:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,613
Активни 637
Страници 12,178
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Пред избор: отмиване или изтриване

Само преди месец, когато европейският връх прие първия спасителен пакет за Испания, стана дума, че еврозоната ще се гърчи в риск и несигурност, докато лидерите на съюза не вземат едно горчиво решение. От две години насам е ясно, че Европа не може да плаща досегашния стандарт на лукс. Не стига доход за толкова много разточителство. Тук "лукс" значи икономически ненужни разходи, онези харчове, които не създават продукт и не увеличават стойността му, а с езика на икономическата казуистика - чиято пределна полезност е под 1.

Да вземем нагледен пример. Давате двойна стая за туристи. Ако имате само 2 дюшека, хвърлени на пода, може да продадете нощувката по 2 лева, 4 за стаята. Ако вложите 60 лева за 2 най-прости легла, цената на продукта ще се качи, напр. на 3 лева за нощувка. Разходът от 60 лв. дава за 100 дни сезон 200 лева приход. Пределната полезност на този разход е 3.3(3). Но ако сложите на мивката позлатен кран за 5 хил. лева, за тази екстра туристите едва ли ще платят повече от 50 ст. на нощувка. И 10 г. да се амортизира луксозната инвестиция, за 1000 дни са 1000 лв. приход; пределната полезност на разхода е 0.2. По същия начин са сбъркани европейските публични разходи.



Европа не издържа лукса



на разточителната си администрация - местна, национална и брюкселска, щедрите социални харчове, дотираните услуги (от градския и жп транспорт, та до образование, медицина), евроинвестициите, субсидиите от ЕС. Някога богатият Запад е произвеждал излишък, достатъчен да плаща лукса. Но днес конкуренцията на евтините аналози от развиващия се свят мачка печалбите на европейците. Статистиката лъже, че 65 години продуктът на Европа постоянно расте. "Очистим" ли ефекта от капиталовите печалби, финансовите услуги, ръста в цените на недвижимостите и наемите, ще лъсне, че в цени от 1950 г. продуктът на Запада е свит. А "луксът" (разходи, от които БВП расте под 1) е в по-голям обем (брой чиновници, площ на административни билдинги, брой ракети, муниции, позиции дотирани услуги, процент субсидии в цената на продукта и пр.). Луксът е и по-скъп. Бюрократите наложиха



модела "живот назаем"



с помощта на удобни икономически доктрини, които ни набиваха в главите, че държавните разходи увеличават БВП (теоремата на Хаавелмо; но тя е в сила само за балансиран бюджет, т.е. това, което харчи, държавата трябва да отнеме от излишъка, от спестяването). Поне 20 г. Европа пилее на вятъра пари, които взема назаем от спестяванията у дома и по света. Кризата на дълга в Европа показа, че този модел не издържа, достигнат е пределът и е дошъл Видовден за реални стопански сметки. И бюрократите, и икономистите, а камо ли политиците, на Запад отказват да видят истината:



проблемът не е (само) дълговата криза,



а неравновесие, много по-дълбоко в недрата на икономиката. Западът е в криза на доходите. С няколко изключения (до 5 страни) Западът не може да плати дълга към кредиторите си - колкото дълго да се разсрочва. Той дори не може да спре да задлъжнява! Например Испания. С 80.9% от БВП тя е на осмо място по задлъжнялост в ЕС (Германия дължи 81.2% от БВП). За 3 години яко стягане на колана Испания стигна бюджетен дефицит 6.4% от БВП (8.5% м.г.). А безработицата вече надхвърля 24% (без да броим несретниците трудови имигранти). Дори да се разсрочи за 20 г. целият държавен дълг при лихва 5%, за обслужването му испанците трябва да вадят на година 4.25% от (сегашния!) БВП. Да се балансира бюджетът значи разходите да се свият с нови 10.65% от днешния БВП (към 1/3 от целия бюджет). Умни колеги вече доказаха, че намаляване на държавните разходи с 1% от БВП водело до свиване на самия продукт с 1.5%. Т.е. за да си балансира доходите, испанската държава трябва да свие харчовете си с 12.66% от БВП, който тогава ще падне с 15%. Никоя страна не може да понесе този колапс на бюджетните разходи. Изводът е, че



държавният дълг на Запада е неспасяем,



еврозоната е свръхзадлъжняла и никакви финансови мерки не са в състояние да гарантират нормалното му обслужване, дори да бъде разсрочен за десетилетия. Единственият изход е дългът да бъде заличен. Методите за заличаване са два: отмиване и изтриване; става и комбинация. "Изтриване" значи една по една задлъжнелите държави да обявят фалит, да спрат плащанията по целия си дълг, но тогава трябва да спрат и държавните разходи над размера на приходите (0% дефицит). "Отмиване" означава ЕЦБ да охлаби инфлацията до 10% за всяка от първите 2-3 г. и да обезценява еврото трайно с поне по 6-7% за следващите незнайно колко години напред. И в двата случая някой ще плати цената. И в двата случая ще падне рязко стандартът на живот, а съответна на дълга част от богатството ще бъде отнета от днешните му собственици. Докато днешните нерешителни (а вероятно и неспособни да схванат проблема) лидери на Европа бавят решението, дългът, рискът и лихвите растат. Изтриване или отмиване? До зимата ще разберем. Ако дотогава не пуснат инфлационния потоп, ще видим икономически неизбежните държавни фалити да изригват един по един. За банките ще има спасителен пояс, така фалитите ще се локализират, за да се избегне разрушителният за еврозоната верижен ефект.

39
6197
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
29 Юли 2012 20:52
.
29 Юли 2012 20:57
Емил Хърсев
29 Юли 2012 20:58
Не е коректно европейските държави да се слагат под общ знаменател. Елементарно, докторе !
29 Юли 2012 21:06
Тази истина не е от вчера, и комай всички я знаят - къде по-научно, къде по-интуитивно. Чест прави на Хърсев, че я казва на висок глас. Но резонният въпрос е "Какво да правим оттук нататък?" и за него май никой няма отговор. Е, г-н Докторе, чакаме рецептата!
29 Юли 2012 21:14
Т.е. за да си балансира доходите, испанската държава трябва да свие харчовете си с 12.66% от БВП, който тогава ще падне с 15%. Никоя страна не може да понесе този колапс на бюджетните разходи.

При цялото ми уважение към автора, това не е вярно. Естонците го направиха, като си свиха разходите с 11,5% през 2010. Сви се и икономиката до предбалонното ниво. След това си тръгнаха нагоре и икономиката, и бюджетните приходи, съответно и разходите. И другите прибалтийски държави направиха подобни съкращения. Така че и държавата, и икономиката могат да понесат подобни съкращения, а това даже е оздравително. Дали може да го понесе обществото или ще се разбунтува за черпака и ще си досъсипе държавата, е друг въпрос.
29 Юли 2012 21:49
Ми да има държавни фалити, какво лошо.
29 Юли 2012 21:55
Никоя страна не може да понесе този колапс на бюджетните разходи.

Не никоя. И не само амплитудата на свиването е важна. Базата определя дали може или не.
29 Юли 2012 22:04
Испанската, както и други, държава ще фалира защото трябва да спасява банките. Съобразете сами какъв е коефициентът на полезност на паразитите управляващи тези банки срещу много скромни възнаграждения! Аман от финансисти..
29 Юли 2012 22:12
Балтийците бързо вденаха сметката и решиха да си я платят.
Медитеранците - нещат. Готвят камънйе и дърва за правителствата.
Ще бъде феерично.
29 Юли 2012 22:45
Поне 20 г. Европа пилее на вятъра пари, които взема назаем от спестяванията у дома и по света
Аз пък си мислех, че всичките тия пари се вземат от ФЕД ООД, който милостиво ги произвежда от специална хартия (напоследък и като компютърни нули и единица) срещу залог на реална държавна собственост + лихва (нали лихвата била цената на парите ). За да е наистина трудно за разбиране, икономическата наука вместо "ФЕД" ООД използва мъгляви изрази като "Испания загуби доверието на инвеститорите", "пазарите губят търпение" и др. подобни.
Впрочем, тая зима има още една интересна дата - на 22.12.2012 изтича 99 годишния договор между държавата САЩ и ФЕД ООД за правото да създава пари срещу дълг. Маите са били едни дяволски прозорливи хора...
29 Юли 2012 22:49
А за добрите прибалтийски държавички, дето били си оздравили икономиката - с печатницата зад гърба можеш да измъкнеш от "кризата" (която сам си предизвикал), когото си поискаш - я някоя банка (ФЕД ООД е раздало на наши хора 15 трилиона (!!!), пропускайки да ги отрази в баланса), я някой послушен васал, по случайност комшия с лошия медвед, срещу услуги разбира се...
29 Юли 2012 23:46
Count Mr. Krugman, who teaches at Princeton, among the unimpressed. In a post on his Times blog Wednesday, he put up a chart of Estonia's inflation-adjusted GDP from 2007 to 2012, writing: "So, a terrible—Depression-level—slump, followed by a significant but still incomplete recovery. Better than no recovery at all, obviously—but this is what passes for economic triumph?"


Успехът на Естония е единствено в бързото съкращаване на държавните разходи когато БВП пада. Кругман е прав в случая. Не ни пробутвайте за висш икономически пилотаж елементарни счетоводни трикове прилагани във всяко домакинство. Дянковизми в действие. Икономическите политики не са да служат на счетитата да си "вържат" бюджета, а на обществото да просперира с минимум сътресения. Не оправдавам дефицитите и трупането на дълг, но не ми пробутвайте практики със съмнителни резултати за успех. На всичкото отгоре Естония и Гърция са несравними. Естония е далеч напред по бизнес ефективност и икономическа свобода. Само 8% държавен дълг. На всичкото отгоре разходите са свити през 2009-та, а сривът на БВП е през 2008-ма, т. е. правителството не е провело никаква про-активна политика за подкрепа на БВП - изборът си е техен. В крайна сметка възстановяването е непълно. С какво естонският пример е по-добър от ирланския или исландския?
30 Юли 2012 01:12

Хърсев пропуска, че има и трети вариант - изкупуване на по-сериозна част от държавните дългове от ЕЦБ (и то не от вторичните пазари) и то не на 5% лихва, а на (примерно) 0.5%. Така де - защо и откъде накъде ЕЦБ може да дава заеми на частни банки на 0.75 - 1% лихва, а на държавите да не може?! Това ще освободи доста частни капитали, които сега са вложени в държавни дългове и ми се ще да видя какво ще направят държателите на тези (освободени) капитали с тях? Ще си ги сложат под дюшеците да ги гори инфлацията ли?
...И изобщо, какви са тия 5% лихви дето се размятат - дошло е време да се затваря лихварския бизнес - от една страна фалити, от друга инфлация, от трета ниски лихви (по японски модел) и то не остана как да се печели от лихварство. Ще трябва вече да се захваща нещо реално. Добре е отговорните финансови фактори да започват да свикват с тази тежка и крайно неприятна за тях мисъл.

30 Юли 2012 01:24

Добре е също така колегите от ИПИ и ОО да изнесат поредица от семинари по световните финансови пазари за да разяснят на всички, че държавите са лоши стопани и пари (на заем) не трябва да им се дават. Направо е непонятно как тази фундаментална постановка (за държавите като лоши стопани) е убягнала от вниманието на финансистите по света и те са изпораздали на държавите толкова много пари. Аз друго обяснение освен, че финансовите пазари са доминирани от членове на социалистическия интернационал не виждам. Просто няма как човек с дясно мислене да даде пари (на заем) на държава. Десните хора са за по-малко държава и няма как да помагат на държавите да харчат повече като им дават пари (пък било и на заем). Това е просто немислимо.

30 Юли 2012 05:33
Просто няма как човек с дясно мислене да даде пари (на заем) на държава. Десните хора са за по-малко държава и няма как да помагат на държавите да харчат повече като им дават пари (пък било и на заем). Това е просто немислимо.


Ама сериозно ли?!Та нали като финансовия елит дава заеми на държавите ги управлява?!Риска,обаче,трябва да е премерен и лакомията да не изяде приемника на паразита!Това за "по-малко държава" го разправяйте на шапката ми!Няма такъв филм!Държавата управлява чрез данъците и тя решава дали едни ще печелят или други и за чия сметка.В Бг са решили,че ще печелят олигарсите за сметка на дребния бизнес и работещите.За това има плосък данък и никаква конкуренция между малки и големи.Как само заблуждават наивниците!Като искате да сте десни,давайте по-големи заплати и ще плащате по-малко данъци.Защото разликата между лявата и дясната теория е,че при лявото държавата изземва и разпределя повечето пари,а при дясното се очаква бизнеса да ги разходва правилно/за работни места,увеличаване на доходи и нови технологии/ и да замества голяма част от ролята на държавата.Но тъй като в последно време лакомията стигна своя връх и бизнеса нехае за онова,което по дефиниция му вменяват,държавате я закъсаха много.Така че или десните ще станат алтруисти,или ги чака лява вълна!
30 Юли 2012 07:14
На автора да препоръчаме да не верва на разни абстрактни одески статистики.
Хеле пък да ги преписва по вестниците.
НЕМА КАК през 1950 Федерална Република Германия да е произвела толкова автомобили, колкото и днес!
Или ФРГ и Франция да са произвели едно и също количество Аеробуси тогава и сега!
Така че реален растеж има!
Освен при гърците...
30 Юли 2012 07:17
Иначе Manrico го е рекъл - или краткосрочна болка или болка без край.
Първо требва да се осъзнае, а после да се прояви
воля за докарване на приходите под доходите.
Осъзнаването се затруднява от Кругман и Ко.
Но живият пример на САЩ и Гърция действа образователно...
30 Юли 2012 08:15
Апокалиптично, Хърсев, апокалиптично.
Сега... разбирам че авторот е радетел за развитие на финасовата "индустрия", ама както сам той загатва лееекичко, не може Китай да произвежда (материално), а Европа и САЩ да консумират и да не трупат дълг. Процесът ще продължи докато цените на продуктите на запада и Китай се изравнят, демек докато не паднат заплатите на масовия европеец до 100 долара (барабар с Хърсевата) и не почнем да живеем 6 души в 40 кв.м. (тук българите сме близко) и работим по 72 часа седмично.
Разбира се има и друга възможност: държавен протекционизъм (ужас за неолибералите), демек отсвирване на Китай. Да де ама тогава печалбите на едни чичковци-паричковци (0.01% от населението) рязко ще паднат, което е демократично недопустимо (щото милиардера е ледорабивач р'ишли).
Ерго, апокалипсиса е неизбежен.
Не рабрах само каква е целта на Хърсев: да си носим новите дрехи? да пробваме от всичко преди края? да Му се молим да ни спаси? (Шебека имам предвид).
30 Юли 2012 09:00
Хърсев пропуска, че има и трети вариант - изкупуване на по-сериозна част от държавните дългове от ЕЦБ (и то не от вторичните пазари) и то не на 5% лихва, а на (примерно) 0.5%.

Именно това е вариантът, който Хърсев нарича "отмиване". Защото именно така ЕЦБ ще налее много ликвидност и ще вдигне инфлацията.
30 Юли 2012 09:04
В състезанието с комунизма, капиталистическите държава трябваше да създадат капитализъм с човешко лице, който осигурява прилично съществуване на преобладаващата част от своите граждани. Но както се вижда такъв капиталистически модел не може да функционира на практика и се оказа само една утопия, която ще доведе до икономическа катастрофа целия запад. Изглежда само комунизма може да осигури социален икономически модел, който да функционира сравнително добре. Когато гражданите Европа и другите развити страни, се сблъскат с истинското лице на капитализма е интересно в каква система ще предпочетат да живеят. Накрая може да се окаже, че крайният победил ще бъде комунизма, а не капитализма.
30 Юли 2012 09:59
По-скоро "За" за банковите фалите. Щатите показаха, че "верижността" е мит и е крайно време да бъдат сритани нечии банкерски задници...
30 Юли 2012 10:06
Кроткия го е казал много добреСамо да допълня. За тази цел и по други причини беше въведен монетаристичния модел на икономиката, т.е., не парите да произлизат от производството, а икономиката да се ръководи от парите. така през 1972г. Никсън махна златния стандард и вече нищо не стои зад парите. Маркс го е казал, че стойността е овеществен труд, зад парите трябва да стои труд. Докато през 19 и 20 век царува ИНДУСТРИАЛНАТА РЕВОЛЮЦИЯ (това понятие е въведено от Енгелс), при която основна движеща сила е производството, с въвеждането на монетаристичния подход основна движеща сила са ФИНАНСИТЕ. Зад парите има само доверие, нищо друго - нито стоки, нито злато. Това позволява на някои западни държави да надуят вземанията си. Парите заместват обмяната на стоки. С кредите, обаче, ти получаваш стока, срещу обещанието, че ще произведеш стока. Ами ако не я произведеш? Ето това става сега. Спомнете си, че при соца се чакаше за жилище. Ти внасяш някаква сума и чакаш другите вноски и изплащания да стигнат цената на твоето жилище и на жилищата, които се даваха тогава. След това го изплащат при много ниска лихва - 2%.
30 Юли 2012 10:19
Добре е също така колегите от ИПИ и ОО да изнесат поредица от семинари по световните финансови пазари за да разяснят на всички, че държавите са лоши стопани и пари (на заем) не трябва да им се дават.
Да бе Пено, те точно държавите докараха кризата у Америчко, а не частните банки.
30 Юли 2012 10:40
"Маркс и Спенсър" победиха Маркс и Енгелс.“ - Маргарет Тачър
30 Юли 2012 10:40
Марксе, забравил си да добавиш "Един Призрак броди из Европа... "
Отново!
.
Писна ми от това обръщане на палачинката.
От Изток навремето ни внесоха социализъм със съветски танкове, след 45 години от запад ни внесоха капитализъм с банани, сега гледам че се гласят пак да ни внесат социализъм - европейски, "с човешко лице"...
Байгън вече бе!
30 Юли 2012 11:33
Именно това е вариантът, който Хърсев нарича "отмиване". Защото именно така ЕЦБ ще налее много ликвидност и ще вдигне инфлацията.

И как по-точно ще се вдигне инфлацията? Може би освободените капитали ще създадат добре платени (може би надплатени) работни места? Или не, чакай, това е много трудно за финансовите "гении" - те с нещо повече от смятане на лихва не могат да се оправят така че сигурно ще се опитат тези пари да ги раздадат като заеми на народонаселението? Това ще трябва да е - напоследък друго ако не се предлага, то поне заемите са изобилни. Обаче остана ли още някой да не е задлъжнял до козирката? Е, ако е останал, ще поизчакаме и той да задлъжнее и тогава ще влезем в японския модел.

30 Юли 2012 11:38
Бюрократите наложиха модела "живот назаем"

Но го измислиха "банкърите" и купиха бюрократите. Измама започнала в Америка и разпространила се в целия свят като чума.
30 Юли 2012 11:41
Да бе Пено, те точно държавите докараха кризата у Америчко, а не частните банки.

Частните банки обаче изпораздали частните пари да ги управляват/харчат държавите. И сега кой всъщност управлява парите - частните банки или държавите? Аз нещо сериозно се обърквам тук. Или те (държавите и частните банки) вече са неотделими и неразличими един от друг и е глупаво да ги делим по този начин - това трябва да е някакъв нов обществено-икономически строй невлизащ в стандартните модели? Ама тогава защо продължава говоренето за ляво и дясно?

30 Юли 2012 11:45
Десните хора са за по-малко държава и няма как да помагат на държавите да харчат повече като им дават пари (пък било и на заем). Това е просто немислимо.

Ама сериозно ли?!

Ъхъ, сериозно!

30 Юли 2012 11:51
Пенке, ако някой банкер ти каже, че "размерът няма значение" - не му вярвай!
30 Юли 2012 12:04
Апокалипсис в Европа!
А чичко Хърсев защо не спомене Щатите? Техният дълг колко е? Могат ли да го плащат? Има ли ненужен лукс?
30 Юли 2012 12:22
Решението се нарича ВОЙНА и я очаквайте в най-скоро време уважаеми госпожи и господа!
30 Юли 2012 13:53
"Отмиване" означава ЕЦБ да охлаби инфлацията до 10% за всяка от първите 2-3 г. и да обезценява еврото трайно с поне по 6-7% за следващите незнайно колко години напред.
Чудесно, само дето Меркел не дава да се издума за такъв вариант, познавайки страховете на германците от чудовищната инфлация по време на Ваймарската република, докарала на власт нацистите Натисни тук (всъщност, някой знае ли как Хитлер и неговите другари успяха да се справят само за няколко години с този проблем?).
Инфлацията върви с война - засега това е по-обсъжданият и предпочитан от САЩ вариант. Отписването на дългове от банките ще бъде мирният вариант - той засега като че ли остава на по-заден план. До зимата ще видим какво ще стане, както казва авторът. Началото ще бъде дадено в Гърция още наесен.
30 Юли 2012 13:57
Кроткия
2012-07-30 09:04:31

"Изглежда само комунизма може да осигури социален икономически модел, който да функционира сравнително добре."



Кроткий, тъкмо тук е уловката. Това, което имаш сега на Запад е вече наполовина социализъм, с главните му отличителни белези: високи и неефективни разходи и ниска производителност на държавната част от икономиката.

Може би единственото предимство на соц.обществата беше силната власт. Това даваше възможност на "бащите" на нацията да вземат нужни, макар и непопулярни мерки без значение мнението на тълпата. В нашия случай те бяха истински "бащи" - е*аха ни майката.
30 Юли 2012 14:18
държавният дълг на Запада е неспасяем,


Да му мислят кредиторите....а! Те били банки! ВЪХ! Каква изненада!...
30 Юли 2012 14:21
Изглежда само комунизма може да осигури социален икономически модел, който да функционира сравнително добре.
Комунизмът, хм, може би да. Но не и социализмът Той също се нуждаеше от кредити под формата на "твърда валута", за да може държавата да обезпечи икономиката със суровини и технологии. Отделно от това, субсидиите в сферата на потреблението на различни стоки и услуги (ток по 2,5 ст., билетче за гр. транспорт по 6 ст. и т.н, и т.н.)също трябваше да дойдат отнякъде, при което в един момент социалистическата държава не издържа да се грижи за всичко и всички и логично се срина.
30 Юли 2012 14:33
капиталистическите държава трябваше да създадат капитализъм с човешко лице, който осигурява прилично съществуване на преобладаващата част от своите граждани. Но както се вижда такъв капиталистически модел не може да функционира на практика


По тоя повод попаднах случайно на тезата на един евреин-небанкер

...в Библии это, кстати, обязательное условие существования общества – каждые 50 лет объявляется Йовэль – полное возвращение всего имущества к исходному состоянию...

Левит 25:10

10. И да осветите петдесетата година и да прогласите освобождение по цялата земя на всичките й жители; това ще ви бъде юбилей - всеки да се върне на имота си и всеки да се върне при семейството си.

Изумително интересно, Библията освен че забранява лихварството и пояснява, че е необходимо кръвопускане на обществото по едни път на всеки 50 години...за да няма 1% и 99% и да няма онова, което сега ще има...

Та на неспирния въпрос КАКВО ДА СЕ ПРАВИ? има един ясен и еднозначен отговор - да се изпълни заветът.
Ама боли, боли го тоя 1%, ми нека, лакомо д.пе кръв се.е.


Частните банки обаче изпораздали частните пари да ги управляват/харчат държавите. И сега кой всъщност управлява парите - частните банки или държавите? Аз нещо сериозно се обърквам тук. Или те (държавите и частните банки) вече са неотделими и неразличими един от друг и е глупаво да ги делим по този начин - това трябва да е някакъв нов обществено-икономически строй невлизащ в стандартните модели?


Интервю с Дейвид Рокфелер - 2007 г

Натисни тук
30 Юли 2012 16:41
Han
29 Юли 2012 22:45

Rakita
30 Юли 2012 13:53
всъщност, някой знае ли как Хитлер и неговите другари успяха да се справят само за няколко години с този проблем?
Натисни тук
30 Юли 2012 16:53
Да му мислят кредиторите....а! Те били банки! ВЪХ! Каква изненада!...

Да му мислим ние. Една инфлация да ни стопи още наполовина доходите и ще се сбъдне черният хумор от Виденово време: "Дебелите ще отслабнат, а слабите ще изчезнат."
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД