Моделът Бар Рафаели, която е израелка, играе ролята на прелъстителна агентка на Мосад. Във филма се разказва за операцията по ликвидирането на Махмуд ал Мабхух - водещата фигура от Хамас. |
"Оставям съпругът и трите си малки деца да спят на сигурно у дома и излизам със сълзи на очи и буца в гърлото", казва Ела, чието фамилно име е държавна тайна в Израел. Пък и първото й име сигурно изобщо не е Ела.
Ела е агент на Мосад, страховитото израелско външно разузнаване. За пръв път в израелската история Ела и 4 нейни колежки получиха разрешение да дадат интервюта. Израелското списание "Лейди Глоубс" публикува разговорите с тях, след като "Нюйоркър" огласи подробности за един от големите триумфи на Мосад - разкриването на сирийски обект за ядрени оръжия през 2007 г., който впоследствие бе разрушен от Израел.
За ролята на жените в Мосад се заговори през 1986 г.,
когато агентка на име Синди омагьоса Мордехай Вануну, разкрил израелската ядрена програма, и го накара да отиде от Лондон в Италия. Там бе отвлечен и изведен тайно в Израел, където прекара 18 г. в затвора.
Тайният дамски кръг признава, че често се чувстват сякаш живеят във филм, но не отхвърлят категорично идеята, че могат да служат и като сексуално оръжие.
"Мъж, който се опитва да пробие в забранена зона, има малки шансове да бъде допуснат. Усмихнатата жена има по-големи шансове за успех", казва пред "Лейди Глоубс" Яел, друга агентка от Мосад.
"Използваме женствеността си, защото всички средства са позволени", добавя колежката й Ефрат. "Но дори и да сме на мнение, че за успеха на мисията се налага да преспим с шефа на кабинета на иранския президент, никой в Мосад няма да ни позволи да го направим. Жените агенти не се използват за сексуални цели. Флиртуваме, но не прекрачваме границата пред секса."
Ефрат примирено отбелязва, че знае, че "с живота й е свършено", ако я заловят. Тя обаче е готова да поеме риска в името на сигурността на Израел.
Дамите признават, че животът на жените агентки е труден - твърде натоварващ за жени, които имат семейства. Част от агентките на Мосад живеят сами, но има и доста семейни, и те се справят.
Само малък процент от кандидатстващите в Мосад са приемани
От хилядите кандидатури повечето отпадат още на първия етап, при първоначалния скрининг. Половината от кандидатите, които започват окончателния двегодишен тренировъчен курс, биват отхвърлени, включително и отличени за успешни мисии командоси от елитните военни отряди.
"Който не може да понесе напрежението или човек с недостатъчно добри качества за междуличностно общуване, отпада от курса. Има много талантливи хора, които обаче започват да се потят, да заекват или да примигват в неподходящ момент. Те отпадат", обяснява Яел.
Отново в разрез с досегашната практика и протокола, шефът на Мосад Тамир Пардо също проговаря пред "Лейди Глоубс" и уточнява, че полевите агенти на Мосад са равен брой мъже и жени. "Жените имат ясно открояващо се предимство в тайните войни заради способността им да изпълняват множество задачи едновременно", казва Пардо и добавя, че жените по-сполучливо влизат в роля и превъзхождат мъжете, когато се налага "да потиснат егото си, за да се постигне целта".
"Жените имат таланта да дешифрират ситуации. Противно на стереотипите при нас може да се види, че способностите на жените превъзхождат тези при мъжете, що се отнася до ориентиране на терен, интерпретация на ситуации, пространствен анализ. Когато жените са добри, те просто са много добри. Колкото до превъзмогването на страха, всички ние се страхуваме. Страхът не признава разликата в пола", пояснява Пардо.
----------
КРАЛИЦИТЕ НА ШПИОНАЖА
Ана Чапман
"Момичето на Бонд от истинския живот" бе арестувана и депортирана от САЩ през 2010 г. по обвинение, че е една от 10 руски "спящи" агенти. Вместо да се скрие от светлините на прожекторите, тя получи медал от тогавашния президент на Русия Дмитрий Медведев и похвали от тогавашния премиер Владимир Путин. В момента гради кариера на тв водеща и модел.
Ейлийн Ниърн
Една от 39-те британски агентки, спуснати с парашути във Франция през Втората световна война, известни като "тайната армия на Чърчил". Тя играе ключова роля в подготовката на френската съпротива преди десанта в Нормандия през юни 1944 г. Британката вербува над 14 000 агенти за шпионски и саботажни мисии, по-късно е удостоена с медал от френското правителство. Умира през 2010 г. на 89 г.
Мата Хари
Родена с името Маргарета Гертруда Зеле в Холандия, Хари става популярна като танцьорка и куртизанка през Първата световна война. Обвинена е от френските власти в шпионаж в полза на Германия и е разстреляна през 1917 г. Доклад на френското разузнаване сочи, че тя признала, че предавала "обща информация" на германците, но не и военни тайни.
ВЕРСИИ
Жена участва в ударна група на Мосад, на която се приписва гибелта на военния лидер на "Хамас" през 2010 г. Операцията предизвика бурна реакция в Близкия изток и цяла Европа. Тя бе приписана на Мосад и се смята за един от сериозните дипломатически провали на службата, ръководена тогава от Меир Даган.
Военният командир на "Хамас" палестинецът Махмуд ал Мабхух беше открит мъртъв в хотелската си стая в Дубай на 20 януари 2010 г. Той е бил инжектиран с отрова, която е причинила сърдечен удар. Убийците са фотографирали всички документи в куфара му, а след това оставили на вратата надпис "Не безпокойте".
Девет дни по-късно, след като кръвните проби, изпратени в Париж за изследване, показаха наличие на отрова, "Хамас" обяви смъртта на Махмуд и обвини за това Мосад", писа "Таймс онлайн".
Мабхух е един от основателите на Бригадите "Иззедин ал Касам", военното крило на "Хамас" - ислямската групировка, която през 2007 г. завзе контрола над ивицата Газа. Според източници Мабхух, който беше официалният отговорник за доставките на оръжия от Иран за Газа, е бил проследен от момента, в който се качил на полет на "Емирейтс" в Дамаск на 19 януари. Той е пътувал с фалшив паспорт и след пристигането си в Дубай е бил последван от двама души, които полицията описва като "европейци с европейски паспорти".
Махмуд ал Мабхух напусна Газа през 1989 г. и се премести в Дамаск. Израел го вини за похищението на двама израелски войници, които по-късно бяха убити.
Убийството на Мабхух предизвика сериозно изостряне на напрежението между Израел, Дубай и Великобритания, Ирландия, Франция и Германия. Израел не пое отговорност за покушението. Всички обвинения обаче бяха насочени към Мосад. Скандалът се разрасна, след като стана ясно, че участниците в операцията по ликвидирането на Ал Мабхух са ползвали фалшиви британски и ирландски паспорти.
Дубайските власти пуснаха запис от охранителните камери на хотела, на който се вижда екип от над дузина шпиони, участвали в убийството. Полицията в Дубай смята, че убийството носи белезите на внимателно планирана операция на Мосад.
"Това, което е отвъд всяко съмнение, е, че групата килъри, пътуващи с фалшиви британски, ирландски, германски и френски паспорти, е прекарала по-малко от 19 часа в Дубай, а Мабхух е убит само пет часа, след като пристига в Дубай. След преглеждане на десетки часове записи от охранителни камери следователите са успели да сглобят действията на предполагаемите шпиони минута по минута. Единайсетте агенти пристигат в Дубай в ранните часове на 19 януари с полети от Франция, Германия, Италия и Швейцария, облечени като бизнесмени, перфектно сливащи се с останалите пасажери.
Агентите се настаняват в няколко хотела, като единствената жена в екипа, млада блондинка с фалшив ирландски паспорт на името на Гейл Фолиард, е заснета как се съгласява пиколо да й носи чантата", писа тогава в. "Дейли телеграф".