Докато около дисциплинарното уволнение на председателката на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова определено се вдигна голям и здравословен шум, то едно друго явление, което премина през същото скандално заседание на Висшия съдебен съвет, остана някак незабелязано и некоментирано.
Става дума за преминалите без никакви дебати
поредни роднински назначения
в съдебната система. Кадровиците от ВСС гласуваха безпроблемно предложението на председателя на Административен съд-София град Радостин Радков негови заместнички да станат Румяна Икономова и Любка Стоянова. Първата е съпруга на съдията от Върховния административен съд Андрей Икономов, който пък стана особено популярен покрай имотния скандал "Приморско". Неговата 80-годишна майка се оказа в списък на крайно нуждаещи и на закупили за жълти стотинки терени в крайморския град. В нейния случай 430 квадрата за 1677 лева - по по-малко от 5 лв, на квадрат. Икономов дори беше наказан от ВСС заедно с останалите си колеги по скандал, но пък колегите му от ВАС отмениха наказанието. Сега пък жена му става зам.-шеф на възловия Софийски административен съд.
Другият нов зам.-шеф на този съд - Любка Стоянова, пък се оказа
снаха на члена на ВСС Елена Митова
Според "Правен свят" свекървата дори не е напуснала залата при гласуването и не е обявила публично по време на заседанието роднинството си с кандидатката. За да е по-пълна картинката, може да се отбележи, че синът е адвокат.
Почти по същото време на тази случка бяха обявени резултатите от проект "Правосъдие близо до хората: втора фаза", който се осъществява от Националната НПО мрежа за гражданско наблюдение на съда чрез Центъра на НПО в Разград. Докладът е резултат на гражданско наблюдение върху работата на районните съдилища в Петрич, Разлог, Дупница, Перник, Благоевград и Кюстендил и на окръжните съдилища в Благоевград и Кюстендил. Или казано иначе, на една малка част от българската съдебна система, но пък една добра за анализ извадка.
Както самите автори отбелязват, като отделен фокус на наблюдението е обособено проучването на практиките, целящи предотвратяването конфликта на интереси, който би могъл да повлияе върху обективността на правораздаването, както и поведението на отделните членове на магистратската общност, съотносимо към нормите на Кодекса за етично поведение на магистратите.
И от този раздел може да се видят наистина твърде интересни констатации. Като например, че съдия в Районен съд - Перник, посочва в декларацията си за евентуален конфликт на интереси съпругата си, която е прокурор в пернишката Окръжна прокуратура. В Районен съд - Петрич, пък работят двама съпрузи. А от две години жената е и административен ръководител на съда. Съдията от Окръжен съд Красимир Аршинков пък посочва в декларацията си, че
жена му е адвокат, баща му е следовател, а пък сестра му е в
местната структура на комисията за конфискация на престъпното имущество, чиито дела гледа същият този съд. Съдийката от ОС-Благоевград Румяна Бакалова пък сочи, че мъжът й е шеф на местната следствена служба и че има някакви връзки, които обаче не конкретизира със съдийка във Върховния административен съд. Друга съдийка - Надя Узунова, декларира, че мъжът й също е съдия, и то в същия съд. А пък девер й е председател на Районен съд - Сандански.
Трета съдийка от този съд посочва, че мъжът й е прокурор, и то ръководител на Районната прокуратура в Благоевград.
И четвърта съдийка от Окръжния съд в Благоевград - Атанаска Китипова-Янева, има рода в системата. Мъжът й е съдия в Районен съд - Благоевград. И пета съдийка от този съд - Деница Урумова, има майка адвокат, а пък баща й е във Върховния административен съд. Всъщност Урумова също е от скандала "Приморско" и дори бе освободена от ВСС. Съдиите от ВАС обаче отмениха наказанието и я върнаха в системата. И баща й Николай Урумов бе наказан, но и неговото наказание бе отменено от колегите му от ВАС.
Изобщо и не помисляйте, че това е всичко
Според въпросното проучване се оказва, че и съдията от Благоевград Иво Харамлийски има за деклариране хора, с които може да се стигне до конфликт на интереси. Жена му е адвокат.
И това е само в един съдебен район. Може да сме сигурни, че и навсякъде на друго място е същото. И отгоре на всичко се оказва, че в цялата тази практика няма нищо незаконно.
Всъщност роднинската паяжина в системата е публична тайна от години. Тя изобщо не е градена само за седмица, месеци или петилетка, а е отпреди 1989 г. и обхваща най-вече целия преход след това.
Това е паяжина, в която има семейства, в които примерно единият е прокурор, вторият съдия, а третият адвокат.
В някои има и разследващи полицаи, и следователи. Има и конфигурации, в които бащата е съдия, после и дъщерята задължително става съдия, после и синът. И всичко това, докато майката също е съдия.
Има и свекърви, тъстове, тъщи, снахи, зетьове
И все в системата. Човек ще каже, че по-добри не могат дори да се родят.
И ако в същото по-малко населено място районното полицейско управление пък почти изцяло е от някоя друга фамилия, то нека помислим само за какво извратено разбиране за ред и справедливост може да става дума.
Нещо повече. И друг път сме имали повод да кажем, че роднинството в системата би могло да е почва за корупция, скандали и за лошо правосъдие. Но винаги, когато стане дума за възможни конфликти на интереси в съдебната власт, се намира стабилна група високопоставени магистрати, които твърдят,
че този проблем е решен с основанията за отвод в
Гражданския процесуален кодекс (ГПК), Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Административно-процесуалния кодекс (АПК). И с възможностите за отвод, самоотвод и отстраняването от дадено дело или разследване на следовател, прокурор, съдия или пък съдебен заседател. И друг път сме споделяли, че в тази теза определено има истина, но тя със сигурност не е цялата истина. Защото тези норми определено не стигат и това е очевадно.
В сравнително все още новия закон за съдебната власт (ЗСВ) бе направен някакъв опит за ограничаване на конфликтите на интереси, свързани с ВСС. Така бе записано, че изборен член на съвета не може да е съпруг, роднина по права линия, по съребрена линия до четвърта степен или по сватовство - до трета степен включително или във фактическо съпружеско съжителство с друг член на ВСС, с административен ръководител на орган на съдебната власт (разбирай примерно окръжен прокурор или пък председател на районен, окръжен и т.н. съд) или с министъра на правосъдието.
Изрично бе указано също, че
член на съвета няма право да участва в гласуването
на решение, което се отнася лично до него или до негов съпруг или роднина по права линия, по съребрена линия до четвърта степен и по сватовство до трета степен. Но и тук всичко се изчерпва с това. Нещо, което също е твърде недостатъчно. И това се видя през последните години, в които се изпоназначиха не малко синове и дъщери или на хора от самия състав на ВСС, или на други високопоставени магистрати. Някои от тях - много спорно и по изключение.
Няма как да не се признае, че всъщност един от основните проблеми с възможния конфликт на интереси в системата е точно роднинството, а на някои места и в някои случаи - пълната семейщина.
Според отговорните фактори в родната Темида обаче подобен конфликт бил неизбежен. Тезата е - "колегите, завършващи Юридическия факултет, създават семейства, понякога още в студентските години". След това житейският път отвеждал един в съда, друг в прокуратурата, трети в адвокатурата и т.н. И накрая се оказва, че прокурорът е женен за адвокат, а адвокатът е женен за съдия. "Неизбежно. Не можем да забраним на прокурорите да сключват граждански брак с колеги от адвокатурата - това е абсурдно", твърдят високопоставени магистрати. И накрая - "въпросът е личният морал на всеки магистрат да не позволява конфликтът на интереси от потенциален да става реален".
Крайно време е обаче
проблемът със семейщината в системата да бъде поставен ребром
и да се вземат някакви мерки. Включително и с правилото да не може роднини да са примерно в един район. Колкото и жестоко да звучи на пръв поглед. Във вече цитираното проучване на съдилищата в Югозападна България като изводи и предложение е записано например, че съпрузи и роднини по права линия, по съребрена линия до четвърта степен или по сватовство до трета степен, хора във фактическо съжителство, свързани лица, икономически или други обвързващи отношения не трябва да работят в един съдебен район. Или че съдии, съдебни заседатели и служители не би трябвало да могат да работят в един съд, ако имат родствени отношения, живеят в съжителство, свързани са с бизнес отношения или имат други зависимости. Да не се избират съдебни заседатели, които са в роднински връзки със съдиите и други магистрати, които работят в същия съдебен район - такива примери има. Защото наистина се получава една паяжина, в която няма съдия, чиято жена или мъж да не е адвокат, после и децата стават съдии и не стават такива само ако самите те не поискат.
От въртене в този кръг на цялото общество му се завива свят. Да не говорим за самото правораздаване.
|
|