Обект на често неоснователни проверки на тежко въоръжените полицаи в окръг Марикопа обикновено са испаноговорящите жители, които определят това като расова дискриминация и съдят шерифа Джо Арпайо. |
"Харесвам начина Ви на работа и одобрявам усилията, които полагате, за да се справите с нелегалните имигранти", пише Гейл на Джо Арпайо. Това писмо често се споменава по време на продължаващото дело в Окръжния съд във Финикс срещу шерифа, който е обвинен в дискриминация над испаноговорящите жители на окръг Марикопа. Той и екипът му отричат, че участват в широко разпространена дискриминация над испаноговорящите, на която те са подлагани при спиране за проверка, в центровете за задържане и в арестите в района.
По време на процеса срещу Арпайо, който се очаква да приключи до края на този месец, адвокатите на латиноамериканските ищци представят документи, иззети от кабинета на шерифа, изразяващи гняв, страх и безпокойство от променящите се демографски параметри в окръг Марикопа - латиноамериканците са се увеличи с 47% в периода от 2000 до 2010 г. според Агенцията за преброяване на населението в САЩ. Сега около 30% от 3.8-милионното население на окръга са испаноговорящи.
Испаноговорящите ищци
твърдят, че шериф Арпайо се водел от расата им, когато трябвало да прави внезапни проверки. В такива случаи погрешно вниманието на полицаите било насочвано към невинни хора и законно пребиваващи испаноговорящи. В писмото си Гейл например просто изразява "ужас", че "не е имало служител в "Макдоналдс", който да говори английски език като първи в момента на влизането й в ресторанта, а и не е чула английска реч... Чух само испански - освен в случаите, когато персоналът колебливо разговаря с клиент".
Джо Арпайо свидетелства в края на месец юли, че написал на Гейл съобщение, в което изразява благодарност за подадената "информация", и изпратил нейното писмо до свой подчинен, който вече подготвял "патрул" в района. Той твърди, че в отговора си до Гейл не е написал, че използването на испански език или че недобрият английски език е престъпление.
Недоброто познаване на английски език е сред основните неща, които будят недоверие към испаноговорящите, показват съдебните документи. В един от разказите на свидетел, наречен само "Вариа", пише: "Докато се редях на опашка на касата в бакалията, забелязах една мексиканка да стои нехаеща на края. С очакване в погледа ме попита: "Говорите ли испански?" Това се е превърнало в изключително дразнещо явление, което няма да престане."
От документите по делото също така става ясно, че освен проблемите заради езиковите различия подчинените на Арпайо са вписвали цвета на кожата, поведението, националността и професията като причини "най-строгият шериф в Америка" да извършва внезапни проверки.
По време на процеса бяха показани и вътрешни имейли между служители в кабинета на шерифа, в които с пренебрежение и подигравка се говори за мексиканските имигранти, както и са им давани погрешни описания. В междуведомствено електронно писмо
мексиканците са описани като пияници;
в друго пък са представени като пиявици, вкопчили се в социалните помощи. От шерифската служба твърдят, че служителите, които са си позволили да изпращат имейли с подобно съдържание, вече са наказани.
Джо Арпайо и адвокатите му са категорични, че подобна вътрешноведомствена кореспонденция по никакъв начин не е влияела на работата. "Шерифът не използва и в бъдеще няма да използва расово разделение... Това е погрешно от морална гледна точка, незаконно и неефективно, непродуктивно и опасно да се прави", казва Тим Кейси, един от защитниците на Арпайо.
Кейси посочва, че и служителите във федералната имиграционна служба правят списък на използваните от чужденците езици и комбинират тази информация с други фактори, за да направят портрет на "незаконно пребиваващ в страната". Само езикът обаче не може да бъде отчитан като нещо, будещо подозрение, добавя юристът.
Стенли Янг, който е защитник на испаноговорящите ищци, пък е на мнение, че в нация, съставена от толкова много етноси, хората трябва "да се отнасят с по-голямо разбиране към различията на останалите". Според него в последните десетилетия
много американци стават все по-толерантни,
а шерифът "сериозно изостава" в това отношение.
Клиентите на Янг не търсят от шерифа финансово обезщетение, освен хонорарите на адвокатите и съдебните разноски. Те обаче настояват за съдебно разпореждане, което да забрани на Арпайо и на неговите 2700 подчинени да практикуват расово разделение и искат да се назначи специален надзор, който да следи за стриктното изпълнение на решението от шерифа.
Джо Арпайо пък настоява за обратното - никакво съдебно разпореждане и специално наблюдение, защото той е категоричен, че не е направил нищо лошо.
Това дело срещу шерифа е тематично свързано с друг съдебен казус, заведен от Министерството на правосъдието на САЩ през месец май т.г. Ведомството обвинява службата на Арпайо, че участва в продължаващото "дискриминационно поведение на полицията", което включва противоконституционно насочване на вниманието на органите на реда основно към латиноамериканци; подлагане на репресии на политическите врагове с фалшиви криминални обвинения и злоупотребата с гражданските права на лицата с ограничени познания по английски език, които излежават наказания в затвора в окръг Марикопа.
---СКАНДАЛИ---
През март т.г. шериф Джо Арпайо се забърка и в скандал с акта за раждане на президента Барак Обама. Той обяви, че разследване, проведено от негови служители по искане на "Чаеното парти" във Финикс, е установило, че официалният акт за раждане на държавния глава е фалшив и Обама не е роден в САЩ, както става ясно от разпространения през 2011 г. документ от Белия дом. Арпайо настоя американският Конгрес да разследва разкритията, тъй като са извършени две престъпления - създаване на фалшив документ и публичното му разпространение.