Върху 7 дка от тези терени трябва да изникне централа, произвеждаща ток от биомаса. Когато местните чули за 25-метровия комин, започнали опитите да спрат строителството. |
Пернишкото село Рударци още се възстановява от земетресението на 22 май. В сградата на кметството вървят ремонти и всичко изглежда, сякаш е обърнато наопаки. В голямата зала са струпани куп столове, виждат се остатъци от строителни материали, всичко е разместено и чака да бъде подредено. Кметът Богдан Богданов вади два стола от купчината и посреща на не особено чиста маса. Същия ден в селото се раздават и помощи на пострадалите от труса, така че Богданов хич няма време да мисли за обстановката в сградата на местната власт.
Рударци е известно като курортно село, макар че официално няма статут на такова. Има минерални извори, както и басейни, които са доста популярни сред перничани и софиянци. По адресна регистрация там живеят около 1500 души, но реално са два пъти повече. През уикендите на летния сезон заедно с туристите бройката става над 6000.
Над селото преди години имаше снимачна площадка, където бяха заснети десетки филми. След това пожар унищожи декорите. Днес в близост до тази местност се планира изграждането на електроцентрала. На книга обаче теренът се води в землището на пернишкия квартал "Църква". Става дума за имоти на билото на нисък хълм, чиято площ се спуска в западна посока към квартала.
"Тези земи са взети още през 2005 г. чрез заменка",
казва кметът на "Църква" Румен Петров. Собственик на терените е тв водещата Валя Ахчиева. Според Петров по-късно в съседство с нейната земя са купени още терени, така че общата площ на земите й заедно с тези на близки до нея става 74 дка. Според оскъдната информация, която има за тази заменка, Ахчиева е собственик на 38.7 дка. В замяна на тези площи тя е дала земи в белоградчишкото село Реянци. Данни за заменката няма в списъка със заменените земи, пуснат от земеделското министерство миналата година. Там е записано само, че в землището на "Църква" са направени две заменки. Едната е за 9.9 дка, втората - за 16.9 дка. Не са посочени дати, нито хората, които ги получават. В случая с Ахчиева става дума за имоти, граничещи със защитена зона по "НАТУРА 2000".
Днес въпросните терени, върху част от които има дъбова гора, са обект на сериозен инвеститорски интерес - електрическа централа, работеща с биомаса. Най-общо казано, изгаряне на отпадъчна дървесна маса - клони, кори от дървета, стърготини от дървопреработка, както и стебла, слама, костилки и други растителни отпадъци. Според представеното пред пернишката екоинспекция инвестиционно намерение централата ще е на територия от около 7 дка. Капацитетът й е 4.5 тона биомаса на час и 33 750 на година. Предвижда се мощността на съоръжението да е 5 мW. "Отделените газове след двете горивни камери се отвеждат в атмосферния въздух посредством изпускащо устройство (комин) с височина 25 метра", е записано в намерението.
Въпросният комин е най-големият катализатор на обществено недоволство. Щом го има него, значи следва и замърсяване на околната среда в един от малкото останали чисти райони около Перник, известен с индустриалната си зона и мръсния въздух. Още по-голямо недоволство обаче буди фактът, че пернишката РИОСВ отказва да направи оценка за въздействие върху околната среда на елцентралата. Кметовете Петров и Богданов са убедени, че това е дълбоко погрешно и е абсолютно задължително да има ОВОС, след като е налице подобно инвестиционно намерение. Не така смята обаче шефът на РИОСВ-Перник Пламен Ангелов. "В центъра на Банско и в Смолян има такива централи.
Смешно е да се прави ОВОС за подобно нещо
Газовете, които това съоръжение изпуска, са равни на дима от две запалени съчки в печката", казва той. В Перник се говори, че шефът на местната екоинспекция е решил да не прави ОВОС под натиск от инвеститорите или близки до тях. Той, естествено, отрича. "Никога не съм работил под натиск, ако е имало такъв, той е бил от хората, от инвеститора - не", твърди Ангелов. Заповедта му за отказ от ОВОС се обжалва пред екоминистъра Нона Караджова, както и в Административния съд-Перник. Чака се решение.
Според Ангелов големият проблем в случая е не самата централа, а мястото, на което е планирана. С това са съгласни и кметовете, които твърдят, че не искат да гонят инвеститора, но изборът на терен е крайно неподходящ. Местонахождението на бъдещото съоръжение за еленергия наистина буди учудване, тъй като Перник разполага с огромна индустриална зона, построена по цялото протежение на града. В момента голяма част от нея не се използва, на места работят стари предприятия, функциониращи на санитарния минимум. Става дума за зона с изградена инфраструктура - пътища, жп линия, ток, вода, изобщо всичко необходимо, за да се строи предприятие. Въпреки това обаче фирмата "Вал Биомас" ООД, в която съдружници са Валя Ахчиева и Валентин Велков, а управител - испанецът Хосе Оскар Лейва Мендес, е решила да строи точно на терените над Рударци и Църква.
"Ако бяха поискали да направят парк например, щях да отида да им помагам да копаят", казва Богданов. До мястото, на което трябва да изникне централата, в момента има само черен път. Което значи, че за да осигури достъп на камиони, които да карат суровина за горене, инвеститорът трябва да построи и инфраструктура. Не само това, ще му трябва и вода, която да охлажда елцентралата. За целта се предвижда изкопаването на сондажен кладенец. Според Петров обаче вода от него няма да има и ще се наложи централата да бъде включена към витошкия водопровод, от който се захранват селата Рударци, Кладница и Драгичево. Тъй като централата има нужда от 30 куб. м вода дневно, Петров се опасява, че включването й във водопровода ще остави на сухо околните села.
От фирмата "Вал Биомас" ООД отказват да коментират казуса. Пред "Сега" Валя Ахчиева заяви, че монтира материал и няма какво да каже по въпроса. Преди време, когато не бе заета, тя обясни пред пернишки вестник, че е предоставила имотите си за изграждане на централата, и добави, че много кметове биха се молили за инвеститор от такъв ранг.
В миньорския град пък се говори, че кметът Росица Янакиева няколко пъти се е срещала с тв водещата, за да си говорят по темата. Самата Янакиева призна пред местна медия, че наистина са се срещали, но отрече да са говорили за имота и елцентралата. Междувременно в Перник се търси решение на проблема. Общинският съвет, в който мнозинството е на ГЕРБ, заяви в декларация, че е против централата. Според кметовете на Църква и Рударци един от възможните варианти е на Ахчиева да се даде земя в индустриалната зона на Перник. Хората от близките до централата села са готови да излязат на протест и да блокират пътя за София, за да спрат строителството й. Шансът да се случи повторение на блокадите на Орлов мост в защита на Витоша не е много голям, но пък това не значи, че проблемът може да стои висящ. Според председателя на общинския съвет в Перник Владислав Караилиев вариантът да бъде дадена земя в индустриалната зона на града е напълно реален. "Това е въпрос на разговор с инвеститора", казва той. Такива разговори обаче още не са водени. В момента се чака МОСВ да се произнесе по жалбата срещу отказа от ОВОС на регионалната екоинспекция в Перник.