:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,939
Активни 765
Страници 6,869
За един ден 1,302,066
интервю

ДПС не иска да превърне правото на майчин език в задължение

Интересът към този предмет спада заради лошата организация - за него няма дори учебници, казва депутатът Лютви Местан
Снимка: Михаела Катеринска
Лютви Местан (1960 г.) e депутат от ДПС, зам.-председател на парламентарната група и на партията. В предишния парламент бе председател на комисията по образование. Завършил е българска филология и право. Местан е вносител на няколко текста в проектозакона за училищното образование, които предвиждат майчиният език да стане задължителен предмет и да се изучава 4 часа седмично, а не избираем, както е в момента.
- Г-н Местан, ДПС предлага обучението по майчин език да бъде задължително, но каква е европейската практика?

- Има най-различни форми на изучаване на майчиния език. Ние не сме склонни да абсолютизираме конкретния формат. Интересува ни как се реализира в съдържателен план обучението по майчин език. Ние нямаме държавен стандарт за съдържанието на този предмет. Е, какъв е този предмет тогава? Няма дефинирани цели на обучението, не се знае защо се провежда и затова твърдя, че има някакъв общ бланкетен запис в закона (за училищното образование), който изразява един не просто формален, но и куртоазен подход - да кажем, че не нарушаваме правата на малцинствата, там да има някакъв текст, пък каквото стане. Това е несериозно. Трябва да се знае защо имаме обучение по майчин език, какви са целите, с какви компетентности ученикът трябва да излезе от системата на средното образование, така както законът дефинира компетентностите, целите и съдържанието на всички останали учебни предмети. Затова предложението ни е да влезе в общообразователната подготовка, за да са ясни целите и характеристиките на обучението по майчин език.

- Има много етнически езици в България. Вие какво разбирате под майчин език?

- Това е езикът на малцинството, или ако терминът ви притеснява, на етническата общност, група, към която ученикът и родителите му се причисляват с акта на самоопределението. Изразът "малцинствен език" не е измислен от нас, това е легален термин, защото това е наименованието на европейската Харта за регионалните или малцинствените езици, а терминът е легален и от българското вътрешно право, защото България ратифицира Рамковата конвенция за защита на малцинствата с декларация, която гласи, че ще се прилага спрямо лицата, принадлежащи към малцинствата. Тоест със силата на закон сме приели термина "малцинство". Въпросът ви какво правим с онези деца на по-малки общности, които живеят в България - естествено е, че трудно можем да си представим клас от 2-3 деца, но тези деца не са виновни, затова трябва да има разпоредби, които предвиждат индивидуална форма за обучение.

- Кой ще ги обучава?

- Има немалко деца, които вече изучават и румънски език и явно има преподаватели по този език. Ако няма, ще се проведе държавна политика за подготовка на тези кадри. Защото, ако ми задавате въпроса може ли да се обвърже едно конституционно право - разпоредбата на чл. 36 е абсолютно категорична, не можем да обвържем изпълнението на конституцията с количествени параметри. Ако има условия за създаване на паралелки, се сформират паралелки и се назначават учители. Там, където няма достатъчно деца за паралелки, се минава в индивидуална форма на обучение и един учител може да обслужи 15-20-30 деца под формата на индивидуална подготовка.

- Включва ли кадровата политика на ДПС обучение на учители по турски език?

- Веднага бързам да отговоря, че кадровата политика за подготовка на учители не може да бъде политически ангажимент нито на ДПС, нито на БСП, нито на ГЕРБ. Това би било едно абсолютно недопустимо политизиране на една деполитизирана система, каквато е образователната. Това непременно, непременно - и затова са ни предложенията в закона - трябва да бъде ангажимент на българската държава.

- В последните 10 години броят на децата, които изучават майчин език, е намалял почти наполовина.

- Броят им спада драстично и бързам да кажа, че това не е резултат от липсата на мотивация или на изчезваща мотивация. Обратно, силно мотивирани са децата, но отливът се дължи на изключително лошата организация на обучението и проблемите не само че няма да бъдат решени с новия закон, а те ще бъдат абсолютно задълбочени, защото законовите гаранции за минимум 3 часа седмично, които тази власт наследи от предишни управления, сега се премахват и всичко ще зависи от личната воля на един или друг министър. Ние очакваме от мнозинството да проумее, че този техен подход, заложен в закона, е грешен. Очакваме предложения, които да гарантират екзистенц минимум часове седмично, през които ще се провежда обучението по майчин език. Второ, да е ясно, че ще има стандарт за учебно съдържание по майчин език. Трето, на базата на този стандарт да се разработи учебно съдържание и да се утвърдят нови учебници. Сегашните са отпечатани преди 21-22 години. Тях вече ги няма, как си представяте обучение без учебници? Да се възстановят уволнените инспектори по турски език в регионалните инспекторати. Очакваме съгласие по тези абсолютно неотменими, задължителни ангажименти от страна на Министерството на образованието.

- Но през тези 10 години нищо не се е променило в статуквото.

- И това трябва да се промени. Въпросът с включването на майчиния език в общообразователната подготовка (бел. авт. - при задължителните предмети) не цели да превърнем едно право на ученика в задължение. Искаме да уредим адекватно задълженията на специализираното министерство. Едва ли някой може да бъде принуден. Но! Ако предметът е включен в раздела за общообразователна подготовка, това ще породи задължение за Министерството на образованието. Естествено, който се запише да учи майчин език, от него вече няма да се иска всяка година да подновява молбата за изучаване на този предмет. Понеже обучението ще засяга само онези деца, за които този език е майчин, понеже не им пише на челото, те трябва с единичен, изначален акт да заявят: "За мен турският език е майчин и затова искам да го изучавам" и край. Сега всяка година се искат молби. Това пречи за планирането на щатовете и на финансирането и въобще е едно унизяване на детето всяка година да изяви волята дали иска, или не иска да учи майчин език.

- Г-н Местан, вие все пак бяхте председател на образователната комисия в предишния парламент. Защо тогава не уредихте този въпрос?

- Нещата по време на нашето управление не бяха толкова зле, но и не се решиха в съответствие с нашите очаквания. Това ще го кажа с огорчение, защото не бягам от неудобни въпроси. За съжаление, независимо дали сме в опозиция или в управлението, по някои деликатни теми ДПС не среща разбиране както от своите политически опоненти, така и от своите политически партньори. Не разбирам противопоставянето на майчин и на официален език. Те не си противостоят, да бъдем наясно. Противопоставянето на идентичността на интегритета издава дефект или дефицит на достатъчно демократично мислене, защото ако някой проповядва разбирането: "Вие вземете се откажете от майчиния език, от идентичността си, за да се интегрирате", той ме призовава да се асимилирам. Това не може да бъде. Дори смятам, че разговорът за майчиния език по принцип върви не в най-правилната посока. Ако поканим и експерти, не само лингвисти, но и психолингвисти, ще чуете, че ефективното усвояване на майчиния език е базисно условие за нормалното развитие на личността, първо, и второ, е базисно условие за ефективно изучаване на официалния български език. Затова ние бихме подкрепили идеи за застъпването на билингвистичния подход. В сравнителен план самото обучение по майчин език ще прави ефективно усвояването и на книжовния, официалния български език, включително и чрез сравняването на синтактични конструкти, на граматически и други специфики между двата езика. По този начин ученикът ще изучи едновременно и майчиния си език, и ще бъде много по-подготвен и по официалния език.

Аз не чух никакви насрещни предложения. Мълчи се, няма абсолютно никаква диалогичност и смятам, че не чувам отговор на нито един свой въпрос в тази комисия. Има много митове, много страхове, с които е обрасъл проблемът за майчиния език.

- И в други държави е така. Защо Турция не признава други езици?

- Разбирам, че на Балканите има много страхове, породени от признаването на идентичността. Затова обект на дискриминационно отношение точно заради тези страхове са и всички български общности, които живеят извън пределите на България в други балкански страни. Това е причината за недоволството на българите от Западните покрайнини, за българите в Македония, за българите и в други държави, съседни на нас. Аз бих искал България да даде пример с едно много изпреварващо отношение за начина, по който организира обучението по майчин език в страната, за да има аргументи да иска същото порядъчно отношение към българските малцинства, които живеят извън пределите на страната. Това е геополитическото измерение на предложението ни. В противен случай всеки път, когато поставяме въпроса за организирането на обучението по български език в Западните покрайнини, съседите могат да се сетят да попитат: "А вие как го правите във вашата страна?" Разбирате ли? Време е балканските народи да осъзнаем, че сме обречени да живеем заедно, не просто едни до други, а заедно със своите различия и тези различия не бива да ни пречат и да се възприемат като заплаха за националната сигурност на която и да е страна.
99
2510
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
99
 Видими 
27 Септември 2012 19:45

бонго-бонго
27 Септември 2012 19:58
27 Септември 2012 19:58
Повръща ми се от тоя!
27 Септември 2012 20:03
Аз предлагам записването за друг език да е възможно след полагане на изпит по официален език с ооценка над 5.00
първо научаваш официалния език и тогава се хващаш да учиш други- ако ще и японски
А не като майката на тоя, дето за над 80 години не могла да научи официалния език на държавата!
27 Септември 2012 20:15
Прав си, Архангеле – и за първия, и за втория пост!
27 Септември 2012 20:16
Къде се кандидатства с изпити на "майчин език" - след седми клас, след гимназия?
Неук електорат, това им трябва.
------------------------------------------------
Блогът на Генек
27 Септември 2012 20:40
пълен потрес
27 Септември 2012 20:40
"Аз предлагам записването за друг език да е възможно след полагане на изпит по официален език с ооценка над 5.00"
.
А в школа по английски може ли?
27 Септември 2012 20:41
.
27 Септември 2012 20:43
... пингвини...
27 Септември 2012 20:51
На тоя целта му е да ни играе по нервите, е, и ако може някоя проба да успее!
27 Септември 2012 21:30
Затова ние бихме подкрепили идеи за застъпването на билингвистичния подход. В сравнителен план самото обучение по майчин език ще прави ефективно усвояването и на книжовния, официалния български език, включително и чрез сравняването на синтактични конструкти, на граматически и други специфики между двата езика.



До тук! Какви са тези претенции? Дуалистична държава ли ще ставаме според според идеалите на местановци и бонговци?
27 Септември 2012 21:34
Казвал съм го - децата, включително и тези от малцинствата, не са идиоти. Изучаването на всеки един език, па бил той и майчин, си е трудно нещо - справка резултатите на етническите българчета по български. На практика тези дечица - дето досега нито един журналист не се сети да ги попита за "задължителността" - ще трябва задължително да изучават три чужди езика - българския, английски или какъвто там имат, че и майчин, който за тях /литературната му норма/ е също чужд.
В тази връзка ми се иска да видя в дипломата от ВТУ на филолога Местан той каква точно втора специалност е избрал по време на следването си. Най-вероятно не е някаква чужда или дори история, а нещо по-лежерно, защото тогава и заради втората специалност се прекъсваше, че и студентски права се губеха.
27 Септември 2012 21:51
Абе аз пак да питам - процесора няма ли да драсне най-накрая два реда под подобна статия и да попита пак, аджаба, някой да е видял нещо лошо от ДПС?
27 Септември 2012 21:53
Ще започна с това, че в чисто човешки план ми е любопитно дали уважаваният от мен господин Местан владее в същата степен турски език, в каквато владее българския. Ако е така, уважението ми към него се увеличава, ако не, то не намалява, но се появява съжаление, съчувствие и ... разбиране за основанията му, доколкото те биха могли да бъдат лични.

Ще продължа с това, че недоумявам реакцията на тези, за които се предполага, че майчиният език е български. Те, очевидно, възприемат за нормално държавните образователни стандарти да предвиждат изучаване на чужд, не български, език, но са възмутени, когато става дума за изучаване на не български език, който е ... майчин. Питам се мимоходом, каква ли е позицията им спрямо изучаване на английски език като ... майчин, доколкото в страната ни вече трайно се заселиха семейства англичани.

По-нататък преминавам през това да се чудя дали правото на самоопределение и произтичащото от него самосъзнание според споменатите се разпростира само до границите на българския етнос. А може би отново стигаме до спора за кокошката и яйцето и следва да се питаме в България друг етнос, освен българския, възможен ли е въобще? А може би трябва да се смущаваме и срамуваме или дори откажем от майките си, ако езикът им не е български? Технически погледнато, това е решение - майките да се откажат от езика си, та да спестят дертовете на децата си (пък и на държавата си!) с майчиния език. Защо не, толкова е ... елегантно?

Дали да продължа? Като гледам докъде ме доведоха разсъжденията ми, провокирани от ... некои изказани тук съображения, то отщя ми се.

27 Септември 2012 21:54
В тази тема започва да надделява Политическото вманиачване на някой от дискутиращите . Местане , не се сторвай , че не сещаш какво НИ трябва . Поведението ти , отдавна предизвиква твърде тежка досада , въртисловеснико ...
27 Септември 2012 21:57
Няма изненада, депесето е институционализирана турска агентура в Народното събрание и си изпълнява инструкциите. Сега една от тях е абсурдната и противозаконна кампания за задължителен турски в училищата. Друга е организиране на сборищата пред съда в Пазарджик. Същевременно някакъв престъпник от туркието иска да съди БГ за геноцид. Оркестрирани акции. За мен единствената изненада е, че медиите дават трибуна на специмени като тоя. Срещу нагли претенции и заплахи трябва да има обществена непримиримост. Интервютата на тия типове трябва да са само с прокурора.


27 Септември 2012 22:07
Firmin27 Септември 2012 21:53

Ще започна с това, че в чисто човешки план ми е любопитно дали уважаваният от мен господин Местан владее в същата степен турски език, в каквато владее българския.



За твое улеснение ще ти обясня директно. Няма как. "Турският" език по нашите краища е архаичен. ОТ 17 век, когато започват руско-турските войни и се налага, при преминаването на войските на "Златната орда" през Северна България. Тогава се извършва първото "потурчване" в Лудогорието. Дори сега, нашите "турци", когато отиват в Анадола, никой не ги разбира, ако говорят на "майчиният" си език.
27 Септември 2012 22:10
Всъщност на всеки повдигнат от г-н Местан проблем може да бъде отговорено и възразено интелигентно и аргументирано. За жалост, нивото на "националистите", "патриотите" У форумО, , както се вижда от високостойностните им (иначе) мнения, не е такова, че да стане интересна дискусия.
===
samweims и firmin - за усилията ви да подходите сериозно
27 Септември 2012 22:46
Честно казано, имам личен опит с майчиния език, пълен с ... нелепости. Когато бях малък, преди 40 години, баща ми и майка ми говореха помежду си на гръцки, когато не искаха да разбера за какво си говорят. Горките, мислеха си че не разбирам. Да, ама аз имах опита от общуването си с бабите и дядовците си, които ... просто си говореха на гръцки. Едната ми баба редовно ми се караше за белите изключително на гръцки, поради което от ранна възраст научих някои люти клетви. На сватбата ми, като се прибрахме след тържеството у дома и роднините си бъбреха, както си знаят, дядо ми, Бог да го прости, с типичната си добрина им каза да минат на български, защото снахата (жена ми) нищо не разбира и и е неудобно. Сега, на тези ми години, майка ми, когато има да ми каже нещо деликатно, по навик минава на гръцки. Проблемът е в това, че аз разбирам почти всичко на гръцки, но ... не говоря. Никой никъде специално не ме е учил на езика. Леля ми го преподава, братовчедка ми го научи, но и двете преминаха курсове, включително и в Гърция, по езика. Е, скоро ще стана на 50. Може така и да си умра, без да съм научил езика на предците си, както се полага. Кой печели от това? Това прави ли ме повече българин и по-добър гражданин на страната ми? На някой му е по-спокойно, че аз и сигурно десетки хиляди други мои връстници не владеят езика на дедите си? Толкова по-зле за него. Прабаба ми е владеела гръцкия писмено и говоримо, била е учителка в гръцкото училище преди да стане ... българско. Пак добре, можеше и да е изгоряло, нали? Баба ми не можеше да пише на гръцки. Както и другата ми баба, за разлика от другата ми прабаба. Майка ми знае езика относително добре, но не чете и не пише на гръцки. А майка ми на стари години научи английски, за да си говори със снахата и ... внука си, да е жив и здрав, на майчиния му език.

Ето такива едни семейни истории около езика на майките ни и на майките на майките на майките ни. Защо сега да не подкрепя други свои съграждани да имат това, от което аз съм бил лишен? Защото са ... турци? Впрочем, моите дядовци владееха свободно и турски, какъвто и да е този турски, който са говорили приятелите им в детските и младежките години. Това е, защото са отраснали в работа по лозята заедно с турчетата, деца на наетите през гроздобера работници от вътрешността на страната. Завиждам им и за това. Езикът е винаги богатство.
27 Септември 2012 23:12
Аз предлагам записването за друг език да е възможно след полагане на изпит по официален език с ооценка над 5.00


Съгласен съм!Да е и 4х4,и да има светодиодни светлини.
27 Септември 2012 23:15
... и вериги! И вериги! В зимни условия са задължителни за ... проходимостта.
27 Септември 2012 23:27
Firmin, доколкото прочетох, турски може да се изучава по желание в училище. Пречки за това няма. Искането е да бъде задължителен в учебната програма.
Ами добре, нека да се огледаме и да вземем пример от другите. Нека когато турският стане задължителен в Гърция, арабският - във Франция и урду - в Англия, да кажем, "ееей изоставаме" и да въведем езиците на всички майки в програмата. По азбучен ред: първо албански, после арменски, гръцки и т.н до турския и след него.
27 Септември 2012 23:29
Фирмин, всичко си го казал идеално. Само, че си далече от темата. Българите нямаме претенции, нашият език да става официален (втори) в Гърция. Гърците, (поне за сега), също. Обясни ни с думи прости, ако турците поискат в Гърция, да се изучава майчиният им турски език какво ще стане?
27 Септември 2012 23:58
щурчо, ти по същество изискваш съблюдаване на принципа на реципрочност. Би имал основание за това, ако впросът за майчиния език е ... международноправен. Принципът на реципрочност е основен в международното право. Но въпросът не е международноправен, макар и да е предмет на международни договори и конвенции. Той е част от националното ни право и наш е изборът каква мяра ще определим, за да бъдат нещата регулирани разумно и справедливо. Разбира се, далеч не с всичко в интерпретацията на проблема, която Местан предлага, съм съгласен. Но категорично това не е основание въобще да откажа или да подкрепа отказ този проблем да бъде дебатиран. Давам си сметка, че за много от нас този проблем има лични измерения и безпристрастността им е твърде ... условна. Но пък съм достатъчно честен със себе си и с вас да го призная. От друга страна кой, ако не заинтересованата от резултата на този дебат страна, има право да участва в него? Нали такива са демократичните принципи?

Meto, съгласен съм и с теб, че доброволността е същностна част от реализацията на принципа за самоопределение. Самоопределилият се следва да се ползва от свободата сам да реши кога, как и в каква степен ще се ползва от правата, произтичащи от самоопределянето му по етническа принадлежност. "Мека подмяна" на индивидуални права със задължения в интерес не на личността, а де факто - на общността, към която се е определил да принадлежи, ми се вижда доста превратно като упражняване на право. Тези права са лични и от тях следва да се ползва именно личността, запазвайки правото си на преценка и определяне на мяра във всеки един момент. И да са налице задължения на личността към общността по принадлежност, те произтичат от морал, етика, добри нрави, обществено благоприличие и пр. Принудата на държвата не бива да се привлича за гарантиране на изпълнението им. Дано съм бил ясен.
28 Септември 2012 00:09
Но пък съм достатъчно честен със себе си ...

Тц. Не си. Задал съм ти ясен въпрос. Не се изсулвай по византийски. Как в Гърция ще реагират, ако турците поискат техният език да стане втори официален и да се изучава ,като майчин в гръцките училища. И гръцките данъкоплатци да плащат това.
28 Септември 2012 00:10
Нещо за пингвини няма ли?
*
Иначе - вместо децата да се занимават с глупости - по-добре да прекарат повече от времето си в училище в изучаване на Универсалния език. Много по-полезно ще им е - а нали все пак сме загрижени за техния интерес. Или?
28 Септември 2012 00:10
Ми кат си нямате учебници, малко ли бизнесмени има да издадат за собствена сметка.Едни италианци лицей направили, едни рустаци рашан гимназия, английските не споменавам,други арабски университети и т.н.Няма да питам за принадлежност към държава,още повече за офицялен език...А и на края май едни пари пак от държавния джоб
28 Септември 2012 00:17
ако турците поискат техният език да стане втори официален и да се изучава ,като майчин в гръцките училища


Ако е "втори официален" комай няма как да е ... майчин. Колкото до реакцията на Гърция, хабер си нямам. Що, ти да нямаш вътрешна информация от Атина? И защо реакцията на Гърция следва да е мерило за това какво да става в България? От всичкото на "византийците" туй ли ти домиля най-много?

П.П. А, не разбрах и кога нашите турци са поискали турският да е втори официален. Местан изглежда и той е пропуснал да го спомене в интервюто. Пък ми се види съществено
28 Септември 2012 01:20
Нека когато турският стане задължителен в Гърция, арабският - във Франция и урду - в Англия, да кажем, "ееей изоставаме" и да въведем езиците на всички майки в програмата. По азбучен ред: първо албански, после арменски, гръцки и т.н до турския и след него.


За твоя голяма изненада подобен дебат се води в Англия от години, поне от 1997, когато започнаха да следят процента на учениците с майчин език, различен от английския. Но в Англия успяха да изведят дебата на по-високо ниво, което е и опитът на Местан (макар и само донякъде, за жалост).
В Англия все повече и повече се налага мнението, че двуезичните ученици не са заплаха, а ценност. Въпросът от необходимостта за усвояването на ангийския изобщо не поставя под съмнение, а още по-малко ролята му на официален език. Там дискусията е, как да се премине на ниво "английски плюс".
Аз няма нужда да обяснявам, че билингвизмът е предимство, а не недостатък (още веднъж, за samwaims, че повгигна въпроса, макар да не съм солидарен с мнението му). Езикът е един свят сам по себе си. Всеки средноинтелигентен човек го знае. Местан удобно е използвал този факт и неслучайно споменава чисто образователните подходи. Това, което не е натъртил достатъчно добре е, че с обвързването на български и турски в обучението на българските турци значителна част от тях биха научили по този начин по-добре ... българския, а и допълнителни други езици.
Разбира се, има го и чисто социално-политическия елемент. Няма как той да отсъства. Но той не бива да подминава въпроса, кое е по-добре за образованието на децата, вкл. на децата от "малцинствата".
Несъмнено основното възражение е, дали децата от малцинствата ще бъдат образовани като български граждани в едни такива условия. Тук проблемът е преди всичко - притегателната сила на ценностите на българското общество и силата на българското училище да предложи и защити тези ценности пред учениците си, независимо от майчиния им език и произхода им. Това, разбира се, не означава, че майчиният език следва бъде задулжителен език. Но трябва да бъде свободно и адекватно изучаван и важността му за децата не следва да бъде отричана или заклеймявана. Освен, че е тяхно право , това е и в тяхна полза. Би могло да бъде и в полза за българското общество да има по-интелигентни, по-отворени ученици.
Но там е проблемът, нали? Вие "патриотите" и "националистите" не вярвате в притегателната сила на българското общество, език и култура. Че как да вярва човек в българското общество, когато газим помия всеки ден? А какво да кажем за масовото българско училище, което ежедневно ни дава примери на насилие, неграмотност и посредственост. И в силата на културата ни и в езика ни мнозина от вас не вярват искрено, та се крият зад щита на славянството и задоволявате културните си неудовлетворености с руското, например. (И точно ти, Мето, не смей да отричаш това!) Всъщност комплексите на "патриотите" крещат с истерията на страха и омразата. Как подло захапахте Фирмин за Гърция, като че ли е министър на образованието в Атина. Маргинализирането на майчиния език в училище ще доведе до допълнително противопоставяне на онова, което децата научават в къщи, при семейството си и онова, което им се предлага в училище.

28 Септември 2012 02:05
Лютвито ми е почти набор, с две години по-млад, така че със сигурност е учил турски в училище, защото си спомням, че турчетата от нашето училище имаха часове по турски след редовните часове. В нашия клас имаше 4-5 турчета, те си бяха от града и говореха български въобще без акцент, докато в една от паралелките бяха събрани доста ученици-турци от едно близко село, те говореха с акцент. Това трябва да е било през 60-те и може би е траело до възродителния процес, нямам спомени докога, защото в 7 клас отидох в езиковата гимназия. Та при бай Тошо тази практика я е имало, дали е била задължителна, не знам, сигурно, щото все пак социализъм си беше, няма това онова. Но да стане задължително сега, при тази ситуация в страната /наличието на ДПС имам предвид/ - не бива да се допусне. Какво имам предвид. Лютвито говори за самоопределение. Няма да забравя при предишното преброяване, през 92 май беше, имаше въпрос за майчин език. И българо-мохамеданите от Корница май /там са най-фанатизираните/ бяха писали турски като майчин език. Та имаше някакъв репортаж по телевизията. Пита журналистката едни забрадени, с шарени шалвари женици знаят ли турски, да кажат нещо на турски. Те на чист родопски отговаряха, че са турци, макар и една дума турски да не знаят. Та в тази объркана държава, ако се въведе това, което иска Местан, вкупом фанатизираните помаци ще накарат дечицата си да учат един абсолютно чужд за тях език.
28 Септември 2012 02:41
Трябва да се знае защо имаме обучение по майчин език, какви са целите, с какви компетентности ученикът трябва да излезе от системата на средното образование, така както законът дефинира компетентностите, целите и съдържанието на всички останали учебни предмети.

Абе Лютфи,
нали ти беше председател на парламентарната образователна комисия в предният парламент ? Нали предното правителство беше с мандата на ДПС ? Що не формулирахте целите и компетентностите тогава ? Кво правихте ? Аааа, разпределяхте порците и правихте хидропроучвения, та не остана време ?
28 Септември 2012 02:46
А иначе правото няма как да бъде задължение. Дори изучаването на майчин език няма място в училищата, а трябва да става извън тях.
-
Друг е въпроса, че можете да въведете изучаването на турски, като задължително избираем втори чужд език, но не и като майчин. Тогава и паралелките биха ви се вързали, като бройки, защото не само турците ще искат да го учат, но те ще го предпочитат, тъй, като им е по-лесен.
28 Септември 2012 03:29
Firmin

Лютви Местан знае какво говори. И как да говори. Поради изначалната неискреност и нагласите на другарите изказали се по-горе, естествено, повечето изказвания са негативни. По-точно - празни, пълни с предразсъдъци нищоказвания. Не съм и очаквал друго.
И друг път сме обсъждали - да, официалният език в България задължително трябва да се ползва в държавните, областните, общинските и локални учреждения. Но това е задължително само за хората работещи в тези учреждения. Това е. Никой друг не е длъжен да говори официалния език. Разбира се има риск - просто няма да бъде обслужен. Това обаче става само в големите градове, където хората не се познават лично. В малките населени места бабичките като не знаят български, все се намира някой да им помогне.
Нека споделя как е тук в САЩ. Първото нещо което чуваме когато се обадим някъде е: За испански натисни 1. за английски, натисни 2. Забележете, испанският не е официален език в САЩ.
Ние, българите тук - като се обадим в някое държавно учреждение или голяма компания и кажем, че ни трябва преводач, само след минути чуваме българска реч на третата линия. Да, да, точно така. И никой не ни казва "бягайте си в България", както тук и там някои цивилизовани другари се изцвилват. И да, да не забравя - ние все още не сме национално малцинство в Америка
Нека не си кривим душиците. Въпрос на израстване и цивилизованост е. Оказва се, че не само икономически, а и морално сме в миналите векове. Някои хора все още си мислят, че всяко нещо трябва, по някакъв начин, да се контролира от държавата - със забрани, рестрикции, закончета, параграфчета и т.н. Време е да се огледаме и приемем свободата на личността без ограниченията които са ни насадени, без предразсъдъци.
Хайде заедно да помислим какво ще стане, ако вместо забрани има добронамереност и подпомагане. Борба за отделяне или лоялност? Хайде кажете?!? Искам само да напомня, че сме вече в 21 век. Напомням ви защото ми писна да чета как едни хора искат да ограничат други. Писна ми да ги слушам, тези същите "демократи", когато някой нагази техните права. Писна ми да ги гледам как избират да се отъждествяват с омразата и отрицанието вместо с обичта и добронамереността.
28 Септември 2012 03:37
Nebol,
няма български гражданин по рождение, който не знае български. Ако не е етнически българин и дълги години живее в чужбина, то защо му е да е български гражданин ? По добре да е гражданин на страната в която живее, защото гражданството в една демокрация е преди всичко правото да уреждаш заедно с останалите граждани живота си заедно с тях. Но след, като не живееш с тях, то кво уреждаш ? Емоции ? Емоциите са за поезията. Демокрацията е начин на управление и вземане на решение от живеещите заедно.
28 Септември 2012 03:42
Омръзна ми всеки ден да чета еничарска пропаганда в газетата!
28 Септември 2012 03:44
И още нещо - ако сме 21 век и епохата на етническите национализми е отминала, ако имаме и искаме да имаме гражданска нация, то езикът е само средство за общуване между всички на една териория. Това предполага пълноценното владеене на официалният, общият за всички език, а не самоцелното сепарирне.
-
Що се отнася до турският, той както и останалите балкански езици трябва да бъдат изучавани в училище, но не щото са нечии майчини, а защото това ще позволи засилване на балканското сътрудничество и интеграция.
28 Септември 2012 03:48
За съжаление, независимо дали сме в опозиция или в управлението, по някои деликатни теми ДПС не среща разбиране както от своите политически опоненти, така и от своите политически партньори.


Brightman, Лютви ясно и точно ти е отговорил. Заблудата, че управлението с мандата на ДПС, е дефакто управление на ДПС, послужи на товарищите от ГЕРБ да вземат властта. В същото време много българи със слабо стреме помислиха действително, че ДПС управлява. За съжаление Доган допринесе с изказванията си за това. Никой умен човек в България няма да допусне и за миг, че БСП и техните разклонения са изпуснали конците. ДПС са управлявали грънци. Тук там някоя службица и това е. Да, но промиването върви с пълна сила. Едно не мога да им простя на тия комуняги - че крадоха - крадоха, но защо трябваше да ни настройват едни срещу други?!!
28 Септември 2012 03:52
А иначе правото няма как да бъде задължение. Дори изучаването на майчин език няма място в училищата, а трябва да става извън тях.

Конституция Чл. 36.
(1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани.
(2) Гражданите, за които българският език не е майчин, имат право наред със задължителното изучаване на българския език да изучават и ползват своя език.
(3) Случаите, в които се използва само официалният език, се посочват в закона.

28 Септември 2012 03:59
Nebol,
ДПС управляваха и то съвсем реално. Само дето предпочетоха да използват управлението си за да трупат пачки, а не да решат проблеми от неимуществен характер за които се сещат преди избори. Сега особено, щото вече Доган няма как да заяви "Аз създавам обръчите и никой богат не е станал без моята одобрителна усмивка" или "Аз разпределям порциите".
-
Задължително няма да стане нито изучаването на религия, както искат поповете, нито на майчин език. Защото България по Конституция е и светска и еднонационална държава в която не се признават национални малцинства. Малцинства се признават - етничеси, сексуални, с увреждание и т.н., но не и национални малцинства. Това ясно е записано при ратификацията на Конвенцията за малцинствата.
-
Има и друга формула - не гражданска нация, както е сега, а една основна етническа нация и национални малцинства. Само дето тогава националнит малцинства автоматично се самопоставят във второ качество граждани, обгрижвани, като непълноценни. Дали ще им хареса ?
28 Септември 2012 03:59
Това предполага пълноценното владеене на официалният, общият за всички език, а не самоцелното сепарирне.


Брайти, откъде го измъкна това. Кой е казал, че не трябва да владеем пълноценно официалния език? В същото време, защо мислиш, че изучаването на турски език е "самоцелно сепариране". Напротив, изучавайки и говорейки спокойно и без ограничения майчиния си език, ми дава увереност, че това е мястото което ми осигурява тази възможност, т.е. аз се чувствам задължен, благодарен, лоялен към това общество, съответно държава.
28 Септември 2012 04:03
бонго-бонго,
да нямаш проблеми с разбирането ? Този член говори за правото на изучаване на майчин език, а не че това става в училищата и то задължително. Може да става в културни центрове на съответните малцинства. И там му е мястото.
28 Септември 2012 04:04
ДПС управляваха и то съвсем реално


С изключение на няколко "бастиона" ДПС не са имали мнозинство, т.е. не са управлявали, а са имали глас. Нека бъдем точни.
28 Септември 2012 04:10
Ако поканим и експерти, не само лингвисти, но и психолингвисти, ще чуете, че ефективното усвояване на майчиния език е базисно условие за нормалното развитие на личността, първо, и второ, е базисно условие за ефективно изучаване на официалния български език.


Май е прекалено сложно, а Diver N?
28 Септември 2012 04:11
В същото време, защо мислиш, че изучаването на турски език е "самоцелно сепариране".

Пак да кажа - турският език, заедно с другите балкански езици трябва да се изучава в училищата, като задължително избираем чужд език. Естествено, че повечето турчета ще предпочетат турският, щото им е най-лесен. Ще го изберат и българи. Така се постига, както интеграция вътре в България, така и на Балканите. Постига се разбирателство, сътрудничество и обединение.
-
Да тръгнеш самоцелно да акцентираш, че го учиш, щото ти е майчин, то това означава, че не се интегрираш, а се сепарираш, при това самоцелно. Постигаш разделение и противопоставяне, а не обединение.
-
Раните на Балканите ще ги лекуваме или ще им сипваме сол ? Ще живеем ли заедно или ще се разделяме ?
28 Септември 2012 04:16
Защото България по Конституция е и светска и еднонационална държава в която не се признават национални малцинства. Малцинства се признават - етничеси, сексуални, с увреждание и т.н., но не и национални малцинства. Това ясно е записано при ратификацията на Конвенцията за малцинствата.


Натисни тук

7. Съдът констатира, че действително в българското и международното право липсва юридически задължително, обвързващо Република България, определение на термина "национални малцинства" (national minorities, minorites nationales).
В самата Конвенция определение на термина "национални малцинства" не е дадено. Като "най-важни елементи" на идентичността на лицата, принадлежащи към национални малцинства, чл. 5, ал. 1 от Конвенцията сочи религията, езика, традициите и културното наследство, но това не е счетено за достатъчно за изработването на определение. В т. 43 от Обяснителния доклад към Конвенцията се отбелязва: "Тази разпоредба не предполага, че всички етнически, културни, езикови или религиозни различия непременно водят до създаването на национални малцинства." В т. 12 от Обяснителния доклад изрично се подчертава, че "на този етап не е възможно да се стигне до определение, което да получи обща подкрепа...". Следователно, съгласие по съдържанието на термина "национални малцинства" не е постигнато и такова съдържание не може да бъде извлечено по тълкувателен път от разпоредбите на Конвенцията.
...
11. От друга страна, следва да се отбележи, че терминът "национално малцинство" не е чужд на българското право. В конституционноправната ни традиция този термин е употребен в чл. 79, ал. 1, изр. 2 от Конституцията на Народна република България (ДВ, бр. 284 от 1947 г.). Разпоредбата гласи, че "Националните малцинства имат право да се учат на своя майчин език и да развиват националната си култура, като изучаването на български език е задължително".
Обстоятелството, че сега действащата Конституция не съдържа термина "национално малцинство", не е пречка за разглеждане на делото. Терминът "национално малцинство" е конвенционен термин; не е необходимо всеки конвенционен термин да съществува и в Конституцията, за да се признава неговата конституционносъобразност.
12. В сега действащото право терминът "национално малцинство" е инкорпориран в българското право посредством чл. 14 ЕКПЧ. Според тази разпоредба, "упражняването на правата и свободите, изложени в тази Конвенция, следва да бъде осигурено без всякаква дискриминация, основана по-специално на "принадлежност към национално малцинство...".
Конституционният съд на Република България е обявил obiter съответствието на чл. 14 ЕКПЧ с Конституцията на страната (решение № 4 от 21 април 1992 г. по к. д. № 1 от 1991 г. - ДВ, бр. 35 от 1992 г.). На съда не е известна практика по прилагането на тази разпоредба на ЕКПЧ в страната, но затруднения едва ли могат да се очакват поради личния и всеобщ характер на защитените от дискриминация права.
Частен случай на уредба на права на лица, "принадлежащи към национални малцинства" представлява чл. 5, ал. 1, буква "в" от Конвенцията за борба срещу дискриминацията в областта на образованието (ДВ, бр. 6 от 1963 г.).
28 Септември 2012 04:17
С изключение на няколко "бастиона" ДПС не са имали мнозинство

Бастионите са си едно на ръка. Имаха цели министерства, като земеделието, околната среда и водите и зам.министри и кадри на ръководни позиции навсякъде. Лютфи бе председател на парламентарната комисия по образованието. Той ли не можеше да прокара учебници, критерии, изисквания за обучението по майчин език ? Айде бе, ама трябваше да се откъсне от комисионните и раздаването на баницата покрай пътя за Маказа.
-
Вярно - задължително изучаване на майчин език нямаше как да направи, но и никой не може да го направи. Щото това е право, а не задължение.
28 Септември 2012 04:22
Да тръгнеш самоцелно да акцентираш, че го учиш, щото ти е майчин, то това означава, че не се интегрираш, а се сепарираш, при това самоцелно. Постигаш разделение и противопоставяне, а не обединение.


Разбирам те прекрасно, че самото назоваване: "Аз съм българин" или "Аз съм турчин" е акцентиране, но в случая, никой не набляга на това. Както за теб българският е майчин език , така и за мен турският е такъв. Това са факти които не би трябвало да засягат нито едната, нито другата страна.
28 Септември 2012 04:24
Този член говори за правото на изучаване на майчин език, а не че това става в училищата и то задължително. Може да става в културни центрове на съответните малцинства. И там му е мястото.


тцъ...."наред със задължителното изучаване на българския език" означава " в еднаква степен, редом с, заедно с". предполага равнопоставеност на самото действие. Единствената разлика е задължението по отношение на българския и (доброволното) право по отношение на майчиния.
Изобщо няма да коментирам идеята ти българските турци да изучават турския като чужд език, при условие, че държавата нееднократно в своето съществуване им го признавала за майчин.
28 Септември 2012 04:27
Бонго,
този объркан ферман що ми го цитираш ? България ратифицира Конвенцията за малцинствата с резерви, че не признава на своя територия национални малцинства.
А тези и следващите упражнения на Конституционият съд по най-различни теми, само доказват, че този орган трябва да се закрие, тъй, като е напълно безпринципен и конюнктурен.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД