Германските власти са пренебрегнали ясни предупреждения, че е възможно да бъде осъществено терористично нападение по време на олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г., сочат доскоро засекретени документи, до които "Шпигел" получи достъп. Те разкриват и усилията на властите да прикрият степента на провала да се спре бруталното убийство на израелските спортисти.
Не е тайна, че подходът на германските власти към нападението и избиването на израелските спортисти по време на олимпиадата в Мюнхен през 1972 г. е тромав и обвит в секретност. Но новите документи, станали достояние на "Шпигел", разкриват, че властите са укрили много повече и далеч по-фрапиращи свои грешки, отколкото се смяташе досега. Например че е имало няколко предупреждения непосредствено преди Игрите, че
нападение със сигурност ще има
Доскоро класифицирани документи от следствието, дипломатически грами и протоколи от правителствени заседания, до които "Шпигел" получи достъп чрез Канцлерството, външно министерство и държавни и федерални агенции, разкриват до какви крайности са стигали официални представители в усилията си да прикрият грешките си.
На 5 септември 1972 г. палестински терористи убиват 11 души от израелската олимпийска делегация и един германски полицай. 5-има от 8-те терористи от групата "Черният септември" на Организацията за освобождение на Палестина (ООП) също са убити по време на проваления опит на германската полиция за спасяване на заложниците, които са държани на борда на два хеликоптера на военното летище "Фюрстенфелдбрук".
На 7 септември, едва ден след възпоменателната церемония за жертвите на мюнхенския Олимпийски стадион, високопоставен служител във външно министерство произнася на извънредно заседание на федералното правителство едно изречение, което
ще се превърне в максима
за баварските и западногермански власти. "Взаимните обвинения трябва да бъдат избегнати. И никаква самокритика", е записано в протокола от заседанието.
Колко стриктно е спазена тази повеля е видно от документите на федералното правителство и на баварското провинциално правителство, които измамно описват "прецизността", с която терористите извършват нападението си. В действителност властите знаят, че членовете на "Черния септември" са толкова зле подготвени, че дори срещат трудности в намирането на хотелски стаи в Мюнхен преди нападението.
Знаело се е дори, че в деня на нападението палестинците са подминали апартаментите на израелците в Олимпийското село и причакали вместо тях спортисти от Хонконг на горния етаж на сградата. "Аналитична оценка" на нападението, извършена впоследствие от мюнхенската криминална полиция, по-късно категорично определя, че терористите "не са извършили прецизно разузнаване" предварително.
Нито един от тези дейтали обаче не е разкрит публично. Фактът, че баварските прокурори в Мюнхен са провели разследване срещу шефа на полицията Манфред Шрайбер и шефа на операциите в полицията по подозрение в
убийства по непредпазливост,
също не се споменава в документа.
Конкретни предупреждения за потенциално нападение също са подминати въпреки факта, че са толкова ясни, че е наистина необяснимо защо са пренебрегнати. На 14 август 1972 г. служител в германското посолство в Бейрут чул, че "инцидент ще бъде организиран от палестинска страна по време на олимпийските игри в Мюнхен". 4 дни по-късно външно министерство препраща предупреждението на разузнавателната служба на Бавария с препоръка "да се вземат всички възможни налични мерки за сигурност" срещу такова нападение.
Службите за сигурност дори не регистрират предупрежденията, които се появяват в пресата. на 2 септември, 3 дни преди смъртоносната операция по вземане на заложници, италианското издание "Дженте" пише, че терористи от "Черния септември" планират "сензационен акт по време на олимпийските игри". Но чак два дни след кървавата баня в Мюнхен това предупреждение било регистрирано, и то след сигнал от хамбургската криминална полиция.
Отговорните официални представители изглежда са се опитали да заличат каквито и да е доказателства за провала си да предотвратят нападението, сочат документите. Няколко дни след трагедията главният комисар на полицията изземва информацията за 26 потенциални кризисни сценария по време на олимпиадата в Мюнхен, подготвени от полицейски психолог в помощ на подготовката за обезпечаване на сигурността по време на игрите. Един от сценариите предвижда нападение на палестински терористи в олимпийското село.
Когато баварската разузнавателна служба проучва материалите, полицейски шефове признават, че тези сценарии са разработени и обсъждани по време на подготвителните семинари преди олимпиадата, но е отбелязано, че писмените протоколи "не са на разположение". Тези документи липсват и до днес.











