:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,871
Активни 765
Страници 28,436
За един ден 1,302,066
Консулт

И при трудовите спорове има давност

Красимир Добрев
Имам спор с работодателя по наложено ми от него наказание. Искам да го атакувам, включително и в съда, но ми казват че имало давност и за тези неща. Истина ли е и ако да, какви са сроковете?

Ч. Ф., София



В действащия Кодекс на труда (КТ) има специална глава 18, озаглавена "Трудови спорове". Именно там се определя, че "трудови са споровете между работника или служителя и работодателя относно възникването, съществуването, изпълнението и прекратяването на трудовите правоотношения, както и споровете по изпълнението на колективните трудови договори и установяването на трудов стаж". Трудови са и споровете между избраните по реда на КТ представители на работниците и служителите и работодателя при нарушаване на правата им. Такива са и споровете между работниците и служителите, изпратени от предприятие, което осигурява временна работа, и предприятието ползвател при нарушаване на правата им.

Именно в тази глава са и разпоредбите за давност при трудовите спорове. Такава давност има и при тях - както и при останалите граждански спорове, както и при наказателните дела, данъчните производства и т.н.

Така чл.358, ал. 1 от КТ изрично посочва срокове, в които може да бъдат предявени искове по определени трудови спорове. Срокът е едномесечен, когато става дума за спорове за ограничена имуществена отговорност на работника или служителя. В рамките на същото време трябва да се предяви и иска за отмяна на дисциплинарно наказание "забележка".

Двумесечен е срокът за предявяване на искове при спорове за отмяна на дисциплинарно наказание "предупреждение за уволнение", за изменение на мястото и характера на работата, както и за прекратяване на трудовото правоотношение.

Във всички останали случаи давността, която погасява правото на иск, е 3-годишна.

Според КТ въпросните срокове започват да текат по следния начин:

1. За искове за отмяна на дисциплинарни наказания и за изменение на мястото и характера на работата - от деня, в който на работника или служителя е била връчена съответната заповед, а при искове относно прекратяване на трудовото правоотношение - от деня на прекратяването.

2. За другите искове - от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо или е могло да бъде упражнено. При парични вземания изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред.

Тези срокове не се смятат за пропуснати, ако преди изтичането им исковата молба е подадена до некомпетентен орган. В този случай исковата молба се препраща служебно на съда.

КТ изрично определя, че производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите. Те не плащат такси и разноски по производството, включително и за молбите за отмяна на влезли в сила решения по трудови дела.

Самите трудови спорове се разглеждат от съдилищата. Това става по реда на Гражданския процесуален кодекс, доколкото в Кодекса на труда не е предвидено друго.
6265
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД