:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,024
Активни 455
Страници 21,589
За един ден 1,302,066

Първият "телевизионен атентат"

Нападението в Мюнхен се смята за първия "телевизионен атентат", предаван на живо от стотиците медии в олимпийското село. На снимката се виждат германски полицаи, преоблечени като спортисти, издават ги оръжията им.
За трагичния завършек на заложническата драма в Мюнхен основна роля играят както неумолимото поведение на нападателите, така и цяла поредица от фатални грешки и преценки на полицията и властите в Германия, някои от които са просто гротескни. Напълно непонятно е как никой по онова време не се е досетил, че не бива телевизията да предава постоянно на живо от мястото на драматичните събития, защото това предоставя и на атентаторите огромно количество сведения за действията на полицията. "Мюнхен-72" всъщност е първият "телевизионен" атентат, предаван от телевизионните камери по цял свят.

Близки на загиналите израелски спортисти в Мюнхен и до днес се борят, не съвсем успешно, да разкрият цялата истина за смъртта им. Години наред германските власти твърдят, че не разполагат с нови данни и заключения от експертизите и разследванията. Измамата е разкрита едва 20 години след атентата от 1972 г., когато един смел сътрудник на баварските архиви анонимно изпраща някои от наличните данни на вдовицата на израелския треньор по фехтовка Анки Шпицер. За прикриването на истината очевидно е имало сериозни причини, смята тя и казва в едно интервю за германската телевизия А Ер Де следното: "Германските власти са допуснали всички грешки, които човек би могъл да си представи - срещу осем терористи са изпратени петима снайперисти. Двама от снайперистите така и не са стреляли. В самолета на "Луфтханза", подготвен за терористите, първоначално са били разположени 17 полицаи, но малко преди да пристигне хеликоптерът със заложниците, те се разбягали от страх. По-късно попитах ръководителя на полицейската акция Георг Вулф защо първоначалният план не е доведен до завършек. И знаете ли какво ми отговори той: "Погледнах в очите на младите доброволци и видях, че им се живее, затова не смятах, че имам право да осуетя бягството им". "А виждали ли сте очите на моя съпруг и неговите приятели, които са седели в хеликоптера със завързани ръце и с оръжия, опряни в тила? - го попитах после. Нима смятате, че те не са искали да живеят?". Тя все още чака отговора на този мъчещ я въпрос.

Атентатът на групата "Черен септември" от 1972 г. се смята и за официалната рождена дата на германските антитерористични сили за бързо реагиране GSG 9. Едва през последните години близките на загиналите израелци научават обаче нещо, което е още по-скандално. Елитните части всъщност са съществували в Германия и през 1972 г., те обаче не били задействани в Мюнхен, защото властите не искали да се узнае за наличието им. Обяснението е, че тогава ерата на Студената война е в разгара си.



2
2466
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
30 Юли 2012 02:22
кое е по-ценно, 17 немски момчета или 12 израелски спортиста? може би това зависи от гледната точка и немецът е прав за себе си.
30 Юли 2012 13:31
и германците трябва да се гордеят със спасяването на евреите, нищо че е чак през 1972
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД