:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,416
Активни 811
Страници 2,319
За един ден 1,302,066
ГРИМАСИ

Корпорациите превърнаха САЩ в подобие на СССР

Все повече животът на американците зависи от Политбюро на Върховния корпоративен съвет, който се интересува единствено от повече печалби
Америка победи съветския комунизъм, а превъзходството на неолибералната икономика, чието олицетворение станаха големите национални корпорации, бе потвърдено завинаги.

Стара мъдрост обаче казва: внимателно подбирай враговете си, защото след време ти ще се превърнеш в същото нещо, срещу което си се борил.

Най-поразителното в нашите победоносни корпорации е колко много те възприеха от най-пагубните атрибути на съветската система - твърде често оставяйки своите служители, клиенти и други заинтересовани лица също толкова безпомощни за собствената си съдба, колкото бяха нещастните граждани на Съветския съюз с централизираната му планова икономика.

Корпорации сериозно ограничиха нашия избор: какво да купуваме, къде да работим, как да живеем, какви права да имаме. Бъдещето ни престава да принадлежи на самите нас. Все повече решения, които определят качеството на живота ни, се вземат от апаратчиците от Политбюро на Върховния корпоративен съвет, който се намира някъде далеч от нас. Днес тези апаратчици са пиари, изпълнителни директори, титани на корпоративните финанси, лобисти на многонационалните корпорации и мениджъри, които се стремят да увеличат печалбите за сметка на нашата свобода.



В супермаркетите цари ограничен избор



През 70-те години в търговията на дребно в САЩ преобладаваха неголеми семейни магазини, които продаваха стоки, произвеждани от дребни предприемачи. В такава икономика имаше десетки милиони работни места за средната класа. И тя произвеждаше огромно разнообразие от стоки за търговията на дребно. Всеки магазин по главната улица на града имаше своя стока, която го отличаваше от съседните магазини. В магазина за обувки можеха да ви предложат 20 вида обувки. В друг магазин през три квартала ви предлагаха 10 подобни, но плюс 10 други вида обувки. Така потребителят имаше голям избор.

Сега обаче във всеки магазин на Macy's в Америка се продава една и съща дузина скучно дамско облекло. По рафтовете на Лонг Айлънд ще намерете същата стока, както и в Лонг Бийч. А ако търсете нещо различно от общия знаменател, няма да го намерите в търговския център.

Супермаркетите още повече ограничиха нашия избор. Върховният съвет в Атланта, Минеаполис или Бентънвил е постановил какво трябва да има по рафтовете на местния ви търговски център, независимо дали става въпрос за Walmart, Home Depot или Target. Ще имате такъв избор, каквото пространство за своите стоки те благоволят да отделят върху рафтовете.

Сега Walmart продава 25% от всички хранителни стоки в Америка. Ако пък търсите някаква по-особена стока, а Върховният съвет в Бентънвил е решил тя повече да не се предлага в Walmart, смятайте, че късметът не е е на ваша страна.

Големите магазини имат много малко място върху рафтовете за всяка продукция, предлагана за продажба. Но те са главните купувачи на едро за такава продукция като играчки и видеоигри. Последните 20 години това обстоятелство напълно доминираше в процеса по вземане на решения между производителите и търговците. Производителите разбират, че ако купувачът в Walmart не бъде заинтригуван от тяхната играчка или видеоигра, няма смисъл от производството им. Така че всичко се произвежда с оглед на усета, предразсъдъците и ценовите изискванията на купувача. Това се е превърнало де факто в някаква реална форма на централизиран контрол, когато група купувачи от Бентънвил диктува на цялата страна с какво да си играе.

Все повече корпоративността на потребителския ни пазар води дотам, че изборът и асортиментът в магазините ни стават все по-бедни. Това ни доближава до стряскащия стереотип на оскъдните съветски магазини. Е, да, нашите магазини все още са по-добри, но не толкова, колкото би трябвало.

Онлайн пазаруването се превърна в ново спасително убежище за хора, които търсят по-голямо разнообразие от стоки. Но то ще трябва да измине дълъг път, преди да измести хегемонията на големите вериги.



Върховният съвет по здравеопазване се разпорежда



какви, как, къде и от кого да получаваме медицински услуги. Доскоро грижата за здравето бе в ръцете на лекар, който обикновено имаше самостоятелна практика (понякога в партньорство с още двама други лекари, но не повече). Той имаше широка свобода на действие, получаваше солидна и надеждна информация за новите методи на лечение и лекарства от авторитетни списания. Съответно застрахователните компании изплащаха без протакания голяма част от това, което лекарят предписваше. Всичко случващо се в медицинския кабинет оставаше между лекаря и пациента и в това никой нямаше право да се намесва.

Днес обаче печалбарското Политбюро победи във всички аспекти на тези отношения. Две трети от лекарите при оказване на първа помощ вече не притежават собствената си практика - в немалка степен защото са твърде големи административните разходи за надзираващите ги съветски бюрократи от застрахователните компании. Днес лекарите са платени служители на някои от големите корпоративни структури, където те са под постоянен натиск да съкращават визитите на пациентите, да увеличават платените часове, да се придържат към тесните рамки на общоприетото лечение и да лекуват "на конвейер".

Застрахователните чиновници проверяват всяка рецепта, принуждавайки лекарите да работят извънредно - все пак те трябва да пишат писма и да звънят, борейки се за правата на пациентите си за медицинско обслужване. Всички канали за информация и методи на лечение са завладени от фармацевтичните компании, лишаващи лекарите от важна информация, която може да повлияе негативно върху печалбите от продажбите на лекарства.

Държавата все по-често и без необходимост приема закони, предписващи какво може и какво не може да ви казва лекарят за собственото ви здраве. Това, което имаме тук, далеч не е свободна и независима система, в която лекарят и пациентът могат без ограничения да приемат съответните решения, без да бъдат подлагани на многопластова централизирана намеса (често прилагана от хора без медицинско образование). В основата си такава намеса се осъществява не от държавата, а от различни корпоративни среди, подчинили лекарите и пациентите на централизиран режим за извличане на печалби. По време на студената война ни казваха, че така е устроена съветската медицина. Днес същото контролирано и свръхадминистрирано лечение ние получаваме от нашето пазарно здравеопазване.



Образованието се свежда до изпити, а не до обучение



В осми клас една от учителките ни плашеше с мрачни истории за съветското образование. Тя казваше, че комунистическото образование е просто зазубряне на материала и никакво обсъждане, никакви навици за критично мислене. Всичко е подчинено за подготовката на децата към стандартна система от изпити, чиито залози са извънредно високи, защото постигнатият резултат ще определи мястото им в партийната йерархия.

Днес САЩ доброволно се отказват от онези ценности, които ни даваха конкурентни предимства в продължение на век и половина. Страната дава предпочитание на централизирана училищна система от тестове, която би могла да се хареса единствено на съветските бюрократи. Все по-често вратите на най-добрите училища и университети се отварят само за представители на висшите слоеве от обществото, както най-добрите вузове на СССР бяха предназначени за децата на партийното ръководство.

Образованието се изземва от държавата и се предава на корпорациите, които работят за едната печалба. И пак, колкото повече в този процес навлиза "частната индустрия", толкова повече ние се приближаваме към съветския начин на живот.

Това са само три най-елементарни примера. Но има и много други. Примерно нашите къщи са проектирани от големи строителни фирми от съветски образец, диктуващи какви трябва да бъдат домовете ни. Нашата система за гласуване все по-често ограничава кандидатите до онези хора, които са приемливи за партийната йерархия - както съветската система е приемала за членове на компартията само незначителна част от населението.

Истинската опасност идва от корпорациите, които хората възприемаха като ключа към нашето превъзходство над комунистическата заплаха. Великата ирония на нашето време е, че колкото повече енергия влагахме през последните 60 години срещу комунизма, налагайки потребителския култ (и корпорациите, които го обслужваха), толкова повече собствените ни корпоративни господари завладяха ресурсите и енергията ни, за да консолидират властта си и да наложат техния тоталитарен, централизиран ад върху нас.

---------

*Сара Робинсън е една от малкото квалифицирани социални футуристи в Северна Америка. Работи като колумнист и редактор в няколко американски списания. AlterNet.org е електронно издание, застъпващо проблеми на човешките права, гражданските свободи, социалната справедливост, свободата на словото, околната среда и здравеопазването.
57
4210
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
57
 Видими 
15 Август 2012 20:32
На няколко пъти засичам български сокове Флорина или ВВВ в Walmart в града където живея...и мога да кажа че качеството е доста по добро от американските сокове...много по вкусен и по освежаващ.
15 Август 2012 22:10
Сега Walmart продава 25% от всички хранителни стоки в Америка. Ако пък търсите някаква по-особена стока, а Върховният съвет в Бентънвил е решил тя повече да не се предлага в Walmart, смятайте, че късметът не е е на ваша страна.
Големите магазини имат много малко място върху рафтовете за всяка продукция, предлагана за продажба. Но те са главните купувачи на едро за такава продукция като играчки и видеоигри. Последните 20 години това обстоятелство напълно доминираше в процеса по вземане на решения между производителите и търговците. Производителите разбират, че ако купувачът в Walmart не бъде заинтригуван от тяхната играчка или видеоигра, няма смисъл от производството им. Така че всичко се произвежда с оглед на усета, предразсъдъците и ценовите изискванията на купувача. Това се е превърнало де факто в някаква реална форма на централизиран контрол, когато група купувачи от Бентънвил диктува на цялата страна с какво да си играе.

Моме, какво си го захапала този Уолмарт.
Той си е шир-потреба магазин, където можеш да намериш много и много евтини неща, но далееееч не всичко. Продавал 25% от храните в Америка... Ами другите 75% КОЙ ги продава? И можеш да си сигурна, че храните са различни, защото ако са същите Уоли-то ще ги смачка (имат си праис-матч - носиш флаера на другия магазин за същата стока - ако е по-евтина във флайера ти я дават на цената на онзи магазин - това става моментално на касата за 2 секунди). Ако искаш нещо по-специално - иди в специализиран магазин. Аз от Уолмарт почти нищо не купувам. Казвали с какво да си играят децата... Ами иди в ToysRUs и си купи каквото си искаш (а и не само там). Видеоигрите, конзолите, Ай-нещата са еднакви навсякъде т.е. не се диктуват от Уолмарт, даже на много места можеш да намериш и по-добри промоции. Исках да си купя нови дъмбели и други спортни стоки и отидох в Уолмарт - ми нищо не ми хареса. Евтини ама кофти. Отидох в един местен "Фитнес Дипо" и си харесах и то няколко вида. Бельо например жена ми си купува от Уинърс и т.н.
Даже не помня какво за последно съм си купил от Уолмарт.
15 Август 2012 22:37
Даже не помня какво за последно съм си купил от Уолмарт.
E6, ти само това ли разбра от цялата статия?
15 Август 2012 23:05
В много отношения са по зле от и от СССР. Безпомощни са да наложат каквито и да е изисквания на сценаристите от елита, номенклатурата и корпорациите.
Свобода на словото? Даже за задаване на политически неудобни въпроси влизате в панделата, съдят се за какво ли не. Качественото медицинско обслужване и добро образование са недостъпни в САЩ за широките народни маси.
15 Август 2012 23:21
Неприятно впечатление ми направи неграмотността по отношение на това, какво е било в СССР. Ми да си беше направила труда да провери квалифицираната социална футуроложка преди да пише.
15 Август 2012 23:41
Футуроложката верно е мнооо зле.
Както и Liohmana
16 Август 2012 00:41
E6, ти само това ли разбра от цялата статия?

Не, ама само това мога да коментирам.
До тяхното здравеопазване няма да опра - да си го коментират.
За образованието - най-елитните университети в света са там и във Великобритания (да ти пусна класации, ако се интересуваш) - другото са теории.
16 Август 2012 00:45
The World University Rankings (Top 400)

Натисни тук
16 Август 2012 01:05
Е 6,
Авторката НЕ твърди, че най-авторитетните(елитните!) университети НЕ са в САЩ и Великобритания!!!
Тя твърди това: "...Все по-често вратите на най-добрите училища и университети се отварят само за представители на висшите слоеве от обществото, както най-добрите вузове на СССР бяха предназначени за децата на партийното ръководство..."!!!
Така че, извади Класация за: колко %-а от студентите в "елитните" университети в САЩ и Великобритания са деца на "хора от Народа", деца на родители от средните и нисшите слоеве на Обществото!

16 Август 2012 01:16
Да , ама са недостъпни за широките маси от зоопарка.
16 Август 2012 01:18
Продължава традицията на вестника да публикува материали, превеждани от четвъртокласници, вероятно с помощта на Гугъл. Достойно ест! А иначе, кат не ви харесват стоките в упадъчния американски СССР - марш в прогресивен Китай. И децата си запишете там да учат. Безплатно е. Ама леко, де, не се блъскайте. За всички ще има.
16 Август 2012 01:38
"Даже за задаване на политически неудобни въпроси влизате в панделата, съдят се за какво ли не."
Леле, а какво ще стане ако се изтъпаня на улицата и вдигна плакат: "Управлението на Обама е лошо". А какво ще ми се случи, ако в Масква вдигна плакат "Управлението на Путин е лошо".
" Качественото медицинско обслужване и добро образование са недостъпни в САЩ за широките народни маси."
Ей тъй кат чуя за "широките народни маси", и ми става ясно какъв човек го е писал, какви вестници чете и какви чорапи носи.
А в страшното УСА на дъщеря ми й дадоха стипендия да си следва магистратурата , въпреки че беше отишла там само преди 6 месеца, без да има зелена карта. Само на базата на успеха от дипломата и на изпита. Просто една чужденка.
16 Август 2012 01:43
Дамата явно е крайно незапозната какво е това СССР. Ама нали от доста време СССР го няма, могат да лъжат младоците. Но поне да почакат докато ние, старците, които помним!, да умрем.
16 Август 2012 02:03
babajaga2-2 16 Август 2012 01:38

Ей тъй кат чуя за "широките народни маси", и ми става ясно какъв човек го е писал, какви вестници чете и какви чорапи носи.
А в страшното УСА на дъщеря ми й дадоха стипендия да си следва магистратурата , въпреки че беше отишла там само преди 6 месеца, без да има зелена карта.


Те тия стипендии,така бъдева не ги дават. После се връщат с лихва.
Изключения правят само такива стипендии за "магистратури" пускани от компании сътрудничащи на НАТО в които се правят най-различни "нечистоплътни" разработки.
16 Август 2012 02:05
babajaga2-2 16 Август 2012 01:43, то и ти си гледала СССР само на картичка и по телевизията, ама уста голяма.
16 Август 2012 02:25
...е една от малкото квалифицирани социални футуристи в Северна Америка.

Чак сега разбрах къде е проблемът на САЩ, че и на цяла Северна Америка на това отгоре - малко са квалифицираните социални футуристи.
Повечето тези в тази творба за мен са шокиращо неверни - например за малкия брой търговци и за ограничения брой стоки.
Например, никога в историята си САЩ не са имали повече търговци отколкото в наши дни. Всеки може да отвори онлайн магазин и да започне търговия за броени дни, с много по-малко капитал отколкото да речем през 80те, като потенциалните му клиенти неизброимо повече. За разнообразието на предлаганите стоки пък изобщо няма смисъл да се говори.
16 Август 2012 02:25
Напоследък гледам документални филми за СССР...
През първите месеци от встъпването си в длъжност обявява политика, насочена към социално-икономическа трансформация. Бидейки човек на действието, още от 1982 г. Андропов решава да извърши цялостно прочистване на СССР,като започва със заздравяването на търговските структури на Москва. Хиляди малки и големи шефове от магазини и различни складове, нечестни продавачи и снабдители поемат към затвора или трудовите лагери. Дори е арестуван Юрий Соколов, директор на прочутия московски Гастроном Номер 1, който впоследствие е осъден на смърт и екзекутиран.
Въпреки това, колкото и да са зрелищни, тези мерки не са достатъчни да съживят един задушаващ се социално-икономически живот, нито да възстановят образа на правосъдието. Населението остава безучастно въпреки тези инициативи, отразени от медиите. То е деморализирано от корупцията и ширещото се беззаконие(магистратите доста често са в услуга на могъщи местни групировки и повече се грижат за забогатяването си, отколкото за построяването на комунистическия идеал).


Кремль - 9

Натисни тук
16 Август 2012 02:27
Препоръчвам ви Кремль - 9
Многосерийный документальный сериал "Кремль--9" рассказывает о неизвестной стороне известных событий в истории России. Специально для этого сериала ФСО (Федеральная служба охраны) сняла гриф "секретно" с многих важнейших документов. Название сериала "Кремль--9" не случайно "девятка" - это бывшее 9-е управление КГБ СССР, которое обеспечивало охрану и безопасность высших должностных лиц страны. Все фильмы основаны на подлинных архивных документах спецслужб, уникальных кино, видео и фотодокументах, а также свидетельствах очевидцев описываемых событий: Александра Бурдонского -- сына В.Сталина и Галины Бурдонской, Артема Сергеева -- приемного сына И.Сталина, друга В.Сталина, Геннадия Коломенцева -- полковника, начальника отдела 9-го Управления КГБ СССР, Владимира Семичастного -- генерал-полковника, председателя КГБ СССР, Сергея Маркова -- старшего офицера подразделения охраны маршала Жукова, Владимира Шевченко -- руководителя Протокола первого Президента РФ, советника Президента России и других.
Год выпуска: 2004-2009.

16 Август 2012 02:29
По-голема от твоята ?
16 Август 2012 02:37
След като прочетох горепишещите братя, как да не си затананика човек тази позабравена Вазова класика:
Кат' Америка няма втора,
тъй могъща на света.
Тя е нашата опора,
тя е наща висота.


16 Август 2012 02:42
Така СССР навлиза в 80-те години на 20 век с остаряла структура на индустриалното производство и остарели технологии, с неефективна алокация на суровините и капиталите и инерционен екстензивен курс на развитие. Въпреки осигурените за почти всички заетост и социални гаранции, жизненото равнище на населението спада, а недостигът на потребителски стоки е недвусмислен, видим знак за руснаците за блокирането на съветската система като цяло.
Икономическите проблеми се съчетават с моралното разложение и делегитимацията на политическата система. “Властта на функционерите, обобщава политологът Мигранян, довежда до опиване от властта, угодничество, корупция и хазнокрадство, до разложение на морала и нравствеността, до отчуждаване на широките народни маси от политическата система”. Проф. Христина Мирчева от своя страна пише: “Брежневизмът не е сталинизъм, не е и тоталитаризъм. Той е авторитаризъм. В този режим номенклатурата има дълбоки интереси, заради които тя експлоатира останалата част от обществото с риск от застой и упадък. Потисничеството укрепва властта на тази доста голяма управляваща група от хора (18 млн. души), която заедно със семействата и приближените си достига до 10 % от цялото население”.
В началото на 80-те години в СССР се развива тежка икономическа, политическа и морално-обществена криза. Делигитимацията на политическия елит, предизвикана от корупцията, беззаконието и държавния произвол, се съчетава с остър финансов дефицит и недоимък на населението. След смъртта на Л. Брежнев (10 ноември 1982 г.) за кратък период от време лидери на КПСС и на съветската държава са Юрий Андропов и Константин Черненко, които са нова илюстрация за нежизнеспособността на системата. Предусещането за генералната криза, към която върви огромната държава, кара партийниното и държавно ръководство постепенно да осъзнаят и приемат нуждата от реформи и през март 1985 г., след десетилетия на геронтокрация, за генерален секретар е избран млад апаратчик (най-младият в Политбюро), който да има време да се утвърди и да прокара необходимите промени. Това е 54-годишният Михаил Горбачов, който е бил един от доверените хора на Андропов.


Натисни тук
16 Август 2012 02:46
Да ви припомня ли процедурата "Как се става Гражданин на САЩ", или сами ше се сетите?
16 Август 2012 03:01
"Те тия стипендии,така бъдева не ги дават. После се връщат с лихва."
Ти още май не си научил разликата между заем и стипендия.
"babajaga2-2 то и ти си гледала СССР само на картичка и по телевизията, ама уста голяма."
Ама аз съм живял в Народна Република България (където все пак положението беше доста по-поносимо от в СССР) цели 36 години, друго не ми трябва.
16 Август 2012 03:52
Поздравявам редакцията за точното попадение в десятката с този материал!
16 Август 2012 03:55
babajaga2-2 16 Август 2012 03:01
Личи си!
А коментара ми за стипендията и магистратурата е от моя личен опит. Както и за бившия СССР и сегашния ЮСЕЙ.
16 Август 2012 04:39
С най-дълбоки уважения към форумните колеги, но пропагандата доста е увредила тяхното чувство за истина. Особено онези, чийто политически възгледи са формирани от неолиберализма и неоконсерватизма. Америка е един свят, до който може и да нямаш достъп, независимо, че живееш тук. Авторката пише за истинските проблеми на Америка и не само на Америка. Това са глобални проблеми. В България хората ще започнат да ги чувстват с превземането на пазара от големите търговски вериги. Какво ни казва авторката. По корпоративен път, чрез развитие на конкуренцията, десетилетия наред във всеки един бранш остават все по-малко и по-малко корпорации. И, както се случва в последните десетилетия, ние дори нямаме нормална конкуренция, а уедряването на бизнеса става по пътя на сливания между конкуренти. Сливането има една единствена цел- монопол и убийство в зародиш на всеки, който дръзне да се включи в този бизнес като конкурент. Чрез корупция и лобиране уедрените вече корпорации получиха безкрайни привилегии. Този процес се съпътства с концентриране на природните ресурси и богатствата в малко ръце и формирането на олигархия. Този процес се съпътства и с придобиване на свръхсвободи от една шепа хора, които мачкат останалите с притежаваните от тях корпорации. Решенията на един човек вече касаят милиони, на един център- десетки и стотици милиони. Деветдесет и девет процента от населението вече не притежава природни ресурси и няма никакъв шанс да проявява собствена икономическа инициатива с изключение на някакви много дребни и много мръсни бизнеси, от които е невъзможно да се направи голям, конкурентен бизнес. Кое е общото със СССР? Общото е, че в СССР огромното мнозинство от хората нямаха в ръцете си природен ресурс, нямаха възможност да проявяват самостоятелна икономическа инициатива, а всички решения и инициативи се вземаха от една шепа хора, които де факто разполагаха с цялата собственост. С развитието на корпорациите се стига до същия резултат. Огромната маса безимотни и лишени от инициатива, една шепа хора са господари, притежават всички ресурси и вземат всички решения. Въртят политиката, правят законите в своя полза, обогатяват се и разоряват и обедняват останалите, превръщайки ги в послушни роби.
И в СССР и сега в Америка историята се повтаря. Винаги има тенденция една шепа хора да вземат всичките природни ресурси, да поставят под контрол всяка стопанска дейност и да вземат цялата политическа власт. И винаги когато този процес на окрупняване на земи и бизнеси и власт достигне някакъв предел, следва революция. Авторката алармира много точно и Америка не може да прави изключение от този общ за всички времена исторически ход.
16 Август 2012 04:44
GozamboТО 16 Август 2012 04:39, на тия природни ресурси дето си писал, едно време им казвахме средства за производство + ресурсите от различно естество.
16 Август 2012 06:01
Природните са най-важни от всички ресурси, защото не могат да се произвеждат от човек. Само Бог може да ги създава. Един Тед Търнър като сложи ръка на половината земя в Ню Мексико, и останалите хора са обречени да бъдат обезземлени. Земя във фабрики не се прави и в магазин не се продава. Не можеш и сам да си я направиш. Още един като Тед Търнър в Ню Мексико и революцията е готова.
16 Август 2012 07:03
Тед купи земя която никои не иска и сега е беден земевладелец !!!!
Госпожата горе-долу налучква ,но е много америцентристко настроена !!!!
Учудващо добро познаване на понятииния апарат на бившия СССР , без да познава задкулисието !!!!
Транснационалите управляват много преди появата на СССР !!!!
Добре дошли !!
16 Август 2012 07:39
Корпорациите превърнаха САЩ в подобие на СССР

Да, монополите са бич за всяка икономика.
Още по-лошо е когато монополите придобият грандиозно политическо влияние както бе в бившият соц лагер.
Подобни процеси течаха през изминалото десетилетие и в САЩ, което не е за пръв път. В историята на САЩ многократно се е случвало образуването на огромни монополи търсещи политическо влияние. Обаче винаги обществото е надделявало и монополите са раздробявани. Това е силата на гражданското общество. Сега тече е началото на този процес. ГМ бе раздробен, няколко сливания бяха отказани. Следват банките.
16 Август 2012 07:56
Клише - "По-лошо от държавния монопол е частния монопол!"
Абе клише, ама вярно.
В момента някой може ли да накриви на ЛУКойля капата?
Дори и Бойко Всемогъщи не може!
16 Август 2012 08:29
Тоя откри топлата вода. Ако прочете фундаменталният труд "Империализма последен стадий на капитализма" на др. Ленин вероятно ще напише още по- интересни работ.
16 Август 2012 09:11
Аз още през 1996-97г. в САЩ забелязах това. По витрините са изложили някои по-представителни дрехи, като влезеш само китайска стока.
Днес обаче печалбарското Политбюро победи във всички аспекти на тези отношения.
Има една разлика, че Политбюро на СССР беше ИДЕОЛОГИЧЕСКО, а хамериканското Политбюро е ПЕЧЕЛБАРСКО.
16 Август 2012 09:39
Абе има още леп да ручате докато стигнете СССР, ама няма да се притеснявате - натам сте тръгнали.
16 Август 2012 10:29
Въпросът е, за кое време в СССР намеквате тов.Маузер.
Времето на Хрушчов и Брежнев, или времето на Белязания.
16 Август 2012 12:19
@protor
Продължава традицията на вестника да публикува материали, превеждани от четвъртокласници, вероятно с помощта на Гугъл. Достойно ест! А иначе, кат не ви харесват стоките в упадъчния американски СССР - марш в прогресивен Китай.

А стига писахте глупости де -- оставете ги за първите мъже в държавата ни

Как мислите -- какви са стоките в упадъчния американски СССР -- китайско или родно производство? При добро желание, може да приемете въпроса за риторичен и да си спестите излагацията пред аудиторията
16 Август 2012 12:22
@Oracle
Повечето тези в тази творба за мен са шокиращо неверни - например за малкия брой търговци и за ограничения брой стоки.
Например, никога в историята си САЩ не са имали повече търговци отколкото в наши дни. Всеки може да отвори онлайн магазин и да започне търговия за броени дни, с много по-малко капитал отколкото да речем през 80те, като потенциалните му клиенти неизброимо повече. За разнообразието на предлаганите стоки пък изобщо няма смисъл да се говори.

Да бяхте обърнали внимание, че авторката изрично споменава, че online търговията е съвсем друга бира от offline ситуацията? Пък чак след това да се изказвате все така аФторитетно
16 Август 2012 12:44
Альо, консуматорите на консумативи, прочетете моля отново, какво точно е написала Авторката!
И тогаз давайте супер-дупер "компетентни" мнения.

16 Август 2012 14:26
Гозамбо,

Да обобщим:
по какъвто и път да тръгнеш, както и да го наречеш, накрая пак стигаш до едно и също: шепа хора - господари, маса хора - бачкери на господарите.

16 Август 2012 15:06
Или българския вариант:
"Нашите" синове ще играят голф, а вашите - ще им носят (лъскат) топките!
16 Август 2012 15:15
А в страшното УСА на дъщеря ми й дадоха стипендия да си следва магистратурата , въпреки че беше отишла там само преди 6 месеца, без да има зелена карта.
За сметка на това баща и е със зелена тиква на раменете си. То за студенти не се иска зелена карта.
16 Август 2012 16:03
Колекционирам си бисери:
Все по-често вратите на най-добрите училища и университети се отварят само за представители на висшите слоеве от обществото, както най-добрите вузове на СССР бяха предназначени за децата на партийното ръководство..."!!!

Имам две студентки. Бях свидетел как кандидатстваха и как ги приеха.
Никъде нямаше графа "Кои са родителите ти и с какво се занимават".
Имаше графи: "Оценка по това, оценка по онова.... общ бал от дипломата, общ бал от този + този + този предмет, изисквания за минимум бал по това и това, както и сбор от това и това" .... Възможни отговори: "Приета сте, приета сте на пробация", "Не сте приета". "Получавате птаво на заем, стипендия, грантс и т.н. за следващата година в такъв и такъв размер".
Не знам в СССР как е било.
16 Август 2012 16:26
Продължавам с колекцията:
Аз още през 1996-97г. в САЩ забелязах това. По витрините са изложили някои по-представителни дрехи, като влезеш само китайска стока.

Само да те открехна.... ТукА витрини вече отдавна няма...
Хеле пък на въпросните супермаркети:
Walmart
Натисни тук
Costco
Натисни тук
The Bay
Натисни тук
Best Buy
Натисни тук
Loblaws
Натисни тук
Futureshop
Натисни тук
и т.н. и т.н.

Има на някои малки магазинчета (за бижута, за дом. животни, за дрехи, за обувки, за шапки и т.н.) в моловете и там няма китайска стока, защото те за да оцелеят трябва да продават различни неща от тези в големите супермаркети.
Аз и никой от моето семейство например не си купуваме китайски обувки или дрехи. Купуваме си американски или канадски. Скъпичко ама си струва...
Е... сега АйФоне няма как да си купя американски... или плазма, ама аз лично ги взимам с най-голямата гаранция (и то онсайт) и ако не издържат няколко години - хвърлям им го и взимам чисто ново без пари.
16 Август 2012 16:53
Ми то какво излиза, че САЩ сега са във времена на Застой и след някоя и друга година им предстои Перестройка (навремето в САЩ доста харесваха Горбачовата перестройка).
16 Август 2012 17:01
Защо Обама толко ми прилича на Горби?
Е6, би ли обяснил...
16 Август 2012 17:15
За здравеопазването в САЩ: наложи ми се да отида на лекар за възпалени хемороиди от дългото кормуване.
Три часа чакане и един час преглед.То не беше мерене на килограми, колко съм висок, гръдна обиколка,термометър в устата, очи,
уши и чак на края дойде друг лекар да ми бръкне в дупето и да ми изпише "диазепам", защото съм имал срест, като ми взема 180$.
16 Август 2012 17:22
"Тед купи земя която никои не иска "
............................................................
Кой не иска земя?
16 Август 2012 17:23
"То за студенти не се иска зелена карта." Естествено, тя затова и можа да учи и без да има зелена карта. Но поинта беше че щом на една нищо и никаква бедна (тогава) чужденка дават стипендия (а не заем) поради добър успех, значи дават и на своите граждани независимо колко са бедни или богати. Това беше идеята на написаното от мен, но ти не си го разбрал - оправдавам те, все пак мислене се иска, не е лесно.
16 Август 2012 17:24
"Защо Обама толко ми прилича на Горби?"
....................................................................
Защото толкова знаеш за него.
16 Август 2012 17:51
"Защо Обама толко ми прилича на Горби?"
....................................................................
Защото толкова знаеш за него.


Взе ми думите от клавиатурата.
Да не говорим, че той и за двамата не знае нищо.
Просто явно външно му е заприличало...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД