От тази есен софиянци ще плащат двойно по-скъпо, за да паркират в центъра на града и пред дома си. По традиция увеличението няма нищо общо с насрещни придобивки за града като изграждане на бленуваните паркинги например, а и липсва финансова обосновка. Идеолозите на поскъпването в ГЕРБ не успяха да обяснят аргументирано нито защо се налага то, нито за какво ще се харчат парите, но пък бяха достатъчно нагли да покажат, че социалната поносимост на цените изобщо не ги интересува. "Увеличението няма за цел да е социално поносимо, а да намали трафика в центъра", бе пределно откровен председателят на транспортната комисия Радослав Тошев (ГЕРБ).
Алибито за намаляване на трафика, неудобството на гражданите и вредните емисии, прикрива дългогодишен рекет, който от тази есен ще се стовари върху бюджета на столичани с нова сила. Освен скъпо паркирането върху изгражданите с парите на данъкоплатците публични площи за пореден път може да се окаже и незаконно. Административният съд вече на няколко пъти отменя отделни разпоредби и цели глави от общинската наредба за организация на движението, а част от новите текстове са още по-абсурдни.
Черешката на тортата в категория "нормативно безсилие" безспорно се пада на отменения през 2009 г. от Върховния административен съд винетен стикер за паркиране по местоживеене в центъра на града. Право на старите винетки имаха живеещите в центъра по постоянен адрес. Незнайно защо общинарите решиха, че занапред от този лукс ще могат да се ползват само собствениците на жилищата. Така с един замах общината обяви живеещите под наем в град, който претендира да е европейска столица, за втора категория хора. Изискванията бяха определени като безумни дори от кмета Фандъкова, а съветници постфактум започнаха да мислят за механизъм по заобикаляне на забраната. "За да може един наемател например да ползва винетен стикер, трябва собственикът на жилището да се откаже от правото на ползване и да го прехвърли на наемателя", обясни общинският съветник Вили Лилков (ДСБ). Това най-вероятно ще става с декларации, които се издават от Центъра за градска мобилност (ЦГМ). Официално в наредбата такива текстове изобщо не съществуват.
Платените пари и залепеният вдясно на стъклото на колата стикер не гарантират по никакъв начин на собственика реално място за паркиране пред дома му. Всеки ще паркира на принципа "кой превари, той завари". По сметките на общината в границите на двете зони има 30 000 семейства, а местата ще са около 16 000. Тоест половината от семействата, повечето от които имат по две коли, ще се чудят как да си уреждат сметките с кметството. Липсата на гаранции за ползване на платена услуга бе един от основните аргументи за отмяна на винетните стикери през 2009 г., за незаконосъобразност на текстовете, предупреди през този май и омбудсманът Константин Пенчев. Никой не обърна внимание на предупреждението му, че без гаранции за ползване на услугата таксата на практика се превръща в данък.
Също толкова спорна и вероятно дискриминационна ще се окаже различната тарифа за първи и втори автомобил в семейството. След като съдът й разясни, че няма право да ограничава ползването на услугата до една кола на апартамент, защото това е необосновано лишаване от права, общината вече позволява стикерите да са два. За първия автомобил в "синя зона" стикерът е 150 лв. на година, а за втория - 450 лв. годишно. В по-евтината зелена зона, която се въвежда в широкия център, цените са съответно 100 лв. за първа кола и 300 лв. за втора. Липсата на финансова обосновка за начина, по който са изчислявани цените, е фундаментален проблем на наредбата, която вече бе обявена за незаконосъобразна от съда точно с този мотив.
За да е по-справедливо увеличението за гражданите, наредбата въвежда и по-скъп "служебен абонамент". Пак без сметки и разчети общината ще задължи наематели и собственици на търговски обекти да плащат по 650 лв. месечно за едно паркомясто за "синя зона" и 450 лв. за "зелена". Служебният абонамент е 10% от местата за паркиране в двете зони, което означава, че от правото ще се възползват 1100 автомобила. Според Вили Лилков (ДСБ) отдаването на публична собственост по този начин противоречи на Закона за общинската собственост и ще падне в съда. Според закона "предоставянето под наем и разпореждането с имоти и вещи общинска собственост се извършват чрез публичен търг или публично оповестен конкурс", а условията за търга се определят от общинския съвет. И за тази преференция мнозинството от ГЕРБ не отстъпва.
От есента поскъпват и цената на самото паркиране в зоните, и санкциите, и работното време на синя зона. С цена от 2 лв. на час паркирането върху изградените с парите на столичани улици и тротоари в центъра ще струва толкова, колкото в частен паркинг. Цената за "зелена зона" ще е 1 лв. От общината обясняват, че целта е центърът да се освободи от паркирали коли, но кметството на практика не прави нищо подобно. Освобождаването на центъра може да стане при две условия - пълна забрана за паркиране по улици и тротоари и разумна алтернатива. Вдигането на цените е само и единствено дране на кожи.
Скачането на санкциите е отколешна мечта на бившето "Паркинги и гаражи", което се сля с градския транспорт. Оттам редовно се оплакваха, без да предоставят никакви доказателства, че разходите на паяците и екипите за заскобяване са по-високи от санкцията за вдигане на колите. Сега тази финансова "криза" свършва. Шофьорите вече ще плащат 30 лв. за заскобяване вместо досегашните 10 лв., като наред с това ще дължат такса за времето, за което автомобилът е стоял заскобен в зоната. Максималният позволен престой в зоната е 4 часа, но пък ако си със скоба, няма проблем да си стоиш цял ден, за общината важно е да плащаш. Малкото облекчение за шофьорите е, че паяците ще вдигат заскобени коли с неплатена "синя зона" само след 19 часа. Цената на паякът скача от 30 на 60 лв. Работното време на зоните вече ще е от 8 до 19 часа, ще си плащаме и в събота до 14 часа.
Всичките тези милиони левове ще потъват в дружество, създадено някога уж временно до провеждане на търг, чиято единствена цел е да инкасира все повече приходи, за да може да харчи все повече и повече за собственото си разрастване. През годините бившето "Паркинги и гаражи" бе най-печелившото дружество по линия на изплащани дивиденти на общината, но паркингите не се появиха. Не се появи и ясен отговор откъде-накъде фирма, било то общинска, ще печели от експлоатацията на публична инфраструктура без конкурс. Отговори на тези въпроси общината няма, а и очевидно не желае и да търси.