:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,679
Активни 655
Страници 1,582
За един ден 1,302,066
Анализ

Българският бизнес разби два мита в кризата

Фирмите ни доказаха, че са конкурентни играчи на световния пазар и че износът може да расте и без "стимулиращо" обезценяване на местната валута
Графика
В България се шири мнението, че нямаме индустрия, че у нас виреят само криминални бизнеси, спекуланти и шмекери. Анализ на изследователската компания "Индъстри Уоч" доказва, че фирмите ни са конкурентоспособни - те се представят все по-успешно на световните пазари и в трудните години на кризата делът на България в глобалния износ дори е пораснал.

Фактите за експорта разбиват още един мит - че девалвацията на местната валута е изпитано хапче за насърчаване на износа. Макар че левът е "вързан" за еврото, а основните ни търговски партньори са "евро" държави - тоест не може да се разчита на игри с валутния курс, българските компании постигнаха рекордни скорости в увеличаването на износа.

................................



Има множество непреки начини за измерване способността на една икономика да се конкурира с другите - като се започне от класациите на международни организации като Световната банка и Световния икономически форум и се стигне до изследвания на университети и консултантски компании. Всички те разчитат на някакви синтетични показатели, получени въз основа на често сложна методология.

Има и преки начини за определяне на конкурентоспособността на икономиката - например чрез дела на съответната страна в световния износ, изчислен на базата на непосредствени статистически наблюдения.

По отношение на първата група индикатори, следени и оповестявани периодично от международни организации, България не е отбелязала съществен прогрес от началото на глобалната финансова криза през 2008 г. Дори напротив, има отстъпление на позиции в класацията за най-привлекателни аутсорсинг дестинации. България няма съществено подобрение и в показателите за средата за правене на бизнес на Световната банка.

Но ако разгледаме преките индикатори, ситуацията е по-различна. През 2011 г. българската икономика е успяла да разшири дела си в глобалния износ в сравнение с 2008 г. Под "световен износ" се разбира сумата от износа на всички страни в света.

Делът на една държава в глобалния износ зависи от нейната отвореност по отношение на външната търговия и от мащаба на самата икономика. В този смисъл относително малкият "пай" на България в световния експорт се дължи най-вече на малкия обем на икономиката й. В Европа по-малък дял от нас в износа на глобално равнище имат само Малта, Кипър и балтийските републики, чието население е по-малобройно от нашето.

Най-конкурентоспособната икономика очаквано е германската - тя държи над 8% дял в световния износ. След нея са Франция, Великобритания, Холандия, Италия, Испания, които имат в пъти по-малък износ от Германия.

На техния фон



делът на българския износ в световния е дребен - 0.16%



(Тези наблюдения се базират на данни на Евростат за износа на стоки и услуги, които от своя страна са получени от платежния баланс на европейските страни. Не трябва да забравяме, че данните от платежния баланс подлежат на няколко ревизии, които на свой ред биха могли да променят изходните данни.)

Разширяването или свиването на дела на съответната икономика в световния износ е показател какво се случва с нейната конкурентоспособност - дали се подобрява, или влошава. Оказва се, че България е една от шестте страни в 27-членния ЕС, чиито експортни позиции се разширяват. Другите са Румъния, балтийските републики и Малта.

Статистиката разкрива още нещо важно и любопитно. Износът на балтийските страни и на България расте с бързи темпове, въпреки че съответните национални валути са вързани към еврото. От друга страна, обезценяването на валутите на централноевропейските икономики спрямо глобалните валути като евро и щатски долар в периода 2008-2011 г., изглежда, не води до разрастване на позициите им в световната търговия (противно на широко разпространеното схващане, че обезценяването на местната валута и мощен стимул за експортните фирми, бел. ред.).



По-драматична загуба на конкурентоспособност се наблюдава в Гърция,



Малта, а също и във Финландия, за която един от факторите за влошаването е стопяването на дела на "Нокиа" на глобалния пазар на мобилни телефони.

През 2012 г. в България вече се усещат признаци на забавяне на износа - заради стагниращата европейска икономика. Предстои да видим дали това ще доведе до свиване на нашия дял в световната търговия. Всъщност възможно е и разширяване, като имаме предвид силните позиции на България в ниския и средния ценови сегмент на много продуктови пазари и бързото пренасочване на част от българските износители към Азия, Латинска Америка и Източна Европа като алтернативи на традиционния западноевропейски пазар.



Свиването на индустрията в Европа през 2012 г. е извън съмнение



На този фон вероятността от нова рецесия или "второ дъно" на кризата в Еврозоната - нашия основен търговски партньор, изглежда все по-реална през 2012 г.

Дори планираните структурни реформи в застрашените европейски страни да бъдат реализирани, икономиките ще стагнират през следващите 12-18 месеца, което ще ограничи търсенето на стоки и услуги на европейския пазар и съответно ще намали потенциала за растеж на българските експортни сектори. Затова и част от българските износители търсят нови ниши и пазари, пренасочвайки се към развиваща се Азия, която ще продължи да расте с над 7% в реално изражение и през 2012-2013 конкурентоспособността на една икономика е сред най-експлоатираните теми в академичните и политическите среди.



*Статията е подготвена по годишния доклад на Industry Watch за българската икономика за 2012 г., озаглавен "Идва ли краят на стагнацията?"
39
4902
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
15 Август 2012 20:14
Българският бизнес е световният и олимпийски шампион по оцеляване. А тепърва ще смайваме света отново и с производството си, както при предишните две империи. Стига държавата да успее бързо да си напише домашните и още по-бързо да оттегли вредната си "опека" върху икономиката
15 Август 2012 21:52
Да не беше т.н. сива икономика", пък да видим дали при наличието на толкоз търтей щеше да оцелее...
15 Август 2012 22:51
Да наистина е така....Дванадесет часов работен ден,шест дневна седмица,четиричасово осигоряване и отпуска неплатена....в резултат продукт, ама и "бизнеса" му отърва в офишорните зони
15 Август 2012 23:08
Индъстри уоч...смеееех.....неокомсомолчета и бизнес
15 Август 2012 23:13
Предложение за версията , която премълчаваме ? Виладжийството и то ли е бизнес ? Кога най-сетне ще се взрем в днешната ни Съвкупна портретност . Ние сме в партера ни от преди 130 години и по нищо не казваме , че стоим зад последните си 40 поне . Бодро препълваме , памперса на Иванкръстевците . Честито !...
15 Август 2012 23:23
Не мрънкайте, драги.
Най-точният анализ на българските национални черти, който познавам, е този на германското посолство до Хитлер. Готвен е в периода 1935г.-1939г. от босовете на Абвера майор Вагнер и д-р Делиус, както и от други сътрудници на посолството и военното разузнаване на Третия Райх.
Документът е изключително сериозен. Хитлер иска да знае, какво представляват българите като евентуални бойни съюзници или противници на Германия. Авторите на анализа не са просто учЕни, а го правят по изключително прецизна методика и добре знаят, че отговарят с главите си за това, което пишат.
Накратко, според тях българинът е:
разсъдлив, устойчив, верен на дълга си, пестелив, упорит, издръжлив, работлив, оптимист, лоялен към хората около него.
Като отрицателни черти отбелязват:
мудност при вземането на решения, подозрителност към властите, скептицизъм.
15 Август 2012 23:33

На днешно време отрицателните не са отрицателни.

15 Август 2012 23:55
Не само в днешно време.
16 Август 2012 00:13
На днешно време отрицателните не са отрицателни.

По-лошото е, че положителните са развратени от дивашкия комунизъм

16 Август 2012 00:34
разсъдлив, устойчив, верен на дълга си, пестелив, упорит, издръжлив, работлив, оптимист, лоялен към хората около него.

Ми то като за Боко писано...
16 Август 2012 00:51
Интересно ми е, все пак, за Износът на България в натурални показатели(вид, брой, тонове, литри, кубици и т.н.) ли става въпрос или по стойностни(цени)?! Защото, ако е по стойностни показатели, например, и БЕЗ да има реално увеличение на износа по натурални показатели, повишаването на цените на външните пазари води до увеличаване на износа по стойностни показатели! Което, обаче, НЕ означава повишено производство в България!
16 Август 2012 01:06
Нарастващият износ на стари газени тенекии, тенджери, пружини от легла и нарязани релси свидетелство ли е за просперираща икономика?
16 Август 2012 01:17
"Интересно ми е, все пак, за Износът на България в натурални показатели(вид, брой, тонове, литри, кубици и т.н.) ли става въпрос или по стойностни(цени)?!"
Дай Боже да е по цени,бройки и тонове за жълти стотинки изнасяхме през 45 години (1944-1989).
16 Август 2012 02:01
Велик е! Велика е мощта на съграждащия български народ! Не го подценявайте, не си въобразявайте, че възможностите ни намаляват. От Свободата пие народа ни, а тя хем храни, хем ни дъжи във форма
16 Август 2012 02:55
Смок Вавелски,
Прощавай, че се намесвам в разговора ви с Параграфа,
но от личен опит мога да ти кажа, че с комунистите трябва да се разговаря хуманно.
Разбират аргументите ми, преди да съм си отворил устата
16 Август 2012 06:43
Най-точният анализ на българските национални черти, който познавам, е този на германското посолство до Хитлер. Готвен е в периода 1935г.-1939г. от босовете на Абвера майор Вагнер и д-р Делиус, както и от други сътрудници на посолството и военното разузнаване на Третия Райх.


къде може да се прочете целия документ?
16 Август 2012 07:26
Браво българи! Само така!
16 Август 2012 07:52
Фнимателен,само да добавя,българите са били такива,преди да почнат да се претопяват в шопския котел и да придобиват съответния манталитет.
Сега вече нещата са небратими-бълагрите сме зле образовани,лошо квалифицирани,мързеливи,крадливи,винаги гледащи в чуждото канче или както беше казал онзи поет-българина е пача корава,натиснеш ли го-дупе дава,отпуснеш ли го-дупе иска...
16 Август 2012 08:42
Хайде не се радвайте много на тези данни Нашто производство е изключително много свито и продължава да се свива. Постоянно се затварят производства. Нарастването е в сравнение с едно много ниско ниво. Нещо още по-лошо то е за сметка на вътрешното потребление, което непрекъснато се свива.
16 Август 2012 08:45
внимателният
Лично аз използвам една тръба, цол и половина, метър и нещо, преизолирана с тефлон.
Ами ако някой комунист вземе една по-голяма тръба, неизолирана и ръждясали и ти нашари ВНИМАТЕЛНИЯ задник. Тогава ще писнеш, че не е демократично, че виждаш ли нарушават ти се правата на човека. То това е станало и след 1944г., когато тези, които са избивали ги пратиха я пред народния съд я в Белене. Сега те пищят колко било недемократично.
16 Август 2012 09:28
Макар че левът е "вързан" за еврото, а основните ни търговски партньори са "евро" държави - тоест не може да се разчита на игри с валутния курс, българските компании постигнаха рекордни скорости в увеличаването на износа.

Интересно -- дали този факт не се дължи на драстичната разлика в стандарта на живот, респективно на ниската цена на труда?
16 Август 2012 09:32
Интересно -- дали този факт не се дължи на драстичната разлика в стандарта на живот, респективно на ниската цена на труда?

Айде ся подробности..
16 Август 2012 09:40
Единственото интересно е дали някакъв реален бизнес плаща за подобни "анализи" или издръжката е само от отвореното общество.
Някаква немалка част от износа ни е или пряко нефтопродукти или неща включващи цените им. При повишаване на цената на нефта всичко това повишава износа като цена, но повишава и вноса. Като се сравни кое се увеличава повече изводите никак не са радостни
първо полугодие на 2011г износ 18,9 млрд І внос 21,7 млрд
първо полугодие на 2012г износ 19,4 млрд І внос 24,5 млрд
А ако се отчете инфлацията, износът реално намалява за този период....
16 Август 2012 09:58
По отношение на външната търговия, позитивното следва да се търси в ръста на търговията с трети страни. Това показва добра гъвкавост в условията на все по стагниращ ЕС.
16 Август 2012 10:00
Дори да има такава тенденция, то цената, платена за нея е "кървава", предвид намаляващите обороти и печалби:
- замразяване и дори намаляване на и без друго ниските заплати в производствения сектор;
- почти пълна липса на инвестиции за модернизиране на производството и подобряване условията на труд;
- най-сетне, българските пишман-бизнесмени правят и една значителна лична жертва: принудени са да карат поршетата и фераритата си повече от една година, вместо да ги сменят с бентлита и мазератита; тази година ще сложат силикон само на жената, но не и на любовницата и секретарката; принудени са да ходят на почивка в Гърция, а не на Малдивите например.
16 Август 2012 10:06
@OLDMAD
16 Август 2012 10:18
***
16 Август 2012 10:40
DARIL, щом и ти се обаждаш ТУК, значи си от нашата черга.
Не се обиждай от бъзика - лятното ми работно време е от 05:00 до 08:00 и от 16:00 до 24:00.
Останалото време съм под климатика...
Щото здравето и нервите не се възстановяват, и тряба се вардят!
16 Август 2012 10:48
Браво Индъстри! Браво Уоч! Направо разбиващ анализ за реколтата от кисели краставички и конкуретното им отглеждане и износ. Браво.
По-тъпо нещо не бях чел! Някой като почне да ми смята в проценти и губя всякакъв интерес към анализите му. Пример: През тази година туристите от Мадагаскар се увеличиха със 100%. За по-убедително се позоваваме на Евростат. Само, че се пропуска "малката" подробност, че през миналата година само един гражданин от Мадагаскар е минал през България и то транзит. Та, такива са всичките анализи на Индъстри Коч.
16 Август 2012 12:19
Най-точният анализ на българските национални черти, който познавам, е този на германското посолство до Хитлер. Готвен е в периода 1935г.-1939г. от босовете на Абвера майор Вагнер и д-р Делиус, както и от други сътрудници на посолството и военното разузнаване на Третия Райх.


къде може да се прочете целия документ?

В "Бюро д-р Делиус". Документът наистина е прелюбопитен.
16 Август 2012 12:44
Българските олимпийци също разбиха два мита, че даже и повече!
16 Август 2012 12:48
Лично аз използвам една тръба, цол и половина, метър и нещо, преизолирана с тефлон.
Ами ако някой комунист вземе една по-голяма тръба, неизолирана и ръждясали и ти нашари ВНИМАТЕЛНИЯ задник. Тогава ще писнеш, че не е демократично, че виждаш ли нарушават ти се правата на човека. То това е станало и след 1944г., когато тези, които са избивали ги пратиха я пред народния съд я в Белене. Сега те пищят колко било недемократично.

Ех, Марксе. Аз говоря за намек / "използвам" изобщо не означава, че дори пипам въпросната тръба. Всъщност я няма, виртуална е, така да се каже. Човекът се възпитава с представи, а не като го смачкаш /, а ти за насилие
16 Август 2012 13:08
Като се сравни кое се увеличава повече изводите никак не са радостни
първо полугодие на 2011г износ 18,9 млрд І внос 21,7 млрд
първо полугодие на 2012г износ 19,4 млрд І внос 24,5 млрд
А ако се отчете инфлацията, износът реално намалява за този период....

Инфлацията е 3%. От друга страна, имаш неочтени приходи от туризъм, от "износ" на услуги тоест, които сигурно са 30% от стоковия износ. Официално са към 3.5 млрд., но и тази година на морето ми даваха фискални бонове само в хотела и на бензиностанцията. Добре, че бях с жена си, иначе нямаше да мога да й отчета половината от разходите си
16 Август 2012 13:16
mehudi : къде може да се прочете целия документ?


Натисни тук
Бюро "Д-р Делиус", Господин Гочев,
Военно издателство, 1966
Народна култура, 1969

16 Август 2012 14:37
Човекът се възпитава с представи, а не като го смачкаш
Ей, доживях някой да си признае...
16 Август 2012 17:13
Готвен е в периода 1935г.-1939г. от босовете на Абвера майор Вагнер и д-р Делиус, както и от други сътрудници на посолството и военното разузнаване на Третия Райх.

Внимателния, лъжеш - няма такива босове - Ото Вагнер и д-р Делиус са едно и също лице. Ото Вагнер пристига в царството през 1940 година...
17 Август 2012 00:08
внимателният

Целият отрасъл Машиностроене и металообработка аутсорсва. Има и предприятия, които са заринати от поръчки. Факт е, че няма директор, който да бие тъпана, че е добре.
За растежа си има една основна причина и тя е Компетентност.
Поколението, което сега управлява собствените си предприятия в този отрасъл у нас, има още 5, дай боже 10 години активна работоспособност.
До 1990-та тези хора бяха техническите специалисти, а не директорите. Затова тези са стъпили на здрава основа.
Всеки такъв собственик събира около себе си свои колеги - хора, на които вярва и може да се опре. В отрасъла през последните години се натрупа много висока
компетентност. Имам възможност да сравнявам българският и чуждестранния мениджмънт- в повечето случаи свалям шашка на нашите управленци.

Да не забравя да благодаря на пустословието и шопигизлъка във форума - те карат едни други форумци да съживяват хора като мен. Напоследък с удоволствие чета писанията на десет.



17 Август 2012 15:37
Custo,
Радвам се, че има и хора като теб във форума на СЕГА!
Трябва да имаме самочувствие - защото имаме много основания!
17 Август 2012 15:40
***
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД