Чарлз Тейлър ще излежи присъдата си във Великобритания съгласно споразумение между Фрийтаун и Лондон. Очевидно ще предаде богу дух на Острова - освен ако не бие рекордите по дълголетие. |
64-годишният Чарлз Тейлър би трябвало да е антипод на жестоките и безскрупулни чернокожи държавници и лидери в Африка, след като е получил образованието си в САЩ - в бизнес колежа "Бентли", щата Масачузетс. За съжаление обаче се оказва точно обратното. По време на гражданската война в Либерия през 90-те години, отнела живота на 250 000 души, той командва бунтовническа армия и се превръща в един от най-влиятелните полеви командири в Западна Африка. След като войната спира през 1995 г. с посредничеството на Африканския съюз, две години по-късно той е избран за президент. Именно тогава се обвързва с гражданския конфликт в Сиера Леоне, това настройва част от либерийците срещу него, които хващат оръжие и го принуждават да подаде оставка през 2003 година. Тейлър бяга в Нигерия, но два месеца след бягството му е издадена заповед за арест от Специалния съд на ООН за Сиера Леоне. През 2006 г. е арестуван в Нигерия, депортиран е в Сиера Леоне, а година по-късно е изпратен в Хага, където започва и процесът срещу него. От съображения за сигурност делото се гледа в холандския град, а не във Фрийтаун, столицата на Сиера Леоне. Тейлър е имал немалко привърженици в тази страна и процесът е могъл да провокира ново напрежение и сблъсъци.
Диамантите играят определена роля в съвременната африканска история
Освен в Сиера Леоне те се добиват в Ангола, Ботсвана, Конго, Зимбабве, Танзания. Доходите от тях обаче отиват не само в бизнесмени и държавните хазни, а и в местни въоръжени групировки, които водят граждански войни. Между другото установено е, че "Ал Кайда" и други терористични организации също използват африканските диаманти, за да финансират операциите си.
Свикнали сме да свързваме жестокостите в съвременната история на Африка с кланетата в Руанда през 1994 година. В Сиера Леоне обаче картината не е била по-различна. Срещу Чарлз Тейлър бяха повдигнати общо 11 обвинения, включително за убийство, изнасилване, сексуално робство, набиране на деца войници и поробване на хора. Обвинителното заключение срещу него констатираше, че той е причастен към изтезания, убийства, осакатявания и гавра с хора, към изнасилвания и привличане на деца в бойни действия, както и в други престъпления срещу мирното население на Сиера Леоне. Според прокуратурата на трибунала за Сиера Леоне властовата позиция на Тейлър, както и нивото му на образованост са утежняващи вината обстоятелства, които изискват по-тежка присъда. Затова тя настояваше за 80 години затвор.
По време на близо 5-годишния процес бяха изслушани 94 свидетели от страна на обвинението и 21 - на защитата. Свидетелските показания за зверствата на "революционерите" срещу невинни граждани в Сиера Леоне наистина са смразяващи. Те убиват цивилен мъж пред очите на всички, разчленяват тялото му и разстилат червата му по улицата. Публично са изнасилвали жени и деца, изгаряли са живи хора по домовете им. Публично са разпаряли коремите на бременни жени, за да видят пола на плода, за който за правили залози. Масово е било отрязване на крайници - също на цивилни, а не на въоръжени лица от противниковия лагер. Наеманите от тях деца, някои от които били едва на 8-годишна възраст, били дрогирани, за да станат безчувствени при извършване на кланетата, пише американското сп. "Тайм".
Показания за престъпния бизнес на Чарлз Тейлър с диамантите трябваше да дава и супермоделът Наоми Кембъл. През септември 1997 г. тя е присъствала на вечеря в дома на тогавашния президент на Република Южна Африка Нелсън Мандела, където е бил поканен и Чарлз Тейлър. След вечерята тя получила "необработен диамант" от Чарлз Тейлър. Впрочем Наоми Кембъл даде показанията под заплаха от затвор заради отказ да се яви в съда.
Защитата трудно може да представи контрааргументи
срещу обвинението. Главният й довод бе, че Чарлз Тейлър всъщност бил съдействал да се постигне мир между враждуващите сили в Сиера Леоне и не знаел за жестокостите. За безсилието й говори и фактът, че Тейлър обвини свидетелите, че били купени, а председателя на съда Ричард Лусик - че бил човек на ЦРУ. Защитата разиграваше и някои процедурни хватки, но също безуспешно.
В крайна сметка международният трибунал констатира: "Обвиняемият е виновен за подпомагане на най-зверските престъпления в историята на човечеството". При произнасянето на присъдата съдията Лусик заяви, че Тейлър е доставял оръжия, осигурявал е морална и логистична подкрепа за ОРФ - пари, сателитни телефони и друга екипировка. "По този начин е задълбочавал конфликта и е допринасял за страданията на народа на Сиера Леоне. Целта на жестокостите е била да се всее ужас в цивилното население. Животът на много повече невинни граждани в Сиера Леоне е жертван или осакатен в резултат от неговите действия. Макар Тейлър никога да не е стъпвал в Сиера Леоне, неговата тежка следа още се вижда там", заяви съдията.
Защитата не съумя да убеди съда, че Тейлър не е знаел за жестокостите срещу цивилното население в Сиера Леоне. И макар обвиняемият да твърди, че е убеждавал ОРФ да започне мирни преговори, съдът констатира, че той всъщност тайно ги е убеждавал да не се разоръжават и да продължат военните действия. В крайна сметка съдебният състав е стигнал до извода, че ролята на Тейлър в подпомагане и подстрекаване на "революционерите" в Сиера Леоне е достатъчно сериозна,
за да му се присъдят 50 години затвор
Защо обаче съдът не изпълни искането на обвинението за 80 години затвор? Той отчете, че Тейлър не е командвал пряко бунтовниците, както твърдеше обвинението, нито пък е играл съществена роля при планирането на операциите на "революционерите" в Сиера Леоне. Чарлз Тейлър не е бил и пряк участник в тези престъпления, нито пък е давал нареждания за извършването им.
Между друго Специалният съд на ООН за Сиера Леоне вече е осъдил на по 50 години затвор за престъпления срещу човечността двама полеви командири, които директно са нареждали или са участвали в престъпленията срещу мирни граждани.
Като се отчете възрастта на Чарлз Тейлър, присъдата означава на практика доживотен затвор. Освен това правилата на съда изрично забраняват доживотна присъда.
Специалният наказателен съд за Сиера Леоне не е копие на Международния трибунал за бивша Югославия или на Международния наказателен съд. Но той е от една кръвна група с тях и е част от една нова идея в международното право - да се търси отговорност от политици, чиито действия водят до гибел на невинни хора във въоръжени конфликти.
Едуард Конте, председател на Асоциацията на ампутираните жертви в Сиера Леоне, заяви пред Би Би Си, че възприема присъдата като "облекчение". Правителството на Сиера Леоне окачестви присъдата като "стъпка напред в тържеството на справедливостта, макар че тежестта на наказанието не е съизмерима с извършените жестокости". Според правозащитните организации присъдата е послание към други военни лидери, че възмездието ще ги настигне независимо от властта, която са имали. "Присъдата затвърждава принципа, че никой не е над закона, дори държавните глави", коментира пред Би Би Си Елиз Кеплър от правозащитната организация "Хюман райтс уотч".