕЩО; и след като не може да се занимава с ВСИЧКО, няма причина да става маша в ръцете на злото. Да се допитвам до министър-председателя и законодателните органи е точно толкова мое задължение, колкото е тяхно задължение да се допитват до мен. Ами ако не ме чуят - какво да правя тогава? Ето случай, за който държавата не е предвидила разрешение: самата й конституция отразява злото. (...)

Подайте всецяло гласа си - не просто късчето хартия, а всичкото си влияние. Малцинството е безсилно, докато се води по мнозинството - тогава всъщност не е и никакво малцинство; противодейства ли обаче всячески, става непобедима сила."
25 Юни 2012 21:24


ТОРО го намери Меркурий

25 Юни 2012 21:24
SPQR,
запази проповедите за църквата. Ето ти нещо реално как стават нещата - The Revolution Business Натисни тук
25 Юни 2012 21:25
Може ли някой да ми обясни защо на шебеците беше необходим закон, за да накарат Цеко Минев да пусне лифта?
25 Юни 2012 21:33

Сигурно е млад.
25 Юни 2012 21:38
Между другото, текстът не поражда никакви мисли. Докато го четях, главата ми изтръпна напълно, но в момента в който спрях да чета, се оправих.

Това е ясен признак на ариманично замърсяване на етрното ти тяло, което замъглява и пречи на разсъдъка ти. Опитай с пост и молитви.
25 Юни 2012 21:40
Демокрацията е процедура, която установява волята на мнозинството.


Те това е най-голямата демагогия.

В крайна сметка демокрацията налага политиката на скрити малцинства, които имат особено презрение и непоносимост към мнозинството.

Така се ражда первертокрацията и нейната тотална власт!

25 Юни 2012 21:43
премахнете кретените, ограничете непригодните, обществото само ще се справи.

Нито ще те премахваме, нито ограничаваме. Ние сме демократи и популисти, т.е. преведено на български народовластници и народници, а не борсови спекуланти.
25 Юни 2012 21:43
Затова винаги е мъдър, затова и никога не греши.


Народът греши. Много често и в повечето случаи греши, когато критичното число от разумни, почтени и независими / по материално състояние и по свободата на духа/ от държавата хора стане малцинство.

Тогава лумпениадата решава, а за малцинството остава да реши кой е подходящият момент да се изнесе от Родината, колкото и да я обича, колкото и да я жали, защото иначе са заплашени я животът му, я всичко, което е спечелило с честен труд.
25 Юни 2012 21:50
Brightman
25 Юни 2012 21:24
SPQR,
запази проповедите за църквата.

Brightman, това е прочутото есе на американеца Хенри Дейвид Торо "Съпротива срещу гражданското правителство", по-известно под заглавието "Гражданско неподчинение".
То е написано в далечната 1849 г., но е по-свежарско от някои постинги тук.

25 Юни 2012 21:55

Обожавам форума, когато в него пишат пийнали мъже!
Гениални мисли, гениални прозрения, гениални изречения и свързани такива в текст.
Хахахаха...
Чакам да падне космически прах.
Хахахаха...
25 Юни 2012 21:57
нужна ни е демокрация без популисти и без ошашавени изкривени мозъци

Вече си мисля, че това е невъзможно. Точно т.нар. "демокрация" е изключително благодатна почва за процъфтяване на цитираните явления. Аз не съм на път, аз вече намразих демокрацията. Не е нужно да обяснявам защо. Тези, които са на път да я намразят, ще ме разберат, останалите са неспасяеми
25 Юни 2012 21:58
без ошашавени изкривени мозъци

Хахахахах...
25 Юни 2012 22:01
независими / по материално състояние и по свободата на духа/ от държавата хора

Демокрацията е начин за вземане на решения за политиката. Т.е., как едни хора, които живеят заедно и един до друг в рамките на един полис (полития, държава), да го правят и занапред. Какво да правят, как да го правят, какви общи цели да преследват.
Тези решения ги вземат с вишегласие, но за да се максимално правилни, то имат нужда да се информирани решения разполагащи с най-голям брой от алтернативни възможности. За да се случва това са нужни, както свобода на създаване на идеите и изразяването ми, така и достигането на максимална информация за тях до всеки избирател. Последното в "развитият свят" е ограничено, а в България е забранено от жесток имуществен ценз. В резултат нямаме информиран избор между добри предложения, а манипулиран между лоши, но платежоспособни.
-
Проблемът не е че хората не са незамисими от държавата, а че държавата не е зависима от хората, а от местни и чуждестранни "спонсори".
25 Юни 2012 22:02
Точно т.нар. "демокрация" е изключително благодатна почва за процъфтяване на цитираните явления.


Никога не съм го казвал, но ще подесетя любимия ми цитат от Чомски(може и от някой друг да беше, все тая). Та лъже-Чомски казва следното:
"Представителната демокрация се отнася към демокрацията така, както морското свинче се отнася към свинчето. Нито е морско, нито пък е свинче."
25 Юни 2012 22:03
Да се върнем пак на
Демокрацията е процедура, която установява волята на мнозинството.

А това както е известно се нарича болшевизъм и не случайно кадрите на Аонсу набутани в безброй фаондации проповядват демокрацията като болшевизъм. А нормалното разбиране е "въвеждат се правила и те важат еднакво за всички" или както е във футбола. По-мъдро казано това е единственото което отличава демократичната държава от феодалната или диктаторската. Очевидно държава в която "за милиони няма закони - за кокошка няма прошка" не е демократична, а разбойническа, което обаче може да се изтълкува като "демократична за разбойниците".
Впрочем Eisblock намекна, че запада вече захвърля маската на демокрация и пак се завръща към заниманието преразпределение на територии и блага.


25 Юни 2012 22:11
Херман Гьоринг също има интересни разсъждения по темата.
"В края на краищата лидерите на страната са тия, които определят политиката и те са тия, които водят хората след себе си, безразлично дали е демокрация, фашистка диктатура, парламент или комунистическа диктатура. Дали имат глас или не, хората винаги могат да бъдат събрани под знамето на лидера. Това е лесно – просто им казваш, че те са заплашени от агресия, след това разобличаваш борците за мир за тяхната липса на патриотизъм, които излагат страната на опасност. Това е схемата, използвана във всяка една страна."
25 Юни 2012 22:13
Тези решения ги вземат с вишегласие, но за да се максимално правилни, то имат нужда да се информирани решения разполагащи с най-голям брой от алтернативни възможности.
Какви алтернативни възможности има общество, съставено от индивиди бедни, безработни, безперспективни и възрастни, които нямат нищо, освен държавата като дойна крава, която да молят и на която да се нададяват за подаяния, да вземат правилното решение?


Те няма да го вземат с разума си, а с инстинктите си. Колкото и добре да са информирани.

В резултат нямаме информиран избор между добри предложения, а манипулиран между лоши, но платежоспособни.



Има и добри, и платежоспособни, но никой не успява да ги различи заради мантрата всички са маскари.


25 Юни 2012 22:17
"Представителната демокрация се отнася към демокрацията така, както морското свинче се отнася към свинчето. Нито е морско, нито пък е свинче."


НЕ Е ТАКА !

"Представителната демокрация е като морското свинче. Както то нито е морско, нито е свинче, така и тя нито е представителна, нито е демокрация"



25 Юни 2012 22:17
Някой да обясни демокрацията и като Система за работещ консенсус между институциите и гражданите , в полза на Обществото . Иначе , само с приказки за "диктатори в демокрацията" ще си останем и за две пари работа няма да сме свършили ....
25 Юни 2012 22:17
А нормалното разбиране е "въвеждат се правила и те важат еднакво за всички"

Ти току що въздигна сталинизма в най-голямата демокрация. Щото е имало правила и те са важели за всички.
---
Разликата между "демократическият централизъм" и демокрацията е, че при демокрацията има плурализъм на идеи и свобода на изразяването им. При "демократичният централизъм" всеки, който е срещу вече взето решение е враг, саботьор и подлежи на унищожение. С други думи демокрацията е постоянна битка в която победителите са сменят, а при "демократичният централизъм" - победителите не ги съдят и горко на победените.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД