Чуждестранните туристи посещават Египет главно заради пирамидите и делът на туризма в египетската икономика е огромен. |
Председателят на ислямската партия Абдел Латиф ал Махмуд призова египетския президент да бъдат унищожени пирамидите. Според партията по тези земи няма място за паметници на езическата култура. Радикалната ислямска партия
се отличава с особено "мнение" към културните ценности, които не са свързани с мюсюлманския свят.
Достатъчно е да си спомним как бяха съборени мавзолеите в град Тимбукту в Мали и как бе взривена гигантската статуя на Буда в Афганистан. Съсипани бяха и доста паметници на културата в Малайзия, Тунис и Ирак. Времето ще покаже дали и пирамидите ще станат част от този ужасен списък. Може да се предположи, че едва ли ще бъде толкова лесно да се разруши паметник, който е под закрилата на ЮНЕСКО. За да запази отношенията на Египет с международната общност, има шанс новият президент да не предприеме подобни действия. Възможно е обаче да се появят различни варианти.
Освен пирамидите в Египет има и много други артефакти, останали от древността, които могат да бъдат унищожени, "изгубени" или да "изчезнат". На територията на страната са запазени голям брой древноримски паметници, както и християнски светини. Всъщност, има и други паметници, които могат да бъдат рушени. Не са малко и начините, чрез които Египет безболезнено може да се отърве от културното наследство, което дразни настоящата власт - ако новият президент не иска да действа открито, но се окаже принуден да изпълни желанието на идейните си съратници.
В Египет са известни 118 пирамиди, но туристите виждат най-често пирамидите в Гиза - макар това да е само малка част от богатствата на страната. Тези пирамиди датират отпреди 4000 години. Изчезнат ли завинаги, това ще означава да изгубим част от историята на човечеството, за която досега не разполагаме с много сведения.
Световната общност се надява, че новият президент на Египет ще прояви благоразумие и ще води сдържана политика. Ако предприеме радикални мерки, за да да унищожи паметници на културното наследство, само ще настрои всички против себе си. А в Египет проблемите са доста и без това. Необходимо е да бъдат възстановени икономиката и конституционният ред. В страната все още няма спокойствие и ще е разумно всички усилия да се насочат към уреждане на конфликтите.
Проблемът е в това, че на власт дойде партия, чиито привърженици поставят на първо място религиозните си убеждения. "Няма друг бог освен Аллах" - това е техният девиз и смисълът на живота им. С действията си, които понякога са агресивни, искат да докажат пред целия свят, че нищо друго няма смисъл, само Аллах. Парадоксално е, но в името на Аллах те убиват хора и рушат културно-исторически ценности.
Икономиката на Египет пострада доста от събитията в последната година
По-рано хиляди туристи пристигаха всеки ден, за да видят уникалните храмове, руините на Мемфис, пирамидите в Сакара и Гиза. Милиарди долари се вливаха в държавната хазна. Днес туристите вече не са толкова много, но властите не се предават. Те се надяват да върнат туристическия поток, но не с европейци и християни, а с туристи от Персийския залив. Тези хора знаят езика, вярват в "правилния" бог и, естествено, са много богати. Пирамидите едва ли ще бъдат място за поклонение за многобройни туристи. В най-добрия случай ще бъдат изоставени. А природата и времето няма да им навредят повече, отколкото хората...
Остава надеждата, че след като Египет има нужда от пари, точно това ще мотивира действията на новото държавно ръководство. За да запази добрите отношения със САЩ и отпусканата от Вашингтон финансова помощ, президентът Мурси може и да се вслуша в мнение, прозвучало отвъд Океана. Засега обаче не се чува нищо подобно. Може би от страх да не бъде обвинен в "ислямофобия"? От друга страна обаче президентът Мурси ще усеща натиск от своите съратници ислямисти, които ще настояват за ислямизиране на обществото и на системата за държавно управление.
Макар и да е от "Мюсюлмански братя", Мурси днес членува в партия, която не може да бъде нарече екстремистка. Въпреки че има радикални възгледи, той едва ли ще склони страната да тръгне към пропастта.
Историята на Египет помни времена, когато културното наследство е претърпяло огромни загуби. През 641 г. последователят на исляма и завоевател Амр ибн ал-Ас нахлува в страната със своето племе. По време на управлението му са унищожени много културни ценности на египетския народ, тъй като били на неверници. Според една версия тогава е унищожена Александрийската библиотека - съкровищница на знания, противоречащи на Корана. Затова няма нищо необичайно в призива да бъдат разрушени пирамидите и трябва да не смятаме, че това са празни приказки. Всичко ще зависи от позицията, която ще заеме президентът Мурси.
Всъщност този призив не звучи за първи път в наши дни: радикални ислямисти вече заявяваха, че културно-историческите паметници в Египет трябва да бъдат унищожени. Според тях те привличали в страната "неверници" - чуждестранните туристи, които били носители на чужда култура и вяра. И никой не се притеснява от това, че културното наследство на Египет е под закрилата на ЮНЕСКО.
Египтяни са създали във "Фейсбук" групата Salafyo Costa,
която настоява за мирно съвместно съществуване на различните култури и религии в страната. Една от целите й е да защити историческото наследство на Египет, най-вече пирамидите. Участниците в групата предлагат да бъде създаден фонд, който да защитава уникалните паметници от всякакви заплахи - технологични, природни, както и от човешка намеса, включително по религиозни мотиви. Може би гласът на това обществено движение и на бъдещия фонд да зазвучи по-силно от гласа на ислямистите, които са на власт? Да се надяваме, че след като са останали непоклатими столетия, пирамидите ще устоят и на едно толкова временно явление като днешното правителство в Египет. (По чуждестранни медии)