:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,552
Активни 570
Страници 6,482
За един ден 1,302,066
Изобретателност

Българи оправдават укрити доходи с неочаквани наследства и сватбени дарове

Социално слаба губи помощ за отопление, след като се хвали в тв предаване, че си докарва по 500 лв. доход на месец
БГНЕС/КРАСИМИР ДЕЛЧЕВ
През 2010 г. НАП нае правителствения самолет и хеликоптери, за да заснеме от птичи поглед палатите на българските богаташи, а акцията даде старт на масираните т.нар. ревизии при особени случаи, при които не се гледат счетоводни документи, а придобитото имущество и декларираните доходи.
За българите понякога е по-лесно да измислят уникални оправдания за нарушаване на закона, вместо да го спазват, показва опитът на различните контролни органи. Най-колоритни изглеждат оправданията пред данъчните, където обясненията за укрити доходи често са достойни за холивудски сценарий.

В НАП разказват като легенда обяснението на необяснимо богат българин, който твърдял, че живее много над стандарта си заради открито



гърне със злато в дувара



на дядовата си къща. Младоженец обяснил, че е събрал 800 000 лв. като дарове за сватбата си. Друг декларирал, че 239 приятели са му дали заеми общо за 7-цифрена сума. Богаташ с огромна къща, мерцедес и вила доказвал, че си ги е построил покрай доходите от един декар картофи.

"Основната тенденция е да се търсят обяснения с необлагаеми доходи - подаръци от сватби, дарове от любовник, скрити наследства. Заемите от приятели вече не минават, защото се декларират. А литературните обяснения за открити наследства често не се приемат, ако няма доказателства за тях", обясняват от НАП. Заради масовите оправдания на добрия живот с много добри приятели от 2010 г. управляващите въведоха деклариране на заемите от частни лица над 10 000 лв. Тогава отпадна и освобождаването от данъци на регистрираните земеделски и тютюнопроизводители, което ограничава и възможността много приходи да се оправдават със земеделска дейност - мода, наложена от покойния вече Константин Димитров-Самоковеца.

На богатите българи им се налага да обясняват произхода на доходи, когато данъчните засекат, че те декларират прекалено ниски суми, а живеят нашироко. При ревизиите данъчните използват информация за апартаменти, къщи и автомобили, които се регистрират пред различни органи. Клиентите на банки вече са длъжни да декларират произхода на всяка сума над 30 000 лв. НАП получава информация и за индивидуални покупки на висока стойност, като луксозни бижута, часовници и битова техника, тъй като всяка регистрирана по ДДС фирма в България подава в НАП месечно информация за купувачите от нея.

Преди дни от приходната агенция обясниха, че по този начин компютърната система често засича случаи, в които месечните вноски по лизинг и ипотечен кредит, например, са на стойност в пъти по-висока от официалния доход на съпрузите в едно домакинство. Тогава следват т.нар. ревизии при особени случаи. "Интересното при тези ревизии е, че при тях не се изследват документи и счетоводни книжа, както при конвенциалната ревизия, а се работи на базата на определена от данъчния орган основа. Определено е например, че



къщата, колата ти струват 1 млн. лв.,



а ти си декларирал 100 000 лв. доход, и разликата се облага", разказват от приходната агенция.

За целта обикновено се канят лицензирани оценители, които да установят колко струва реално една къща или кола. "Например къщата е оценена на 500 000 лв., в която материалите - бетонът, варта, тухлите например са за еди-колко си. Човекът казва, че си я е вдигнал съвсем сам с приятели. Това най-често се приема за обяснение и се приспадат 250 000 лв. за труд, но се искат документи за материалите. Като няма, се начислява данък върху 250 000 лв. и лихви за пет години назад", обясняват процедурата на специалните ревизии от НАП. Над 80% от ревизиите на физически лица на практика са при особени случаи заради установено голямо разминаване между доходи и стил на живот.

През 2012 г. при такъв вид ревизии



са установени 45 млн. лв. укрити данъци,



което ще рече 450 млн. лв. недекларирани доходи от 900 лица. От февруари 2011 г. върху тези доходи вече могат да се начисляват и осигурителни вноски. За целта обаче е необходима втора ревизия по друг член от закона. В НАП като начало проверяват наново вече ревизирани граждани за укрити данъци.

За съжаление, не само при измамите с ДДС, осигуровки и т.н. се ползват безимотни хора като буфери, но и в укриването на доходи. Често палатите реално са записани на такива собственици, които обикновено дори не са ги виждали. "В тези случаи се използва т.нар. италианска практика, установява се кой плаща сметки, данъци, разходи и т.н. и се приема, че очевидно, макар да не е собственик, този човек е ползвател на имота. И той отговаря пред закона", обясняват от приходната агенция.

Службите за социално подпомагане също имат доста работа при контрола на раздаването на помощите, за да не се стига до злоупотреби. Инвалид



решил да пътува до Испания



с парите, отпуснати му за ремонт на модулна протеза. Друг си купил обикновен мебелен матрак с помощта за антидекубитален дюшек, който се ползва за лежащо болни. Земеделски производител твърдял, че субсидиите от фонд "Земеделие" не са доход и съвсем правилно не ги е декларирал и си е вземал социалните помощи.

В края на 2011 г. пък онкоболна жена се появила в тв предаване заради имотни разправии със сина си, където чистосърдечно си признала, че никога не му е тежала на ръцете, защото си докарва около 500 лв. на месец. За нещастие предаването гледали от социалните и веднага е направена проверка. Оказало се, че жената пропуснала да декларира пред тях доходи от ушити носии и работа в кооперации и така получила право за помощ за отопление. Жената доброволно възстановила 1108 лв., както и 156 лв. лихва.

Семейство с пет деца, едното дадено в дом във Варна, което дълги години е вземало и месечни социални помощи, и енергийни, се оказало собственик на влог от 9000 лв., внесени през юни 2010 г. Парите са спестени, докато фамилията живее от помощи. А измамата лъсва, когато родителите си искат детето от дома и последвалата проверка на екип от отдел "Закрила на детето" за установяване дали те могат да се грижат за него. Бащата се оправдал, че парите са на брат му, който му дал да ги пази. Когато се установят странични доходи, най-честото оправдание на нарушителите е с неграмотността, заради която те не са успели да разберат какво и къде да декларират.

За съжаление често хората на социално подпомагане страдат заради измамници, които се възползват от тях, но те отнасят наказанията. Понякога кметовете, които трябва да определят колко социално слаби какво да работят и да отговарят за контрола за полагането на общественополезния труд в рамките на 14 дни по 4 часа, карат



хората да се трудят на техните ниви



При проверките обаче социалните установяват само неправомерно полагане на труда и спират първо за два месеца, а при второ нарушение - за 2 г. социалните помощи на хората. Социалният министър Тотю Младенов твърди, че има санкции и за кметовете, но не стана ясно какви.

С доста любопитни казуси се сблъскват и трудовите инспектори, най-често при укриването на работници на черно. През това лято в ресторант във Варна беше хванат



"клиент", влязъл да си обели картофите сам в кухнята



Ясно е, че това е готвачът, който работи без договор. Но в този случай няма как да бъде наложена веднага санкция от 1500 лв. до 15 000 лв. За да бъде наложена глоба и трудовите инспектори да обявят създаването на трудово правоотношение в НАП, както е по закон, трябва безспорно да се установи, че клиентът всъщност е готвач. Това се случва с последващи проверки, обикновено със свидетели, при които се описва, че лицето е открито в кухнята за втори или трети път.

Собственикът на ресторанта във Варна, в който клиентите се самообслужват, явно е инструктирал добре персонала си как да се пази от инспекторите, тъй като там се разиграва още един куриозен случай. Музикантите от цял оркестър обявиха, че са клиенти, дошли в заведението да си посвирят. В друг "морски" случай служител в заведение буквално минава през инспекторите, докато разсъблича дрехите си и се изтяга на плажа като турист.

Преди да се затегне контролът за работа без договор, който доведе до драстично намаляване на тези случаи, в Ловеч е установена фирма, където всичките 18 служители се оказват "на черно". Най-честото обяснение обаче е безкористната помощ от роднина, дошъл за малко да помогне, или пък че работниците започват от утре, но са дошли да видят новото си работно място. А сред най-неподправените реакции е всички масово да си тръгнат, щом зърнат инспекторите.
Снимка: IMPACT PRESS GROUP
Кметовете на населените места имат цялата власт да определят кой какъв общественополезен труд да полага срещу социални помощи, както и да го отчита. Понякога те се възползват от социално слабите и ги принуждават да работят на техни обекти.
17
10296
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
27 Септември 2012 21:00
В НАП разказват като легенда обяснението на необяснимо богат българин, който твърдял, че живее много над стандарта си заради открито гърне със злато в дувара на дядовата си къща. Младоженец обяснил, че е събрал 800 000 лв. като дарове за сватбата си. Друг декларирал, че 239 приятели са му дали заеми общо за 7-цифрена сума. Богаташ с огромна къща, мерцедес и вила доказвал, че си ги е построил покрай доходите от един декар картофи.

Че какво е толкова странно?
Аз пък знам за един, дето тъщата му меткаше по 10 000 евро през ден от пенсията и накупи 6 апартамента.
И НАП каза, че всичко е редовно!
Как за него може, а пък оня не може да намери гърне със злато?
27 Септември 2012 21:06
През това лято в ресторант във Варна беше хванат "клиент", влязъл да си обели картофите сам в кухнята.
Ясно е, че това е готвачът, който работи без договор. Но в този случай няма как да бъде наложена веднага санкция от 1500 лв. до 15 000 лв. За да бъде наложена глоба и трудовите инспектори да обявят създаването на трудово правоотношение в НАП, както е по закон, трябва безспорно да се установи, че клиентът всъщност е готвач. Това се случва с последващи проверки, обикновено със свидетели, при които се описва, че лицето е открито в кухнята за втори или трети път.
Собственикът на ресторанта във Варна, в който клиентите се самообслужват, явно е инструктирал добре персонала си как да се пази от инспекторите, тъй като там се разиграва още един куриозен случай. Музикантите от цял оркестър обявиха, че са клиенти, дошли в заведението да си посвирят. В друг "морски" случай служител в заведение буквално минава през инспекторите, докато разсъблича дрехите си и се изтяга на плажа като турист.

Хайде сега пак излишна мнителност... Показал е човекът на готвачите как се белят картофи.
Онзи пък се събрали да си посвирят...
Ми то да не е лесно да се намери място за репитиране. А там даже и публика, може и бакшиш да падне, на певицата да и излезе късмета...
27 Септември 2012 21:24
Аз мислех, че тази тема е изчерпана - Което е позволено на Цветанов не е позволено на вола. Дий воле дий, дий краста дий. Дянков на тебе чака за да нахрани Фидосова и вички други гладни, "да приласкае скръбни и нещастни."
27 Септември 2012 22:07
Ако имаше нормален данък имоти. Даже и да ги имаше тия измислени оправдания, даже и при Цветанов, всяка година той трябваше да плаща по 1% от данъчна оценка максимално близка до пазарната цена на имотите си като данък. И щеше да получава идеално поддържани/да речем - квартални улици и тротоари, че и канализация, както е да речем в Австрия или Германия /. Та той трябваше и да доказва произхода на тези пари с които плаща данъка. Същото и за всички тарикати с по 'емнайсет палата и водещи се безработни или чиновници със заплата от 1000 лева.

Тогава даже и човек да излъже за цената на придобиването на даден имот, след това ще трябва да плаща данък върху данъчна оценка близка до пазарната цена.

Сега лъжите нямат край.

Всъщност само чрез имотният данък може да постъпват реално средства от фирми и други тарикати с добри счетоводители, изкарващи ги винаги на загуба. Така даже и от офшорки може да постъпват пари в държавата. Сега - постъпленията от тях са клонящи към 0. Просто имотите не могат да се крият.
27 Септември 2012 22:58
т.нар. италианска практика, установява се кой плаща сметки, данъци, разходи и т.н. и се приема, че очевидно, макар да не е собственик, този човек е ползвател на имота. И той отговаря пред закона", обясняват от приходната агенция.


СЕГА най-актуалната схема е фиктивна продажба на имуществото на офшорна фирма в данъчните оазиси. Прилага се анекс към договора фирмата да не може да продава и/или отдава имота под наем на друго лице, освен на настоящия ползвател. Сключва се договор за наем за смешна сума, като се упоменава, че режийните разходи са за сметка на собственика - офшорка /съответно парите за режийните идват от вън/. Фиктивно се продават автомобили, техника, бижута, картини и пр. , на които цените не отговарят на официално декларираните доходи. Цената на цялата врътка е от порядъка на няколко хиляди лева годишно такси и комисионни за някои приятели, сума десетократно по-малка от евентуални данъчни отчисления.
27 Септември 2012 23:13
Аз пък знам за един, дето тъщата му меткаше по 10 000 евро през ден от пенсията и накупи 6 апартамента.


Ако изровиш информаци и за "консултациите" на въпросния, аз ще се досетя, че това е един който без да увреди липсата си на мозък слуша "музиката" на Веско Маринов. Вероятно щот си мисли, че са приятали. Въпросното лице е стар познайник на полицията и най-важните изпити в живота си е вземало с неизбежното участие на главата - челни стойки.
27 Септември 2012 23:39
Че какво е толкова странно?
Аз пък знам за един, дето тъщата му меткаше по 10 000 евро през ден от пенсията и накупи 6 апартамента.
И НАП каза, че всичко е редовно!
Как за него може, а пък оня не може да намери гърне със злато?


Малийййй .......ТЪЩОВНИК на баба....
28 Септември 2012 02:16
Ако имаше нормален данък имоти.

Ще се съглася с теб - едно жилище до 200 кв.м. - необлагаемо. От там насетне стръмно прогресивно облагане, независимо дали жилищните имоти са на физически или юридически лица.
28 Септември 2012 02:18
А тази статия реклама на НАП в стил за пред децата от детската градина, можеше да препоръча да бъдат разследвани почти всички пенсионери. И даже има документи - вземат им сметките за ток, парно и вода, вземат им пенсиите и ги питат от де имат пари да ги плащат, след като двойно надхвърлят пенсиите им.
28 Септември 2012 07:29
Спасението е в проституирането.ПРОСТИТУИРАЙТЕ!

Също,като служители на НАП с неоправдано високо качество на живот.Особено тия от "Корпоративни ".
28 Септември 2012 09:26
Brightman 28 Септември 2012 02:16 - Без необлагаеми имоти. Както няма и необлагаем минимум при ДОД. Освен това 200 кв. къща може да струва 5 милиона, може да струва и 5000 лева, зависи къде е и какво е състоянието и.
28 Септември 2012 09:45
За апартаменти наследени от тъщата това не важи.
28 Септември 2012 10:35
Абе Мургина е невинна, както и Масларова, както и Емел Е*ем, спонсорите на Гоце, Маргините и стотици още знайни и незнайни. Обаче андрешковците на дребно са къде-къде по-апетитни. А никой не санкционира некадърниците които "пишат" и прокарват и приемат "закони" и правилници с дупки от които могат да минат стадо слонове и камили без иглени уши.
28 Септември 2012 10:41
Както разбирам, борбата е да се докажат недекларирани доходи и/или имущество и те да се обложат с данък. И-- пито--платено. А за произхода на парите и имотите не става ли дума? Въобще?? А за конфискация на незаконните такива?
28 Септември 2012 13:08
каква конфискация, какви незаконни??? прословутата Комисия се прочу единствено с това, че взимат луди заплати. май били описали няколко имота. обаче някой да може да посочи конфискувани от нея комисия имоти с влязло в сила окончателно съдебно решение? аз поне не знам за такъв случай, камо ли за толкова много имущество, че да си струва усилията.
28 Септември 2012 16:25
Както няма и необлагаем минимум при ДОД.

А трябва.
-
И винаги забравяш, че едно жилище за да струва нещо трябва да се превърне в стока, т.е. да се извади за покупко-продажба на пазара. (А пък там цената му зависи от търсенето и предлагането, така, че може да варира в много широки граници.) Без това то е просто място за живеене. Реализация на правото на всеки човек на жилище.
-
Така, че едно жилище даже не до 200, а може и до 300 кв.м. необлагаемо, а от там нагоре стръмна скала, независимо дали става дума за физически или юридически лица.
-
Трябва да се стимулира всеки човек да има собствено жилище и то да е максимално хубаво, просторно и удобно, а самоцелното трупане на тухли и рентиерството трябва да бъдат обезсърчени.

29 Септември 2012 09:40
***
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД