:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,661
Активни 632
Страници 12,226
За един ден 1,302,066
Челен опит

Как да фалираме бързо Apple

Много просто - като приложим в компанията съветите на някои икономисти за просперитет на държавите
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Стив Джобс - основателят на Apple, вдъхновителят и създател на продукти, които направиха революция в компютрите, телефоните и музикалната индустрия, почина м.г. на 56 г. след 7-годишна борба с рака. Почитатели почетоха паметта на визионера в целия свят, снимките му се появиха върху мониторите на компютри "Макинтош" в магазини за техника. "Смъртта е най-доброто творение на живота", каза Джобс през 2005 г. пред абсолвентите на Станфорд.
Левите сили смятат Стив Джобс за харизматичен първопроходец на компютърния отрасъл, егоистичен индивидуалист, и го обвиняват, че е нарушил приетите в нашия елит етични норми. Докато милиардерите Уорън Бъфет и Бил Гейтс раздаваха парите си, Джобс тихомълком увеличи стойността на Apple. Той демонстративно мълча, когато Бъфет призоваваше богатите американци да поискат да плащат по-големи данъци. Джобс открито заяви на американския президент Барак Обама неприятната истина, че няма намерение да пренесе работните места на компанията в Америка. Известно е, че бе привърженик на инвестициите в училища и подчертаваше колко е важно семейството. Той не ходеше на постоянните сбирки във Вашингтон, за да коментира модни теми и да си общува с елита, тъй като имаше по-важни дела. Макар че Стив Джобс активно спонсорираше Демократическата партия, неговото нестандартно поведение не се харесваше на "прогресивната" политическа класа. Сега, шест месеца след като почина на 56 години, се разгърна пълномащабна атака срещу неговото наследство. Основната причина е признаването на Apple Computer за най-богатата корпорация в света.

Знаменосецът на левите Пол Кругман в своята статия "Джобс, работните места и автомобилите" язвително пише за "героичните предприемачи като Джон Голтъх, т.е. създаващи работни места като Стив Джобс, които толкова обичат републиканците". Кругман смята, че достиженията на Джобс не значат нищо в сравнение с предприетата от Обама програма "За спасяване на Детройт", която описва като "най-успешната политическа инициатива през последните години". Според Кругман истинските герои запазват "икономическата екология и промишлените центрове" даже ако за това всъщност плащат данъкоплатците. Това не са упорити индивидуалисти, а сътрудничещите си представители на профсъюзите, промишлеността и държавните структури, които, както се изразява Обама в своето послание до Конгреса, "работят като един отбор" и "си пазят гърба един друг".

Пол Кругман



е недоволен най-вече, че Apple прави пари,



а не създава работни места в САЩ, при което продължава да увеличава производството си в Азия (в. "Ню Йорк таймс" навремето недоволстваше, че Джобс нито веднъж не посети заводите на Apple в Китай). Кругман се възмущава, че в тази компания по света работят общо 60 400 души, докато в автомобилния гигант "Дженерал моторс" са заети 252 000 работници, макар че пазарният капитал на Apple е 15 пъти повече, отколкото при "Дженерал моторс". Освен това повечето работещи в компютърната компания не се намират в Америка (макар че това е сложно да бъде доказано, но ще предположим, че Кругман ги знае тия неща). В странния свят на Кругман компаниите съществуват, за да създават работни места, а не за да носят печалби на собствениците си, доставяйки на пазара нужната ни продукция на достъпни цени. Тази вражда между левите и Стив Джобс има дълбоки корени и не е лична. "Героичен предприемач", който създава и доставя на пазара на достъпни цени продукти, които променят живота ни - това е голямо предизвикателство на всяка идея на левите за злите капиталисти, които експлоатират работниците и получават неприлично големи печалби. Тази идеология предполага, че обикновеният човек може да бъде защитен само благодарение на намесата на държавата, която контролира богаташите и ги кара "да делят".

Фигурата на Джобс опровергава тази идея. Ние всички получаваме изгода благодарение на излишъците от богатствата и потребителските продукти, които създават такива като Стив Джобс, които прибират само малък процент от това, което са създали. Когато той почина, само 1% от Apple принадлежеше на хората, свързани директно с компанията. Още по-важно е, че създаваните от тези хора новаторски продукти (айпади, айфони, медикаментите като бета-блокерите, ендоскопската хирургия и други) повишават качеството и стандарта на живот.

Нека се опитаме да вместим идеята за "икономическата екология" и идеята на "героичния предприемач" в контекста и сравним реалния Apple Computer с това



каква би била компанията, ако бе оглавявана от Кругман



Първо, генералният директор Пол Кругман ще обедини в профсъюз всички сътрудници на концерна, освен инженерите и специалистите. Той ще сключи колективен договор, предвиждащ благоприятни условия на труд, щедър социален пакет и високи пенсии, както и неофициални квоти за жени и малцинствата. Плюс какъв ще е редът за уволнение в зависимост от това кога даден служител е постъпил на работа и колко трябва да е процентът на служители в страната. Освен това този договор ще вдигне заплатата на членовете на профсъюза до "справедливия" праг в сравнение със заплащането на невлизащите в синдиката инженери и специалисти.

Второ, генералният директор Кругман и неговият съвет на директорите (университетски професори и бивши държавни чиновници) си гласуват фиксирани заплати, които да не превишават 1 милион долара - без всякакви премии и опции да притежават акции, като се кълнат да не се поддават на корпоративната алчност.

Трето, Кругман решава да плаща на работниците на Apple по целия свят заплата, равна на минималното заплащане в Америка, независимо от размера й в съответната страна.

Четвърто, Кругман предлага справедливо разпределяне на "възмутителните" приходи на компанията. Те няма да отиват на първо място за разработването на нови продукти. Една четвърт ще отива за новата фирма Green Apple за борба с глобалното затопляне и други екологични заплахи. Останалата част ще отива за дивиденти, бонуси за сътрудниците, субсидии за партньорите или ще се изпраща в новия благотворителен фонд на компанията.

Пето, Кругман създава програма за партньорство между Apple, профсъюзите и федералното правителство, чиято цел е да се преориентира компанията от производството на продукти за развлечение и общуване към продукция, която помага за икономия на електроенергия, бореща се за опазването на околната среда и като цяло - за благото на човечеството.

Шесто, Кругман ще защити компанията от "отцепници, бунтари и инакомислещи елементи, които гледат по друг начин на нещата, не обичат правилата и които са достатъчно безумни, за да искат да променят света", които толкова обичаше Джобс. Новите продукти вече ще се одобряват от комитет на технократи.



Едва ли Стив Джобс щеше да познае своята компания



след прогресивното управление на Пол Кругман. Пазарната стойност на концерна е спаднала драстично, след като инвеститорите са видели, че профсъюзите и държавата се намесват в разработката на продукти и че вместо да печели пари, фирмата си е поставила за цел обществените дела и политическите задачи. Инженерите и специалистите са напуснали, като са отнесли новите си идеи при конкурентите или сами са създали свои малки компании. Загубата на качеството и конкурентоспособността води да съкращения на работни места. Независимо от идеите да се подпомогне човечеството всички са недоволни от действията на Кругман. Шефът на Учителския пенсионен фонд в щата Небраска, който се е лишил от 80% от постъпленията си от Apple, заплашва да съди Кругман заради отказа от доверителна отговорност пред акционерите. Началникът на полицията в китайския град Чунцин се оплаква, че стотици негови въоръжени полицаи едва успяват да удържат 10-хилядна тълпа, която иска да получава 7.5 долара на час в последния завод на компанията в Китай. Властите в Тайланд и Филипините съобщават, че голям брой бивши работници на компанията се занимават с проституция. Останалите недоволни инженери и учени от концерна заплашват с оставки заради бюрокрацията в нея, неприемането на нови идеи и че взимат ниски заплати.

Кругмановата "икономическа екология" напомня мравуняк, в който всяка мравка има своя функция и всичко работи, както го иска самият Кругман. Идеята на Стив Джобс е съвсем друга. Всеки ден на неговите служители е по-различен от предишния. По този начин се появяват няколко десетки мравуняка и всеки от тях функционира ефективно, което значи, че всяка мравка работи по-малко и живее по-добре. Кругмановците от целия свят проповядват човеколюбие, но на практика намаляват общото благосъстояние. Истинската опора на нашето благосъстояние са иноватори като Томас Едисон, Александър Бел, Фреди Смит, Бил Гейтс, Сергей Брин и Стив Джобс. Бюрокрацията, регулирането, частно-държавното партньорство, защитата от рискове, приемането на колективни решения, хомогенизацията и презрителното отношение към успехи на предприемачите убиват кокошката на иновациите, която снася златните яйца. И независимо че това е очевидно за повечето хора, много наши водещи умове често не искат да разберат това и автоматично подкрепят "прогресивните" позиции.
 Добре, че на Пол Кругман не му дават да управлява Apple
132
6778
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
132
 Видими 
23 Септември 2012 19:28
Много интересна тема и хубава демонстрация на фундаменталната противоречивост на съвременната западна политико-икономическа доктрина.
23 Септември 2012 19:32
изтрито от шакото
23 Септември 2012 19:33
Мед ми капе на душичката от тези неща.
Благодаря на СЕГА за превода!
23 Септември 2012 19:34
Хубава статия, но вместо цялото това многословие можеше просто да се цитира Татчър - "The problem with socialism is that you eventually run out of other people's money. "
23 Септември 2012 19:39
А що, правете пари бе, задавете се от пари, то за кво друго да живее човек, освен за пари, петелът използва слънцето само за да кукурига, за него слънцето други функции нема.
23 Септември 2012 19:44
Да, а проблемът на капитализма идва, когато вече не можеш да вземеш на босия цървулите. Тогава някой казва на босите, че могат пък те да вземат твоите. И се получава така, че всеки, който има достатъчно акъл и топки да поведе босите, може за нула време да стане цар, да ти вземе палатчето, яхтичките и любовниците, а ти, ако имаш късмет, отиваш в Сибир. Ако нямаш - ешафод.
Тогава, ако успееш и с цената на една - две световни войни, пренасочваш огъня в някоя изостанала държава, превръщаш я в плашило и и обявяваш студена война. Другарите ти капиталисти почват в захлас да плащат на парламентаристите да приемат нови и нови социални закони, а като вземат да не искат, ги пускаш на екскурзия в Сибир, за да видят какво е станало с руските капиталисти и да си помислят пак.
Няколко десетилетия така, после пак ти идва идеята, че тия цървули на босия всъщност не му трябват..., а на теб ти трябва трета кола за четвъртата любовница.
И те така те...
23 Септември 2012 19:47
В странния свят на Кругман компаниите съществуват, за да създават работни места, а не за да носят печалби на собствениците си, доставяйки на пазара нужната ни продукция на достъпни цени.

В странния свят на "Форбс" компаниите съществуват, за да правят печалба, а не да произвеждат блага за хората. Тази причина за съществуване води до производството на много "не-блага", като монополизъм, продукти, които се развалят за година-две, обедняване на цели градове, унищожаване на природата, разболяване на хората и т.н.

Още по-важно е, че създаваните от тези хора новаторски продукти (айпади, айфони, медикаментите като бета-блокерите, ендоскопската хирургия и други) повишават качеството и стандарта на живот.

Да, само че заради пазарния механизъм на разпределение на благата, те са достъпни само за платежоспособните, а другото "аз" на компаниите се погрижва те да стават все по-малко. Авторът дава пример с медицински технологии, които са много добър пример точно за увеличаващата се недостъпност.

"Героичен предприемач", който създава и доставя на пазара на достъпни цени продукти, които променят живота ни - това е голямо предизвикателство на всяка идея на левите за злите капиталисти, които експлоатират работниците и получават неприлично големи печалби. Тази идеология предполага, че обикновеният човек може да бъде защитен само благодарение на намесата на държавата, която контролира богаташите и ги кара "да делят".


Ами след 50 години (1885-1935), в които американските работници се опитват без намесата на държавата да си защитят не просто правата, а живота си, в което време са избивани, бити, уволнявани и т.н., нормално е да "провидим" че държавата има роля да осигурява (с насилие) спазването на закона. В едно демократично общество, където капиталистите са малцинство, нормално е законите да са в ползва на мнозинството; и държавата, ако не е купена от богатите, да прати най-накрая националната гвардия срещу биячите на капиталистите, а не срещу работниците.

Ние всички получаваме изгода благодарение на излишъците от богатствата и потребителските продукти, които създават такива като Стив Джобс, които прибират само малък процент от това, което са създали.

Да, останалият "голям процент" принадлежи на инвестиционни фондове, които пет пари (от дивидента си) не дават за това как се трупа печалбата, дали някои умира на другия край на света или търка 24 часа екрани на айпади с химикали и голи ръце, и т.н. Анонимността на собствеността е един от проблемите на днешния ни едър капитал. Ако Хенри Форд е собственик на "Форд", той лично отговаря за проблемите. Сегашните мениджъри на корпорации се оправдават, че трябва да правят печалба и това обяснение минава - дори ако значи, че са направи огромни престъпления против природата и хората. Ако пък компаниите случайно бяха демократични (работниците да участват в управлението), търкането на стъкла с химикали изобщо щеше да е невъзможно. Впрочем всичко това е реалност в някои от най-добрите компании в Европа и САЩ, където "работата като един екип", която иронизира авторът, се случва. Успехът на Апъл в момента не е от иновациите и предприемчивостта на собственика/управителя, а от паразитни ренти от патенти като "закръглени икони", "закръглен дизайн", "отскачащ асансьор" и прочие простотии, които конкуренцията според американската държава (съд) не може да "копира". Подобно е положението с огромните корпорации в земеделието и медицината. Изобщо, кой защитава гаражната Апъл, малките иновативни фирми, защо "Форбс" не говорят за тях, а за мастодонти, гепили пазара за каламбаците?
23 Септември 2012 19:48
Не бих се съгласил с уважаемия манрико - в статията е отразен и присъщият на социализма кретенизъм, сношаващ се неизменно с отношението към хората като към гои непричастни на божествената мъзрост на поредния вожд-малоумник. Който по правило е и кръволок, освен мракобесно джудже. Така че изказването на Тачър стеснява соц-проблемите, а статията е по-коректно излагаща ги.
23 Септември 2012 19:50
Също така, бих искал да попитам обикновените американци какво предпочитат - да фалира Епъл или да фалират те, поради липса на работни места.
Мисля, че дори сред тази зомбирана нация ще се намерят достатъчно, които да предпочетат фалита на Епъл.
23 Септември 2012 20:00
уважаемият попангелов поддържа левите идеи несъмнено не само в тоя висок форум, а и на практика, раздавайки щедро от доходите си на всеки нуждаещ се, без да мисли ще му стигне ли останалото за нови книги, вестници, знамена, хляб, лук и авокадо
23 Септември 2012 20:01
Както Чичо Фичо беше цитирал изказвания на ам. индустриалци, проблемът със заплащането в САЩ сравнено с Китай не е проблемът на Апъл. Стойността на труда в айфона вече е толкова малка пропорция, че Апъл може да си позволи да произвежда в САЩ. (Да не говорим, че с изродската си печалба могат да наемат много по-скъп труд. Само сравнете нормален хубав лаптоп и мак, който струва 50% отгоре паразитна рента). Само че Китай си остава производител поради концентрацията на производствени мощности и работна сила, вкл. инженерна. За всичко това се е погрижил не китайският пазар, а китайската държава чрез индустриална и образователна политика.
Иронично е, но американските компании, произвеждащи в Китай, печелят от идеологически екстерналии - пазарът в Китай поема разходи, които не се заплащат на пазара в САЩ, благодарение на китайската държава, заради различните идеологии.
23 Септември 2012 20:06
Не е Едисон а е Тесла, не е Гейтс а е Тим Патерсън, не е Брин а е Тим Бърнър-Лий и т.н.
23 Септември 2012 20:15
И последно - много хитро, много остроумно заглавие. Само че не е работа на Кругман да управлява Апъл. Ако беше главен мениджър, вероятно щеше да прави същото, което прави в момента наследникът на Джобс. То това е проблемът, че корпоративната система на управление на производството създава социални чудовища. Абсолютни престъпления биват обяснени и оправдани с "нормалния" стремеж към печалба и "отговорността" към акционерите. Именно това е проблемът - системата, а не Джобс или Кругман. Напълно нормални в личен план хора (не Джобс, но повечето мениджъри), доброжелателни, благотворителни, са социопати като мениджъри. Защо това става така е отдавна обяснено от експерименталната психология и социологията и е друга тема. Затова системата трябва да се промени. Предимството на Кругман пред шефа на Апъл е, че Кругман има професионална и обществена роля да вижда и извън Апъл и печалбата й. Легитимната социална роля на шефа на Апъл (обоснована в сегашната пазарна идеология) е да гледа не по-нашироко от печалбата (авторът на статията сам го казва).
"Форбс" може би отричат икономическата или социалната наука и ползата от съществуването им, това не знам. Но за мен е очевидно, че гледната точка на мениджъра на Апъл е престъпно късогледа и неморална. И няма как да е единствено валидната. В противен случай авторът може да се попита защо не управлява компания, а коментира компании.
Колегите от форума спекулативно дават "социализма" (цитирам тяхното разбиране на думата) като единствена алтернатива на корпоративния пазарен фундаментализъм. Това не е така и споменаването на друг социопат, Тачър, не дава смислен аргумент.
23 Септември 2012 20:16
Вижте във вчерашния НЙ Таймс интересна статия за Apple, за гафа с Гугъл картите в iPhone 5 и залеза им като иновативна компания.
23 Септември 2012 20:28
Булгуров, ти казваш на Джобс и Татчър социопати.
Аз пък си ги харесвам.
И автора на статията ме кефи.
За тебе мисля, че си нереализиран социален инженер, който го бие сачмата и би направил много поразии, ако се докопаш до каквато и да е власт
23 Септември 2012 20:42
Аз за Джобс не знам дали е социопат, за мен е просто алчен и ловък хитрец без никакъв морал.
Последиците от политиката на Тачър днес ги берат англичаните, за разлика от немците, които си нямаха Тачър и си запазиха заводите, респективно работните места.
23 Септември 2012 20:46
В странния свят на Кругман компаниите съществуват, за да създават работни места, а не за да носят печалби на собствениците си, доставяйки на пазара нужната ни продукция на достъпни цени.



Авторът май не разбира, че без работни места няма пазар. Като няма работни места, какъв пазар ще има за стоките и какви печалби ще правят собствениците? Много добре разбира Кругман нещата- за пазара на стоките се изисква платежоспособно търсене. А платежоспособно търсене няма, ако няма работни места с подобаващи заплати. Ако Стив Джобсовци изнесат всички предприятия навън от Америка и ако държавата спре да подкрепя платежоспособността на населението, то държавата и нацията деградират. Не произвеждат и не потребяват. Какво странно има в разбирането на Кругман?
Авторът не разбира и друга, че Кругман защитава не само работниците и потребителите, той защитава и самите собственици от тях самите. Бизнесът за печалба е така устроен, че го интересува само краткосрочната печалба. Не го интересуват дългосрочните интереси. А политиката- колкото може повече печалба сега, убива дългосрочната перспектива за печалба. Добре, че е държавата, която мисли за обществото и за дългосрочните перспективи. Ако не е държавата, частният бизнес неминуемо ще унищожи и самия пазар.
23 Септември 2012 20:50
Булгуров,

Попангелов, понятието "Стийв Джобс" е заменимо с термина джОбчии.
23 Септември 2012 20:51
Гозамбич,
ами те най-многобройните потребители на телефончетата на Епъл са там където се произвежда.
Така, че всичко си е точно.
Американците, които искат да произвеждат и живеят по старому могат да се изнесат в Китай и там да си произвеждат колкото и каквото им е на душата.
23 Септември 2012 20:52
Обама неприятната истина, че няма намерение да пренесе работните места на компанията в Америка.

*
Ще ги пренесе ( и други като него), и даже ще пее. Без американската военна хегемония по света, Стив Джобс щеще да бъде само Стефчо Бачкатунов. Или измамената камила, на която комунистите в Китай са конфискували цялото имущество, и са го пратили да чука камъни в някой Гулаг.
23 Септември 2012 20:54
Диагнозата е ГЛОБАЛИЗАЦИЯ. Вече 20 години разяжда развитите държави, като ги обезкървява - оставя ги без работници, стават само консуматори. И добре, че западните държави са добри във финансовите фокуси.. засега не са фалирали.
23 Септември 2012 20:54
"Героичен предприемач", който създава и доставя на пазара на достъпни цени продукти, които променят живота ни - това е голямо предизвикателство на всяка идея на левите за злите капиталисти, които експлоатират работниците и получават неприлично големи печалби.



Този героичен предпремач е монополист. Кой каквото да изобрети, трябва на него да го занесе. Или на още няколко като него. Голяма е грешката на държавата, че допуска подобни монополи. Ако ги ликвидираше навреме, подобни аргументи за героичния предприемач нямаше да съществуват. Какъв герой е един монополист? Геройство е да пробиеш нечий монопол, а не да държиш монопол. Едва ли не, само Стийв Джобс може да произвежда и доставя подобни продукти. Нищо подобно! Напротив, науката и технологиите са много по-напред, отколкото стоката която той пуска на пазара. Монополистът никога няма да пусне най-новото, той ще иска да си купувате всяка година телефони и компютри и затова ще пуска новостите на части. И какво означава на достъпни цени, след като ни кара вместо един телефон да си купим пет, или вместо един компютър да си купим пет?
Задължително трябва да бъдат разбити тези монополи, за да се види, че много хора могат да пускат нови неща и да се ускори прогресът.
23 Септември 2012 20:57
Това злобарче Кругман не се ли умори да злобее?
Забило ли е дребното човече барем един пирон през живота си?
Утре ще нагази и Елон Муск че не назначава негри в космическата индустрия...
23 Септември 2012 21:00
Успехът на Апъл в момента не е от иновациите и предприемчивостта на собственика/управителя, а от паразитни ренти от патенти като "закръглени икони", "закръглен дизайн", "отскачащ асансьор" и прочие простотии, които конкуренцията според американската държава (съд) не може да "копира". Подобно е положението с огромните корпорации в земеделието и медицината.

Тоест, стигаме до стария проблем : как да се защити индивидуалната собственост - продукт от дейност, от противопоставящите й се концентрирана частна... днес я наричаме монополистична, но това не е съвсем точно. В нея влизат и големите състояния, придобити извън дейност, и анонимните/акционерни дружества, управлявани от не- собственици... и държавна собственост. Този въпрос е поставен от Пиер-Жозеф Прудон още през 1848 г., едновременно с един Манифест, поставян е от всички анархисти след Прудон и след десетилетни перипетии изкристализира в известните думи на Бакунин "Мразя комунизма – този на Маркс, понеже отрича свободата и не приема нищо хуманно без да му отнеме и свободата, понеже комунизмът концентрира и абсорбира всичко от обществото в полза на държавата, централизира всичко в ръцете на държавата, подтиска, експлоатира, развращава, разстройва. Искам организация на обществото с колективна собственост, едно общество, устроено отдолу нагоре чрез свободно сдружение." Концентрираната частна недолюбват и двамата
23 Септември 2012 21:07
Не мисля, че е точно алчност думата, но Popangelov достат точно вижда личността на Джобс. Гейтс наистина създаде много неща, включително и сам, Майкрософт не продават сбиротак под модна марка, те организираха създаването с всеки служител, забелязана идея (наричайте го крадене ако искате). Какво създаде Apple - най-вече мода. Първо мъкнаха една неспособна да функционира операционна система, на която единствения по-сложен софтуер, който можеше да върви стабилно беше не на Apple, а на Adobe - същия софтуер, който и да ми го подаряват не го ща и до днес, но къде ти дизайнер да забележи, че Фотошоп и Илюстратор сами суапват, защото операционната система се срива, ако я накараш тя да го прави. Така над 10 години спечелиха дизайнерите на своя страна с възможността да бъдат "различни" и решиха да продадат "различността" на масите, когато Джобс се върна. Взеха BSD, защото въпреки ограничения хардуер, който поддържат не можаха да направят операционна система сами, накачиха едни добри, но по-скоро близки до посредственото библиотеки, които развиваха от преди и нарекоха това свое, а кажи речи всички критично в тая конструкция беше направено от хора работещи, за да раздават труда си свободно на другите, но Apple го нарекоха модно, стъпвайки върху авторитета на дизайнерите и започнаха да го продават на VIP цени, докато различното стана масово и вече съвсем еднакво. И с iPod работата стана така, но беше случайна, малко реклама, малко думи от поп идоли в решаващия момент представиха иначе узасно закъснелия играч като едва ли не създател на преносимата музика. Около Apple всичко е една лудост и мания, не технологията, а манията е техния принос - манията за скъпи играчки даващи социален статус на непрофесионалисти. Да де, естествено ще има и професионалисти, които ще се поддадат - винаги така става, но им трябваше iPhone 4, за да настигнат другите, само за да започнат да се връщат, където им е мястото година по-късно. Не става дума за леви и десни, става дума за тарикати и хора посветени на технологията - масите харесаха оня, който е по-близко до тях по психика, а Бил Гейтс, който си има и приятните и неприятните черти остана омразен, not cool. Ще кажете, че няма значение, но няма да сте прави, докато Microsoft забогатяваше го правеше продавайки свобода и рекламирайки свобода да правим каквото си искаме с компютъра и софтуер след като го купим, Apple от друга страна през акъла на моднярите ни научи, че всичко е назаем и ние го купуваме, но не е наше. Днес вече и други ги следват, защото Джобс наистина промени света, но не с електроника и софтуер, а с умение да извади най-низките качества на индивида и да ги постави да работят срещу самия си собственик. Мерси - лека му пръст и на добър път в отвъдното, той ни върна 10 години назад във времето, като направи стандарт разбирането на неразбиращите, сега е време да се върнем към нормалното и да продължим напред.
23 Септември 2012 21:10
Писаха го вече преди мен - пазар значи платежоспособно търсене, а като земеш парите на париите, немаш пазар. И се въртиш като куче, гонейки си опашката, разкъсван между отровната си алчност и невъзможността да я осребриш.
23 Септември 2012 21:12
Сега остана държавите да станат като APPLE - да са пръснати навсякъде по света, там където е по-изгодно. Да ама не. Държавите заемат определени площи и хората там са на едно място. Ако искаме те да просперират, не трябва да работят по модела на APPLE. Не всичко е пари и печалба при държавите. При Apple - всичко е пари. Всичко се смята според печалбата.
23 Септември 2012 21:14
Булгуров,
Много добри формулировки. И все пак, ще ви обвинят в социализъм.
23 Септември 2012 21:25
От статията възниква и един въпрос. С какво печалбите са по-важни от заплатите? Печалбарите си гледат печалбите, но и народът си гледа заплатите. Някой ще каже- да, но това е частна собственост! Народът ще каже- да, но частната собственост е и национална собственост. И като национална собственост държавата може да се налага с всякакъв вид регулации и всякакъв вид задължения на печалбарите. Не може държавата да финансира науката, а някакъв частник да присвоява еднолично резултатите. Частната собственост е негова, но не точно. Негова е само при определени условия. Ако не ги изпълнява, може и да не е негова. И не е задължително да бъде негова. В този бизнес собствениците могат да се сменят и да го притежават хора, които ще се съобразяват с националния интерес и с интереса на народа.
23 Септември 2012 21:27
Булгуров,
Много добри формулировки. И все пак, ще ви обвинят в социализъм.

Защо "обвинят"? И защо само него, като "социализмът" е познавателен проблем на всички леви у нас? Тотално индокриниране с марксизъм
23 Септември 2012 21:36
В една държава живеят всякакви хора. А в Apple се избират само тези които са най-способните са съответната работа и са най-евтини, ефективни.

Това значи ли, че трябва всяка държава да се откаже от голяма част от населението си?
23 Септември 2012 21:37
Защо "обвинят"?

Защото не всяка критика на крайния неолиберален модел е от социалистическа позиция.
23 Септември 2012 22:01
Полицаи стачкуват за повече пари , учители искат увеличение ... искаме по-високи заплати и пенсии ... Ми нормално , нали?Нормално е всеки,създаващ нещо , да се стрвеми да си увеличи и доходите,нали???Тогава???Аааааа , корпорации и фирми трябва да не иска , трябва да са "Майка Тереза "? Що скачахте на митингите преди 23 години , а? А сега ревете за комунистическо равнство
23 Септември 2012 22:05
Тази идеология предполага, че обикновеният човек може да бъде защитен само благодарение на намесата на държавата, която контролира богаташите и ги кара "да делят".

Фигурата на Джобс опровергава тази идея. Ние всички получаваме изгода благодарение на излишъците от богатствата и потребителските продукти, които създават такива като Стив Джобс, които прибират само малък процент от това, което са създали. Когато той почина, само 1% от Apple принадлежеше на хората, свързани директно с компанията. Още по-важно е, че създаваните от тези хора новаторски продукти (айпади, айфони, медикаментите като бета-блокерите, ендоскопската хирургия и други) повишават качеството и стандарта на живот.



Точно това е вярната идеология, която се потвърждава от живота. Потвърждение за обратното няма. Факт е, че дерегулацията на бизнеса моментално влошава положението на работниците и народа. Дерегулираш банките, веднага разгръщат всякакви измамнически схеми и ограбват народа, пенсионните и всякакви други фондове. Веднага надуват имотни и всякаки балони. Дерегулацията на пазара на труда веднага намалява заплатите и условията на труд.
Относно изгодата на всички нас мисълта е твърде неясна. Каква изгода получават американците, след като Стийв Джобс изнася производствата в Китай? Изгодата като производители я губим. Остава ни изгодата като потребители. Но тази изгода я получават всички потребители на света. Значи нашите изгоди от Стийв Джобс са точно колкото изгодите на хората от Бангладеш. Това каква изгода е? Защо американският народ трябва да плаща и да създава наука и образование, след като американецът ще ползва същата изгода като циганина от Бангладеш? Да отиде Стийв Джобс да черпи от науката на Бангладеш? Извинявайте, но патентите с които работи Стийв Джоб са американски. Кайнакът за Стийв Джобс може да пресъхне. Без Америка Стийв Джоб би правил само калъфите за телефоните.
В разсъжденията на автора Стийв Джобс и хората, създаващи новаторски продукти са турени в един файтон. Точно Стийв Джобс е човекът, който налага монопол и принуждава тези хора да работят за него. Тези хора би трябвало да имат самостоятелни фирми и да движат собствените си идеи. Проблемът на днешния капитализъм е, че специалистите и новаторите не могат да бъдат и капиталисти. Те винаги са принудени да работят за някой капиталист. Следващата революция ще даде право на докторите да отварят собствен бизнес в здравеопазването, на компютърните спецове да правят собствени продукти, на строителите да развиват свой фамилен бизнес /в момента само капиталист може да го развива заради лицензионната политика/, на майстор-готвачите да имат собствени ресторанти и пр. В момента всички онези, които притежават знанията и уменията, които творят, са принудени да се подчинят и да се главят да работят за някой чорбаджия, който в главата си има само няколко мисли-кредит, дебит, печалба.
23 Септември 2012 22:05
Е, нали ви казвах ?
Дори не социализъм, а направо - комунизъм.

Това е положението с правоъгълно мислещите....
23 Септември 2012 22:06
Пред XXI-я век стои предизвикателство- въпрос на живот и смърт : може ли съвременната корпорация да се организира по прудон- бакунински...
не цялото общество, нека в него си "цъфтят сто цветя", а именно корпорациите, флагманите, скалите по японското разбиране...
да стане организация с колективна собственост, организация, устроена отдолу нагоре чрез свободно сдружение? Лично аз смятам, че да.
В момента, много близо до това е франчайзингът. Нещо повече, той е на път да получи доминиращо положение във водещата страна. В САЩ франчайзинговите брендове са 8% от всички, а произвеждат 48% от продукта.
А има ли друга форма, освен франчайзинга, по- близка до представата, че корпорацията е място, където организационно се сдружават творци на "продукти от дейност"? Убеден съм, че да. Не съм сигурен, че мога да разпозная продукт на Apple, освен ако някой не ме е треснал с нахапаната ябълка по главата и съм благодарен на Michael и другите колеги, които пишат с явно познаване на кухнята. Но определено ми е симпатична подкрепата на Джобс за "отцепници, бунтари и инакомислещи елементи, които гледат по друг начин на нещата, не обичат правилата и които са достатъчно безумни, за да искат да променят света". Наистина, това е "начинът да се появяват няколко десетки мравуняка и всеки от тях функционира ефективно", тоест да се създаде корпорацията на XXI-я век .
23 Септември 2012 22:24
либерастки фундаментализъм, за малоумни...
23 Септември 2012 22:26
Пазарната икономика и капитализмът са най-доброто, измислено от човеците
(снимка: натиснете тук)
23 Септември 2012 22:36
Това злобарче Кругман

Не ти трябва Кругман, огледай се във форума, виж простата шаячна правда.
23 Септември 2012 22:37
3 причини, поради които растежът на акциите на Apple се поддържа с всички сили:
1. Убеждаваме избирателите, че кризата е отминала и Борсата и Америка отново върви в единствената възможна посока - нагоре!
2. Убеждаваме инвеститорите, че новите трилиони необезпечени долари трябва да се влагат в акции на американски печеливши високотехнологични компании - иначе ако се изсипят на продоволствения пазар например, ще последва катастрофа!
3. Убеждаваме потребителите, че американски долари са нужни, за да се купуват високотехнологични чудеса "Designed in California, Made in China". Така се подготвяме за неизбежния момент, когато те ще се запитат за какво са им необезпечените с нищо американски долари, ако утре петролът, останалите суровини и стоки може да се купуват в други валути.
Go Apple, go!
Go Google, go!
Go Facebook, go!
23 Септември 2012 22:42
Ся, значи, тавагишчи - може Стив Джобс да е бил нек'ъв гадняр, а Пол Кругман - добро еврейско момче. И Епъл да е по-скоро в модната индустрия, отколкото във високите технологии. Аз продукти на Епъл нямам - и семейството ми няма. Ама както хора дават стотици долари за едно кожено портфейлче с щамповано LV, що да не дават и за iPhone? От своите си пари дават, не от вашите. Пък как се прави една фирма успешна и ефективна, се вижда на практика - едни фирми просперират, други фалират. Между другото, знаете ли, че Кругман е бил съветник на Енрон и ги е хвалил в статии колко готина и напредничава фирма са?
Прави сте и че държавите могат да се намесват в частната собственост, да я регулират, а дори и да я национализират. И пак на практика се вижда кои държави процъфтяват и кои - не. В последно време държавата с най-либерален и див капитализъм и един от най-високите дялове на частния сектор в БВП - Китай - напредва добре. А пък във Венецуела като национализират, има режим на тока и водата и дефицит - не знам стигнаха ли до купонна система - и това при положение, че са държавата с най-големи запаси от нефт в света. Те така... Ам хубавото е, че вече ги няма изходните визи и кльоновете и човек може да се движи и заселва по света - кеф му в западна страна, кеф му в Китай, кеф му във Венецуела.
23 Септември 2012 22:56
От своите си пари дават, не от вашите


(снимка: натиснете тук)
23 Септември 2012 23:04
да стане организация с колективна собственост, организация, устроена отдолу нагоре чрез свободно сдружение? Лично аз смятам, че да.
В момента, много близо до това е франчайзингът. Нещо повече, той е на път да получи доминиращо положение във водещата страна. В САЩ франчайзинговите брендове са 8% от всички, а произвеждат 48% от продукта.


Внимателният, франчайзингът не може да е надеждата, за която говориш. Това е система, която убива иновацията и уникалността. В момента в САЩ малките частни бизнеси в общественото хранене са на историческо дъно - ако имаш малко капитал, отваряш МакДоналдс, Панера или Старбъкс, вместо "Палачинките на Дан", примерно. Рискът е по-малък и няма никаква "мозъкоемкост" - няма нужда да измисляш стил, дизайн, атмосфера, стратегия, продукти и т.н. За съжаление, поради алчност много бизнеси, почнати като семейни и уникални, стават франчайзи и влизат в голямата блудкавиня, където продавачите бачкат за мизерни пари и последното, което ги интересува, е самият бизнес (бизнес без душа).

Но - аз поне знам за друга, по-истинска алтернатива. Можеш да потърсиш под различни имена, например "Industrial democracy", "Employer-owned business", "Cooperatives" (опа - опасна дума!) Във Великобритания са доста напред, но не само.
http://www.employeeownership.co.uk - много добър ресурс.
http://www.nceo.org/
http://www.worldblu.com/ - това е малко боза, не става дума за собственост, а по-скоро за принципи на управление, които в някои случаи са ПР.
Има и изследвания, показващи предимствата им пред корпорациите.
23 Септември 2012 23:10
В небрежно застъпеният задочен спор Джобс-Кругман, категорически съм на страната на Джобс! И не защото е покойник, не защото е несъмнен технологично-маркетингов гений и гуру, а защото Кругманите, Цукерманите, Костовците и Дянковците са доказани паразити! Тези никога нищо не са създали, нищо не са инспирирали, нищо не са иновирали и даже не са подкрепяли. От пиявиците има някаква спорна полза - използвали са ги за кръвопускане в близкото минало, което е било здравословно. А Кругманите-Дянковци осъществяват кръволокане, единствен цяр срещу такива е оперативно отстраняване от гостоприемника, по възможност ЗАВИНАГИ!
23 Септември 2012 23:14
Meat
23 Септември 2012 23:52
Точно Джобс е "доказан паразит"! Прочети внимателно какво са написали Michael
23 Септември 2012 21:07
и Gozambo
23 Септември 2012 22:05
, обяснили са го много добре. Такива като Джобс наистина режат клона на който седят, защото хората не живеят на територия, а в общества!
24 Септември 2012 00:02
Но ще ви кажа какво ще фалира Епъл със сигурност, един план Ран-Ът и никой няма да си спомня за белите джунджурии.
24 Септември 2012 00:08
Кругман и Грегъри се закачат отдавна. Единият кейнсианец, а другият неолиберал. В икономиката двете тези са еднакво правилни (респ.погрешни): потреблението е причината, а инвестициите и създаването на работни места - следствие или 2-рата: инвестициите пораждат потребление и създават раб. места. Спорът за правилността на тезите на Грегъри или Кругман е напълно излишен. Кругман даде за пример Гърция като триумф на Кейнсианството, същият пример бе използван от Грегъри, за да докаже несъстоятелността на Кейнс и неговата безработица. Впрочем в култовата статия на същия автор (Грегъри), от началото на годината, бе описано черното бъдеще на Гърция, ако се откаже от спасителните планове: (има градация) Гърция излиза от еврозоната, драхмата се сгромолясва (девалвира), а жизненият стандарт на гърците пада до... нивото на България.

Нашият пръв партиен и държавен ръководител непрекъснато повтаря, че ни е спасил (и непрестанно, и неуморно, продължава да ни спасява) "да не станем като Гърция". Няма нормален човек, който да не се изсмее на подобни герберащини.
24 Септември 2012 00:22
Авторът на статията не знае един любопитен факт относно Apple. Въпреки, че целият труд по сглобяването на айпадите е в Китай, то само два процента от цялата стойност на крайния продукт остава при китайците. Съмнявам се при айфоните или при маците положението да е по-различно.

(снимка: натиснете тук)
24 Септември 2012 00:30
Майкъл и какво създаде Бил Гейтс и Майкрософт? Ако сравниш ДОС създадена 80 и МакОС създадена 83 и Уиндоус създадена 86 ясно ще проличи кой е създателя и кой копира! Десет години съм работил с МасОС и през тях съм имал по-малко проблеми отколкото с Уиндоус за една година. Да не говоря за възможностите за управление на мрежова среда в двете системи!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД