За българите понякога е по-лесно да измислят уникални оправдания за нарушаване на закона, вместо да го спазват, показва опитът на различните контролни органи. Най-колоритни изглеждат оправданията пред данъчните, където обясненията за укрити доходи често са достойни за холивудски сценарий.
В НАП разказват като легенда обяснението на необяснимо богат българин, който твърдял, че живее много над стандарта си заради открито
гърне със злато в дувара
на дядовата си къща. Младоженец обяснил, че е събрал 800 000 лв. като дарове за сватбата си. Друг декларирал, че 239 приятели са му дали заеми общо за 7-цифрена сума. Богаташ с огромна къща, мерцедес и вила доказвал, че си ги е построил покрай доходите от един декар картофи.
"Основната тенденция е да се търсят обяснения с необлагаеми доходи - подаръци от сватби, дарове от любовник, скрити наследства. Заемите от приятели вече не минават, защото се декларират. А литературните обяснения за открити наследства често не се приемат, ако няма доказателства за тях", обясняват от НАП. Заради масовите оправдания на добрия живот с много добри приятели от 2010 г. управляващите въведоха деклариране на заемите от частни лица над 10 000 лв. Тогава отпадна и освобождаването от данъци на регистрираните земеделски и тютюнопроизводители, което ограничава и възможността много приходи да се оправдават със земеделска дейност - мода, наложена от покойния вече Константин Димитров-Самоковеца.
На богатите българи им се налага да обясняват произхода на доходи, когато данъчните засекат, че те декларират прекалено ниски суми, а живеят нашироко. При ревизиите данъчните използват информация за апартаменти, къщи и автомобили, които се регистрират пред различни органи. Клиентите на банки вече са длъжни да декларират произхода на всяка сума над 30 000 лв. НАП получава информация и за индивидуални покупки на висока стойност, като луксозни бижута, часовници и битова техника, тъй като всяка регистрирана по ДДС фирма в България подава в НАП месечно информация за купувачите от нея.
Преди дни от приходната агенция обясниха, че по този начин компютърната система често засича случаи, в които месечните вноски по лизинг и ипотечен кредит, например, са на стойност в пъти по-висока от официалния доход на съпрузите в едно домакинство. Тогава следват т.нар. ревизии при особени случаи. "Интересното при тези ревизии е, че при тях не се изследват документи и счетоводни книжа, както при конвенциалната ревизия, а се работи на базата на определена от данъчния орган основа. Определено е например, че
къщата, колата ти струват 1 млн. лв.,
а ти си декларирал 100 000 лв. доход, и разликата се облага", разказват от приходната агенция.
За целта обикновено се канят лицензирани оценители, които да установят колко струва реално една къща или кола. "Например къщата е оценена на 500 000 лв., в която материалите - бетонът, варта, тухлите например са за еди-колко си. Човекът казва, че си я е вдигнал съвсем сам с приятели. Това най-често се приема за обяснение и се приспадат 250 000 лв. за труд, но се искат документи за материалите. Като няма, се начислява данък върху 250 000 лв. и лихви за пет години назад", обясняват процедурата на специалните ревизии от НАП. Над 80% от ревизиите на физически лица на практика са при особени случаи заради установено голямо разминаване между доходи и стил на живот.
През 2012 г. при такъв вид ревизии
са установени 45 млн. лв. укрити данъци,
което ще рече 450 млн. лв. недекларирани доходи от 900 лица. От февруари 2011 г. върху тези доходи вече могат да се начисляват и осигурителни вноски. За целта обаче е необходима втора ревизия по друг член от закона. В НАП като начало проверяват наново вече ревизирани граждани за укрити данъци.
За съжаление, не само при измамите с ДДС, осигуровки и т.н. се ползват безимотни хора като буфери, но и в укриването на доходи. Често палатите реално са записани на такива собственици, които обикновено дори не са ги виждали. "В тези случаи се използва т.нар. италианска практика, установява се кой плаща сметки, данъци, разходи и т.н. и се приема, че очевидно, макар да не е собственик, този човек е ползвател на имота. И той отговаря пред закона", обясняват от приходната агенция.
Службите за социално подпомагане също имат доста работа при контрола на раздаването на помощите, за да не се стига до злоупотреби. Инвалид
решил да пътува до Испания
с парите, отпуснати му за ремонт на модулна протеза. Друг си купил обикновен мебелен матрак с помощта за антидекубитален дюшек, който се ползва за лежащо болни. Земеделски производител твърдял, че субсидиите от фонд "Земеделие" не са доход и съвсем правилно не ги е декларирал и си е вземал социалните помощи.
В края на 2011 г. пък онкоболна жена се появила в тв предаване заради имотни разправии със сина си, където чистосърдечно си признала, че никога не му е тежала на ръцете, защото си докарва около 500 лв. на месец. За нещастие предаването гледали от социалните и веднага е направена проверка. Оказало се, че жената пропуснала да декларира пред тях доходи от ушити носии и работа в кооперации и така получила право за помощ за отопление. Жената доброволно възстановила 1108 лв., както и 156 лв. лихва.
Семейство с пет деца, едното дадено в дом във Варна, което дълги години е вземало и месечни социални помощи, и енергийни, се оказало собственик на влог от 9000 лв., внесени през юни 2010 г. Парите са спестени, докато фамилията живее от помощи. А измамата лъсва, когато родителите си искат детето от дома и последвалата проверка на екип от отдел "Закрила на детето" за установяване дали те могат да се грижат за него. Бащата се оправдал, че парите са на брат му, който му дал да ги пази. Когато се установят странични доходи, най-честото оправдание на нарушителите е с неграмотността, заради която те не са успели да разберат какво и къде да декларират.
За съжаление често хората на социално подпомагане страдат заради измамници, които се възползват от тях, но те отнасят наказанията. Понякога кметовете, които трябва да определят колко социално слаби какво да работят и да отговарят за контрола за полагането на общественополезния труд в рамките на 14 дни по 4 часа, карат
хората да се трудят на техните ниви
При проверките обаче социалните установяват само неправомерно полагане на труда и спират първо за два месеца, а при второ нарушение - за 2 г. социалните помощи на хората. Социалният министър Тотю Младенов твърди, че има санкции и за кметовете, но не стана ясно какви.
С доста любопитни казуси се сблъскват и трудовите инспектори, най-често при укриването на работници на черно. През това лято в ресторант във Варна беше хванат
"клиент", влязъл да си обели картофите сам в кухнята
Ясно е, че това е готвачът, който работи без договор. Но в този случай няма как да бъде наложена веднага санкция от 1500 лв. до 15 000 лв. За да бъде наложена глоба и трудовите инспектори да обявят създаването на трудово правоотношение в НАП, както е по закон, трябва безспорно да се установи, че клиентът всъщност е готвач. Това се случва с последващи проверки, обикновено със свидетели, при които се описва, че лицето е открито в кухнята за втори или трети път.
Собственикът на ресторанта във Варна, в който клиентите се самообслужват, явно е инструктирал добре персонала си как да се пази от инспекторите, тъй като там се разиграва още един куриозен случай. Музикантите от цял оркестър обявиха, че са клиенти, дошли в заведението да си посвирят. В друг "морски" случай служител в заведение буквално минава през инспекторите, докато разсъблича дрехите си и се изтяга на плажа като турист.
Преди да се затегне контролът за работа без договор, който доведе до драстично намаляване на тези случаи, в Ловеч е установена фирма, където всичките 18 служители се оказват "на черно". Най-честото обяснение обаче е безкористната помощ от роднина, дошъл за малко да помогне, или пък че работниците започват от утре, но са дошли да видят новото си работно място. А сред най-неподправените реакции е всички масово да си тръгнат, щом зърнат инспекторите.