:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,548
Активни 832
Страници 1,478
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Отклонение

Христо Ботев
Книгата "Родови хроники" от Никола Ферманджиев е изчезнала от дома ми. Беше с автограф от автора и поради това отделена при останалите надписани книги. (Вероятно се е изгубила още навремето, иначе защо още тогава съм се снабдил с второто издание от 1977 година?) Няма я и другата му знаменита книга "Ботевите четници разказват". Не познавам лично никой друг писател, който така майсторски да разлиства миналото - не миналото въобще, а само запазените му страници, от които да подрежда вълнуващи сюжети. Приписки, документи, предания, откъслеци от свидетелства, разпилени в различни пластове на историята, той проучваше, свързваше и припомняше - в един век, който не подтикваше към това.

Беше светъл, дружелюбен човек, но не особено словоохотлив. Носеше в редакцията сбити, гъсто написани очерци и бележки за



възрожденци и националреволюционери,

предимно забравени и подминавани



Често му се налагаше да обяснява кои са техните герои и защо е хубаво да се "отбележат". Тогава вече се разприказваше, не можеш го позна. Разказваше купища подробности, които в донесения текст изобщо не се споменаваха. Така разбирахме как дълбоко и търпеливо копае този човек и колко много факти и познание стоят зад всяка негова дума. В онези години на нихилизъм към минало и добродетели, на подритване на родовата памет и наследеното от поколенията той строго и убедително доказваше, че достойнствата и блясъкът на значимите фигури в българския живот не се създават за ден, че изграждането на рода е мъдрост, съзнание и воля. Умееше да внушава, че настоящето е закодирано в предишното, а бъдещото - и в днешното. И че от това произтичат отговорности за онзи, чиято съвест не спи.

Това може да се проследи в самите хроники, в които се разгръщат родословията на войводи (Панайот Хитов, Филип Тотю, Хаджи Димитър, Стефан Караджа) и революционери (Г. С. Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Ангел Кънчев, Обретеновците). Онзи, който избере да се потопи в тях, и днес ще почувства



автентичния вкус на българската съдба,

вкус на страдание и дързост, на жертви и неправда



Не знам защо смъртта (1979) реши да прекрати това дело, което днес намирам като недокоснато от годините - страници, които събуждат почит у писателя.

Всъщност потърсих и разгърнах тази книга заради една от сестрите на Ангел Кънчев, споменаваната и друг път в "Нерви и утехи" Иванка Горова, за която съм чел и чувал, че на борда на "Радецки" е приела от ръцете на Ботев прощалното му писмо до Венета, онова самото, безсмъртното... "после отечеството"... Това Ферманджиев го потвърждава, предава и много подробности за тази, както и за другите две сестри на революционера. Иванка умира млада, в разгара на Освободителната война, гробът й е в двора на тревненската черква "Свети Георги". След като слезли с Иванка от парахода в Бекет, съпругът й, близкият на революцията фабрикант Димитър Горов, изпраща съставената от Ботев телеграма до световните вестници, с която войводата обяснява мисията на своята чета... Раздал богатството си за народните дела, този мъж умира в бедност.Той, който преди е имал модерна фабрика за свещи, оставя три франка да му запалят една. Ех!...

Съдбата на двете живи след Освобождението сестри е изпълнена с бедност и унижения. Като по някаква кошмарна традиция българският живот сякаш отмъщава за отдаването и доблестта. Там се разбира, че по-голямата от тях също е свързана с паметното послание. В спомените си Кина Кънчева твърди, че и тя е била на борда на "Радецки" и че писмата, които Ботев предал за своите близки, двете с Иванка заплели в косите си и така успели да ги укрият. Тази жена до смъртта си се бори с лишенията, а съдбата на малката сестра Стоянка е позор за всеки просветен народ. Така семейството на героя заплаща подвига му в свободна България.



Впрочем, за писмото...

Дължа това отклонение



В изследването си за Ботевия род Никола Ферманджиев често се спира на неговата съдба. "През целия си живот след гибелта на Ботев - пише той - Венета е чувствала величието на духа на съпруга си и е пазила като най-свидна скъпоценност неговото прощално писмо до нея и децата й. Това писмо тя често препрочитала със сълзи на очи, а в деня на Ботевата гибел го поставяла до обкичения с цветя портрет на войводата." В деня на смъртта си старата жена тревожно чакала синът й Димитър да пристигне от София във Велико Търново - предала му скъпоценното писмо и издъхнала още същия ден.

Но съдбата на това писмо още не е решена. През 1930 година в дома на Димитър Рашев довеждат богат чужденец. Той прави щедро предложение: огромна сума срещу семейната реликва - писмото от борда на "Радецки". Отпратен не съвсем любезно, посетителят недоумява: "Вие не сте богат народ, защо отказвате?" Изглежда, това посещение диктува важното решение на доведения син на поета. Той предава (1933) писмото на Министерството на народното просвещение. Поверен в ръцете на крехката, трагично белязана Иванка Горова, безсмъртният документ намира мястото си за вечни времена в Народната библиотека.

Има и още източници, свидетелства най-различни. Някои автори изграждат други версии. Но оставам благодарен на импулса, който ме отведе от гроба в тревненската черква "Свети Георги" до страниците на тази необикновена книга. Всъщност и самото писмо, и тя самата са част от едно и също послание. Да имаме душа и сила да го предадем по-нататък - това вече ще е жест на съдбата. Ако тя ни посочи за това - не трябва да се колебаем. Защото то ще е един необикновен шанс. Или, както е модерно днес, мисия...
 Венета и Димитър
 Писмото
 Иванка Ботева
42
5877
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
20 Септември 2012 19:49



Пролейте сълза.
20 Септември 2012 20:08
Не. Вдигам глава.
20 Септември 2012 20:24
20 Септември 2012 20:42
ПОКЛОН. Вероятно най-добрата статия писана някога на български език.
20 Септември 2012 20:42
В онези години на нихилизъм към минало и добродетели, на подритване на родовата памет и наследеното от поколенията той строго и убедително доказваше, че достойнствата и блясъкът на значимите фигури в българския живот не се създават за ден, че изграждането на рода е мъдрост, съзнание и воля.

Това е ключът от палатката. Лошото е че тези години още не са отминали!
20 Септември 2012 20:46
Христо Ботев е за мен еталон. Гениален поет, зрял политик и най-вече патриот. Бил е наясно какво го чака, но е удържал на думата си и е изпълнил дълга си. Като много други преди него. Поклон! Сегашните ни мижитурки не бива да си позволяват даже да произнасят името му.
20 Септември 2012 20:52
Всеки, повтарвм, всеки човек, готов да постави на карта живота си заради някаква идея, заслужата поклон доземи. Не понасям лефтизма/комунизма, но и до ден днешен не мога да прочета стихотворение от "Моторни песни" и някъде към средата да не се задавя от сълзи. Това е положението.
20 Септември 2012 21:13
Тошев, да вдигнем глави:


.......Човекът погледнал зората,

в която

се къпела с блясък звезда,

и мислел за своята

тежка,

човешка,

жестока,

безока

съдба.

"Тя – моята – свърши...

Ще висна обесен.

Но белким се свършва

със мен?

Животът ще дойде по-хубав

от песен,

по-хубав от пролетен ден..."

Споменал за песен

и нещо се сетил.

В очите му пламък цъфтял.

Усмихнал се топло, широко и светло,

отдръпнал се, после запял.

"Как мислите, може би

тука се крие

един истеричен комплекс?

Мислете тъй както си щете,

но вие

грешите, приятелко, днес.

Човекът спокойно, тъй – дума

след дума

и твърдо редил песента.

Онези го гледали

с поглед безумен,

онези го гледали с страх.

Дори и затвора

треперел позорно,

и мрака ударил на бег.

Усмихнати чули звездите отгоре

и викнали:

"Браво, човек!"

Нататък е ясно. Въжето

изкусно

през шията, после

смъртта.

Но там в разкривените,

в сините устни

напирала пак песента.

И тука започва развръзката, значи..."

Как мислиш, читателю, ти? –

Тя, бедната дама, започна да плаче,

започна във транс да крещи:

"Ужасно! Ужасно! – Разказвате,

сякаш

като че там сте били!"...

Какъв ти тук ужас?! –

Той пеел човека. –

Това е прекрасно, нали?
20 Септември 2012 21:23
Валди Събев-В Този Свят
Валди Събев-В търсене на Слънцето
20 Септември 2012 21:32
Дорис

Но ето, да кажем,
вий вземете, колко? –
пшеничено зърно
от моята вера,
бих ревнал тогава,
бих ревнал от болка
като ранена
в сърцето пантера.

Какво ще остане
от мене тогава? –
Миг след грабежа
ще бъда разнищен.
И още по-ясно,
и още по-право –
миг след грабежа
ще бъда аз нищо.

Може би искате
да я сразите
моята вяра
във дните честити,
моята вяра,
че утре ще бъде
живота по-хубав,
живота по-мъдър?

А как ще щурмувате, моля?
С куршуми?
Не! Неуместно!
Ресто! – Не струва! –
Тя е бронирана
здраво в гърдите
и бронебойни патрони
за нея
няма открити!
Няма открити!
20 Септември 2012 21:32
И Вапцарова го харесвам. Но тук за Ботев е думата. Човек от друга величина. Къде се бутате?
20 Септември 2012 21:34
Винаги стигам до
Може би искате
да я сразите
моята вяра
във дните честити,
и не мога да продължа повече. Това е положението. Даже като го пиша сега, пак не мога да продължа.
20 Септември 2012 21:35
Ботев ми е малко по-далечен, може би защото татко ми, Бог да го прости, ми рецитираше Вапцаров "Пролет моя, моя бяла пролет" като бях малък, много малък, не знам...
20 Септември 2012 21:52
И Вапцарова го харесвам. Но тук за Ботев е думата. Човек от друга величина. Къде се бутате?


Ботева всекий българин знае наизуст. Думата на Калин е за паметта, българщината и възрожденския саможертвен дух.

Жив е той, жив е...

През вековете. Днес - не знам.

(Ти, Дабедабе, да беше споменал и Ферманджиев, за когото става дума също...)



20 Септември 2012 21:53
Моят татко нищо не ми е рецитирал. Той беше земен човек и се бореше с живота според силите си.
20 Септември 2012 22:18
дабедабе, не знаех, че човек трябва да е извънземен, за да рецитира поезия на детето си. Жалко, че баща ти не ти е рецитирал нищо, и двамате се изпуснали много!
20 Септември 2012 22:26
Не се разбираме нещо. Твърде млад сте навярно. Аз и Пеньо Пенев харесвам, ако става дума.
20 Септември 2012 22:28
И Пеньо, разбира се! Ето, че се разбираме!
20 Септември 2012 22:31
Ами какво тогава таквозинака? Какво е крив баща ми? Не му беше до поезия.
20 Септември 2012 22:34
Това тука дето го плесна
Моят татко нищо не ми е рецитирал. Той беше земен човек и се бореше с живота според силите си.
прозвуча като заяждане.
20 Септември 2012 22:36
Дорис,
20 Септември 2012 22:39
И нещо от още един голям поет ... нещо актуално и днес
Смирненски, Христо




Зъботраканица


(Злободневка)

Зима иде, господа!
Ето, вижте я зад Люлина,
как ни дебне сякаш тя,
мълчалива и притулена!

Вихри зли ще налетят,
сняг ще бликнат небосклоните
и месата ще треперят,
непокрити от балтоните.

Сметки тънки да държат
днеска босите и голите,
гешефтарите пак бдят
и нареждат ни неволите.

Няма въглища, дърва
и не ще бъдат докарвани,
не вреди зер хич това
на народните ни гарвани.

Нямало днес туй-онуй:
да му мислят сиромасите,
гешефтарите от туй
ще натъпкат здраво касите.

А квартирния въпрос
мина вече у тефтерите,
безимотен, гладен, бос
сбирайте се да треперите.

Зима иде, господа!
Ето, вижте я зад Люлина
как ни дебне сякаш тя,
мълчалива и притулена.
20 Септември 2012 22:43
Ех, момче ...
20 Септември 2012 22:52
Good night, everybody.
21 Септември 2012 00:00
Преспах мъндзърко.

Послушайте, мои мили гълъбчета, моите старешки съвети и възползувайте се от обстоятелствата. Който от вас остане без работа и няма с какво да живее, който от вас изпадне и не може да прехрани жената си и децата си и който от вас има намерение да стане "благороден" просяк и да живее по-лесно от "неблагородните" просяци, ние го съветоваме или да стане учител, или да пише различни книжки, или да издава вестник...

...Слушайте, братя врабци и цанцугери! Аз мога да ви уверя, че ако послушате съветите ми и ако се възползувате от обстоятелствата, то вашата прехрана е обезпечена и вашето име ще да се почита и уважава от восток до запад. Но тежко ви и горко ви, ако похвалите някой сиромах, някой хъш или някой западнал търговец! Ако направите подобно престъпление, то работата ви е спукана. Чорбаджиите не обичат оние писатели, които турят имената им на един ред със сиромасите. Вардете се...



21 Септември 2012 04:24
Калине Донков, да пребъдва перото Ви!
Отпърво да имаш душа и сила да го приемеш Посланието, Мисията... Предаването по-нататък, то е равностойно ценно и трудно. Някои го могат.
21 Септември 2012 07:18
работят и богатеят у нас чужденците, а ние ставаме службаши, докат достигнем да им станем слуги... цял ден такива ми са гостите: все службогонци, да си опазиш службицата и да растеш в нея чрез подкрепа за силния в момента политически цвят, се смята за кариерна неизбежност....
и как ще било да е съществото с продадената съвест героят да оценял, в нравственост, любородие и саможертва, наспроти, най безжалостно ще смаже чистий, озарен защото лош пример дава, изобличава му нищожното живуркане в удобен празен живот
всуе бай калине, съзнанието може да измени само и когато отпаднат грижите, оковите на битието оцеляване
21 Септември 2012 09:10

Мила ми Венето, Димитре и Иванке
Простете ме, че аз ви не казах къде отивам.
Любовта, която имам към вас, ме накара
да направя това. Аз знаях, че вие ще да плачете,
а вашите сълзи са много скъпи за мене!
Венето, ти си моя жена и трябва да ме слу-
шаш и вярваш в сичко. Аз се моля на
приятелите си да те не оставят и те трябва
да те поддържат. Бог ще да ме запази а
ако оживея то ние ще да бъдем най-честити
на тоя свят. Ако умра, то знай, че после
Отечеството си съм обичал най-много тебе,
затова гледай Иванка и помни любящия
те Христа

17 мая 1876
"Радецки"
21 Септември 2012 10:40
Калин Донков
Да не забрявяме и това http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=1&WorkID=3169&Level=2
21 Септември 2012 10:48
Какъв ти тук ужас?! –
Той пеел човека. –
Това е прекрасно, нали?

Не, не е!
Съжалявам, че ще оспоря Поета, но в смъртта няма нищо прекрасно.
Да пееш пред лицето на смъртта и да приемаш със смелост съдбата си е трагично, величаво, но не и прекрасно.
21 Септември 2012 11:22
Настане вечер - месец изгрее,
звезди обсипят сводът небесен;
гора зашуми, вятър повее, -
Балканът пее хайдушка песен!

Но това е прекрасно, нали!
21 Септември 2012 11:27
там буря кърши клонове,

а сабля ги свива на венец;

зинали са страшни долове

и пищи в тях зърно от свинец,
21 Септември 2012 11:41
Малко са поетите като Христо Ботев, да не кажа че няма друг като него. А ний, ний сме ...
21 Септември 2012 12:18
за Калин Донков!
21 Септември 2012 12:22
автентичния вкус на българската съдба,

вкус на страдание и дързост, на жертви и неправда


И все така....
Само дето дързост и жертви липсват толкова години. Мърморене вместо дързост.
Бедни ми народе!
Най-вече беден духомл Слава Богу, че има все още кой да ни припомня духовните величия на този народ
21 Септември 2012 19:22
Сълзите сами напират, не е срамно.

И аз смятам, че това е най-хубавата статия писана някога на български език.
21 Септември 2012 19:28
За Калин Донков и за всички, разписали се под статията
21 Септември 2012 19:40
а сабля ги свива на венец;
този стих просто не е писан от смъртен, няма как да стане! Подобна образност се получава само при пряко и равнопоставено общуване с Всемира/Бог, наречете го както си искате.
21 Септември 2012 22:43
---
22 Септември 2012 18:37
Благодаря за статията.
22 Септември 2012 22:21
Хубаво, искрено, смислено!
За тази България, която вече не е.
23 Септември 2012 10:37
Много трогателно!
Много тъжно!
Винаги ме е вълнувала съдбата на онези, които отдават живота си за някаква красива мечта. Особено за ВСЕОБЩА мечта - за нещо прекрасно за всички.

Христо Ботев особено много вълнува душите - и потриса умовете ни... Или сърцата, трябва да се каже - като отива на предопределено самоубийство в момент, когато е имал всичко, за което човек от нашето време мечтае. Едно прекрасно семейство, което го обича и той обича... спокоен живот извън обсега на враговете - свои и общи... Имал пред себе си нормален живот - и го жертва – за ДРУГИТЕ!, онези, не успелите да се измъкнат от клопката на Родината. И които не заслужават подобни жертви, както много скоро се оказва.

Както ВИНАГИ се е оказвало в България.

Драмата около този човек, моментът на раздялата, виновното писмо накрая...

Наистина потриса до сълзи. Особено сега, в безнадеждието на съвремието, когато страната ни прилича на парче месо, набъкано с тлъсти червеи...

Човек се пита СТРУВАЛО ЛИ СИ Е тяхното геройство? Смъртта им? - и унижението на останалите живи, безименните жертви, които са били свидетели на възхода и падението на един народ. На своя народ...

Пиянството на един народ?

Което продължава и продължава - героите - редом с червеите и пиявиците. Героите измират, и на тяхната... почва? избуяват плевели и гнус.

КОЙ е правият? Кой греши - героите, или другите? Или третите - които гледаме отстрани и поучени от опита на ОНЕЗИ - оставаме философски дистанцирани, примирени, предварително убедени в безсмислието на каквито и да било действия и саможертви?

Най-силният ни бунт е... (поне) да не гласуваме - за нито един от плотоядните, с надежда, че може би някога, някъде, по някакъв магически начин - И В БЪЛГАРИЯ!!! ще се появят честни хора, чийто мозък не е в правото черво!... И те няма да бъдат смазани.

БРАВО, г-н Донков! Помня ви като млад и обещаващ писател. Сега ви срещам наново - като помъдрял и чувствителен човек... Не е зле! НИКАК не е зле!

Дж. В.



http://bit.ly/OMJdOv


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД