:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,837,161
Активни 358
Страници 15,105
За един ден 1,302,066
Парадокс

Независимите депутати служат за универсална употреба

Най-често неудобни законови поправки на управляващите внасят хората на Яне Янев
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
"Независимият" Яне Янев е сред най-одиозните фигури в българския политически живот.
Политиците разполагат с цял набор от инструменти за това как да избягат от отговорност - те варират в целия спектър от това да се правиш на неразбрал до откритата наглост. Управляващите от ГЕРБ обаче достигнаха истински висоти в употребата на различните похвати. Като цяло кратък преглед на законотворчеството им, в което лобистките закони са десетки, показва, че те по-скоро не си правят труда да прикриват действията си. Това е първият парламент, в който открито, дори за широката публика, се предлагат законопроекти, често в полза дори на един-единствен човек - поправката "Витоша ски", предложенията на Емил Димитров по няколко закона, като за лова, за тютюневите изделия и т.н. Още първият внесен проект от настоящите управляващи през 2009 г. беше в закона за нотариусите - шефката на правната комисия Искра Фидосова не беше вносител, но промяната позволи тя да запази кантората си в Монтана. Спорно е дали депутатите от ГЕРБ действат така от наглост, недостатъчна интелигентност или просто сигурност, че последствия няма да има.

Въпреки това обаче могат да се намерят доста примери, когато по различни съображения мнозинството използва като параван за действията си някой друг - най-често независими депутати. Създалата се ситуация в парламента - безпрецедентна - 24 независими народни представители, е благоприятна среда, създадена най-вече с политинженерството точно на гербаджиите.



Най-пресният пример е поправката анти-Кунева,



която се прокрадна в закона за политическите партии, макар и засега на първо четене и макар и с уговорката, че няма да остане в същия вид. Текстът гласи, че партия не може да дублира името на регистрирано вече сдружение, и то след 30 юни 2012 г., а бившият еврокомисар регистрира партията си на 1 юли. Предложена е в проекта на "независимите" от РЗС, които специално бяха похвалени за добрите си текстове от Искра Фидосова. Няма нужда от обяснения защо се прави това - управляващите си измиват ръцете с независимите. Самият Янев даде парадоксално обяснение, че поправката не била срещу партията на Кунева, а срещу Кристалина Георгиева, която можело да регистрира партия.

Друг пример, който продължава да буди недоумение, е намаляването на заплащането на общинските съветници. Предлагат го двама независими бивши атакисти, единият от които Петър Хлебаров, запитан от "Капитал", дори не си спомни, че е внасял такава поправка. Интересен, но страничен въпрос е това, че се прави промяна в Закона за местното самоуправление и местната власт чрез Закона за държавния служител, и то между първо и второ четене, което е, меко казано, нарушение.

Лидерът на РЗС се прочу и с т.нар. комисия по помилванията. Въпреки оповестеното намерение на ГЕРБ да направи такава анкетна временна комисия вносител, а за награда и председател стана Яне Янев. Докато КС не я забрани и не се стигна до създаването на нова.

Между другото споменатите промени в закона за нотариусите също бяха внесени от депутати, които сега са независими, отново от РЗС.

Също от РЗС стоят зад предложението да се забрани проучването за добив на шистов газ. Управляващите изпаднаха в конфузната ситуация, докато опозиция и екозащитници се опитваха да разберат има ли сключен договор, или е само споразумение с американската компания "Шеврон" да прави проучвания в Добруджа, премиерът да промени позицията си. Това наложи търсенето на резервна пътека, въпреки че гласуването ясно показва кой на каква позиция е.

Честа практика е през независимите да се решават кадрови въпроси. Така с година и половина закъснение парламентът попълни квотата си във ВСС през 2011 г. с прокурорите Нестор Несторов и Кирил Гогев, които бяха предложени отново от бивши съратници на Янев. Тогава неправителствени организации оповестиха куп съмнителни моменти в биографиите им. Несторов например е понижаван два пъти. Едното от наказанията му е затова, че се е намесил в проверка срещу съпругата си. Гогев пък е известен с безславното разследване на смъртта на 14-те войници през 1995 г.

ГЕРБ използва независимите, повечето от които декларираха принадлежност към управляващата партия, по всякакви възможни начини - често те са тези, които декламират оди за управлението от парламентарната трибуна.



Отново пресен пример е Янев,



който предложи да се направи паметник на Цветан Цветанов по време на дебатите по последния вот на недоверие. Най-важното е, разбира се, че именно с техните гласове говорим за мнозинство в парламента. Какво обаче получават в замяна? Най-често това са парите от държавната субсидия, която с декларирането на принадлежност се пренасочва и тя е в размер на 17 000 -18 000 лв. на месец. Каква точно сума постъпва в сметките на въпросните депутати знаят само те и тези, които им я дават, а сигурно зависи и от "вида услуга". В кулоарите на парламента се говори и за сериозни суми, давани "под масата" при особено важни въпроси, което обаче е недоказуемо.

Оказва се обаче, че не само ГЕРБ използват тази техника или пък не използват само услугите на независимите. Наскоро прословутият ловец Емил Димитров, който е проверяван в момента от комисията за конфликт на интереси, се опита неуспешно да прокара една от поправките си през... ДПС. След като неговото предложение парите от концесии на държавни дивечовъдни участъци да отиват и за такива, които са отдадени на концесии, беше отхвърлено, то е предложено на заседание на регионалната комисия от Петя Раева от ДПС. Димитров прехвърли концесията на стопанството "Елен" на фирма на майка си. След реакция от страна на опозицията Димитров обявил, че ще оттеглят предложението, въпреки че е предложено от Раева.

Левицата също прибегна до хватката "независими". След като стана ясно, че в средите на левите няма единство по това дали да се даде на Конституционния съд новият закон за конфискацията, формално предложението беше изготвено от независими депутати и подкрепено от желаещите от БСП.

Тези примери са показателни за обявеното намерение в началото на мандата на ГЕРБ да ограничат номадството в парламента. Да, сега няма движение на депутати от група в група, но пък си създадоха най-голямата досега група на независимите, която като в популярната детска песничка "Хей, ръчички, хей ги две, те ме слушат най-добре" достатъчно добре им служи. Следващият състав на НС сериозно ще трябва да доработи проблема с номадството, за да не се стига да подобни куриози като това 10 процента от народните представители да са "независими", а "търговията" да върви с такива темпове.





СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Петя Раева е депутат от ДПС. Тя се оказа вносител на поправки в Закона за горите, която облагодетелства Емил Димитров от ГЕРБ.
14
3821
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
29 Юли 2012 19:15
Спорно е дали депутатите от ГЕРБ действат така от наглост, недостатъчна интелигентност или просто сигурност, че последствия няма да има.
Не е спорно - безспорно от наглост и чувство за безнаказаност,съчетани с простотията им .
29 Юли 2012 19:50
В този български Парламент НЯМА независими депутати!
По Конституция и закон, "независим" е депутат, който се е явил на избори като такъв и е получил необходимия за едно депутатско място брой гласове на Избиратели!!!
Така че, въпросните сега т.нар. "независими" депутати са, всъщност, НЕлегитимни депутати- и така трябва да бъдат наричани( и така трябва да бъдат третирани!)!
Ако една партийна листа е получила на Избори брой гласове, даващи и право да вкара 10 депутати, например, това НЕ означава непременно, че за всеки от тези депутати са подадени толкова гласове, че всеки от тях да влезе в Парламента, ако се беше явил на Изборите като "независим"- възможно е, например, Избирателите да са дали гласовете си за тази партийна листа САМО заради един(двама, трима...) от кандидат-депутатите, фигуриращи в партийната листа!
Ерго, няма причина да се счита, че отцепелият се от ПГ на съответната партия депутат има зад себе си достатъчно брой гласове на Избиратели, които гласове да му дават някакво "морално" право(законно право НЕ му дават!) да финтира и кокетничи, че е "независим" депутат!
"Независим"(НЕЛЕГИТИМЕН!) депутат, който НЕ се е явявал самостоятелно на Избори и НЕ е влязал в Парламента самостоятелно, без партийна листа, е ИЗМАМА на Избирателите и подмяна на Волята им и на изборните Резултати!!!
Логичното, правилното, справедливото и законното е: напуснал по своя воля или изключен от ПГ на партия депутат да НАПУСКА и Парламента!
29 Юли 2012 20:18
Е те к@рвите за какво друго служат??
29 Юли 2012 20:48
Параграфе има ли вратичка в закона?Има!Кой и защо я е оставил отворена е друг въпрос!
29 Юли 2012 21:06
Берекет версин и до следваш мандат ! При такава схема на политическа игра , хоро ли искаме да ни въртят в нея ??? ...
29 Юли 2012 23:23
"Независимия" депутат е политическа проститутка и Яненцето е живия пример за това.За 20 години в политиката,кои ли чаршафи не увъргаля.
29 Юли 2012 23:26

не трябва да се забравя кой ги вкара независимите

РЗС, Атака .... един обмислен глас за хора ценностни, стойности, работещи за благото на нацията и за народа.

Каква беше бодрата мисъл параграфска "подкрепяхме волята на народа... ама като видяхме че народа се обръща, и ние такова ... се обърнахме, защото атака е винаги с народа"

цитирам смислово - не буквално
30 Юли 2012 00:34
AZURAL,
/:/ "Параграфе има ли вратичка в закона?Има!Кой и защо я е оставил отворена е друг въпрос!"
.............................................................................
НЯМА вратичка в Закона!
Законът(Изборният кодекс) определя и нарича "независими" само депутатите, които са се явили на Избори като такива- т.е., инициативен комитет и самостоятелно, а НЕ в партийна листа, участие на Избори, като кандидат-депутати!
Някой- или те самите?!- нарече "независими" тези отцепили се депутати от ПГ на партиите, с чиито листи са влезли в Парламента!
В никой Закон такива депутати-отцепници НЕ са определяни и наричани "независими"!!!
Някой(ГЕРБ и сие), противоконституционно и противозаконно ЗЛОУПОТРЕБИ с иначе законното понятие "независим депутат"!
30 Юли 2012 01:01
има ли вратичка в закона?Има!Кой и защо я е оставил отворена е друг въпрос!


До Герп никоя политическа сила не е използвала т.нар. вратичка. Явно дори на нашето ниско парламентарно равнище са се спазвали някакви морални граници.
До Герп.
30 Юли 2012 03:36
Яне Янев е прехвърлил ДНК на ГЕРБ. Сега чакат да се роди детето.
30 Юли 2012 07:34
... Янев, който предложи да се направи паметник на Цветан Цветанов по време на дебатите по последния вот на недоверие.


Това малоумно изречение обезсмисля цялата ви статия, защото позволява да се предположи, че и останалото е толкова вярно, колкото и това.
Янев предложи БСП да направи паметник на Цветанов, което е съвършено различно от това "да се направи" паметник на Цветанов.
Имайте малко срам.
Янев може да е всякакъв, но читателите не са идиоти.
30 Юли 2012 09:21
След като почеркът е един от години, авторът се подразбира - партийните инженери от КДС, които за 25 години не успяха да измислят нищо ново.
30 Юли 2012 10:50
...уф, учителю - - тази тема наскоро пак я преглъщахме - няма вече и не може да има императивен мандат (това което предлагаш), това е минало, за съжаление сега прилаганите форми на представителство са или изцяло свободния мандат (исторически появил се с развитието на капитализма), или ограничено свободния (партиен) мандат - партийните листи и прочие;
Няма как (1) депутат, избран с партийна листа, да напусне парламента, ако направи нещо си... (2) няма как и определен брой "избиратели" да поискат "отзоваването" на депутат, избран от даден район;(3) дори дефинираните като "независими" депутати са представители на всички избиратели от района и не могат да бъдат отзовавани ...
..
По-интересно е защо и в сега предлаганите промени на изборния кодекс отново се подминават онези предложения, позволяващи (улесняващи) (а) разместването на лицата от дадена партийна листа (б) въвеждането на втори=партиен глас, и прочие...ама това е друга тема...
30 Юли 2012 11:08
Фю..фю...Има вратичка..няма вратичка...Алооо...къде е вратичката на Димитър Аврамов от ГЕРБ? Май ще се окаже, че при Боку вратата на Парламента се отваря само навън?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД