:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,381
Активни 596
Страници 21,848
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

На беларуския фронт нищо ново

Изборният фарс само втвърди диктатора Лукашенко, а опозицията си вкара автогол, като не участва във вота и дори не можа да организира големи протести
Беларуският диктатор Александър Лукашенко даде на сина си Николай да пусне бюлетината на вота на 23 септември. Според някои медии Лукашенко гласи малкия Коля за свой наследник.


Новината, че в Беларус бяха проведени поредните парламентарни избори, след които в парламента влязоха само привърженици на диктатора Александър Лукашенко, не събуди кой знае каква тревога в Европа. Независимо от критиката в Европарламента и поредната констатация на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа(ОССЕ), че вотът не е бил свободен. Причината за това беше, че истински избори всъщност нямаше, а се състоя поредният фарс. При вота нямаше свободно и честно регистриране на кандидатите, нито равен достъп на политическите сили до медиите, липсваха независими външни наблюдатели, които да следят изборния процес и преброяването на бюлетините, а противниците на режима бяха подложени на поредните репресии. Това също не е изненадващо, защото президентът Лукашенко управлява вече повече от 15 години с добре известен авторитарен стил. Беларуският народ отдавна е наясно, че не разполага с никакво политическо влияние. Новото сега обаче е фактът, че след бруталните репресии преди две години



беларусите са обзети от повсеместен страх и политическа апатия



Високото изборно участие, от около 62%, се дължи именно на страха у хората, че може да им се търси сметка, ако не отидат да гласуват. Макар че малкото дръзнали да оспорят резултатите опозиционери директно заявиха, че това число просто се дължи на фалшификации, ако изобщо е вярно.

Досега можеше да се предположи, че изборите се организират главно за показ пред западноевропейската публика. В крайна сметка през последните години там се намираха и наивници, които смятаха, че Лукашенко наистина има намерение да либерализира и европеизира страната. Подобна заблуда съществуваше например по отношение на парламентарните избори през 2008 г., когато поради наивност или от геополитически съображения мнозина европейски политици повярваха, че диктаторът наистина ще демократизира Беларус. Това време обаче отдавна отмина. От години насам се знае, че ключът за ситуацията в Беларус е в ръцете на Москва. Европейците обаче трябва да се разделят с илюзията, че Кремъл желае да промени нещо в тази страна. Твърди се, че руският президент Владимир Путин изпитва отвращение към Лукашенко. Но пък за Кремъл е удобно да има в близост подобна авторитарно управлявана страна без всякаква европейска перспектива. От което Лукашенко успява да прави каквото си иска.

Жителите на Беларус са притиснати от все по-големите икономически проблеми, след като в рамките на една година местната валута девалвира и загуби две трети от стойността си. Лукашенко може и да се кълне, че до края на годината средната заплата ще достигне 500 долара, само че народът вече не вярва нито на него, нито пък на опозицията. Последната вече е представлявана от около десет малки партии и движения, повечето от които са изпокарани помежду си. Те твърдят, че не се борят за власт, а просто искат да покажат, че сегашните избори са поредният фарс. Още преди няколко месеца те призоваха към бойкот на изборите. Обединена гражданска партия дори изтегли кандидатите си от избирателните списъци. "Ние поставихме три условия на властите - освобождаване на политическите затворници, допускане на наши представители в изборните комисии и премахване на предварителните избори. Нито едно от нашите искания не беше изпълнено, затова ние призоваваме да не се участва в тази измама", каза председателят на партията Анатолий Лебедко, цитиран от "Дойче веле".

Беларуската опозиция е значително отслабена от репресиите и арестите след президентските избори през 2010 г. Тогава много от опозиционните активисти бяха осъдени и нямат право да участват в избори. Други пък напуснаха страната. Александър Милинкевич от партията "Движение за свобода" е дълбоко огорчен. "Демократичните партии отново не можаха да участват в изборите. Хората се страхуват. Цялата страна се страхува. Много активисти бяха арестувани за участие в протестни акции или в подписки", казва той. И все пак в Беларус все още има хора, които се осмеляват да протестират срещу Лукашенко. Само че те така или иначе не могат да променят нещо. Затова и след тези избори авторитарният президент ще може да разчита на един "беззъб" парламент, който безропотно ще изпълнява желанията му. Тук и опозицията си вкара директен автогол, защото заради отказа да участва във вота загуби и тази трибуна, която имаше, за да отстоява позициите си, и сега едва ли въобще някой ще чува нейните искания.

В беларуската столица Минск алеите блестят от чистота, фасадите на сградите са прясно боядисани, нито един човек не си и помисля да пресече на червено - в царството на Лукашенко полицията има очи навсякъде. И затова много бързо съзира и улавя неудобните. Музикантът Лявон Волски е един от тях. "Когато за първи път влязох в черните списъци, изпаднах в депресия. Сега съм на другия полюс - забавлявам се при мисълта, че са "инсталирали" някого в публиката, който има за задача да следи какво правя и казвам, за да го докладва после на местното КГБ", казва той. Волски вече няма право да пее пред публика - заради политическите му песни, пускани по Радио Свобода. В тях той критикува режима на Александър Лукашенко, наричайки го диктатура. Междувременно всеки десети гражданин на Беларус е избягал в чужбина. Волски първоначално решава да остане в родината си, най-вече заради своите почитатели. Сега се среща с тях в чужбина, наскоро в Литва той изнесе три концерта, вместо само един, както беше планирано. Хората, които искаха да чуят посланието му, бяха много повече от очакваното.

Беларус трудно ще бъде обхваната от революционни настроения, прекалено голям е страхът, който изпитват хората там. Една част от тях се опитват да се пригодят към системата, а други решават да обърнат гръб на родината си, нещо, което преди не беше възможно. Има и още една разлика между преди и сега: днешната диктатура в Беларус се различава съществено от тоталитаризма от съветско време, твърди младият политолог Евгени Прайгман. "Хората вече не се затварят в кухнята си, за да обсъждат шепнешком политическите теми. Повечето говорят открито за проблемите, но знаят, че в тяхната страна - такава, каквато е тя сега, истинска свобода не може да има", смята той.

В края на 90-те години на миналия век няколко беларуски студенти в София ме уверяваха, че всеки момент в страната им ще избухне истинска революция и режимът ще бъде свален. Явно обаче революционните времена там наистина са отминали, след като сега опозицията дори не успя или не пожела поне да организира протести след поредния изборен фарс.

 Членове на изборна комисия преброяват бюлетините в една от секциите в Минск.
 Беларуски милиционери влачат протестиращ гражданин в центъра на Минск преди година. Сега обаче опозицията не успя да организира демонстрации заради изборния фарс.
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Миналото лято в Беларус поне се стигна до спонтанен протест срещу високите цени на горивата, организиран в интернет, което накара още на следващия ден Лукашенко да намали цената на бензина.
29
1823
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
26 Септември 2012 20:57

БелАрус?
Грамотей, да?
26 Септември 2012 23:00
В Беларус демокрация? За да станат просяци като нас ли?
27 Септември 2012 01:11
Айде отиде коня у ряката. Щом се отрича вече и демокрацията, регресът към дебилизъм е завършен
27 Септември 2012 09:19
За да станат просяци като нас ли?
ти ако си просяк другите не са. не обобщавай
27 Септември 2012 09:54
Щом хората си траят значи ги устрийва
А Ако все пак има някакво недоволство то е на ниво "революционер хленчи в кръчмата"
А България какво стана като се демократизира преди близо 23 години?
Разруха, мизерия, неграмотност, престъпност, безхаберие, циганизация-това ли да искат хората там?
27 Септември 2012 09:59
Високото изборно участие, от около 62%, се дължи именно на страха у хората, че може да им се търси сметка, ако не отидат да гласуват. Макар че малкото дръзнали да оспорят резултатите опозиционери директно заявиха, че това число просто се дължи на фалшификации, ако изобщо е вярно.
Айде бе, пък авторът откъде ги знае тези работи.
Проблемът е, че опозицията се поддържа от външни сили. Нито една западна държава няма да допусне нейна опозиция да се поддържа от външни сили. Аз ви напомням, че когато се пусна, че Клинтън получил пари за изборите от някакъв китайски бизнесмен (не си спомням за 1000 долара ли ставаше въпрос) се вдигна такъв вой до небето в САЩ.
Все повече ясно става, че една развиваща се икономика е добре, когато една партия е на власт за дълъг период от време. Япония беше във възход, когато Либералната партия държеше властта 40 години, сега икономиката и съвсем не е добре - на моя японски колега от престижния Токийски университе са им намалили заплатите с 10%. Южна Корея освен финансовата и технологична помощ, поради идеологически причини на САЩ създаде своята икономика при диктатура. Същото важи и за Сингапур (един интересен щрих - моя японски колега, който беше на конференция в Сингапур разправя, че там семействата не готвели в къщи - във всяка сграда имало ресторанчета, така хем се пести време на хората, хем се развива средния бизнес). Да не говорим за Китай, който и в кризата надува процентите възход под ръководството на ККП. Това важи и за Виетнам и др. държави с развиваща се икономика. Като, че ли все по-ясно става, че мулти-партийната система не работи. А у нас партиите единствено служат - една партия като вземе властта, да се оправдава с предишната партия на власт, заради своите неуспехи. Наш Боко къде седне и стане само Станишев му е в устата.
27 Септември 2012 10:12
А България какво стана като се демократизира преди близо 23 години?
Разруха, мизерия,

за едни е настъпила мизерия, а други живеят в разкош и охолство. например програмистите с 5000 лева заплата.
27 Септември 2012 10:17
Беларус трудно ще бъде обхваната от революционни настроения, прекалено голям е страхът, който изпитват хората там. Една част от тях се опитват да се пригодят към системата, а други решават да обърнат гръб на родината си, нещо, което преди не беше възможно.
На тоз автор много му работи фантазията. Типичен пример за пожелателно мислене. Когато бях в Германия посещавах курсове по немски и там имаше курсанти от различни източноевропейски страни (не че го научих де - аз няколко пъти приключвах с немския до първата година). Единствено беларусите не се натискаха да имигрират и искаха да се върнат по-скоро в родината си. Всички от други страни с прозападна демокрация търсеха пътища да останат в Германия.
27 Септември 2012 10:21
за едни е настъпила мизерия, а други живеят в разкош и охолство. например програмистите с 5000 лева заплата.
Абе колко са, които вземат 5000 заплата. Вече чувам, че и компютърни специалисти не могат да си намерят работа. А колкото повече получават, толкова по-се стискат и плачат. Я вижте нашто манрико - само за черпаклии говори.
27 Септември 2012 10:40
5000 е средната заплата за програмист в западна фирма в българия. следователно има и програмисти с повече от 6000. а колко са на брой не мога да ти каз аз познавам 6 , мои роднини. умни и способни като мен. е, не баш като мен, но се доближават. аз лично не живея в БГ.що се отнася до безработицата то тя е неизбежен спътник на капитализъма. на който не му харесва-в куба. там всички работят за 22 долара на месец.
27 Септември 2012 11:10
Да, наистина не е трудно на недоволните от живота си в България да потърсят убежище в Беларус.
27 Септември 2012 11:24
ПО едно време се каза, че беларуската опозиция бойкотира изборите. Ако е така защо се набляга, че няма избран нито един опозиционен депутат?
Или нещо не съм разбра?
27 Септември 2012 11:58
Това ли е демокрацията, да налагаш със сила изгодните за теб решения?
Ирак, Афганистан, Либия, Сирия - всичките станаха жертви на непомерната
алчност за въглеводороди, прикрита зад призивите за свобода, демокрация
и човешки права.
Когато авторът говори, че в Беларус трудно ще се извърши революция,
май има предвид революция от добре познатите ни "оранжев" тип.
Няма кой да позволи да се уставнови проамериканско правителство
което да влезе в НАТО и кордонът около Русия да се затвори.
Във вътрешен план - кой се наема да ме разубеди, че България, от една
добре развита индустриална страна, с отлично подготвени специалисти
не се превърна в територия за наркотърговци, хазарт, проституция и измами,
управлявана от марионетно олигархично правителство.
До помислим само - защо в Турция хазартът е забранен, та идват у нас
да играят на рулетка, Блек Джек и др.
Значи ние отдавна сме една Куба от времето на Батиста
а съвременна Куба върви по пътя на постепенните реформи и основната и
цел е да запази независимостта си от САЩ - иначе отново ще стане свърталище на
амеликанската мафия.
България е страна, където за младежта няма шанс.
50% от младите хора са безработни.
Не могат всички да бъдат програмисти в западни фирми.
Толсова е далеч от реалността нашия много умен млад приятел,
че умозаключенията му ми напомнят казаното от Мария Антоанета:
"Като нямат хляб, да ядат торти"

27 Септември 2012 12:31
Не могат всички да бъдат програмисти в западни фирми.
разбира се че не. които не могат ще живеят зле. капитализъмът е само за тези които могат, тоест които са умни и способни. поне да завършат МЕИ , специалност компютерни системи и технологии.
27 Септември 2012 12:42
Драги Америка,
Искаш да кажеш МЕИ /Сега ТУ/ да има само една специалност "компютЕрни /както ти ги наричаш/ системи".
Къде са производствата, които се нуждаят от ел. и машинни инженери?
Виж някой инженер може и да се уреди я за крупие, я за сутеньор, я за наркодилър.
27 Септември 2012 13:14
"5000 е средната заплата за програмист в западна фирма в българия."
В грешка си.
Реално е около 2000 лв. и то за хора с опит. Начинаещите са на около 1000.
3-3,5 е за проджект мениджъри.
5000 вземат големите началници в софтуерни фирми.
Което прави едно няма и 100 човека.
27 Септември 2012 13:16
Беларус не е цъфнала да връзва, но със сигурност там положението е по-добро от съседна Украйна, където уж имаше революция.
10 процента от населението може и да е избягало, но процентът за Полша, Украйна и т.н е много по-висок.
Специално Украйна е безспорен европейски лидер по износ на проститутки.
27 Септември 2012 15:05
И защо ли плачем на чужд гроб? Нещата в икономиката на Беларус вървят в пъти по добре отколкото в България, например и на "макро" и на "микро" равнище....
Затова и опозиционерите и брюкселските зелки не могат да "вземат" думата и да внесат "революция" в Беларус...
Сори ама такива са фактите.....
27 Септември 2012 16:10
"Според някои медии Лукашенко гласи малкия Коля за свой наследник" - близостта до северокорейския феодален наследствен модел е очеваден ! Пфу, каква отврат ...

Сатрапът Лукашка, крепящ се на това, че всеки трети там е "кука", на "ескадрони на смъртта", отстраняващи физически политическите си противници (както бе през 90-те години), е на власт не от 15, а от 18 години (1994). Срам за Европа е, че подобно изчадие го има все още. Който е бил в Минск и други градове знае, че обстановката и усещането е както в годините на Брежневския застой. Полицейщината е просмукала всички пори на обществото. Само едно не успя да съсипе говедото - красотата на белоруските жени, които са си супер !

27 Септември 2012 16:28
И у нас щеше да е така, ако Тодор Живков беше останал на власт. Въпросът е, кой щеше да го замести след 1998 г.
27 Септември 2012 16:47
Изпитвам задоволство, че тоталитарния строй за завърна завинаги в Русия и Беларус!
27 Септември 2012 17:12
разбира се че не. които не могат ще живеят зле. капитализъмът е само за тези които могат, тоест които са умни и способни. поне да завършат МЕИ , специалност компютерни системи и технологии.
Айде бе целият български народ да завърши МЕИ. специалност компютърни системи. Ами ако тези, които не са завършили компютърни науки хванат мотиките и подгонят компютърните специалисти, и бой на голо, щото без програми може, ама без папо не може, нищо, че и аз съм в информационните технологии.
27 Септември 2012 17:20
капитализъмът е само за тези които могат, тоест които са умни и способни.
Принципно е така, само че няма как всички едновременно да са умни, красиви и работливи, т.е. винаги ще има хора, които са зле при капитализма. Социализмът се опита да се пребори с този проблем и като страничен ефект се получи немалка уравниловка, но пък като цяло нещата не бяха зле в социалната сфера, образованието, здравоеопзването и т.н. (оставям настрана идеологическите извращения и политическата несвобода). Само че социалистическата държава не издържа да се грижи за всичко и всички - накрая не й достигнаха силите, кадрите, пропагандата и парите и просто фалира икономически и политически.
27 Септември 2012 17:31
Подкрепям числата на Попангелов.
На надменния тон на Оня с цифрите няма смисъл и внимание да се обръща.
27 Септември 2012 18:08
"Изпитвам задоволство, че тоталитарния строй за завърна завинаги в Русия и Беларус !!"

На чужд гръб и 100 тояги са малко ...
27 Септември 2012 18:09
...нищо не е завинаги, "колега"...
27 Септември 2012 18:11
"накрая не й достигнаха силите, кадрите, пропагандата и парите и просто фалира икономически и политически"

Така свършват всички формации, които са се изчерпали. Особено такива като соца - една утопия !
28 Септември 2012 08:34
Така свършват всички формации, които са се изчерпали. Особено такива като соца - една утопия !
Не е задължително да свършат - социализмът (който е по-скоро държавен капитализъм) във Венецуела ще живее още дълго, защото имат нефт; социализмът в Беларус също ще изкара още дълго, защото Русия ги подкрепя с пари, нефт, газ и т.н.
При капитализма лошото обаче е, че дори да фалира, не винаги се получава оздравително очистване, а става все по-лошо, което наблюдаваме и в момента.
01 Октомври 2012 18:35
Като, че ли все по-ясно става, че мулти-партийната система не работи. А у нас партиите единствено служат - една партия като вземе властта, да се оправдава с предишната партия на власт, заради своите неуспехи. Наш Боко къде седне и стане само Станишев му е в устата.

ми начи най-добре да прекратим с изборите и да оставим ГЕРБ 40-50 години на власт
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД