Продавачът на вестници трябва да плаща по 22.50 лв. месечно. Толкова била таксата за пространството, което заема. |
Изключително отговорно поведение демонстрира Столичната община - започва да си събира парите. До стотинка. Даже облага с такса незаконни дейности. Разносвачи на вестници? Ще плащат! Главният архитект ще им определи и "схема на движение". Кой ли ще следи дали разносвачът не е кривнал крачка встрани от законния маршрут, че тежко му. Може да им турят GPS. Като на боклукчийските коли. Това не е тъп фейлетон.
Най-новата софийска такса ще се изчислява по уникален начин. "Разносвачът ще плаща един вид само пространството, което тялото му заема, защото площта, която използва, няма как да се обособи", обясни пред "Сега" зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов. Ако има количка, ще плаща и за нейната площ. Размерът на таксата ще се определя и според това в коя част на града се движи разносвачът. За центъра говорим за сума от порядъка на 22.50 лв. на месец. Сметката е колосална - общината ще събира около 1000 лв. на месец.
Идеята за този мъдър финансов ход е на председателя на финансовата комисия Орлин Алексиев (ГЕРБ). Таксата ще засегне всички, които ползват тротоарите, пазарите и останалата общинска собственост за търговия на открито на вестници и списания, но без павилионите. Стоенето по кръстовищата е незаконно, защото пречи на движението. Но пък с 22.50 лв. на месец на практика ще се узакони.
СОС въвежда още 20 нови такси. А цените на други 32 местни такси и услуги се повишават средно с 15%. И въпреки че софийските наредби почти без изключение падат в съда, общината упорито държи да нарушава закона. Увеличението, както обикновено, не е придружено от финансова обосновка. Законът изисква още цената на услугата да е точно толкова, колкото са разходите, направени за нея. У нас надали има услуга, която да е сметната по този начин и това да е известно на потребителите. В София също не знаем дали разходите за труд на чиновниците са се вдигнали, дали друго. Никой не си и помисля да обоснове увеличението с подобрение на качеството на услугата. А липсата на финансова обосновка е един от най-често срещаните мотиви на съда, когато отменя една след друга общинските наредби.
Разбира се,
да се събират пари от продавачи на вестници,
е далеч по-лесно от това да събереш пари от външната реклама например. Там трябва много да внимаваш да не настъпиш нечие лоби. Затова софиянци губят по 4.5 млн. лв. на година, които кметството с грижа "спестява" на близките си рекламни фирми. Абсолютен цинизъм е да погнеш човека, който разнася вестници по ресторантите вечер, за да му вземеш 22.50 лв., а да оставиш рекламни компании да плащат жълти стотинки наем за общинско имущество. Вече две години не приключва конкурсът за външна реклама. Кметът Йорданка Фандъкова върна класирането, което ГЕРБ сътвори, отчитайки всички интереси. Т.е. лобитата сред общинарите на Красимир Гергов и Диляна Грозданова са се споразумели и получаваха почти равен дял от пая. И Делян Пеевски бе сред класираните, за да няма сърдити все пак. Само че единият от членовете на комисията - съветникът от БСП Панайот Бончев - не е съгласен, защото по думите му са избрани най-ниските предложени наемни цени. От това кметството ще губи 1.5 млн. лв., изчисли Бончев. Бъркотията с рекламата е изцяло отговорност на ГЕРБ. Скандално е, че председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков, който е и председател на комисията, обявява няколко пъти, че конкурсът е на финала си, а той така и не идва. Но както виждаме, столицата е осеяна с билбордове. Т.е. фирмите слагат реклами, прибират си парите, а общината получава 0.
На същото дередже са и конкурсите за заведенията и будките по парковете и градините. Преди повече от една година бе взето решение да се проведат конкурси (за първи път), за да се дадат под наем общинските терени. Миналото лято тези конкурси не бяха проведени, защото все пак избори предстояха,
не беше редно да се тревожи
търговската част от електората. Така общината подари едно лято "смешни наеми" (по думите на главния архитект Петър Диков) на търговците, които плащат по цени отпреди 10 г. Тези, които все още не са с изтекли договори. Защото има и такива с изтекли, но проверката, която СОС възложи на кмета Фандъкова, така и не видя бял свят. Такова е уж прозрачното управление на ГЕРБ. А от това губи, естествено, градът.
И по двата казуса има работни комисии, за които участващите общински съветници и чиновници получават допълнителни възнаграждения. Вместо това те трябва да бъдат най-малкото глобени. Що за комисия е тази, която една година не може да разгледа документите и да направи класиране за един конкурс? Заради това престъпно бездействие и протакане градът губи милиони, но иначе обича да се прави на много спестовен, когато стане дума за стотинките.