:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,389
Активни 608
Страници 21,856
За един ден 1,302,066
По пътя

Какво не е наред при застраховка "Гражданска отговорност"

Грози ни оскъпяване на застраховката и връщане проверките по границите
Снимка: "Сега"
Повече проверки в страната, по-малко на границата.
При застраховката "Гражданска отговорност" на автомобилите, която при това е задължителна, би трябвало всичко да е ясно и застраховането да върви гладко. Да, ама не. Както и за много други неща у нас, при които се изисква съдействие от държавата, и тук се оказва, че има проблеми, и то сериозни.

Скоро българските шофьори, потеглящи за Гърция или Румъния, може да бъдат неприятно изненадани с



проверки на границата за наличие на застраховка



"Гражданска отговорност" ("ГО"). Тази практика отпадна след влизането ни в ЕС, но е на път да бъде наложена отново като наказателна мярка. Проблемът е, че обхватът на задължителната автозастраховка е много нисък - на практика всеки четвърти автомобил в България е без полица, според последните данни на Комисията за финансов надзор (КФН). А европейските правила изискват всяка държава да осигури поне 90% обхват на "Гражданска отговорност". Прогнозата за връщане на задължителните проверки на границата направиха пред "Сега" експерти от бранша. Ако се окажат прави, изрядните шофьори ще губят време заради проверки дори когато тръгнат за Гърция или Румъния (при пътуване за държави извън ЕС - Турция, Сърбия, Македония, водачите и в момента трябва да показват, че имат както "Гражданска отговорност", така и "Зелена карта").

Връщането на проверките по границите може да бъде съпроводено с още едно наказание -



вдигане на вноските в



т.нар. Гаранционен фонд. Сега върху всяка продадена полица застрахователят добавя, а застрахованият плаща 8.50 лв., които отиват във въпросния фонд - за изплащане на щети, причинени от автомобили без ГО. При тези случаи, след като покрие щетите, фондът си търси парите от причинителя на злополуката. Ако Брюксел прецени, че средствата там са недостатъчни, ще препоръча да се вземат мерки - вдигане на вноската, а оттам и оскъпяване на застраховката като цяло.

Така за пореден път ще се получи българският парадокс - заради нарушителите, които изобщо не се застраховат, изрядните шофьори ще плащат повече.

От Гаранционния фонд съобщиха за "Сега", че през миналата година са изплатени над 7.66 млн. лв. за 97 пострадали в България и над 844 хил. лв. за 28 пострадали в ЕС, блъснати от български автомобили без ГО. Също така през 2011 г. Гаранционният фонд е платил над 1.04 млн. лв. за причинени 829 имуществени вреди у нас и 1.54 млн. лв. по 275 имуществени искове в чужбина. Данните за първата половина на тази година сочат, че изплатените суми за пострадали лица у нас са общо близо 3.13 млн. лв. по 45 иска и близо 1.7 млн. лв. по 18 иска за пострадали в Европа. За периода януари-юни 2012 г. изплатените обезщетения за причинени имуществени вреди от неизправни шофьори у нас са общо над 588 хил. лв. по 459 броя щети и съответно над 882 хил. лв. за 172 щети, причинени в чужбина от български коли без ГО. Излиза, че разходите на фонда за покриване на щети от инциденти на наши шофьори в чужбина са доста по-високи, което основно се дължи на по-високите лимити за компенсиране на пострадали в другите държави от ЕС.

Въпреки че с удължаването на времето за непокриване на лимита за ГО опасността от въвеждането на посочените наказания расте, остава неясно защо контролът продължава да куца и



обхватът на ГО още е недопустимо нисък



Какво прави държавата в лицето на Гаранционния фонд и МВР за повишаване обхвата на автозастраховката?

Това, което е направено дотук, е, че Гаранционният фонд е отпуснал на МВР - засега само на хартия - над 1.2 млн. лв., предназначени основно за закупуване на модерни камери. Те би трябвало да бъдат поставени на оживени кръстовища в София и страната, автоматично ще записват номерата на минаващите автомобили и ще ги предават в информационната системата на МВР за проверка за наличие на ГО. Проектът обаче е в съвсем начален стадий, научи "Сега" от МВР. Към момента дори не е определено на кои кръстовища ще бъдат поставени новите камери, а ще трябва да се проведе и обществена поръчка за закупуването им.

За миналата 2011 г. наложените глоби на граждани и фирми за липса на ГО възлизат общо на 9.5 млн. лв., казаха за "Сега" от МВР. През първото полугодие на тази година са наложени глоби за около 4.5 млн. лв. на общо 10 781 граждани (с 1934 повече от същия период на миналата година) и на 94 юридически лица. По закон



липсата на ГО се наказва с глоба от 400-600 лв.



за граждани и 2000-5000 лв. за фирми.

Но проблемите с ГО не свършват дотук. Средната цена на ГО за всички автомобили и застрахователни компании от началото до средата на годината е нараснала с 9%. Покачването е плавно, започвайки от 197 лв. през януари и стигайки 221 лв. през май, като през юни обаче цената (застрахователната премия) пада до 215 лв. Ако се сбъднат прогнозите за повишение на застрахователната премия, то към края на годината ГО би струвала средно около 236 лв.

Лимитите при изплащане на обезщетения при ПТП от 11 юни се удвоиха. Така вече максималното обезщетение за едно пострадало лице при катастрофа с автомобил е 2 млн. лв., колкото е и лимитът за имуществени вреди. Максималното обезщетение за пострадали при катастрофа две и повече лица е 10 млн. лв. Посочените високи лимити при застраховка ГО са в сила в ЕС от средата на 2007 г., но нашата страна се е възползвала от опцията за постепенното им достигане в рамките на 5 години.

Оперативният директор на "Алианц България" Орлин Пенев коментира за "Сега", че след като вече лимитите за обезщетенията у нас се изравниха с тези в Европа, няма как да няма повишение и на застрахователните премии. Пенев добави, че по изчисления на "Алианц" общата нетна сума на събраните застрахователни премии по ГО от всички дружества е по-малка от сумата на платените и заделените за изплащане суми, т.е. като цяло застрахователите са на загуба.

"Общо взето, тенденцията е за вдигане на цената на ГО, но не мога да прогнозирам с колко", каза изпълнителният директор на ДЗИ Недялко Чандъров. Той посочи, че всяка застрахователна компания трябва да прецени за себе си с колко да вдига застрахователната премия по "Гражданска отговорност" и дали изобщо да я вдига - в зависимост от това дали иска да увеличи портфейла си по тази застраховка и да привлече нови клиенти.

Представители на други застрахователни компании вече прогнозираха, че цените на ГО ще се повишат до края на годината с около 10%. Според тях тенденцията ще продължи и през следващите години.

Снимка: Борислав Николов
Нестандартен начин за агитиране за застраховка "Гражданска отговорност".
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Гаранционният фонд е отпуснал на МВР - засега само на хартия - над 1.2 млн. лв., предназначени основно за закупуване на модерни камери за наблюдение на трафика.
19
4280
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
03 Септември 2012 20:27
Имам предложение: ГО да е някакъв процент от средностатистическите доходи per capita в страната - колкото за германците, за гърците и проч. - толкова и за българите. А?
03 Септември 2012 20:31
добре бе, мамицата му, защо в статията няма числа, достатъчни за анализ? как точно тази комисия сметна, че 1/4 от автомобилите в движение са без гражданска? как го изчислиха?

миналата година е имало като бройка пострадали 97+28=125 човека в автомобили без гражданска отговорност. колко са общо пострадалите (или тези, които имат платена застраховка)? по този показател какъв е процентът на нередовните?

потрошени ламарини - 829+275=1104 нередовни. и тук колко са общо катастрофите (или колко са застрахованите)? какъв е процентът по този показател?

накрая - имаше някаква проверка на мвр наскоро. нередовните автомобили, хванати при проверката, бяха под 2%.

мая, постарайте се в следващи размисли по темата да дадете достатъчно числа. това, че някой си бил казал нещо си, и като резултат цената на гражданската ще се увеличи, само по себе си не е достатъчно.
03 Септември 2012 20:52
Милиционерски маниер за решаване на възникнал проблем. Вместо да се товарим с контрол и намаляване на незастрахованите, то ще вдигнем вноските на редовните.
Но и застрахователите не падат по-долу - проглушиха ни ушите, че трябва да се вдигнат вноските защото, видите ли, удвоихме лимитите. А дали някой да е чувал за смърт да са изплатили 5 млн.? Или си карат с до 50-60 000? Щото и това е много като цена за бг-живот. Но имали голям лимит.
03 Септември 2012 21:05
Големият лимит е ако загине чужденец.
За българи - толкова.
Нашите заплати са малки, пропуснатите ползи - също.
03 Септември 2012 21:36
Фуражките масово карат личните си автомобили без ГО.
Е и?
На колко семейства са изплатили по 2 млн за починал роднина при ПТП?
ГО е рекет облечен в закон. От години се говори за бонус-малус и защо не се въвежда. Сигурен съм, че едно 80% от шофьорите нямат ПТП и така ще спаднат приходите на мутрите.
03 Септември 2012 21:46
авторката ме ядоса достатъчно, за да се разровя в сайта на мвр. според тази таблица - Натисни тук - за 2011 общо убити + ранени на територията на родината са 658+8301=8959 жертви. като ги съпоставим с 97-те излиза, че застрахователите реват за 1.08% ат случаите. малко над един процент.

пак оттам, като умножих по две щетите върху автомобилите за катастрофи между 2 коли, получих общ брой произшествия 8765. това са произшествията, регистрирани в кат. тези, които са с двустранен протокол, не участват тук. даже и да предположим, че това са всички произшествия, то 829-те вреди, причинени от незастраховани коли, са 9.46%. между другото, при липса на гражданска отговорност е невъзможно попълването на двустранен протокол, така че тези 829 са всички птп-та с незастраховани автомобили. под 10% и със сигурност под 4-5%, като вземем предвид и произшествията с протокол..

от тази дописка - Натисни тук - е видно, че 15 автомобила от 800 проверени нямат гражданска отговорност. под 2%. за по-големи проверки и статистика авторката би трябвало да изиска информация от кат.

откъде при всичките тези числа се пръкват 25% незастраховани автомобили в движение?!

03 Септември 2012 22:20
Проблемът е, че обхватът на задължителната автозастраховка е много нисък - на практика всеки четвърти автомобил в България е без полица, според последните данни на Комисията за финансов надзор (КФН).


Елементарно, Цветкова! Четирикратно повишаване на премията за изрядните, а при първото неизплащане на щета следва по стълбовете на Дондуков да висят тлъстичките трупове в ред Застраховател/Депутат/Мильоцонер. И след 2 месеца сумата ще намалее ПОНЕ четворно - гарантирано от :ГЕРБ?Ч!*(§О§§**(
03 Септември 2012 22:24
Статуйката е редовната подгрявка за вдигане цената на ГО. Аз без да се задълбочавам сметнах, че на 97-те пострадали са изплатили средно по 78 350 кинта...което е крайно съмнително. То и сега питат при сключване на ГО дали ще се ползва и в чужбина и ако такава опция не се предвижда - каква е причината за потенциалното поскъпване, та не сфанах? А, да не би лимита, качен 2.5 пъти? Значи да очакваме вместо 78 350 по 195875? Да бе, да... А най-трогателното беше, че застрахователите били на загуба
03 Септември 2012 22:56
Караш кола без застраховка пандиз + отнемане на шофиорската книжка според наказателния кодекс.Само за неплатена глоба те вкарват в паниза в САЩ.Имено за това Америка е богата.
03 Септември 2012 23:14
"остава неясно защо контролът продължава да куца". Не ти е ясно само ако през последните 7-8 години главата ти е била завряна в г**а и не си разбрал(а) кой е бил главен секретар, и кой - министър на съответното министерство.
04 Септември 2012 04:34
Съжалявам МАЯ ЦВЕТКОВА, но статията ви би трябвало да влезе в учебниците по журналистика как НЕ ТРЯБВА да се пише. Липса на фактология, заблуждаващи и откровено лъжливи твърдения, да не говорим пък за изискването `най малко две гледни точки`.
04 Септември 2012 04:50
Има една проста санкция:автомобил без ГО,хванат на пътя да се конфискува,докато не се плати застраховката и глобата.Я да видим ще има ли мераклии да се пробват?!Това работата на КАТ и да вземе да си я свърши!Винаги всичко се прехвърля на съзнателните!Ония,които плащат ще бъдат санкционирани заради мошениците.На фарове трябва да караме,защото някои не знаели правилника, не го спазват и се трепят?!Заради 10 души,сгазени на пътека за 2 години,трябва да си трошим колите и да се движим с 30 км/ч в градовете?!Защо няма контрол и съд за виновните,а все страдат невинни?!Предлог,че без секира няма спазване?!Или предлог да се вземат пари все повече и повече?
04 Септември 2012 07:22
Очевидно е, че нарушителите трябва да се търсят в редиците на МВР - това е и причината проблемът да не може да се реши. Обикновените водачи винаги ги проверяват за наличие на застраховка, така че те не могат да се измъкнат. Служителите на МВР не ги проверяват за наличие на застраховка при спиране за проверка.
Полицаите - и униформени, и неуниформени - карат без колани. Тях не ги глобяват.
Изводът е ясен - щом служителите на МВР не спазват законите, никой друг няма да иска да ги спазва.
Другояче казано - министерството да намери начин да накара своите служители да спазват законите, тогава и повечето граждани ще спазват законите.
04 Септември 2012 07:52
Нали знаете, че полицията в Лондон прави акции с по 2 автовоза? Нямаш застраховка - колата се качва на автовоза и глобата е солена. Ако не платиш пак ....колата се мачка и става с размерите на холната ви маса.
04 Септември 2012 09:03
Беше време, преди 5-10 години, когато нивото на застраховане по ГО и у нас беше над 90%. От тогава алчни застрахователи вдигнаха цената няколко пъти, за да си гарантират спадащите печалби и реакцията на водачите не закъсня. Няма нужда от проверки по границите - тези, които имат пари, за да излязат в чужбина, имат пари и за застраховка. Водачите без ГО или са спрели автомобилите си, или ги карат много малко, предимно в селата и малките градчета.
04 Септември 2012 10:38
как точно тази комисия сметна, че 1/4 от автомобилите в движение са без гражданска? как го изчислиха?


Много е просто. Това са колите на милиционерите /лични и служебни/
04 Септември 2012 11:34
Пенев добави, че по изчисления на "Алианц" общата нетна сума на събраните застрахователни премии по ГО от всички дружества е по-малка от сумата на платените и заделените за изплащане суми, т.е. като цяло застрахователите са на загуба.


..Виж ми окото..плува ли корабче?
04 Септември 2012 12:33
Старата песен на нов глас.
Започва през септември, и така до края на годината.
Само че и самите застрахователи осъзнаха, че не могат да качват безкрайно цените и те плавно поеха надолу.

Колкото до контрола за 'зелена карта', не е зле той да се приложи.
Просто с личната карта подаваш и 'зелената'.
Нищо повече.
04 Септември 2012 19:27
Във Филаделфия, а и в цяла Пенсилвания 50% от шофьориуте нямаха застраховка "Гражданска отговорност" Причината беше, че глобата беше 500 долара. Има щати, където се влиза в затвора без застраховка "Гражданска отговорност". Най-лошото е, че поради тази причина цената на застраховката яко се вдигаше в Пенсилвания.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД