:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,525
Активни 739
Страници 28,090
За един ден 1,302,066
Казус

Скандали тресат съдебната система в Испания

Най-висшият магистрат подаде оставка заради обвинения, че плащал с държавни пари лични пътувания в луксозни курорти
Снимка: В. "Ел Конфиденсиал"
Съдията от Върховния съд Хосе Мануел Гомес Бенитес разкри харчовете на Карлос Дивар и тръгна на война с него.
На фона на тежката икономическа криза, която Испания преживява, страната се тресе от скандали в съдебната система. В центъра на бурята се оказа най-високопоставеният испански магистрат - председателят на Висшия съдебен съвет и на Върховния съд Карлос Дивар. Той бе обвинен от свой колега, съдия и член на Висшия съдебен съвет, Хосе Мануел Гомес Бенитес, че е пътувал на държавни разноски в скъпи курорти из Испания.

Първоначално, през май т.г., магистратът обяви, че 70-годишният Карлос Дивар е похарчил 5000 евро държавни средства за шест пътувания в курорта "Порто Банус", край Марбея. Според направените разкрития Дивар е отсядал в луксозни хотели и щедро харчел за изискани вечери.

Изнасяйки публично информацията за похарчените държавни пари, съдия Хосе Мануел Гомес Бенитес настояваше на Карлос Дивар да му бъдат предявени обвинения, че е злоупотребил с държавни пари, защото е декларирал свои частни пътувания като служебни. Той категорично отхвърли обвиненията, че е злоупотребил с обществени пари.



Прокуратурата също не откри доказателства,



че най-висшият испански магистрат лично се е облагодетелствал от пътуванията. Според доскоро действащите правила за съдиите Дивар не е длъжен публично да дава обяснения за пътуванията си. Върховният съд разпространи официално съобщение, с което увери обществеността, че Карлос Дивар не е нарушил законите и обяви, че той не трябва да дава обяснения за посещенията си. Това успокои ситуацията по висшите етажи на съдебната система до средата на юни, когато Бенитес отново се появи по медиите с още разкрития. Пътуванията на Дивар, който е трето поколение съдия, не били само шест, а цели 32. Високопоставеният съдия похарчил над 28 000 евро освен споменатите вече 5000, и е посетил не само Марбея, но и Билбао, Палма де Майорка и Валенсия, като винаги отсядал в луксозни хотели и курортни комплекси. Това ставало в периода между 2008 г. и март 2012 г. Карлос Дивар за пореден път категорично отрече да е извършвал каквито и да било закононарушения, но под силния обществен натиск реши да се оттегли от председателските постове във Висшия съдебен съвет и във Върховния съд. Той е първият ръководител на най-висшите съдебни инстанции, който подава оставка.

Карлос Дивар бе назначен за председател на Висшия съдебен съвет през 2008 г. от правителството на социалиста Хосе Луис Родригес Сапатеро. Изборът му съвсем не е случаен, коментират испанските медии. Дивар, който в продължение на 28 години работи като съдия във Върховния съд, е смятан за фигура, удобна не само на социалистите, но и на опозиционната тогава, а днес управляваща Народна партия. Членовете на Висшия съдебен съвет се избират от парламента и основните политически сили си поделят 20-те места. Те избират Върховния съд и председателите на Националния съд, на регионалните и провинциалните съдилища, което позволява



политизирането да проникне в цялата съдебна система,



коментира ДПА. Съдиите в Конституционния съд, най-висшата съдебна инстанция в страната заедно с Върховния съд, също се избират частично от парламента.

Избухването на скандала около Карлос Дивар доведе до спешна промяна на правилата, по които съдиите отчитат разходите на държавни средства. Новите разпоредби изискват от магистратите да съобщават повече информация и детайли относно пътуванията си по служба. Тези правила влязоха в сила преди дни, когато Висшият съдебен съвет и Върховният съд бяха оглавени от 68-годишния Гонсало Молинер Тамбореро.

Докато е редови съдия почти три десетилетия в испанския Върховен съд, Дивар съзнателно страни от известните си колеги като Балтасар Гарсон, поддържа приятелски взаимоотношения с останалите магистрати независимо от политическите им пристрастия. Това веднага повдига въпроса с какво е провокирал атаката, която предприе срещу него Бенитес? В интервю за в. "Ел Мундо" Карлос Дивар твърди, че е станал жертва на кампания, целяща да очерни името му, но отказа да каже кой стои зад акцията. "Жертва съм на жестокa кампания. Не съм направил нищо нередно и не изпитвам вина, но ситуацията е нетърпима", категоричен е той.

Десните медии в Испания смятат, че зад активното мероприятие срещу Карлос Дивар стои Балтасар Гарсон, който в началото на годината бе лишен от Върховния съд от правото да практикува професията си в продължение на 11 години. Гарсон бе признат за виновен, че е наредил незаконно да се подслушват телефонни разговори по т.нар. дело "Гюртел" - голяма корупционна афера, в която се оказаха замесени политици на регионално и общинско ниво от Народната партия. Всъщност Хосе Мануел Гомес Бенитес е адвокат на Гарсон и негов близък приятел. Според в. "Ел Конфиденсиал" Бенитес започнал да таи гняв и ненавист към Дивар през 2006 г., докато Гарсон разследва връзките на ЕТА с организации от страната на баските. Тогава Бенитес преговаря с ЕТА като представител на управляващото по това време социалистическо правителство. В същото време Карлос Дивар написва няколко писма на Гарсон, в които твърди, че правителството прави всичко възможно, за да блокира разследването му. Изданието "Ла Гасета" пък цитира правителствени източници, според които Бенитес е предприел действия за отстраняването на Дивар, за да навреди на репутацията на Върховния съд и на Висшия съдебен съвет, които позволиха Балтасар Гарсон да бъде жертван.

И без това активно мероприятие обществото в Испания няма високо мнение за съдебната система и за магистратите. Повечето испанци я смятат за политизирана, неефективна, непрозрачна и не й вярват, показват направени наскоро допитвания до общественото мнение. Според участниците в анкетите съдебната власт е под политическо влияние, бавна, прекалено консервативна и напълно откъсната от реалния живот.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Известният испански съдия Балтасар Гарсон (вляво) най-вероятно стои в дъното на последния скандал в съдебната система, твърдят местните медии.
Снимка: Сайт на Върховния съд на Испания
Гонсало Молинер Тамбореро пое двата поста, овакантени от Дивар.
Снимка: Архив
Карлос Дивар бе уличен, че използвал държавни пари за частни екскурзии. Въпреки че отрича каквито и да било злоупотреби, той бе принуден да подаде оставка като председател на Висшия съдебен съвет и на Върховния съд.
1
1871
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
25 Юли 2012 09:56
Най-висшият магистрат подаде оставка ...
... Прокуратурата също не откри доказателства, че най-висшият испански магистрат лично се е облагодетелствал ...
... но под силния обществен натиск реши да се оттегли от председателските постове във Висшия съдебен съвет и във Върховния съд. ...

Ааа ..., то не било в BG.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД