:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,231
Активни 484
Страници 17,161
За един ден 1,302,066
РАКУРС

Племената са възлов фактор от конфликта в Сирия

Враждебната позиция на страните от Персийския залив към режима на Башар Асад е повлияна от клановата палитра в региона
Хасан Хасан
Откакто преди 16 месеца в Сирия пламна продемократично въстание, различни държави търсят лостове за влияние върху политическото бъдеще на страната, опитвайки се да установят тесни връзки с отделни лица или блокове в лагера на опозицията. Турция например приюти Сирийския национален съвет и "Свободна сирийската армия", а има и силни връзки с "Мюсюлманските братя". В същото време Франция прие няколко високопоставени фигури на опозицията, включително най-високопоставения дезертирал военен офицер - ген. Манаф Тлас. Но може би най-ценният от всички потенциални съюзници е Науаф ал Фарес - сирийският посланик в Ирак, който премина на страната на опозицията миналия месец и сега е в Катар.

За разлика от други опозиционни фигури, които имат малко влияние в сирийското общество, Фарес оглавява мощен клан в източната част на страната. Неговият клан е част от племенния съюз Егайдат, който е най-големият и най-известен в тази част на страната. Кланът наброява най-малко 1.5 млн. членове, обитаващи 40% от територията на Сирия. Той също има родствени връзки в Саудитска Арабия, Кувейт и Катар.

Агресивната позиция на арабските държави от Персийския залив към режима на президента Башар Асад е повлияна от тези връзки,



както и от антииранските настроения на тези страни



От първите седмици на въстанието членове на сирийските племена в Дераа призоваваха техните "братовчеди" в Персийския залив да им помагат.

Страните от Персийския залив, Ирак и Сирия са свързани със сложна мрежа от племенни отношения. Сирийските племена водят началото си от Арабския полуостров и се преместват на север в хода на мюсюлманските кампании през VII век, а по-късно в търсене на вода и паша за добитъка.

Това придвижване на племената бе променено от договора Сайкс-Пико между Франция и Великобритания от 1916 година, както и от създадените изкуствени граници, които съществуват и до днес. Въпреки това отношенията между тези племена се запазиха. (Договорът Сайкс-Пико е тайно споразумение между Англия и Франция, което очертава зоните им на влияние в арабските владения на Османската империя след края на Първата световна война. Носи името на дипломатите от двете страни, подготвили документа - бел. ред.)

Племенният съюз Шамар има най-малко 1 млн. членове в Сирия и е едно от най-големите племенни формирования в региона. Джибур присъства в източната част на Сирия и Ирак и повече от останалите племена поддържа силни връзки със съплеменниците си в Персийския залив. Ениза е друг виден племенен съюз с многобройни членове в източната част на Сирия, а също в провинциите Сувайда, Хомс, Хама и Алепо.

Нейм е виден племенен съюз в Дераа с голям брой представители в Хомс, а също със силно присъствие в Персийския залив. Някои от командирите в "Свободна сирийска армия" идват от това племе. Багара е известно племе както в Сирия, така и в Ирак с приблизително 1=2 млн. членове, основно в Деир Езор и Алепо. Но присъствието му в Персийския залив е скромно.

Племенните лидери, които открито се противопоставиха на режима на Асад, са гордост за техните кланове. Науаф ал Башир, лидер на известно племе в Сирия, Ирак и Персийския залив, е популярна фигура, защото се присъедини към въстанието от самото му начало. Преди това Башир е бил депутат в сирийския парламент и парламентарен представител на страната си в Персийския залив.

Според Касар ал Джара, братовчед на Фарес, всички сирийски лидери на племето егайдат призоваха към солидарност с емигриралия посланик - въпреки историческото съперничество помежду им. "Те казаха, че Фарес ги е



накарал да вдигнат гордо глави



Уважението им към него нарасна, след като той емигрира. Старото напрежение и съперничество изчезнаха след достойната му постъпка", уверява Джара.

Той добави, че най-малко 15 големи семейства от племето имат катарско гражданство и много от неговите роднини са натурализирани граждани на държави от Персийския залив, някои от тях служат в техните армии. Хора от тези племена в Персийския залив са увеличили посещенията си при съплеменниците си в Сирия, както и посредничеството си при уреждане на спорове.

Между тези племенна съществуват брачни връзки, включително между членовете на управляващата фамилия на Саудитска Арабия и племенния клан Нижрис в Деир Езор. Неговият предводител Суфуг ал Нижрис често посещава аристократичните си роднини в Рияд.

Религиозната принадлежност е другият фактор, който може да засили тези връзки. Салафизмът видимо нараства в племенните райони, главно защото техните обитатели са работили и живели в Персийския залив, особено в Кувейт, Катар и Саудитска Арабия. Парите от Залива се използват за изграждането на джамии в племенните райони, в отговор на последните кампании за налагането на суфизма (суфизмът е аскетично течение в исляма, стремящо се към разкриването на неговите мистични измерения - бел. ред.). Лидерът на най-големия опозиционен съюз в Дараа е духовник салафит, който е живял в Катар след военната кампания от 1982 г. в Сирия срещу "Мюсюлманските братя".



Десетилитеия наред племената са били пренебрегвани,



изолирани и експлоатирани от баасисткия режим в Дамаск, но в една демократична Сирия това със сигурност ще се промени. Племенните представители във и извън Сирия се организират и имат определени очаквания след падането на режима.

"Сега, в отсъствието на държавни институции, племената се справят с положението при решаването на проблемите и поддържането на социалната хармония", казва Хюсеин Абдулатиф, високопоставен член на опозицията от Деир Езор в Доха. "Вярно е, че "Свободната сирийската армия" и активистите ръководят битките срещу режима, но като цяло те следват правилата на техните племена", уверява той.

Остава въпросът дали арабските държави от Персийския залив ще могат успешно да се включат в тази динамика, за да наложат своето влияние. Фактът, че Фарес е служил като посланик в Ирак, помага да се използват тези връзки, които обхващат целия регион. Има обаче и исторически раздори и съперничества между и в рамките на племената, които страните от Персийския залив рискуват да засилят, ако надценят силите си.

-----------

* Хасан Хасан е журналист във в. "Нешънъл", Обединени арабски емирства. Той е от племенен район в Източна Сирия и пише главно за проблемите на племената.





ДОГОВОРЕНОСТ--------------------------------------------------------------------

В много градове в Северна Сирия гордо се развява кюрдският червено-бяло-зелен трибагреник със слънце по средата, предаде "Дойче веле". Правителствената армия се изтегли от северните райони, за да концентрира силите си в битките за Дамаск и Алепо на юг. Но в региона не се забелязва и въоръжената опозиция. Това се дължи на постигната сделка между сирийската опозиция и кюрдското правителство в Северен Ирак. "С това се изпълва една наша мечта", казва Синем Чалил от Върховния кюрдски комитет - коалиция между сирийската кюрдска опозиция и кюрдското правителство в Арбил, Северен Ирак. Най-малко шест града в Северна Сирия са под кюрдски контрол. На 11 юли лидерът на кюрдското правителство в Северен Ирак Масуд Барзани сключи споразумение със сирийските кюрди за съвместно управление на "освободените" кюрдски райони в Сирия (2-та млн. кюрди са 9% от населението на Сирия). Това представлява възможност за регионалното кюрдско правителство да започне подготовката за създаване на независима кюрдска държава. Експертите обаче предупреждават, че появата на държавата Кюрдистан няма да е лесна задача. Срещу нея се противопоставя Турция, в която живеят най-много кюрди, обитаващи още Сирия, Ирак и Иран.

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Сирийски бунтовници водят пленен поддръжник на режима в Алепо, втория по големина сирийски град. Агенциите съобщиха, че в града са разстреляни членове на племето ал бери, сражавали се на страната на правителствената армия, която отстъпи Алепо на въоръжената опозиция. Разпространени видеокадри на активисти показват как пленниците са отведени на площад, наредени са до стена, а после са разстреляни.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Науаф Фарес (първият вляво и на малката снимка) полага на 16 септември 2008 г. клетва пред президента Башар Асад като новоназначен посланик в Ирак. Миналия месец той премина на страната на опозицията. Дипломатът оглавява мощно племе от Източна Сирия, което има широки роднински връзки в страните от Персийския залив. Предполага се, че Науаф Фарес ще играе важна роля в умиротворяването и политическия преход в Сирия.
 Сирийският посланик в Ирак, който се присъедини към бунтовниците
24
3983
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
01 Август 2012 20:00
Ама що нищо не пише за демокрацията?
01 Август 2012 20:28
Каква демокрация, какви 5 лева!
Средновековен шериат ще има в Сирия!
01 Август 2012 20:35
.
01 Август 2012 21:00
Петрола и газта са в пъти по важни от Турция затова кюрдите, ще си имат държавата Кюрдестан в най-скоро време!!
Да живее свободен Кюрдестан!!
01 Август 2012 21:47
Браво на редакцията за избора на този материал. От доста време имаше нужда някой да назове нещата с имената им. Буквално. Щото навик му стана на просветения Запад да привижда борба за демокрация в клановите и племенни междуособици на арабите из Магреба и Леванта.
01 Август 2012 21:51
Не бе на журналистите им стана навик да разписват поръчките на "демократизаторите", така все едно че сичките им читатели ядат доматите с колците.
01 Август 2012 21:59
Да живее независим Кюрдистан! Крайно време е този народ да има държава.

Boat, много полит-некоректно го даваш. Провокаторство ли е това или наистина не си от ЦРУ?
01 Август 2012 22:23
Отиде си предпоследното соцдетенце.
Остава кретенчето на великия вожд.
Детенцата-колячи за разлика татковците-колячи са калпаво и разглезено поколение.
Наште соц-коми-детенца продадоха соцялизама за тоблерони и мазди.
Жалка работа е соц-коми-"аристокрацията"...
01 Август 2012 22:29
RAF и София, хугине, казвай, другото което пишеш са глупости
01 Август 2012 23:02
Понеже Другарят Хасан Хасан е от в-к "Гардиън" и като затуй , предлагам да се съгласим с него и благодарим на РанЪт , че не е предписаЛ Сирийски сценарии за нашите "племена" ...
01 Август 2012 23:48
.
02 Август 2012 00:46
Натисни тук
02 Август 2012 01:56
НЕ "племената са възлов фактор от конфликта в Сирия" , а арабските МОНАРХИИ- те са срещу арабските републики!
Ясно защо- заради "лошия" антимонархически пример, който дават на другите араби и мюсюлмани!
Отделно, че арабският( и НЕ само арабският!) Социализъм е неудобен( и като пример за подражание, също!) за сащските и транснационалните западни корпорации- пречи им държавният републикански монопол там да грабят природните ресурси и да реализират бързи и лесни печалби на арабски социалистически( и джамахирски) терен!
02 Август 2012 04:14
НЕ "племената са възлов фактор от конфликта в Сирия" , а арабските МОНАРХИИ- те са срещу арабските републики!

А кои са на чело на тези монархии? Племенни вождове разбира се, при това без изключения. От Мароко през Йордания, Саудитска арабия, Кувейт, ОАЕ, Карар и Бахрейн. Така беше и в Либия преди превратаджията кадафи за узурпира властта.
А какво им е републиканското на арабските републики? Почти нищо разбира се.
Във всяка от тези т. нар. републики (с изключение на Алжир и Ливан) държавният глава без значение дали е дошъл на власт след избори или по друг начин неизменно се оказва пожизнен президент. Ако не успеят да го свалят със сила, неговият пост неизменно се поема от син или друг роднина. И той така пак пожизнено на власт и прочие. Какви републики са това? Това са си чисти монархии, само дето династиите още им малко късички.
Въпреки че от нашата история можем да вземем колкото си щем примери че управленските качества не се предават по наследство, все пак не може да не признаем че може и да има някаква разлика между краля на Йордания и вождове като асад, кадафи, саддам. Все пак първият е пряк потомък на Мохамед, а името на кланът им Хашемити е дори по-старо - от прадядото на Мохамед - Хашим ибн Анд Манаф, докато на останалите съвсем случайно се е паднала почти безгранична власт. И резултатите са очевидни.
Сигурно затова монархиите Мароко и Йордания реагираха по един начин на протестите от арабската пролет, а "републиките" Либия и Сирия - по съвсем друг. В Ирак щеше да е същото ако не бяха свалили Саддам.
-
Между другото, с умиление си спомних радостта на прогресивните сили когато кадафито "остави племената" да се разправят с бунтовниците в Мисрата. Не бяха "гениални ходове", не беше чудо.
Е, добре се разправиха - накрая излезе че единственото племе което дава пет пари за кадафито беше неговото собствено. Затова Сирт и Бани Уалид бяха единствените градове където бунтовниците срещанаха съпротива.
02 Август 2012 05:03
Като стана въпрос за различни племена, искам да кажа, че този на снимката(автора) си изглежда като чисто българче от Сливен или Ямбол.А и за поморийче може да мине...Така, че проблемът не е в племената а в шаманите. От край време,та до сега. За в бъдеще тоже...
02 Август 2012 09:04
Тая статия , направо преразказала филма "Лорънс от Арабия".
Натисни тук
02 Август 2012 10:20
ГолЕма радост за амбарзурчиците Сега, като се установи една демокрация - направо феодален ислям. Аз писах, че за САЩ и Западът демокрацията стига само до техните собствени интереси. За тях феодалните ислямски режими, от рода на саудитска Арабия са по-удобни, отколкото режими водени от националистични водачи, които въпреки феодалните племенни отношения се мъчеха да запазят националните богатства и да предадат на тези държави малко по-модерен вид. Я да ви припомня някои данни за Либия при Кадафи:
1. БВП на глава от населението 14 192$ (колко е нашият?).
2. На всеки член на семейството държавта доплаща 1000$ дотация годишно.
3. Помощта за безработица - 730$ месечно (колко е нашата средна заплата?).
4. За всяко новородено се изплащат 7000$ (колко е у нас).
5. Заплата на медицинска сестра - 1000$.
5. Младоженсците получават 64 000$ от държавата за помищ при покупка на жилище.
6. За започване на бизнес на едноличен търговец - помощ 20 000$.
7. Големите данъци и сборове са забранени.
8. Образование и медицина - безплатни.
9. Образование и стажове в чужбина за сметка на държавата.
10. Веригите магазини за многодетни семейства на символични цени.
11. За продажба на стоки с изтекъл срок - големи глоби.
12. Част от аптеките с безплатно отпускане на лекарства.
13. За фалшифициране на лекарства - смъртно наказание.
14. Наем на държавно жилище не се плаща.
15.Електроенергията - безплатна.
16. Продажба и ползване на спиртни напитки - забранена.
17. Кредите за полупка и услуги по недвижими имоти - забранени.
18. При покупка на личен автомобил - 50% от средствата от държавата, за опълчението -65%.
19 70% от населението живее в собствен дом.
20. Либия имаше най-големите запаси на прясна вода и готовност за въвеждане на "златен динар".
Амбразурчиците да четат и да мигат, като "плъхове в трици", да сравнят това с любимата им българска демокрация. Сега, га западняците им цунат нефта и те ще мигат, като тях. Само с какви жертви либийците си докараха белята. А и Сирия я чака същото. И после защо е имало носталгия.
02 Август 2012 10:27

Хасан Хасан
Откакто преди 16 месеца в Сирия пламна продемократично въстание

Още в първото изречение има спорно твърдение. Едва ли в Сирия става дума за продемократично въстание, а по-скоро става дума за опит да се ликвидира един съюзник на Иран.
Населението на Сирия е около 21 милиона - 2 милиона кюрди, 1.5 милиона племенния съюз Егайдат, който бил сроден с Саудитска Арабия, Кувейт и Катар, 1 милион били племето Щамар, също с родственици в държави от Персийския залив и т.н. и т.н. А останалите примерно 12-15 милиона граждани на Сирия имат ли думата? Нещо много мирише на намеса в вътршените работи на Сирия, базирано и на родствените връзки с племена в други държави, както и на противопоставнето на различните клонове на исляма. Това няма нищо общо с продемократично въстание, както се опитва да ни втълпи статията.
-
Според мен САЩ в случая не си знаят интереса и в името на краткосрочни цели, нанасят непоправими щети на дългосрочните си цели по отношение на Арабските страни.
02 Август 2012 11:30
Западните страни много добре си знаят интереса. Както и да го погледнем за тях отвсякъде е по-изгоден хаос в страните донори на ресурси. После плащаш некви дребни пари на племенните вождове и си вземаш каквото ти трябва. Да и тяхнато поведение си има логика - откъде накъде, някакви си араби само защото имат нефт ще имат бзплатен ток, образование, жилища и т.н.? Справеделиво ли е? Протестанската логика не е точно като православната. Не напразно се опитаха да разпарчатосат и Русия, сега май оставиха временно тая тема, вероятно щото Китай може преди тях да гепи парчетата и изглежда затова пак гледат към Африка.
02 Август 2012 11:49
ORACLE,
/:/ "...Във всяка от тези т. нар. републики (с изключение на Алжир и Ливан) държавният глава без значение дали е дошъл на власт след избори или по друг начин неизменно се оказва пожизнен президент. Ако не успеят да го свалят със сила, неговият пост неизменно се поема от син или друг роднина. И той така пак пожизнено на власт и прочие. Какви републики са това? Това са си чисти монархии, само дето династиите още им малко късички..."
.............................................................................
Всяка държава, в която държавният глава( цар, крал, шейх, емир...) НЕ се избира от Народа и се наследява "по право"(по Волята Божия), е Монархия!
Всяка държава, в която държавният глава(президент) се избира пряко или НЕпряко от Народа и НЕ се наследява "по право", е Република!
Няма лошо и абсолютно демократично е, ако президентът има НЕограничен брой мандати(пожизнен президент) и Избирателите го искат и му ги дават, чрез Избори след изтичането на всеки мандат!
Напротив, лошо и НЕдемократично е, ако Избирателите искат президента си, но Конституцията НЕ позволява неограничен брой последователни президентски мандати(т.е., Конституцията НЕ уважава и е срещу Волята на Народа, на Избирателите)!
НЕ ми е известно, освен в Сирия, в друга арабска държава, новият президент да е син(дъщеря) на предишен президент?!
Известно ми е, че в САЩ баща и син(Буш) бяха президенти!

02 Август 2012 12:08
Все пак Асад предлагаше да се проведат избори. Ама тези главанаци, поддържани от Запада и от ислямските феодални държави искаха насилствено сваляне. Аз съм писал, че историята се движи от заблуди. Има и още нещо. И в златна клетка да се поставят някои, ако едно управление продължи дълго време, то пречи на движението на обществото, еволюцията. Съвсем не се заблуждавайте, че след това ще дойде по-добро, но трябва процесите да текат в една посока. Това е посоката на протичане на времето. Времето не може да тече, ако пеоцесите не текат. Така, че въпреки това, което кадафи предоставяе на либийците (описано от мен по-горе) той беше пречка за протичане на процесите в либийското общество.
02 Август 2012 12:22
Ама, пък, процесиИте(погребалните) потекоха яко!!!
02 Август 2012 13:29
Това придвижване на племената бе променено от договора Сайкс-Пико между Франция и Великобритания от 1916 година, както и от създадените изкуствени граници, които съществуват и до днес.
Ето по тази линия още дълги години ще има напрежение в Бл. Изток и в цяла Африка. Арабите и изобщо мюсюлманите никога не са живели в национални държави, с изключение на последните 100 години. Те винаги са живели на племенен принцип в огромни халифати под сянката на падишаха. След края на ПСВ западът успешно се вклини между тези племена, като ги раздели и противопостави по национален признак. Тази ситуация днес трудно може да бъде преодоляна и това общо взето може да стане само по един начин - чрез създаването на нов халифат, който да се опълчи на запада.
02 Август 2012 15:31
Умна и балансирана статия, въпреки че не казва нито дума за племената ал тьотя-врач, абу тэща-очевидец и манаф-ибн-марат-ибн-мусин, които съдейки по количеството информация, която произвеждат са около 75% от народонаселението на Сирия
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД