:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,971
Активни 582
Страници 27,536
За един ден 1,302,066
Псевдопазар

Възможността за избор на доставчик на ток е само блъф

И най-новите заричания, че от догодина това би трябвало да е факт, трябва да се приемат скептично
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Цената на тока се повишава, клиентите нямат никакъв избор на доставчиците
Домакинствата ще могат да избират от кой търговец на електроенергия да си купуват ток, което е показател за либерализацията на електроенергийния пазар у нас, обявиха от Министерството на икономиката и енергетиката при приемането на последните изменения в Закона за енергетиката. Само че точно същото беше обявено и преди пет години, т.е. от поне 3-4 години вече трябваше да можем да си избираме доставчик на ток. Може би от ведомството трябваше да изтъкнат нещо друго, което има реални измерения, а не да се повтарят - с което още повече да проличи, че за последните години почти нищо не е свършено по въпроса.



Какво трябва да направи даден "титуляр на сметка",



ако не е доволен от настоящия си доставчик (например "ЧЕЗ България" ) като цена и/или качество на услугата и иска да го смени? И дали на практика гражданите могат да си избират доставчик на ток? Отговорът е, че това не може да стане - както преди 3-4 години, нито сега. Все пак да си представим, че даден клиент от Софийско повярва на твърденията на енергийното министерство и реши да си купува ток от друг търговец, а не от "ЧЕЗ България".

Към момента, а и по всяка вероятност поне до края на годината, единствените търговци, които ще продават електроенергия на домакинствата, както и досега, ще са електроразпределителните предприятия (ЕРП). И тъй като разликата в цените на тока при тях е незначителна и съвсем би се стопила при включване на допълнителна такса за пренос, преместването не си струва. А какво е положението при другите търговци на електроенергия? Тези, които развиват някаква забележима дейност, са около 10, въпреки че регистрираните са в пъти повече. А действащите предпочитат да доставят ток на големи индустриални клиенти и по възможност да осъществяват износ в чужбина, а не да продават на битовите потребители. Обяснението е, че търговията на едро има сравнително ясни правила и повече печалба. Докато продажбата на ток на битови потребители, ако не е структурирана по определен начин, не носи печалба. Така че на практика на българските домакинства никой друг доставчик освен ЕРП-тата не предлага електроенергия и гражданите нямат никакъв избор.

Бъдещата електроенергийна борса би трябвало да допринесе за раздвижване и на пазара на ток "на дребно", макар че все още има не малко неизвестни. Впрочем тази борса, която е елемент от либерализирания пазар на електроенергия, трябваше да е влязла в действие преди повече от две години. Последното обещание, този път на енергийния министър Делян Добрев, е, че това ще стане до края на 2012 г., тъй като в момента се прави избор на клирингова къща, която да извършва сетълмент (прехвърляне на средства по разплащателните сметки на участниците).



Какво значи на практика да имаме избор на доставчик на ток?



Това означава да имаме избор на оферти от поне няколко търговци на електроенергия (а би могло да са и няколко десетки). Тези оферти биха могли да стигнат до потребителите чрез брошури например и/или специализирани сайтове. В съответната оферта трябва да фигурира крайната цена "на дребно", а също така и съставните й компоненти по видове енергоносители (енергия от въглища, вода, атомна, слънце, вятър, биомаса). Включването в офертите и фактурите на микса от видовете енергия, които плащаме, не само е изискване на т.нар. електрическа директива на ЕС, но в повечето европейски страни е и елемент при избора на оферта - дали по-скъпа с повече екологична енергия или по-замърсяваща околната среда, но по-евтина.

Друго направление при избора (ако имаме такъв) на доставчик на ток са предлаганите тарифи през денонощието - защото би могло да има различни разценки не само за дневна и нощна енергия, а и още една например. Би могло също така да се предлагат и отделни тарифи за почивните дни или за различните сезони. За да привличат клиенти, някои търговци от други страни в ЕС предлагат различни разценки и в зависимост от количеството електроенергия, което домакинството употребява през месеца. Възможни са и оферти, предвиждащи отстъпки при предплащане на консумираната енергия за определен период. Не е за пренебрегване и възможността за т.нар. "пакетни" услуги, които се предлагат в някои европейски страни. При тях един оператор (търговец) снабдява абонатите си от дадена община или град едновременно с ток, вода, парно, телефон и т.н. При този вариант обикновено се постига някаква отстъпка в общата цена на предлаганите услуги, но пък правилата за заплащане навреме са по-строги и при неспазването им веднага се пристъпва до прекратяване извършването на някоя от включените в пакета услуги.



Така при наличието на богат избор от възможности



потребителите могат да подберат най-изгодната за тях оферта. Например ако ползват ток основно през деня (нощта), ще се интересуват главно от оферти с ниски дневни (нощни) тарифи. Ако пък имат вила, вероятно ще ги интересуват и оферти с по-ниски тарифи за почивните дни и т.н.

E, всички тези възможности за избор на доставчик на ток не са достъпни за българските потребители и при оптимистични прогнози началото на либерализиран пазар "на дребно" на електроенергия у нас ще бъде поставено догодина. А междувременно се налага да плащаме (шокиращо) високите сметки за ток без никаква алтернатива.



Снимка: БГНЕС
Електроразпределителните дружества постоянно се оплакват от остарялата електропреносна система
5
4026
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
08 Август 2012 02:05
Да си избираш доставчик на енергията от общата мрежа е почти същото,като да бъркаш в чувал със змии и да търсиш най-дългата от тях.
Истинската диверсификация на доставките ще дойде,когато на един добре изолиран апартамент поставиш слънчеви колектори за топла вода и отопление, а токът ти да идва от няколко фотоволтаика на покрива ти, бил той и на блок. Тогава ЕРП-тата ще захапят теслата...понеже хората ще изберат най-добрия доставчик - собствения!
08 Август 2012 09:20
Айде бе, кой го казва. Я вижте в Германия как е. Съвсем наскоро федералното правителство при мерки в тази насока.
08 Август 2012 10:09
Заблудата произлиза от това че когато комунистите ни одират кожата, все изкарват виновна я системата, я неразбория или неразбиране на някой малък чиновник. Удивително е че хората вяват! Всеки път! И аха, аха, ще се смени системата или някое законче и всичко ще се оправи.
Идиоти!
08 Август 2012 11:37
Ето сега е момента , е не точно сега, а след 2012 г., тези които искат АЕЦ - купуват ток само от АЕЦ.
Тези които силно любят фотоволтаиците и перките - купуват ток само от "зелени" и "екологични" източници.
На тези които най-много мразят комунетата им остава свободния избор да купуват ток от Марица-изток 3. Най-правилния и демократичен американски ток.
08 Август 2012 12:45
Възможността за избор на доставчик на ток е само блъф

Същото касае и избора на парламент.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД