:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,568
Активни 914
Страници 2,498
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Гласовете се връщат

Калин Донков
"Политици" от разни степени и величини ние винаги сме имали в изобилие, дори много повече, отколкото това е естествено и нужно за един народ като нашия. На политиката у нас винаги се е гледало като на най-лесното и най-достъпното от всички занятия. Затова и полуинтелигентът намери в нея най-благодатното измежду всички поприща. И тъкмо тази е причината, загдето тук бе тъй пълна липсата на творчески умове и загдето обикновеният политически деец у нас - както нигде другаде - до такава степен е лишен от подготовката и изобщо от качествата, необходими за тоя, може би, по-сложен от всеки друг род дейност. Някога историкът на нашето време ще се чуди на жизнената сила, развърната от народа ни в преживените големи събития... Това обаче, над което сигурно ще спре най-много вниманието си, ще бъде въпросът - как тоя силен и бодър народ в най-критическите години на новата си история не смогна да излъчи из себе си нужните му водачи, а остави съдбата си в ръцете на недорасли духовно свои синове."



Подобен откъс сепва: какъв е този автор, откъде се взе?



Чие е това перо, което не се стеснява да наруши хроничното безволие на обществото, примирено със сивотата на духовния си живот, с отказа от перспектива, с малодушието си и с инерциите на безсмисления си конформизъм? Кой е този автор, който не се бои да назове болестта, а и болните, при цялата злопаметност и отмъстителност на властта, че и на средата, в която всичко това се пише и чете?

Заблудата (и надеждата, впрочем), че това е новопоявил се, непознат, отдавна чакан автор, лесно се разсейва. Статията ("За културната криза у нас") е от професор Петър Мутафчиев, известния "буржоазен" историк, отпечатана е преди 77 години в сп. "Просвета". Засякох я днес в едно електронно издание, списвано в чужбина. Избликването на такива текстове изпод пластовете на времето изпълва писателя с твърде смесени чувства. Веднъж: че повечето истини са вече казани, че работят и днес и че няма да е за народа загуба велика, ако неговите писателски усилия не се увенчаят с успех. Втори път: че писаното слово няма власт над действителността, щом след толкова десетилетия всичко, срещу което авторът въстава, е останало непокътнато и редовете му са актуални, като да са създадени тази заран. И трето, също горчиво: че думите живеят заедно с проблемите и не се превръщат в минало, ако не са се обърнали в прах и недъзите, и явленията, срещу които са били адресирани.



В българския живот горчивите слова остават по-дълго



Авторът, който дори не е публицист, а историк, вещо анализира своята съвременност. Днес статиите му за нас са вече страници от историята, но все тъй люто чоплят раните и на нашето време. Културната криза е някаква наистина историческа болка, страдание на българската душа, което поколенията изплащат със съдбата си. Професор Мутафчиев директно обяснява защо:

"... Маса от полуобразовани хора се среща днес във всички среди на нашата общественост - от низините до върховете й. Затова животът ни е задръстен и обречен на безплодие. Нашето нещастие обаче произтича не толкова от големия им брой, колкото от това, че те у нас никога не са били лишени от възможността да играят значителна роля в тоя живот, а през последните десетилетия - да изстъпят и като ръководна сила в него. От тях зависи всичко... Те държат в плен и съзнанието на масите. Тия, последните, в душата си ги ненавиждат, но вървят след тях поради това, че няма други, след които да тръгнат: срещу тях в живота ни липсва всякаква организирана сила. И няма откъде да се яви."

Има ли някой днес с куража да посочи културната недостатъчност на българския живот като причина (и вина!) за икономическата и политическата драма на нацията? Има ли някой, който да се е решил да укори българското общество за неговата духовна летаргия и занемарени хоризонти? Има ли гласове, които да търсят сметка за разпиления заряд от любознателност и ученолюбие, за разочарованието от образованието и самоусъвършенстването, десетилетия компрометирани, а и обезсмислени от партизанщина, корупция и шуробаджанащина? Някой, най-после, посмял ли е да назове желязната пета на полуинтелигенцията над съдбите и съдбините на милиони обезверени днешни българи?

Защото да се предизвиква властта е детска игра



в сравнение с това да се упреква обществото



Професор Петър Мутафчиев в научното си поприще е отстоявал възгледи оспорвани, премълчавани, като че ли и забранявани. Историческите му трудове са заредени с ясно доловим патриотичен плам, прочитът им е увлекателен, възбужда поизтощеното любопитство към многострадалната от преправяне и дописване българска история. "История на българите" и "Книга за българския народ" могат да се намерят в много съвременни домове. От дъщеря му проф. Вера Мутафчиева знам, че е бил овладян, вглъбен, но и много твърд човек, както и че животът му е бил богат с горчивини. Но мисля, че обяснението за неговата обществена доблест ще намерим и някъде по-назад.

На 6 септември 1916 година, на Добруджанския фронт, превъзхождащ противник притиска частите на Първа софийска дивизия при Сарсанлар. Дружината, в която се сражава подпоручик Петър Мутафчиев, се огъва. Войниците почват да се изтеглят назад. Съседните дружини вече са отстъпили. Тогава младият офицер застава на пътя на своите войници, удържа ги. Запомнени са думите му: "Къде отивате, братя, България пропада!" Страстният му вик опомня бойците. Те се окопитват. (Или засрамват?) Обръщат се срещу противника, обръщат и него в бягство.

Какво ни казва това, освен че човекът е единен в най-високите си постъпки и че връзката между тях не подлежи на съмнение? И че онова, което е заявил като подпоручик, той ще го следва и като професор.

А после ние се чудим защо гласът му се чува и след 77 години! Така ни се пада...
42
6351
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
04 Октомври 2012 20:28
Kачествата необходими за да станеш политик са доста "идеализирани" в съзнанието на електората.
За да станеш политик, ти:
1. Трябва да си много амбициозен (най-важното) и гладен за "растеж".
2. Хич да не ти пука когато забиеш някому нож в гърба ( колкото повече забити ножове - толкова по-високо се стига в йерархията).
3. Да притежаваш умението да лъжеш ( без изчервяване)
4. Наличие на "стратегически" връзки ( които служат за стъпала към "заветната цел" като в процеса на изкачване се унищожават)
5. Да си от провинцията ( ако си с работническо-селски произход още по-добре)
6. Трябва да притежаваш безскруполност и двуличие.
7. Да имаш безлична физиономия с аграрно излъчване. ( един от нас, един вид)
8. На всяка крачка да споменаваш: Родината, Аз( Ние), "Предишните маскари", "За нашите деца", "поради световната криза", "успехи",
9. Да можеш да казваш абсолютно нищо с много красиви шаблони ( колкото по-клише - толкоз по-успешни говори)
10. И разбира се...да можеш и "така и вака".
04 Октомври 2012 20:49
Граци, по нашенско на таквиз им казваме "въртогъзници", нещо против?
04 Октомври 2012 21:34
И гьонсурати става...
04 Октомври 2012 21:45
"История на българите" и "Книга за българския народ" могат да се намерят в много съвременни домове.

Не могат да се намерят в нито един дом или библиотека. Виж "История на българския народ" и "Книга за българите" може и да могат.
04 Октомври 2012 21:54
Мдааа...
Оказва се, че и "преди Девети" нещата не са били "цветя и рози".
Което ме присеща да попитам - а колко "чисти" са парите и имотите на реститутите ?
04 Октомври 2012 22:05
Статията ("За културната криза у нас" ) е от професор Петър Мутафчиев, известния "буржоазен" историк, отпечатана е преди 77 години в сп. "Просвета".

Това ще рече 1935 г.. Точно времето, когато тоталитаризмът в Европа набира скорост и е на мода, а демокрацията е в отстъпление. Когато Мусолини вече управлява от 13 години, а Хитлер от 2, Сталин усилено индустриализира с робския труд на лагерниците, а в България Кимон Георгиев и звенарите са направили преврата на 19 май 1934 г., забранили партиите и демокрацията и с наредби-закони се опитват да реализират мечтата си за управление на компетентните и обнова и прогрес.
-
Само дето техните илюзии бързо се провалят, защото и компетентността, без оценката на демокрацията, е в повечето случаи само илюзия и обективно неподкрепено от факти самомнение.
-
Демокрацията е начин на самоуправление на обществото. Представителната демокрация е представителна за обществото и го представя, такова, каквото то в действителност е, а не каквото някои в кабинетите си гледайки тавана го привиждат там.
04 Октомври 2012 22:18
А кой преди 9-ти е редил политическия "елит"? Генетичният карашък германо-французо-йодео Сакскобургготците и поръчителите им от Германия, Франция, Британия и кагала.
04 Октомври 2012 22:26
А КАКВО означава ДЕМОКРАЦИЯ?

Как точно Народът управлява някоя страна, след като на практика няма никакъв глас, освен ако се развика по улиците, че не е довеолен от нещо.

ЗАЩО продължава да се говори за "демокрация", когато сме свидетели на шепа партийни лидери, които се боричкат помежду си за властта, дори и техните партии нямат голямо влияние - чист тоталитаризъм си е, само дето има и илюзия за временност на положението...

Айде, те го наричат "демокрация", но ВИЕ защо?

Миледка, царствено...

(Може би ДЕМОКРАЦИЯ означава фарсът с изборите???)
04 Октомври 2012 22:44
А КАКВО означава ДЕМОКРАЦИЯ?

Ами за да не изпадаме в теория и много обяснения - виж Швейцария. Референдуми за всичко, много кратък мандат и постоянно текучество и обновяване на длъжностите.
04 Октомври 2012 22:50
А кой преди 9-ти е редил политическия "елит"?


Ами "политеческият елит след свещенният 9-ти"? Някой ще пробва ли да прави сравнителен анализ?
04 Октомври 2012 22:53
Айде да дам една гатанка с въпроса кой е авторът и кое произведението от което е следният цитат :
Съставът от избрани народни представители от гледна точка на професията им, не говоря за способностите им, е твърде пъстър. Никой няма да повярва, че в избирателните урни израстват с десетки или стотици истинските държавни дейци. Всички знаят, че бюлетините се подават от избирателите, които можеш да подозираш в каквото си искаш, само не и в излишък на ум. Въобще трудно е да се намерят достатъчно резки думи, за да се заклейми тази нелепост, че гениите се раждат от всеобщи избори. Първо, истинските държавни дейци се раждат само веднъж в страната през големи периоди от време и, второ, масите винаги имат напълно определено предубеждение точно срещу всеки макар и малко изтъкнат ум. По скоро слонът ще мине през ухото на иглата, отколкото великият човек ще бъде „открит“ по пътя на изборите.

Личностите, които по възможности са над златната среда, в повечето случаи сами си прокарват пътя си към арената на световната история.

Какво става в парламента? Петстотин човека от златната среда гласуват и разрешават всички най-важни въпроси, касаещи съдбата на държавата. Те назначават правителство, което след това във всеки отделен случай трябва да получава съгласието на просветеното мнозинство. По този начин всяка политика се прави от петстотинте.

В повечето случаи тази политика се води по техен образ и подобие.

Но ако оставим настрана въпроса за степента на гениалност на тези петстотин народни представители, помислете само колко са различни онези проблеми, които чакат своето разрешаване от тези хора. Представете си само, какви различни ситуации възникват пред тях и веднага ще разберете колко е непригодно такова првителствено учреждение, в което последната дума се предоставя на масовото събрание, където едва малцина притежават истински знания и опит в разрешаването на възникналите въпроси. Всички наистина важни икономически въпроси се поставят за разрешаване, в което едва една десета от членовете имат някакво икономическо образование. Но нали това означава да предоставиш съдбата на страната в ръцете на хора, които нямат и елементарни предпоставки за разрешаването на тези въпроси.

Така стоят нещата с всички въпроси. Какъвто и въпрос да възникне, той ще бъде решаван от мнозинство хора без знания и умения. Защото съставът на събранието си остава един и същ, докато подлежащите на обсъждане въпроси се променят всеки ден. А всъщност е невъзможно да се предположи, че едни и същи хора разполагат с достатъчно сведения, да речем, и по въпросите на транспорта, и по въпросите на висшата външна политика. В противен случай трябва да предположим, че имаме работа изключително с универсални гении, а добре е известно, че истинските гении се раждат може би един път на сто години. В действителност в парламентите има не „умове“, а само крайно ограничени хора, дилетанти с големи претенции, интелектуален сурогат най-ниско качество. Само с това може да се обясни онова нечуто лекомислие, с което тези господа често разсъждават /и разрешават/ за проблемите, които биха накарали и най-големите умове доста да се позамислят.

Изключително важни мероприятия, имащи огромно значение за цялата бъдеща държава и нация, се разрешават от господата парламентаристи сякаш става дума не за съдбата на цяла раса, а за партия домино.

Естествено би било съвършено несправедливо да се предположи, че всеки от депутатите предварително се е родил с атрофирано чувство.

Но сегашната система принуждава отделния човек да заема позиция по въпроси, по които той изобщо не е сведущ и с това постепенно го развращава. Никой не би се осмелил открито да каже: господа депутати, аз мисля, че по еди-кой си и по еди-кой си въпрос ние нищо не разбираме и поне аз лично заявявам, че не разбирам. Дори и да се намери такъв човек, все едно това няма да помогне. Подобна откровеност би била напълно неразбираема. За такъв човек ще кажат, че е честно магаре, но на едно магаре не бива да се позволява да изпорти цялата игра. А, който познава характера на хората, ще разбере, че в такова „издигнато“ общество няма да се намери никой, който да е съгласен да прослави най-глупавия от всички събрали се. В някои среди честността винаги се смята за глупост. По този начин дори и да се намери сред депутатите един честен човек, той постепенно също тръгва по утъпкания път на лъжата и измамата. В последна сметка всеки съзнава, че каквато и позиция да заеме един от тях нещо няма да се промени. Именно осъзнаването на това убива всеки честен порив, който понякога възниква у някой от тях. И, за да се утеши, той си казва, че още не е най-лошия депутат, и участието му в висшето събрание помага да се избегне голямата злина.

Може би ще ми възразят, че макар отделния депутат да не е компетентен по един или друг въпрос, то неговата позиция се обсъжда и определя в парламентарната група, която политически ръководи и дадането лице, а фракцията била имала свои комисии, които събирали материал от компетентни лица и т.н.

На пръв поглед това изглежда така. Но тук възниква въпросът защо тогава се избират петстотин души, щом на практика необходимата компетентност, която фактически определя вземаните решения, притежават само малцина. Да, ето в това е същината на въпроса.

Там е работата, че идеалът за съвременен демократичен парламентаризъм е не събрание на мъдреци, а тълпа идейно зависими кръгли нули, които могат да бъдат водени в определена посока толкова по-лесно, колкото са по-ограничени. Днес само в този дух се осъществява така наречената партийна политика — в най-лошия смисъл на тази дума. И само благодарение на това стана възможно истинският диригент винаги внимателно да се крие зад кулисите и никога да не може да бъде привлечен към лична отговорност. Така се получава, че за най-вредните за нацията решения не негодникът, натрапил фактически това решение, а цялата фракция.

Но по такъв начин всяка реална отговорност отпада, тъй като тя се свежда само до задълженията на отделното лице, а не на цялата парламентарна говорилня.

Тази институция може да привлича само фалшивите, които се боят от бога като дявол от тамян. А за всеки честен и прям политик, готов да носи винаги лична отговорност за своите действия, тази институция може да бъде само омразна.
04 Октомври 2012 23:23
Абе хитлер схте би се види прав ама нема го веке
04 Октомври 2012 23:33
Като те чета Брайтмане, как венцеславиш т.нар. "демокрация", получавам гадене и позивни да си изхвърля вечерята по най-къс път.

Може да се хвали нещо което си струва и има стойност, има покритие между претенциите му и действителността. Нещо което да се е утвърдило в хода на човешката история. Но само при минимално и необходимо условие, че самата история е доказуемо истинска, а не компилация от малко на брой действителни факти и много прибавени лъжи, измислици, дезинформации и фалшификации. Така че, рекламираната в момента "демокрация" не е нищо друго освен инструмент за манипулации, властване, поддържане на илюзията, как от отделният член на демоса нещо зависило. Тя е средство и инструмент за заробване на огромни човешки маси, дори не на един или два народа, а на целият свят.

Отделен въпрос е дали тези планове могат да се осъществят. Сигурното е, че сега се е навлязло в последната фаза за осъществяване на щенията на Паразитите за Световно господство.

От друга страна, всеки има право да си мисли каквото ще. Така че - дерзай!
04 Октомври 2012 23:37
Eisblock,
както е казал и Чърчил, до сега не е измислено нищо по-добро от демокрацията. Аз само бих добавил - единственият недостатък на демокрацията е в недостатъчното й количество.
04 Октомври 2012 23:38
повечето истини са вече казани

Г-д Донков, нещата са по-зле, всичко което се случва, се е случвало преди. Бисмарк май беше казал, че глупаците се учат от собствените си грешки, умните от грешките на другите. Е, аз мисля. че човечеството най-общо, и българите в частност не се учат от никави грешки, нито свои, нито чужди, а ги повтарят. По няколко пъти.
04 Октомври 2012 23:50
Демокрацията е начин на самоуправление на обществото. Представителната демокрация е представителна за обществото и го представя, такова, каквото то в действителност е, а не каквото някои в кабинетите си гледайки тавана го привиждат там.

Надявам се да нямаш предвид Мутафчиев.
05 Октомври 2012 00:56
Надявам се да нямаш предвид Мутафчиев.

Говорих по принцип. Нямах предвид Мутафчиев, който е един от любимите ми историци, просто защото в цитираната му статия той просто не е автор, а възпроизвежда звук от шума на звенарските идеи от 1935 г..
-
И е разбираемо. Демокрацията през 1935 г. в Европа изглежда дискредитирана, тоталитарните идеи са във възход, слави се качеството, а не количеството, Хитлер обръща нещото и повежда Германия към възход. Всичко изглежда "правилно".
-
А, че не е, го доказват много факти. Без замисляне се сещам за два - ако Германия не бе диктатура, а демокрация, първо нямаше да се навре във война, а второ веднъж влезла в нея нямаше да допуска поредица от фатални грешки. Например щеше да продължи устрема към Москва и да приключи войната още 1941 г., а нямаше да спира настъплението и се отклонява първо на север, после на юг. И това защото Хитлер, повярвал си, че е гений е разпореждал безпрекословно.
-
Да видим и какво стана с другите диктатури.
---
Всяка диктатура (и въобще несвобода) има предимството на стабилността, предвидимостта, прогнозируемостта, оперативността, способността лесно да организира и насочи големи ресурси. Само дето сковавайки мисълта, консервирайки обществото, неизбежно го води до изоставане и липа на гъвкавост за отреагиране на промените. Затова и неизбежно се проваля.
-
За да не се изражда демокрацията в олигархия, то политиката не трябва да бъде професионална сфера, а заемащите изборните длъжности трябва да са с много кратък мандат и без право на преизбиране. Който има нещо да свърши 1 година е предостатъчна да го направи. Ако не го направи за 1, няма да го направи и за 4. Разликата е, че след втората вече ще е забравил от къде е дошъл, защо е дошъл и, че трябва да се върне пак там.
-
Стабилността и предвидимостта може да се осигури, чрез постепенно израстване. Грубо и неточно казано - първо трябва да е станал домоуправител, за да има право да се кандидатира за кмет, първо трябва да е бил кмет за да се кандидатира за областен управител и т.н.. Тогава ще имаме съчетаване на стабилност и непрестанно обновяване. И референдуми, много референдуми, референдуми за всичко.
05 Октомври 2012 01:17
...ако Германия не бе диктатура, а демокрация, първо нямаше да се навре във война...


Да-а-а, тук повече няма какво да се каже!
05 Октомври 2012 02:38
Brightman
... в цитираната му статия той просто не е автор, а възпроизвежда звук от шума на звенарските идеи от 1935 г..
-
И е разбираемо. Демокрацията през 1935 г. в Европа изглежда дискредитирана, тоталитарните идеи са във възход, слави се качеството, а не количеството, Хитлер обръща нещото и повежда Германия към възход. Всичко изглежда "правилно".


Брайтмане, (пре)прочети цялата статия на Мутафчиев изцяло и внимателно. Натисни тук и забрави комунистическите измишльотини от времето на Вълко Червенков. Ако случайно продължиш да имаш някакви съмнения, поинтересувай се в какви обществени и научни организации е членувал и и кои са били научните и обществените му съмишленици.

05 Октомври 2012 03:05
И нѣма откѫде да се яви. Защото презъ цѣлия периодъ отъ освобождението си до днесъ ние не успѣхме да създадемъ въ срѣдата си това, което се нарича духовенъ елитъ — общественъ слой отъ морално здрави, проникнати отъ традициитѣ на своя народъ и всестранно просвѣтени люде, каквито стоятъ на чело на всѣко нормално развиващо се общество, рѫководятъ и съгласуватъ или контролиратъ отдѣлнитѣ негови прояви.

Типични звенарски идеи. Все едно писани в "Дирекцията на обществената обнова".
-
И в увода на статията на Мутавчиев между редовете направо крещи нещо по стари наши спорове с теб, но за това след малко, като дочета статията.
05 Октомври 2012 03:28
Излѣзоха победители отъ страшнитѣ свѣтовни стълкновения не изобщо народитѣ съ високо съзнание, дисциплина и стегната организация на своитѣ духовни и материал ни срѣдства: победата бѣ изтръгната отъ ония, които, свръхъ всичко това, бѣха работили най-всестрано надъ развитието си и които на чело на всички области въ живота си имаха истински рѫководители. И днесъ съ най-голѣмъ успѣхъ срещу вилнѣещата разруха се борятъ все народитѣ, у които по единъ или другъ начинъ, въ зависимость отъ особенитѣ имъ условия, проблемата за духовного рѫководство е най-сполучливо разрешена.

Мутафчиев прави почти цитиране на Майн Кампф. Тоталитарната мода на 30-те години на 20 век. Мненията ми от предните постинги се потвърдиха напълно.
05 Октомври 2012 03:29
Страната ни се управлява от посочените да бъдат избрани на няколко партийни ръководства. Не се е харесало Царя да посочва управниците. Не се хареса БКП да ги избира. Провалиха се в избора си БСП, СДС, НДСВ и ГЕРБ, т.е. всички дотук. Все не ни харесват. Ами няма други. Всички сме такива. Тогава защо е това роптане?
Всяка политическа промяна е посрещана с известна доза ентусиазъм и надежда. Ентусиазмът изтлява набързо, малко надежда винаги остава. Последната падна в краката на ББ.
Докато намерим някой, който за Георгьовден да си е купувал капа, все ще да е както е сега.
05 Октомври 2012 03:34
Бонго,
а обърни внимание в увода, кое Мутафчиев нарича неграмотност.
Тия, които презъ време на войнитѣ сѫ имали възможностьта да преглеждатъ войнишката кореспонденция, знаятъ, че обикновениятъ грамотенъ българинъ не може сносно да напише дори нѣколко реда. А неграмотностьта у насъ съвсемъ не е явление специфично за тия, които длъжатъ образованието си само на първоначалното училище. Въ известенъ смисълъ нѣщо съвсемъ обикновено е тя срѣдъ питомцитѣ и на срѣдното. Разбира се, тукъ не е дума за неустановения, а въ нѣкои случаи и съвсемъ непоследователенъ официаленъ правопись, който следъ нѣколкократнитѣ си промѣни поставя при нѣкои случаи въ затруднения и най-опитни книжовници. Срѣдниятъ типъ образованъ българинъ не е въ състояние да „съчини” правилно, безъ груби граматически, езикови или стилни грѣшки, нито една страница. За това, въпрѣки грамадното количество „интелигентни”, съ каквито вече е претоваренъ животътъ ни, толкова малко сѫ българитѣ, които могатъ да мислятъ правилно и да излагатъ на книга мислитѣ си.

Това какво ти говори ? Случайно да ти говори за незавършен към 30-те години на 20 век над вековен към онзи момент опит за налагане на един словесно, но най-вече граматически и стилово чужд на българите "славянски" език ?
05 Октомври 2012 03:45
Не се е харесало Царя да посочва управниците.

Ами точно той го е правил и развращаването на българската политика идва от него. Така нареченият "личен режим" на Фердинанд, а след 1935 г. и на Борис. Търновската конституция му е позволявала да назначава и освобождава правителствата без санкция на парламента. И той се възползва умело, но силно развращаващо политическите нрави за своите прищевки. После назначените правителства са си провеждали "избори" със сопи и гасене на лампи при преброяването на бюлетините, и разбира се са ги "печелили". Партиите им от файтони са нараствали до масови, за да се свият отново до файтони още на следващият ден, след като монархът назначи нов премиер.
-
Чети "Бай Ганьо", гледай "Големанов".
05 Октомври 2012 04:18
Според комунистическата пропаганда проф. П. Мутафчиев е 20-сет години фашистки глашатай и като така враг на народа. Днес КД ни го предлага погледнат от друг ъгъл - с анализ на политическата полуобразованост и недостатъчност на тогавашните управници. Нещо на което сме нещастни свидетели и днес.
Но Господа, БСП използва най-добрите си кадри да утвърди своите избранници за новите владици и нео-капиталисти на съвременна България. Това направиха и всички докопали се до властта. Не може да се отрече, че добре образовани и подготвени хора участваха в разпределението и Прехода на Общонародното в частно/лично благосъстояние. Тези хора нямат никакъв интерес някой да се рови в деянията им и да оценя поведението им. И те всячески ще се стараят да не го допуснат. Точно Те подреждат политическата маскара, която ежедневно гледаме. Те ли не са образовани и добре подготвени за упражняването на влсатта? Ще ни пързалят по динени и бананови кори, защото това остава, когато изядат дините и бананите. И не се чудете, че не се запичат - дините са без семки.
05 Октомври 2012 05:04
Brightman, не мога да разбера защо умни и интелегентни хора залитат и в този форум по плоскостта да се омаложава способността и успеха на политическата режисура на живота ни. Стотици, хиляди хора умело използват позволени и непозволени хватки да преметнат обществения интерес в своя полза. Като "външен" наблюдател оставам с впечатлението, че всички идеално се справят. Кашата и мътилката са идеални за гешефти и далавери. Засилката да се лапа е толкова голяма, че дори вече и АЕЦ-ове са зяпнали да гълтат.
05 Октомври 2012 05:56
Стотици, хиляди хора умело използват позволени и непозволени хватки да преметнат обществения интерес в своя полза.

Може, но от това общественият интерес е преметнат, а те дори и да не го съзнават работят и срещу себе си.
-
А иначе обществото е прекалено сложна и разнообразна система за да може успешно и за дълго време да бъде режисирано. Има една мисъл приписвана на Ейбрахам Линкълн - Можеш да лъжеш целия народ за известно време. Можеш да лъжеш част от народа през цялото време. Но не можеш да лъжеш целия народ през цялото време. Затова и демокрацията, въпреки всичките си несъвършенства е най-съвършеният политически режим.
05 Октомври 2012 06:03
Те АЕЦ-ите откога ги хрускат на закуска.
Ти не си запознат с матряло.
05 Октомври 2012 08:18
историята на народите на друг ракурс ни учи, в фреска низ сирия се види общия им дом на някога живяли, първите, заедно в голяма къща, разпределяли сами трудът си и плодовете му подир, и всичко било най прекрасно но изобилие ги сполетяло, взело много да се произвежда, явили се излишъци, и хора освободени от трудът, излишъците запълнили дома, и в него останал да живее само вожда, да ги пази назначил охрана, медии, партии и депутати, другите, братя отпреди прогонил и се нарекъл господар, тях пък роби, и оттука иде и поука, господар е не който има, а който притежава, притежанието канонизирали в свещено и насетне започнало демократичното развитие
05 Октомври 2012 08:26
как тоя силен и бодър народ в най-критическите години на новата си история не смогна да излъчи из себе си нужните му водачи, а остави съдбата си в ръцете на недорасли духовно свои синове.


... ех, господин Донков, това не е така! Народът ни не е бил силен и бодър, проблемите на критичните години са решени на друго място и от други хора, и съдбата и съдбините ни са като на повечето протекторати и т.н., но не ми се спори и говори. Желаещи много.
05 Октомври 2012 08:36
понижена трудност и нисък айкю са ти потребни да разумееш що другаря костов разграби общия ни дом, инак кой ще те допусне в голямото демократично семейство, и на загледалите ме кръвнишки за историческото знанье и подготвили ми етикет червен и комунист, верни стражи на статукво, ще открехна йощ познанье, против притежанието е лойола, идеолог на вашите началници, негов ученик масон, другаря алиенде посегна на свещенно и никсън го свали чрез цру преврат кондор, после инфаркт импийчмънт и инсулт го случи, тънка е световната направа де, та кротки
05 Октомври 2012 09:11
А иначе обществото е прекалено сложна и разнообразна система за да може успешно и за дълго време да бъде режисирано. Има една мисъл приписвана на Ейбрахам Линкълн - Можеш да лъжеш целия народ за известно време. Можеш да лъжеш част от народа през цялото време. Но не можеш да лъжеш целия народ през цялото време. Затова и демокрацията, въпреки всичките си несъвършенства е най-съвършеният политически режим.

Ако наистина Линкълн е казал това, то веднага можем да предположим за кое общество си е мислил. Знайно е обаче, че законите на сушата не важат във водата. Това над което се издевателства напоследък е точно ЛИПСАТА на всякакво общество в България. Не можело едно общество да се лъже през цялото време.... Какво е "цялото време" и защо да не може?? Защо ти е да лъжеш цялото общество, след като можеш да го направиш апатично и с подкрепата (къде безкористна, къде не) на малка част от него да продължаваш да го лъжеш?
прекалено сложна и разнообразна система

Специално пък в България....
05 Октомври 2012 11:18
Всичко казано от професор Петър Мутафчиев е вярно, с изключение на това, че политиката била "по-сложен от всеки друг род дейност". Не е по-сложна, по-различна е и който не може да прави нищо свястно става или военен/полицай или политик. Разбира се да си политик също се изискват определни качества, които може да се обобщат примерно така - да си гьонсурат. Разликата между гьонсурата и гьонсурата е в това, доколко единия все пак прави нещо за страната си, докато другия прави всичко само за джоба си. За съжаление в България през последните 23 години имаме гьонсурати само от единия вид - дето мислят само за джоба си.
05 Октомври 2012 12:32
Мутафчиев прави почти цитиране на Майн Кампф.

Би ли дал съответния пасаж от Хитлер за сравнение?
Струва ми се, че твърде свободно си служиш с понятията "авторитарен", "фашистки" и т.н.
Ако трябва да правим паралели, мисля, че най-близки до вижданията на Мутафчиев са тези на българските консереватори от 80те г. на 19 в. и разбира се, кръгът "Мисъл".
05 Октомври 2012 12:49
подготвили ми етикет червен и комунист,

Че защо трябва да ти се слага етикет, при условие че ти сам вдигаш табелата си високо....
05 Октомври 2012 14:27
Бонго,
"почти цитирането" (или по-точно казано преразказът на идеите) изложени в Майн Кампф, не е само в този цитат, който съм дал, а в цялата мутафчиева статия.

Тоталитарните идеи са и консервативни и елитарни. Без да влагаме обидно съдържание, а единствено заради идейната им общност, то можем да наречем консервативните и елитарни идеи, особено в съчетание с национализъм - фашизоидни идеи.
05 Октомври 2012 14:35
За това, въпрѣки грамадното количество „интелигентни”, съ каквито вече е претоваренъ животътъ ни, толкова малко сѫ българитѣ, които могатъ да мислятъ правилно и да излагатъ на книга мислитѣ си.

Това какво ти говори ? Случайно да ти говори за незавършен към 30-те години на 20 век над вековен към онзи момент опит за налагане на един словесно, но най-вече граматически и стилово чужд на българите "славянски" език ?


Брайти, не си криви душата. Щото, ако не те познава човек, ще си помисли, че и ти си ... функционално неграмотен и, заради това, неспособен да разбереш писан текст (в случая на проф. Мутафчиев) Не трудности с чуждия му "славянски" език водят до това щото в писаното да не се открива свежа мисъл. Просто липсва ... мисъл. А за връзката на езика със самата личност може да се говори дълго. Проблемът с езика може да се окаже проблем на/с ... личността, уви.
05 Октомври 2012 15:11
Не трудности с чуждия му "славянски" език водят до това щото в писаното да не се открива свежа мисъл.

Ква свежа мисъл във войнишки писма от фронта ? И Мутафчиев ясно го казва "граматически, езикови или стилни грешки". А може ли един естествен разговорен език да допуска граматически, езикови или стилни грешки ? Може, ако за "правилно" е определена неприсъща му чужда норма.
-
Има едно интересно нещо наречено "Балкански езиков съюз" Натисни тук
Множество прилики в строежа на изречението, които създават впечатлението за еднаква структура, осъществена с различна езикова материя (българска, гръцка, албанска или румънска).
05 Октомври 2012 15:27
бонго х 2, не длибай със сърцето тънко по длетото, кое те развълнува, цру, никсън, или сам се активира,
06 Октомври 2012 01:49
Brightman
05 Окт 2012 14:27

Ясно - "полуцитирането" остана да виси във въздуха. Закалката от соцобразованието си казва думата. Пенчо Славейков "фашизоид" ли е? Григор Начович? Стамболов? проф. Георги П. Генов? А. Тодоров-Балан?
06 Октомври 2012 01:51
Има едно интересно нещо наречено "Балкански езиков съюз"

Да, дискутирали сме го. И нея дискусия блесна с редица бисери.
06 Октомври 2012 16:34
Уважаеми, прочитайки как сте се хванали на елементарните въдици на Брайтман, който досега е улавян единствено в тиражиране на неверни или лъжовни твърдения, мога единствено да напиша: Така ви се пада!

А Брайтман да обясни на спорещите с него как като войник бил написал отчетната политическа дейност на БКП за 4 години назад в поделението, в което е служил, и то за 5 дни!
Или ако иска, може да обясни правилото за използване на пълен член в мъжки род как се прилага! - по усмотрение, по усещание или по подчертаване.
Или правилата за правопис на различни думи от българския език!
Или кой е поръчал генетичното изследване за "неоспоримите доказателства за произхода" на най-старата орда, народ, нация, етнос, религия, сган или както се наричат в момента онези ненормалници на запад от Кюстендил, повярвали си, че са по-стари от света и по-велики от целия останал свят.
На всички останали - поздрави и приятен уикенд!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД