:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,679
Активни 655
Страници 1,582
За един ден 1,302,066
Зелена енергия

Инвеститори атакуват Витоша от всички страни

След като еколозите спряха промените в Закона за горите, перничани се готвят за протест срещу елцентрала в подножието на планината
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Върху 7 дка от тези терени трябва да изникне централа, произвеждаща ток от биомаса. Когато местните чули за 25-метровия комин, започнали опитите да спрат строителството.
Докато от едната страна на Витоша гореше и пушеше, от другата се активизираха намеренията за строителство и инвестиции. Не в туризъм, както би изглеждало логично за планината, а в централа за зелена енергия. Ако се абстрахираме от факта, че напоследък електричеството от възобновяеми източници е сочено като главния виновник за скока в цената на тока, в това инвестиционно намерение няма нищо лошо. На пръв поглед. Иначе всички живеещи около мястото, където трябва да се изгради бъдещата електроцентрала, са твърдо против.

Пернишкото село Рударци още се възстановява от земетресението на 22 май. В сградата на кметството вървят ремонти и всичко изглежда, сякаш е обърнато наопаки. В голямата зала са струпани куп столове, виждат се остатъци от строителни материали, всичко е разместено и чака да бъде подредено. Кметът Богдан Богданов вади два стола от купчината и посреща на не особено чиста маса. Същия ден в селото се раздават и помощи на пострадалите от труса, така че Богданов хич няма време да мисли за обстановката в сградата на местната власт.

Рударци е известно като курортно село, макар че официално няма статут на такова. Има минерални извори, както и басейни, които са доста популярни сред перничани и софиянци. По адресна регистрация там живеят около 1500 души, но реално са два пъти повече. През уикендите на летния сезон заедно с туристите бройката става над 6000.

Над селото преди години имаше снимачна площадка, където бяха заснети десетки филми. След това пожар унищожи декорите. Днес в близост до тази местност се планира изграждането на електроцентрала. На книга обаче теренът се води в землището на пернишкия квартал "Църква". Става дума за имоти на билото на нисък хълм, чиято площ се спуска в западна посока към квартала.



"Тези земи са взети още през 2005 г. чрез заменка",



казва кметът на "Църква" Румен Петров. Собственик на терените е тв водещата Валя Ахчиева. Според Петров по-късно в съседство с нейната земя са купени още терени, така че общата площ на земите й заедно с тези на близки до нея става 74 дка. Според оскъдната информация, която има за тази заменка, Ахчиева е собственик на 38.7 дка. В замяна на тези площи тя е дала земи в белоградчишкото село Реянци. Данни за заменката няма в списъка със заменените земи, пуснат от земеделското министерство миналата година. Там е записано само, че в землището на "Църква" са направени две заменки. Едната е за 9.9 дка, втората - за 16.9 дка. Не са посочени дати, нито хората, които ги получават. В случая с Ахчиева става дума за имоти, граничещи със защитена зона по "НАТУРА 2000".

Днес въпросните терени, върху част от които има дъбова гора, са обект на сериозен инвеститорски интерес - електрическа централа, работеща с биомаса. Най-общо казано, изгаряне на отпадъчна дървесна маса - клони, кори от дървета, стърготини от дървопреработка, както и стебла, слама, костилки и други растителни отпадъци. Според представеното пред пернишката екоинспекция инвестиционно намерение централата ще е на територия от около 7 дка. Капацитетът й е 4.5 тона биомаса на час и 33 750 на година. Предвижда се мощността на съоръжението да е 5 мW. "Отделените газове след двете горивни камери се отвеждат в атмосферния въздух посредством изпускащо устройство (комин) с височина 25 метра", е записано в намерението.

Въпросният комин е най-големият катализатор на обществено недоволство. Щом го има него, значи следва и замърсяване на околната среда в един от малкото останали чисти райони около Перник, известен с индустриалната си зона и мръсния въздух. Още по-голямо недоволство обаче буди фактът, че пернишката РИОСВ отказва да направи оценка за въздействие върху околната среда на елцентралата. Кметовете Петров и Богданов са убедени, че това е дълбоко погрешно и е абсолютно задължително да има ОВОС, след като е налице подобно инвестиционно намерение. Не така смята обаче шефът на РИОСВ-Перник Пламен Ангелов. "В центъра на Банско и в Смолян има такива централи.



Смешно е да се прави ОВОС за подобно нещо



Газовете, които това съоръжение изпуска, са равни на дима от две запалени съчки в печката", казва той. В Перник се говори, че шефът на местната екоинспекция е решил да не прави ОВОС под натиск от инвеститорите или близки до тях. Той, естествено, отрича. "Никога не съм работил под натиск, ако е имало такъв, той е бил от хората, от инвеститора - не", твърди Ангелов. Заповедта му за отказ от ОВОС се обжалва пред екоминистъра Нона Караджова, както и в Административния съд-Перник. Чака се решение.

Според Ангелов големият проблем в случая е не самата централа, а мястото, на което е планирана. С това са съгласни и кметовете, които твърдят, че не искат да гонят инвеститора, но изборът на терен е крайно неподходящ. Местонахождението на бъдещото съоръжение за еленергия наистина буди учудване, тъй като Перник разполага с огромна индустриална зона, построена по цялото протежение на града. В момента голяма част от нея не се използва, на места работят стари предприятия, функциониращи на санитарния минимум. Става дума за зона с изградена инфраструктура - пътища, жп линия, ток, вода, изобщо всичко необходимо, за да се строи предприятие. Въпреки това обаче фирмата "Вал Биомас" ООД, в която съдружници са Валя Ахчиева и Валентин Велков, а управител - испанецът Хосе Оскар Лейва Мендес, е решила да строи точно на терените над Рударци и Църква.

"Ако бяха поискали да направят парк например, щях да отида да им помагам да копаят", казва Богданов. До мястото, на което трябва да изникне централата, в момента има само черен път. Което значи, че за да осигури достъп на камиони, които да карат суровина за горене, инвеститорът трябва да построи и инфраструктура. Не само това, ще му трябва и вода, която да охлажда елцентралата. За целта се предвижда изкопаването на сондажен кладенец. Според Петров обаче вода от него няма да има и ще се наложи централата да бъде включена към витошкия водопровод, от който се захранват селата Рударци, Кладница и Драгичево. Тъй като централата има нужда от 30 куб. м вода дневно, Петров се опасява, че включването й във водопровода ще остави на сухо околните села.

От фирмата "Вал Биомас" ООД отказват да коментират казуса. Пред "Сега" Валя Ахчиева заяви, че монтира материал и няма какво да каже по въпроса. Преди време, когато не бе заета, тя обясни пред пернишки вестник, че е предоставила имотите си за изграждане на централата, и добави, че много кметове биха се молили за инвеститор от такъв ранг.

В миньорския град пък се говори, че кметът Росица Янакиева няколко пъти се е срещала с тв водещата, за да си говорят по темата. Самата Янакиева призна пред местна медия, че наистина са се срещали, но отрече да са говорили за имота и елцентралата. Междувременно в Перник се търси решение на проблема. Общинският съвет, в който мнозинството е на ГЕРБ, заяви в декларация, че е против централата. Според кметовете на Църква и Рударци един от възможните варианти е на Ахчиева да се даде земя в индустриалната зона на Перник. Хората от близките до централата села са готови да излязат на протест и да блокират пътя за София, за да спрат строителството й. Шансът да се случи повторение на блокадите на Орлов мост в защита на Витоша не е много голям, но пък това не значи, че проблемът може да стои висящ. Според председателя на общинския съвет в Перник Владислав Караилиев вариантът да бъде дадена земя в индустриалната зона на града е напълно реален. "Това е въпрос на разговор с инвеститора", казва той. Такива разговори обаче още не са водени. В момента се чака МОСВ да се произнесе по жалбата срещу отказа от ОВОС на регионалната екоинспекция в Перник.
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Според кметовете на Рударци и кв. Църква в момента въпросните терени са популярно място за разходки и излети на местните хора.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Според кмета на Църква Румен Петров отказът да се прави ОВОС на бъдещата централа е грешка. Шефът на екоинспекцията контрира, че е абсурдно да се прави ОВОС на това "как горят две съчки".
6
3077
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
15 Август 2012 21:33
Въпреки това обаче фирмата "Вал Биомас" ООД, в която съдружници са Валя Ахчиева и Валентин Велков, а управител - испанецът Хосе Оскар Лейва Мендес, е решила да строи точно на терените над Рударци и Църква.

Казусът е доказателство, че властта не следва да ограничава санитарния отстрел на вредни видове. За Витоша, имам предвид.
Само три разрешителни, и атаката от всички страни, определено ще понамалее

15 Август 2012 21:56
Експертният ми съвет към високоуважаваните ми земляци Караилиев, Петров и Богданов е:
Извадете договора с мародерите и ги заставете да го спазят. Точка по точка. 25-метров комин? Да го правят, незабавно. 37 500 тона биомаса? От утре.
Постройки, работни места?
Вие само пращайте инспекторите и подписвайте протоколите за неизпълнение. До две години, ще им изкарате цялата мръсотия през носа и с едно 200-300 хиляди печалба
15 Август 2012 22:11
Газовете, които това съоръжение изпуска, са равни на дима от две запалени съчки в печката
Само за тези думи шефът на екоинспекцията трябва да бъде уволнен - или е некадърен или е корумпиран. Впрочем на какви цени е токът от "съчки" ?
15 Август 2012 22:27
Особено настоявайте, уважаеми господа, "инвеститорите" да докарват по 37 500 тона биомаса.
Като следите с четири очи, сред тях да няма и едно живо или отсечено растение. Останалото ще го довършат любезните ни братя - граовци
15 Август 2012 22:45
Само за тези думи шефът на екоинспекцията трябва да бъде уволнен - или е некадърен или е корумпиран.

Уважаеми докторе! Не споменавай за "уволнение", моля те. В прекрасния ми роден край не "уволняват". Трепят
16 Август 2012 11:13
Внимателният
" инвеститорите" да докарват по 37 500 тона биомаса. "
Дневно това са по 100 тона,или 20-30 тежки камиони със съчки.За събирането им (ръчно)трябва армия от "събирачи".По вероятно е приятелска банка да им отпусне инвестиционен кредит от 20-30 милиона.Те отиват в офшорка,а банката "усвоява ипотеката " и получава милион.Загубите ги плащат потребителите на кредити.Разследващата журналистка сигурно е приела да "кешира"авторитета си.Или са и се подиграли дебелашки.Тя ще си каже в национален ефир,може би?
Дали плагиатства сxемата на Триглавата,или е някаква нова хитрост според Вас?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД