Да е жив и здрав бившият премиер Сергей Станишев, че намери начин да разведри наследника си на поста Бойко Борисов, който от две седмици ходеше мрачен. Лидерът на покойната тройна коалиция едва дочака излизането на годишния доклад на Еврокомисията за България и го провъзгласи за "убийствен" за правителството. За кое правителство? Той сякаш не забеляза, че за първи път редовният годишен доклад е 5-годишен, което означава, че се отнася точно толкова до неговото правителство, управлявало през първите 2 години и половина от наблюдавания период, колкото и до настоящото, на което се падна втората половина от периода.
Тъкмо бяхме започнали да изпитваме досада, че от три години Борисов се оправдава все с тройната коалиция, и Станишев му се притече на помощ, за да освежи шлагера му. Вижда се, че единият не може без другия, а
приятел в нужда се познава
Докладът на ЕК не е нищо друго освен обобщение на всички брюкселски мантри по адрес на България след приемането й в ЕС, които станаха вече 11, като се броят и междинните доклади. Самото въвеждане на Механизма за сътрудничество и проверка бе изпросено от тройната коалиция, защото до последния момент тя не показа, че има сериозно намерение да се раздели с двата главни порока на прехода - организираната престъпност и корупцията на високо равнище. В отчаян опит да избегне отлагане на членството на държавата с една година Станишев обеща през септември 2006 г., че ще се поправи в най-близко време. Председателят на ЕК Жозе Барозу каза на пресконференция в Страсбург на 27 септември: "През последния месец българското правителство даде важна информация, която ни убеди да препоръчаме приемането на България." Той не разкри какво е обещано. Вероятно договорката не е била писмена, защото само месец по-късно Еврокомисията препоръча въвеждането на контролния механизъм, който успокои Германия - последната държава, нератифицирала до момента присъединителния договор на България, - че за гаранция се създава допълнителен инструмент за натиск.
Интересът на германците към джентълменското споразумение между Барозу и Станишев пролича още на 27 септември, когато тогавашната министърка по европейските въпроси Меглена Кунева бе поканена от парламентарната група на Европейската народна партия да даде разяснения. Запитана от германския християндемократ Михаел Галер как ще обясни наличието на 170 поръчкови убийства без нито едно разкрито, Кунева го коригира, че броят им е всичко на всичко 70. Тя го увери, че предстои удар по организираната престъпност: "Три престъпни групировки, които имат важно място и разклонени мрежи, са набелязани за следствени действия." Тя не каза дали групировките са трибуквени, защото вътрешният министър Румен Петков й съобщил само бройката, но пропуснал имената им. Самият Петков пък заяви същия ден по Би Ти Ви, че в момента в България няма групировки от мащаба на бившите СИК и ВИС.
Ако Брюксел бе по-внимателен, щеше да забележи още тогава
как българските власти го баламосват,
а не да констатира това във всеки следващ доклад и накрая да го обобщи в 5-годишния с трогателното оправдание, че българската организирана престъпност прилича на другите организирани престъпни групи в ЕС, но "нейната роля в България е уникална". Разбира се, когато се изправиш пред нещо "уникално", не е обидно да бъдеш изненадан. А уникалността е следната: "Те (организираните престъпни групи в България - бел. ред.) се различават от положението в другите страни от ЕС, защото и до днес все още имат значително влияние върху икономическата активност в страната. От икономическа перспектива това пречи на конкуренцията и на чуждите инвестиции. То дава също така на тези групи платформа, от която да влияят върху политическия процес и държавните институции."
С други думи, онези, които щяха да бъдат разгромявани, но внезапно бяха изчезнали, се оказаха трансформирани в икономически играчи с политическо влияние, или както сполучливо ги наричаше бившият полицейски шеф Бойко Борисов - станали са "добре облечени бизнесмени". Колко голямо е тяхното влияние бе измерено при неговото управление. Еврокомисията събра и извади няколко числа и тегли чертата: "150 убийства през последното десетилетие могат да се определят като поръчкови. Остава фактът, че много малко от тях са стигнали до съд и още по-малко са довели до осъдителни присъди." Изводът е, че колкото Станишев, толкова и Борисов е бдял за недосегаемостта на извършителите на най-тежките престъпления в България.
Що се отнася до
разобличаването на корупцията на високо равнище,
Станишев ще бъде помнен с фразата, че "няма да хвърля министри на вълците" заради натиска от Брюксел. Това забележително изявление бе направено след най-паметния доклад на Еврокомисията, когато през юли 2008 г. той бе съчетан и с решение за замразяване на повече от 500 млн. евро за България като наказание за аферата Батко и Братко в пътния фонд и други злоупотреби с евросредства. Докато тройната коалиция бе на власт, нито косъм не падна от главата на главния отговорник за аферата - строителния министър Асен Гагаузов, но същото стана и при управлението на Бойко Борисов, който не е забелязван да извръща глава, когато среща в парламента Гагаузов в комплект със заместника му Димчо Михалевски. От всички люти закани срещу тройната коалиция остана фактът, че никой не понесе каквото и да е наказание.
Дружбата между Станишев и Борисов личи и в избрания неподходящ момент за дебат по вот на недоверие. Дни след атентата в Бургас, когато правителството се изправи пред извънредна работа за укрепване на сигурността на държавата, Станишев сякаш се постара
да омаловажи значението на евродоклада
в сравнение с внезапно сполетялата ни драма. Много по-силен ефект щеше да има дебатът за правосъдието и вътрешния ред, ако бе насрочен през септември, когато може да настъпи първата негативна последица от доклада. Тогава на заседанието на министрите на вътрешните работи и правосъдието на държавите от ЕС се очаква България официално да получи отказ на кандидатурата си за Шенгенската зона и да лъсне отговорността на министър Цветан Цветанов, който сега прави свободни интерпретации на доклада в своя полза.
Заподозрян, че прави услуга на Борисов, Станишев има само едно извинение - неумението да оценява политическата обстановка. Той вече си спечели европейско алиби за политическа неадекватност, след като единствен се яви в Брюксел да защитава дискредитирания румънски премиер Виктор Понта в качеството си на временен председател на ПЕС. Докато другите лидери на левицата в ЕС се солидаризираха с Еврокомисията, която му предписа 11 поправителни мерки за възстановяване на върховенството на закона в Румъния, Станишев бодро обясни, че Понта бил изряден, но станал жертва на злонамерени нападки от десницата. Най-комичното е, че лидерът на БСП запази сериозна физиономия, представяйки черното за бяло, докато всички виждат, че не е така. Още по-смешно е, че ръководството на БСП единодушно подкрепи кандидатурата на Станишев за постоянен председател на ПЕС, както биха гласували навярно и другарите на Виктор Понта. Кой да предположи, че катеренето по високите постове в ЕС може да означава не само престиж за партията и държавата, но също и орезиляване. Усмихни се, Борисов, шоуто предстои в края на септември в Букурещ, а вотът на недоверие е само лятна закачка.
Мистер Станишев дава 100% покритие на златните народни попадения "луд умора няма" и "тъп, но упорит". Много е слабо заключението на Първанов, че "лидерът е запушил БСП" защото СерГейчо направо е нокаутирал столетницата, привел я е в кома и остава само да я балсамира. Обратно - в "боксирането" му с Борисов, последния не помръдва, а Станишко се просва на тепиха от собствените си "удари" .
Луд умора няма.