Винаги заставам нащрек, когато единогласно тръгнат да ме убеждават кои са лошите и кои добрите в поредния бездарен епизод от световния политически сериал. Не че ми пука много за този сериал, не бих го и гледал даже, но уви - при него не можеш да щракнеш дистанционното. Сериалът ще те намери, дори да се скриеш на село. Или в африканската джунгла. Дори да си затваряш очите.
Онзи ден чух по нашите електронни медии няколко пъти, че Сирия е свалила турски разузнавателен самолет. Скоро след това надлежно беше цитиран турският външен министър Ахмет Давутоглу, който уточни, че самолетът не бил въоръжен и извършвал "тренировъчна мисия" над Средиземно море.
По-късно и турският президент г-н Абдуллах Гюл заяви, че страната му ще направи "каквото е нужно" в отговор на свалянето на турския изтребител от Сирия.
Включи се и държавният секретар на САЩ - Хилъри Клинтън, която изтъкна, че "САЩ са дълбоко обезпокоени от ситуацията около сваления от Сирия турски разузнавателен самолет и ще продължат заедно с Турция и другите си партньори да търсят привличане към отговорност на сирийския президент Башар Асад".
Дори ние излязохме с официално изявление: "България осъжда свалянето на турски самолет от сирийските ВВС" - се казва в него.
Слушах тези неща и с велико изумление забелязах, че след така поднесената "новина"
липсва алтернативно мнение
Не се каза какво смята сирийската страна по въпроса, не уточниха данни за това деяние от относително независим източник.
Нещо повече, самолетът в по-натегливи интерпретации вече не беше военен или разузнавателен, а само - "самолет". И още по-смешно - турският външен министър Ахмед Давутоглу заяви, че самолетът "за момент е нарушил сирийското въздушно пространство", но иначе бил миролюбив и веднага го напуснал. И че е свален над международни води, като "само отломките му са паднали в сирийски териториални води."
Аз не съм военен, не разполагам и с необходимите екипи и апаратури, за да установя чистата истина. Като вас съм горе-долу. Но имам някаква инстинктивна непримиримост към пропагандата, манипулацията и лъжата. Останала ми е от времената, в които пропагандата ми твърдеше в един глас, че "добрите" освобождават Чехословакия и Афганистан, а "лошите" изтребват Виетнам, Ангола и Никарагуа. Тогава друг глас и друга гледна точка не можеше да се чуе.
Сега уж може, но общият поток пак е като за дебилни плувци, пак делението е на "добри" и "лоши", пак добрите винаги са прави, а лошите - винаги виновни.
Само дето добрите и лошите си смениха местата. "Добрите" бомбардираха Белград и освободиха Косово с цел регионът да стане "мирен и многоетнически". В резултат възникна изкуствена държава, съществуваща на международно иждивение и парцелирана от наркомафии, а сръбският етнос в нея го пазят с телени мрежи и сини каски. Добрите нахлуха в Ирак и обесиха диктатора Саддам, в резултат на което страната Ирак стана място, пълно с тероризъм, място, опасно и безутешно. Добрите нападнаха Либия и отстраниха лудия й диктатор Кадафи, в резултат на което там стандартът на живот главоломно падна, а новата управа прие
многоженството като пръв и неотложен закон
Изобщо в резултат на демократизирането по тези ширини побеждава главно шариатът.
Новоизбраният президент на Египет Мохамед Морси е първият ислямист в многомилионната арабска страна след падането на Мубарак. След като спечели, той веднага обеща да постави държавата на "ислямска основа" и да постигне масово прилагане на нормите на шариата. Първите, които го поздравиха, бяха активистите на "Хамас".
Та добрите в случая са тези, които искат да свалят правителството на омразния Башар Асад в Сирия. Бунтовниците там са правите, а правителството, което си пази властта - лошо. Лоши са и Русия и Китай, защото не са категорични срещу Асад. Аз нито знам, нито познавам Асад, но се питам - ако въоръжени, при това добре, отвън бунтовници поискат да вземат властта в страната, която управляваш, какво следва да сториш?
Не поискаха ли въоръжени отвън бунтовници да вземат властта в Косово и да получат там право на албанска държава преди време? Да, поискаха. Сръбското правителство тръгна да воюва с тях, САЩ, НАТО и ние подкрепихме бунтовниците, те победиха.
Не поискаха ли и кюрдите (които са към 40 милиона) чрез въоръжена борба да си създадат държава в част от Турция (където наброяват към 20 милиона - три Българии) и да се обособят - тоест нещо като Косово? Поискаха, още искат. Само че САЩ, НАТО и ние засега не ги подкрепяме и работата им не се урежда.
Поиска ли Грузия да си вземе обратно Абхазия? Поиска. Само че Русия е много силна и не даде въпреки НАТО и нас.
Но кой е принципът на този тип географски и политически прекроявания? Силата плюс пропагандата? Справедливостта плюс човеколюбието?
Това, разбира се, е риторичен въпрос. Ако бях сигурен, че силата плюс пропагандата ни кроят един по-добър свят, може би щях да си затрая. Но не виждам да е така. Освен това силата и пропагандата имат свойството винаги да се израждат, ако си траеш.
Това, разбира се, е риторичен въпрос.
Този и още много други въпроси си задаваме и ние. И си отговаряме - къде правилно, къде не. Тъжно място стана демократичният свят. И лицемерно. Абсурдното е, че онези т.нар. "тоталитарни" времена са в пъти по-демократични, свободни и хуманни от сегашните т.нар. "демократични". Вече нищо не е това, което би трябвало да бъде или това, което се напъва да се изкара, че е. Сигурно е израждане наистина, какво друго може да е
За автора