:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,589
Активни 598
Страници 22,056
За един ден 1,302,066
ОБРАТ

След националистите в Холандия се задават левите

Социалистите са на път да спечелят предсрочните парламентарни избори заедно със "зелените" за сметка на крайнодесните, но това няма да намали риториката срещу ЕС
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Холандският националист Геерт Вилдерс (вляво) започна предизборната си кампания на рибен пазар в град Урк.
В Холандия се задава нова политическа промяна, след като години наред управляват консерватори и крайнодесни националисти. Сега явно идва на ред на левите сили в лицето на социалистите.

"Само през трупа ми", така лидерът им Емил Румер отговори на въпроса дали ако оглави следващото холандско правителство, няма да му се наложи да плаща глоби на Европейския съюз заради прекомерния бюджетен дефицит. Отговорът не означава нищо повече от "ще се противопоставя с всички сили на нещо, което смятам за напълно погрешно". На Румер, който е на път да превърне доскоро маргиналните социалисти в най-силната партия в Холандия, изобщо не му липсва самочувствие. "Гледам как реагират борсите на това, което казвам", обича да се шегува той. И както в епизода със "само през трупа ми", не спира да се противопоставя на останалите партии, управлявали Холандия в последните години в различни конфигурации. Румер е твърдо решен да освободи политиката от обвързаността й с финансовите пазари. Както многократно заяви, за него хората били по-важни от цифрите и правилата.

Необичайното внимание, на което сега се радва председателят на социалистите, били доскоро едва пета политическа сила в страната, показва ясно, че междувременно всички сериозно допускат, че именно Емил Румер може да стане премиер. Той се представя най-вече като евроскептик, загрижен за доброто на своята страна, без да стряска своите поддръжници с предложения за незабавно излизане от Европейския съюз или от еврозоната. "Представата, че еврото може да рухне, е кошмар за всекиго, тъй като ще струва много скъпо", казва Румер. Въпросът бил само дали ще струва по-малко, ако не се стигне до срив, допълва шефът на социалистите. "Никой не знае отговора и аз не го знам", казва той. Именно по това съмнение Румер



се различава от Геерт Вилдерс,



мутиралия в антиевропееец ислямофоб. Вилдерс отдавна е намерил институт, според чиито преценки връщането на гулдена ще излезе по-евтино. Освен това Вилдерс, за разлика от Румер, настоява за разпускане на Европейския парламент. От своя страна и социалистите не крият становището си, че еврото не трябвало да го има и Брюксел не бивало да получава още повече компетенции. Преди лятната ваканция парламентът в Хага прие договора за създаването на постоянния европейски спасителен фонд без гласовете на социалистите. А по отношение на фискалния пакт е необходим референдум, смята Румер. Под знака на домата, избран от тях за символ на Холандия, социалистите успяват да влязат в парламента и да се наложат през 2005-а в борбата срещу конституцията на Европейския съюз, която над 60 процента от холандците отхвърлят на референдум. Но Емил Румер не имитира фундаменталната опозиционност на Геерт Вилдерс, който през април оттегли подкрепата си за правителството на малцинството на Марк Рюте и така проправи пътя на социалистите към най-големия успех в историята им. Румер предпочита да обещава на избирателите, че съществува холандски път за излизане от европейската криза, че във времената на спад в доверието на избиратели, потребители и предприемачи едно силно правителство би могло да спаси постиженията на благосъстоятелната държава.

Крахът на сегашното правителство дойде след предложението за икономии от 16 милиарда евро, които да помогнат на Холандия да изпълни изискването на ЕС за бюджетен дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт. Но преговорите първо се проточиха прекомерно, след което завършиха с провал - десните популисти оттеглиха подкрепата си, като обявиха, че са против икономиите, които ще намалят покупателната способност на гражданите. "Не можем да оставим пенсионерите в страната да кървят заради Брюксел", обяви Геерт Вилдерс и проправи пътя за предсрочни избори. Премиерът Марк Рюте и вицепремиерът Максим Верхаген осъдиха поведението на Вилдерс. "Той ни предаде всички", заяви Верхаген и уточни, че няма предвид само политиците, а преди всичко 16-те милиона холандски граждани. Министър-председателят Марк Рюте съобщи, че Вилдерс се е отметнал в последния момент, макар преди това да е декларирал, че ще подкрепи мерките за икономии. "Не му достигна политическата доблест да изпълни това, което бе обещал", заяви по адрес на Вилдерс холандският премиер. Герт Вилдерс е известен с крайните си позиции по отношение на чужденците и често си позволява антиевропейска реторика. Именно неговата Партия на свободата откри неотдавна сайт, насочен срещу източноевропейците. Преди време пак лидерът на десните популисти призова за връщане на холандския гулден и отмяна на еврото.



Всички искат избори



След краха на преговорите по новия бюджет за предсрочни избори се обяви и опозицията. "Избирателите трябва да определят новата посока", заяви лидерът на Социалистическата партия Румер. "Зелените" от своя страна определиха перспективата за нови избори като добра новина, защото така ще може да се състави ново правителство, стъпващо върху далеч по-широка основа, за разлика от сегашното правителство на малцинството.

Вилдерс обаче може да си е направил крива сметка, както сочат последните проучвания. За това той смени "врага" и вече не напада предимно исляма и мюсюлманите. Новият противник са имигрантите от Източна Европа и най-вече тези от България и Румъния. Само преди дни той поиска двете страни да бъдат извадени от ЕС. "От 1 януари 2014 г. българите и румънците вече няма да имат нужда от разрешение за работа в Холандия. В страната ни ще нахлуят стотици хиляди. Ако е мъж на място, министърът на труда трябва да се погрижи границите ни да останат затворени за българи и румънци и след 2014 година. Призовавам го да постъпи така", каза популистът. Вилдерс мечтае за суверенна Холандия по примера на Швейцария. Той непрекъснато скандира лозунги за излизане от ЕС и срещу недемократичното "чудовище" Брюксел, което изпивало жизнените сили на страната и постепенно я превръщало в незначителна периферна държавица.

Независимо от лошите резултати в допитванията Геерт Вилдерс все пак се надява, че гласът му ще се чува и в следващото холандско правителство. Според него много избиратели не смеели да признаят пред социолозите, че поддържат неговата партия, но в тъмната стаичка щели все пак да гласуват за него. Друга опасност за него крие започналото разпадане на неговата крайнодясна "Партия на свободата". Депутатът Херо Бринкман напусна формацията на Хеерт Вилдерс в знак на несъгласие с антиимигрантския уебсайт, на който холандците могат да докладват за нередности, извършени от източноевропейци. Той обяви създаването на нова партия, която ще вземе участие в предстоящите избори в страната. Новата политическа формация ще се нарича "Партия на гражданите". Бринкман бе смятан за втория човек в "Партията на свободата" след Вилдерс. Затова социалистите наистина имат големи шансове да се докопат до властта, било то със "зелените" или с консерваторите, но редица наблюдатели са скептични, че това ще промени антиевропейската риторика в някога либерална Холандия.

 Холандският премиер Марк Рюте (вдясно) си купува сладолед в Хага, придружаван от германския министър на икономиката Филип Рьослер (на заден план).
 Лидерът на холандските социалисти Емил Румер е на път да изведе бившите маргинали от лявата политическа сцена до властта.
7
2003
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
03 Септември 2012 20:13
Мото на политическата тенденция в Холандия е: "От трън на глог"
03 Септември 2012 21:44
Само да не се обединят едните и другите, че
Германия е наблизо...
04 Септември 2012 03:12
Като гледам какви ги приказват холандските политици излиза че избирателите там имат редкият шанс да избират между добрия и още по-добрия.
04 Септември 2012 07:51
Навсякъде шлиферошалвариата гласува за левите.Франсето Холанд стана президент с три милиона халал-избиратели,които натежаха в битката,същото стана с крайно анбициозната и толкова некадърна Хеле Торнинг Шмидт в Дания.После те като дойдат на власт връщат паса-нови бежански лагери,строят се джамии и пр.,демек идват нови избиратели.
Не вярвам в Холандия да е по-различно.
04 Септември 2012 09:30
Сега холандските социалисти, а догодина като спечелят и германските социалдемократи и върху нас ще се изсипе златен дъжд - най-вероятно всички ще станем милионери в евро.
Впрочем, в изискана и модерна Хага защо не раздават салфетки със сладоледа? Това у нас се прави и в най-затънтеното село - явно станахме по-католици от папата по отношение на санитарно-хигиенните изисквания.
04 Септември 2012 17:35
Споко, пичове! Тоз Емил нема да оглави владата, щото нема да има абсолютно мнозинство. Само относително. Таквиз кат него едно време не ги допускаха до съвета на старейшините. Не е узрял. Та съветът на племето е решил - ке има влада, ама от 4-ри, максимум 5 рода. Демек консерватори, либерали, лейбъристи и демократи. Ако не стигат, ке поканят рода на зелените.
04 Септември 2012 18:39
hahah форумците бързат, бързат, спокойно, няма опасност нашия избирател да проумее, че от толкова години на борда икономиката фана скорбут, Дянков ще рулира още време и най- бедните ще обясняват на останалите европейци как стават нещата праил'но, според чергата)) охх, скотовее, лечебен глад иде
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД