:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,868
Активни 437
Страници 17,798
За един ден 1,302,066
КРЪСТОПЪТ

Вечната война между Севера и Юга

Много от проблемите на Южна Европа са свързани с корупцията в Гърция и слабостта на испанските банки. Но колкото повече се разраства кризата, толкова по-бързо Северна Европа забравя, че Югът всъщност никога не е бил рай на сладкия живот заради по-ниските си заплати, по-кратките отпуски и по-слабите социални държави като цяло
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Гърци запалиха германското знаме по време на поредния протест пред парламента в Атина. В Гърция постоянно има стачки заради рестриктивните мерки, които правителството трябва да въведе под натиска на кредиторите от ЕС, МВФ и ЕЦБ.


Едно време лятото бе сезонът, който обединяваше Европа. Хората ставаха някак сантиментални и тръгваха да преследват копнежа си по топлия юг. Сега пак е лято, но не можем да се отпуснем, не можем да се отдадем на синьото небе и топлото море. Слънчевият чадър бе заменен от спасителен чадър. Лятото стана не само драматично, а направо истерично. То толкова рязко разделя Европа на Север и Юг, както обичайно се случва само през зимата. На Север са справедливите и усърдните, на Юг - грешниците и просяците. На Север са печелившите, на Юг - губещите. Накратко, нашето европейско лято страшно застудя.

Вероятно би помогнало, ако срещите на върха бъдат прехвърлени от климатизираните зали към белите плажове на остров Миконос или градините на Алхамбра в Гранада. За да могат управляващите да усетят и лятото, и Юга. Тъй като сме под заплахата да изгубим и двете. А се държим така, като че ли не се случва нищо лошо. Като че ли така е дори по-добре. Югът трябва да се остави да бъде ръководен от Севера, в противен случай ще изхвърчи. Трябва да пести колкото Севера, да е модерен колкото Севера, да функционира като него - с неговия здрав и хладен разум. И то много, много бързо. Шефката на Международния валутен фонд Кристин Лагард дава на еврото само три месеца - три месеца, в които Югът трябва да се стегне. Три летни месеца, в които Югът няма да лежи на плажа. Не и този път. Икономии, икономии, икономии. И реформи. При това колкото може по-бързо, иначе - слаб 2.

За Юга се твърди, че не бил достатъчно сериозен за Европа. Неговите характеристики, които доскоро подслаждаха ваканциите на северняците, вече не струват пукната пара - дори и лятно време. Тъй като вече и лятото е станало сериозно, и през лятото се работи - с планове, документи и законопроекти срещу кризата. Доскоро Югът прилежно участваше в този спектакъл, но вече започва да се отбранява. Да, наистина - на изборите в Гърция в крайна сметка мнозинство получиха консерваторите. Но младите хора дадоха своя глас за крайнолевия Алексис Ципрас, който обяви намеренията си да се еманципира от Севера. Неслучайно вече казват за него, че е "човекът, от когото се бои Европа". А италианският вестник "24 часа" се обърна към германската канцлерка Ангела Меркел по следния начин: "Няма да стигнете далеч, ако продължавате да управлявате, проявявайки равнодушие към яростта на гърците, наранената гордост на испанците и страха на италианците". Ярост, гордост, страх. Югът проявява чувства, които принципно не би трябвало да играят роля - все пак става дума за напълно неутрално поставяне в шах. Северът иска от Юга едно - сам да изсърба попарата, която си е надробил.



Югът, поел към Голгота



Без съмнение много от проблемите на Юга са издялани собственоръчно - например корупцията в Гърция или слабостта на испанските банки. Но колкото повече се разраства кризата, толкова по-бързо Северът забравя, че Югът всъщност никога не е бил рай на сладкия живот. На Юг заплатите са по-ниски, ваканциите - по-кратки, социалната държава - по-слаба. Югът предоставяше в продължение на десетилетия евтина работна ръка на Севера. И докато Северът се радваше на своя просперитет, Югът трябваше да преживее драмата на масовата емиграция. Нея я има и днес, само дето емигрират хората с висше образование. "Звездите на европейското знаме са нашият трънен венец", писа наскоро италианският журналист Масимо Нава. Това звучи драматично, но много точно отразява актуалното лятно настроение: Югът се чувства така, сякаш е поел към Голгота, пратен от Севера.

От друга страна цяла Южна Европа се е разкрещяла, че не иска да пести и че Меркел е чудовище. Германия няма защо да се вслушва в тези плачливи гласове, за да не даде картбланш на онези, които искат да живеят на гърба на останалите. А какво е възможно, видяхме: табутата взеха да падат едно по едно. Последното - падна само преди седмица. Испания получава до 100 милиарда евро, за да се справи със закъсалите си банки. Еврозоната обаче не иска нищо в замяна. Никакви реформи, нито право на глас. Пазарите, за чието успокояване беше предвидена тази маневра, бяха впечатлени за около половин ден. Гърция също проявява силен интерес към подобни решения, защото те означават само едно: иде нова помощ, но не и нови икономии. Това всъщност е покана за членство в европейския Клуб на самосъжаляващите се и трябва да се вземе насериозно от останалата част от валутния съюз.

Европа има нужда от сериозност и отговорност, а не от падането на нови табута. "Ревльовците" се държат така, сякаш Германия окончателно се е предала и вече позволява, а дори и насърчава ненаситната лакомия за свежи пари, която ще ускори окончателния край на еврозоната. "Германия най-сетне трябва да отпусне спирачката", жалват се те. Италианският премиер Марио Монто замрази започнатата с надежди реформаторска политика. "Стига толкова. Сега германците са на ход", казва той. Франция пък реагира напук на нарастващата средна продължителност на живота с намаляване на пенсионната възраст. Гърците вече изобщо не искат да провеждат реформи, а испанците са твърде "горди" за такива работи.



Германия не може да спасява всички



Към повика за повече германски пари се присъединяват британци и американци, които винаги имат готови съвети, стига да не им се налага да носят последиците от тях. Сега те съзират шанс да се наложат, защото всичко е заложено на карта и гърците решават кому да поверят управлението на съсипаната си държава. Настъпва решаващ момент за еврозоната. Ще оцелее ли валутният съюз, или ще трябва да изключи един от членовете си? Член, който непрекъснато и съзнателно нарушаваше общите правила. Иска ли еврозоната да покаже на света, че един валутен съюз има нужда не само от добрата воля на силните си членове? Или ще демонстрира издръжливост на всяка цена?

Ангела Меркел не бива да оставя инициативата в ръцете на европейския "хор на оплаквачките". Време е Европа да усети така често приписваните на Меркел хладина и твърдост. Категоричното "не" може да се окаже по-освежаващо за разгорещилите се емоции. Да, сигурно Европа има нужда от нова визия. Но ЕС няма да оздравее само със смели планове за бъдещето. Първо трябва да отстояваме това, което е постигнато, изстрадано и платено с висока цена. Който иска спасение, трябва да стори нещо в замяна. Ако Меркел се огъне, визията за това колко красива и силна би могла да бъде един ден Европа ще се превърне в илюзия. Най-добре е ответните действия да дойдат веднага. За да не се дава картбланш на всички, които си живеят в безгрижие и прехвърлят отговорността за драматичното си положение на другите.

Какво ли очаква европейците на края на този път, питат се все повече експертите, а и обикновените хора. Европа, която съответства на представите и волята на Севера. А какво очаква Севера? Една Европа без ядро. Или една формация, на която Югът е продал душата си. И двете представи засега са ужасяващи.





 Марио Монти: Имаме 3 месеца да спасим еврото! Пенсионерка: Ние имаме 3 евро да спасим месеца, кретен! Фото шега, разпространявана във Фейсбук, публикувана от Борислав Митрович
25
4818
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
27 Юни 2012 19:59
Още едно палче, за още една много добра статия от днешния "Наблюдател".
28 Юни 2012 00:29
Дано тази Биргит да е поне хубава, защото за журналистка определено не става!
28 Юни 2012 00:50
Както винаги вниманието се отклонява в неправилна, но нужна на правилните хора посока. Доскоро виновници бяха българи и румънци, сега вече целия Юг. Разбира се и на север в Европа има бедни и болни, както и в Америка. И те не могат да бъдат обвинени изцяло за тяхното състояние. Целта обаче е да се отклони вината от банкерите, а да се прехвърли върху тези, от чиито спестявания те живеят султански. И некои малоумници не закъсняват възторжено да крякат из форума.
28 Юни 2012 01:34
Докато НЕ се посочат поименно и накажат персонално виновниците за финнансово-икономическата Криза, тя, Кризата, винаги ще чука на вратата!
А ако Кризата НЕ е предизвикана от конкретни хора, а е "вроден Недъг" на Системата(КапитализЪма)- това да се каже ясно и високо! И да се търси друга Система( дори и ако името й ще се изписва с йероглифи!)!
28 Юни 2012 02:08
Четох тая статия отдавна-мисля,че в кафене или ДВ я бяха публикували. Булшит. Написана е от германка за германци.
28 Юни 2012 06:02
Написана е от германка за германци.

Tочно така! Статията е написана от германска журналистка, една от милионите германски граждани, които плащат золумите на южните щати на Европа.И е много вярна...
28 Юни 2012 08:15
Иво Написана е и за италианци. Както и за всички, които биха могли да бъдат поне малко самокритични. Ето я и самата Биргит. И от Италия разбира, и от журналистика, и от футбол.Натисни тукhttp://www.fussball-kultur.org/akademie/mitglieder/persoenlichkeiten/birigt-schoenau.html
28 Юни 2012 08:19
натиснах
28 Юни 2012 08:44
А ако Кризата НЕ е предизвикана от конкретни хора, а е "вроден Недъг" на Системата(КапитализЪма)-
Определено е предизвикана от хора, а не е паднала от небето, като гръмотевица. И не е вроден недъг на капитализма, но е възможна само в в условията на капитализъм - през 1930-те години СССР по никакъв начин не е усетил Голямата депресия, просто защото не е имал фондов пазар. Сам по себе си фондовият пазар също не е причина за кризата, а причина са спекулациите, които се извършват на него. Капитализмът, борсите и човешката алчност обаче са иманетно свързани от 200-300 години насам, така че кризите ще продължат и занапред
28 Юни 2012 08:57
през 1930-те години СССР по никакъв начин не е усетил Голямата депресия,
Дааа, изобщо не е усетил нищо. Само дето даже пролетарския филм на Златан Дудов за безработния, който обикаля цял ден Берлин с колело в търсене на работа и накрая се самоубива като скача от 6-ия етаж, но преди това си оставя часовника да не стане зян, та даже този филм не са давали в СССР, защото безработният в същност бил "богаташ" - колело и часовник, пък уж криза! То за да живееш като скот не е нужно да те удари точно световна криза.
28 Юни 2012 09:11
Дааа, изобщо не е усетил нищо.
Освен лиричното отклонение, не разбрах с какво в мнението ми не си съгласен по същество?
28 Юни 2012 09:14
@Параграф39
КОЙ ще посочи виновните за кризата ?
КОЙ ще ги накаже ?
КОЙ ще сменя системата ?
Събитията се създават от хора ...
28 Юни 2012 09:19
КОЙ ще сменя системата ?
И още: с какво точно ще сменим системата?
28 Юни 2012 09:22
Не разбирам, защо не се харесва написаното в статията? Рецептата за благополучие е простичко формулирана: ум, организация, трудолюбие, отговорности, задължения! Особеностите на националните характери - те да се отразяват в художествени произведения Иначе барон фон Мюнххаузен си е помогнал на себе си. Давещите се трябва да си го имат за пример. Спасението им е в техните ръце, глави, стремеж към просперитет, и т.н...
28 Юни 2012 09:28
Би Би Си: Лидерите на ЕС днес започват срещата си за съдбата на еврото
28 юни 2012 | 08:20 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз
Брюксел. Лидерите на ЕС се приготвят за старта днес на ключова двудневна среща за решаване на съдбата на еврото, предаде Би Би Си. Европейските лидери същевременно са разединени относно най-добрия начин, по който трябва да се подходи към кризата в еврозоната занапред.
В навечерието на срещата Меркел проведе двучасови разговори с френския президент Франсоа Оланд в Париж.
Двамата лидери остават на противоположни позиции за предстоящите мерки, като Германия се противопоставя на идеята за съвместни европейски облигации, а Франция настоява, че еврозоната се нуждае от по-голяма интеграция.
По-рано Меркел отново отхвърли идеята за еврооблигации и призова за по-голяма конкурентноспособност в рамките на ЕС. Тя заяви в германския парламент, че предложенията за съвместни европейски облигации са в разрез с германската конституция.
По време на среща с френския президент Франсоа Оланд, който е на противоположната позиция за облигациите, Меркел заяви като жест, че се надява, че европейските лидери ще приемат пакет за стимули на стойност 130 млрд. евро.

.
Скай Нюз: Ангела Меркел е под натиск преди срещата на ЕС

28 юни 2012 | 08:51 / Агенция "Фокус" / Европейски съюз Брюксел. Напрежението между европейските лидери ще проличи днес на срещата на ЕС в Брюксел, на която ще се обсъди продължаващата дългова криза в еврозоната, предаде Скай Нюз.
Германският канцлер Ангела Меркел е под увеличаващ се натиск от страна на Франция, Италия и Испания да се откаже от позицията си против еврооблигациите. Тя се противопоставя на идеята да бъдат източвани пари от богатите държави в помощ на страните, борещи се с високи лихви.
Италия смята, че парите от помощните фондове могат да бъдат директно вливани в затруднените банки на еврозоната, без това да се добавя към суверенния дълг на подпомаганата страна.
Италианският премиер Марио Монти заяви, че за подобна интервенция обаче трябва да се мисли за онези страни, които са предприели сурови икономически мерки и са намалили дефицита си.
Италианският заместни-министър по труда Мишел Мартоне заяви, че подобни мерки сега за жизненоважни.
„Това, от което има нужда Германия да направи сега, е да направи повече и да помогне на други хора, и да не се затваря в егоистична гледна точка”, заяви Мартоне.
28 Юни 2012 09:31
Отклонението е действително лирично и никак лично. Единствено, че обикновено когато се казва, че някой не е усетил нещо, най-често следва, че същият е бил в добро здраве, разположение на духа, благосъстояние и т.п. Тоест въшните неблагоприятни условия не са имали отрицателно въздействие върху страната и в частност върху отделния член на обществото. Но в случая са имали, защото СССР - или това което е било първо, след тяхната революция eкспроприира банки, прекратява плащания по кредити и всякакви договори. Последствията са доста лоши - например за военнопленниците от 1941 нататък, докато всички останали военнопленници общо взето "живот си живеят" в Германия и са под надзора на швейцарския червен кръст. Така че без международни договори или с едностранно прекратяване на такива не може да се живее без да има последствия.
28 Юни 2012 10:35
Мдаа.
Докато банките от Севера лапаха лихвите, които Юга плащаше, всичко беше добре.
Но се стигна до ситуацията, в която те дадоха толкова заеми, че преводите спряха.

Излизане от световната финансова система в настоящия момент не може да си позволи никой, вкл. и големи държави като Испания и Италия.
Остава да видим какъв ще е компромисът.
28 Юни 2012 12:20
За да разберете разликите между европейския север и юг потърсете отговор на въпроса - защо цената на кафето, сервирано в заведения от една категория, е два пъти по-висока в Гърция, отколкото в Скандинавия?
28 Юни 2012 12:23
Както и на въпроса: Защо немският търговец е доволен на 10% печалба, а 20% смята за отлична печалба, докато гръцкият търговец гони 40%, а под 30% не му е въобще интересно да си прави труд? (говоря за една и съща стока)
28 Юни 2012 12:23
абсолютно точна статия! без ум, хладна сметка и РАБОТА никоя държава не е просперирала! То не може 30 години да ринеш с лопата пари, давани ти ей така и да си мислиш, че живееш в рая! Пито-платено! Ако ние плащахме охолния живот на гърци, испанци и италианци, дали щеше да ни е сладко и спокойно!!
28 Юни 2012 12:27
те, бай дъ уей, гърците и сега си мислят, че ще минат между капките-
Гръцкият премиер Андонис Самарас ще поиска от европейските си партньори да "отговорят на жертвите", направени от гърците, и ще настоява за промени в условията на втория спасителен пакет, съобщи "Франс прес".

Според ежедневника "Та Неа" Самарас, който се възстановява от операция на окото и няма да участва в срещата на върха в Брюксел, е призовал за това в писмо, което ще бъде предадено от президента Каролос Папуляс.

Гръцките издания твърдят, че Папуляс вече е разпространил копие от писмото до председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Пълното му съдържание не беше оповестено.

само не разбрах-КАКВИ ЖЕРТВИ НАПРАВИХА В ИМЕТО НА ТЕЗИ ОТСТЪПКИ, КОГА И КЪДЕ?
28 Юни 2012 12:35
- Реши ли се кризата в Гърция и еврозоната, или апокалипсисът още ни грози?-

Нищо не се е решило. Понеже сме на футболна вълна, не стига, че на гърците им дадоха да преиграят мача, че им простиха им няколко загуби, ами в момента гледаме министър-председателя и министърът на финансите да се търкалят по терена и дапечелят време. Единият се държи за сърцето, другият - за очите, въргалят се и губят време. За колко време на съдията ще му стигнат нервите - не знам. Мисля, че няма да му стигнат.


Андрей Райчев
28 Юни 2012 13:26
Германия продава стоки от високо качество, имигрантите-работници очевидно са се научили на немска дисциплина. Всеки портокалец предпочита хладилник АЕГ, или фолксваген, пред каквото и да е от Шанхай, Корея, или даже пред тенекетата от туркие. Но тая немска идилия си има край. Германия требва да осъзнае, че не може само да продава, че е облагодетелствувана от еврото и че требва и да се бръкне в джоба. 90% от търговията й е с ЕС.
28 Юни 2012 13:51
Като дадеш кредитна карта на дете наркоманче, какво очакваш да стане? Ако си германски банкер явно очакваш детето да прояви разум и да се хване на работа.
28 Юни 2012 15:21
В Гърция щяха да съдят един българин, че повредил неволно гръцкия национален флаг вършейки някаква работа.
Тия горе какво смятат, че всички им дължат уважения, а те могат да се отнасят презрително и просташки към чуждите национални символи?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД