Британски съдия отказа да изпрати зад решетките крадец рецидивист, определяйки го като "смелчага", и с това взриви общественото мнение на Острова. "Изисква се огромна смелост, за да ограбиш нечий дом. Аз например не бих могъл", заяви съдията Питър Бауърс, когато трябваше да произнесе присъдата на Ричард Рочфорд (26 г.) от Уестбърн Гроув. Магистратът изненадващо сподели личното си мнение в залата, че затворът "много рядко има положително влияние", и разреши на обирджията да се прибере у дома.
Скандалният съдия Бауърс все пак призна, че за деянията си -
влизане с взлом в три къщи -
Рочфорд заслужава наказание от две и половина години затвор. Той обаче решил да даде "втори шанс" на младия мъж, като не го изпрати зад решетките, писа в. "Дейли мейл". Осъзнавайки полемиката, която предизвикват думите му, Питър Бауърс добави: "Е, можех и да го осъдя да бъде разпнат за назидание."
Ричард Рочфорд ограбил три къщи в Ийст Кливланд и направил опит да влезе в четвърта в рамките на пет дни. Престъпленията той извършил, за да си осигури пари, с които да купи наркотици. Младият мъж станал наркозависим, докато бил в затвора, докато излежавал тригодишна присъда за умишлен палеж, стана ясно в съдебната зала в Тийсайд, където се гледа делото срещу бандита. Първия си обир Ричард Рочфорд извършва през февруари т.г. Той задига лаптоп, телевизори и пари. Освен това се качва в автомобила на жертвите си, удря го и по-късно го изоставя.
Следващата нощ Рочфорд отново е на лов -
този път краде бижута, чанта и електрически уреди от друга къща. Той е заедно с приятелката си Ейми Ким (22 г.), която му помага при продажбата на откраднатите вещи. Тя вече е с условна присъда. Ричард Рочфорд признава, че е извършил два от обирите, освен това разказва за трети и споделя за опит за влизане с взлом. Освен това признава, че е отнел чужд автомобил, което по принцип се смята за утежняващо вината обстоятелство. Но не и за съдията Питър Бауърс, който наказа Ричард Рочфорд с условна присъда от 12 месеца, двегодишно лечение в клиника за наркомани, 200 часа общественополезен труд и едногодишна забрана да шофира.
Адвокатът на подсъдимия - Греъм Браун, заяви пред съда, че зависимостта на клиента му към наркотиците е "белязала живота му" и "системата го е провалила". Рочфорд обаче се бил променил. Браун твърди също, че клиентът му е "видял светлина в тунела" - направил е самопризнания, съдействал на полицията и
престанал да използва наркотици
Самият Ричард Рочфорд се извини на жертвите си, но заяви, че одобрява решението на Питър Бауърс. "Съжалявам за това, което направих, тъй като знам как се чувстват хората, когато са ограбени. Преди време баща ми стана жертва на грабеж", заяви той. И според Ричард Рочфорд обирът не е проява на смелост. "Чувствах се ужасно и бегло си спомням какво точно направих - бях изпил 60-70 успокоителни", споделя рецидивистът.
Майката на освободения крадец заяви, че се срамува от поведението на сина си и също изрази несъгласие с решението на съдията. "Според мен той направи грешка. Не можеш да наречеш един обир смела постъпка", смята Керълайн Уайтхаус, цитирана от в. "Мирър". Тя признава, че се срамува от постъпките и поведението на сина си.
Жертвите на Рочфорд също са крайно шокирани от изказванията и решенията на съдията Питър Бауърс. Обект на посегателството на Рочфорд е бил и домът на ветеран от армията Марк Клейтън от Лингдейл, Северен Йоркшир. Мъжът е служил в Афганистан и Босна. Според него съдията е допуснал "голяма грешка в преценката си". "Да отидеш да събираш телата на мъртвите си другари изисква смелост. Да влезеш в дома на хора, които спят, изобщо не е проява на смелост", категоричен е той.
Поведението на съдията Бауръс
предизвика много остри критики,
а в дебата се включи дори британският премиер Дейвид Камерън. "Не познавам точно този случай. За мен обаче едно нещо е напълно ясно: кражбата с взлом не е проява на смелост", категоричен е той. Заради необичайните си действия съдията Бауърс ще бъде разследван от специална комисия, предаде Би Би Си. От Службата за съдебни жалби съобщиха, че са "получили доста оплаквания във връзка с коментарите на съдия Бауърс, направени по случая, гледан в съда в Тийсайд на 4 септември 2012 г.". Те щели да бъдат разгледани, но засега от службата отказаха повече коментари по въпроса. През миналата година ведомството е получило 1615 жалби срещу съдии и магистрати, но само 79 от тях са завършили с дисциплинарни последствия, като трима от съдиите са били уволнени.
Потърсени за коментар по казуса "Питър Бауърс", от Министерството на правосъдието обявиха: "Присъдата е чисто и просто въпрос на съдилищата, тъй като само те разполагат с всички факти по случая."
67-годишният съдия Питър Бауърс има три деца и раздава правосъдие повече от две десетилетия. В последните месеци обаче решенията му са доста необичайни. Преди да пусне Ричард Рочфорд, той разреши на мъж, в чието досие са записани над 80 престъпления, да излезе на свобода, въпреки че четири дни след като напуснал затвора, извършил обир. "Трябва да бъда по-мек на стари години", мотивира той странното си решение.
Ако на този съдия му стане напечено в Англия, нека да заповяда в България.
Може да бъде избран за член на ВСС или за главен прокурор.
Има данни.