Христо Стоичков бе извикан на разпит в ГДБОП във връзка с черното тото. Разговорът с него води лично шефът на службата - комисар Станимир Флоров. |
За такива мачове у нас се говори от десетилетия. Само че преди уговорките бяха от друг характер - отбор Х да не се "напрегне" максимално срещу отбор Y, на който трябва победа за титла, за класиране в евротурнири, за спасяване от изпадане или за влизане в по-горния ешелон. Тези комбинации са често срещани по българските терени, но са недоказуеми. Като например емблематичния случай от 1995 г., когато за първото място в Северна Б група (и директно влизане в А) спорят "Спартак" (Варна) и "Раковски" (Русе). В последния кръг на варненци им трябва изразителна победа над "Лесичери" и те я постигат - 18:0. Дори и в нищо невиждащия по принцип БФС са скандализирани и нареждат мачът да се преиграе. Този път резултатът е... 15:0, БФС го признава и "Спартак" влезе директно в елита. Или пък братското 3:3 между "Левски" и "Локомотив" (Сф) в последния кръг през сезон 1977/78, с което "железничарите" станаха шампиони с точка преднина пред ЦСКА.
Подобни развръзки в никакъв случай не са черно тото. За това явление се заговори след залеза на популярното през социализма у нас Тото 1 и мощното навлизане и на българския пазар на букмейкърските къщи. А от 3-4 години сякаш стана мода да се сравняват тотокоефициентите за даден мач след някоя странна развръзка в него. И водещите букмейкъри реагираха - направо започнаха да вадят мачове от първенството ни от своите листи. За разлика от
щедрите азиатски букита,
които приемат охотно всякакви залози и дават хляб за далаверите по нашите терени.
Но, докато в Европа вървят шумни разследвания (случаят с корумпирания рефер Роберт Хойцер, от който в Германия стартира европейско разследване или последният скандал в Италия, където под удара попаднаха футболисти и треньори), в България всичко е в сферата на шушукането, догадките, слуховете. Футболисти и ръководители знаят доста неща, но никога не биха говорили - някои от страх, а други от интереси. Затова и от ръководената от бившия шеф на полицията ген. Васил Василев комисия за етика и феърплей към БФС няма особено голям ефект. Тя разглежда сигнали, най-често по медийни публикации, после част от тях препраща в прокуратурата, откъдето пък установяват, че няма основания за образуване на дело. И всичко приключва дотам.
Единственото решение с реален ефект бе взето наскоро - през миналия месец, когато отборът на "Спартак" (Плевен) бе изваден от състава на Елитната юношеска група (до 19 г.). Мотивът бе "влияние на развитието на резултата и крайния резултат на футболни срещи (симулативна игра)".
Бяха взети и конкретни мерки за пресичане на манипулациите. Футболният съюз забрани в юношески мачове да играят футболисти, родени след 1 януари 1994 г. и тези двубои да се провеждат само в почивни дни. С един удар - два заека. Първо, неучастие на поне трима пълнолетни (18-годишни) в един отбор, както бе позволено досега, автоматично води до това легалните букмейкърски къщи да не слагат мачове от юношеската ни група в своите листи. И второ - преди юношеските мачове у нас бяха през седмицата и в ранни часове (твърде удобно за азиатските държави, където букитата охотно приемат залози за странни резултати или развитие на мачове).
Така че "влизането в тиража"
на такъв юношески мач става съвсем трудно, а като няма примамка, няма и защо шефове, треньори, а и някои от "по-светнатите" футболисти да си нагласят какъвто резултат им трябва. Защото във футболните среди се говори под сурдинка как в някои отбори се раздават на юношите по 100-200, че и до 500 лв., за да играят "както трябва" в дадени срещи. В резултат мачовете завършват, както е нагласено (нагледахме се на резултати от сорта на 6:0), тийнейджърите демонстрират висок стандарт сред връстниците си, без да им пука, че реално са приключили с футбола, тъй като са потъпкали едно от основните му правила - за честната игра.
А че при юношите има нещо гнило, не е само слух. Има достатъчно категорични признания и действия на футболни шефове, но до момента са все без последствие. През февруари 2011 г. президентът на "Славия" Венцеслав Стефанов алармира, че на юношески мач в Своге между "белите" и местния "Спортист" забелязал момчета с лаптопи, които "упорито работели". Тогава Стефанов заплашил домакините с прекратяване на мача, а после каза: "Имаше хора на стадиона в Своге, които се опитваха да манипулират мача. Какво правеха тези с лаптопите на стадиона?" Ефект от думите му обаче нямаше. Случаят бе забравен.
Впрочем и с представителния тим на "Спортист" имаше съмнителни случаи. През юли 2011 г. след приятелски мач "Ботев" (Вр) - "Спортист" (4:0) тогавашният изп. директор на врачани Пламен Николов каза ядосан: "Това бе една безумна контрола, която до 2:0 се игра нормално, но последните 10 минути футболистите на "Спортист" спряха да играят и
нарочно оставиха да им вкараме два гола
Ще сезираме прокуратурата." И този случай потъна в забрава. Няколко месеца по-късно пък ЦСКА отказва да играе с тима от Своге с мотив, че имали сигнали за съмнителни залагания за този мач. За капак в БФС дойде и доклад от УЕФА, подписан от президента Мишел Платини, според който прокуратурата трябва да бъде сезирана за 8 мача, сред които "Левски" - "Спортист" (5:0), "Спортист" - "Литекс" (2:4) и "Литекс" - "Спортист" (5:0). Имаше и 4 с участието на друг отбор, за който се носят легенди за участие в съмнителни двубои - "Локомотив" (Мездра).
Този път имаше и действие - акция на ГДБОП, при която бе задържан футболист на "Спортист" с инициали Г. С., заподозрян, че е касиер на схема за нелегални залози. По-късно въпросният Георги Семерджиев обяви, че е невинен. И толкоз...
Не помогна и прелюбопитният разказ на друг влиятелен фактор във футбола - депутата от ГЕРБ Емил Димитров, шеф на втородивизионния "Чавдар" (Етрополе) и настоящ проектоспасител на ЦСКА. "Преди година и половина съдействахме да хванат на юношески мач в Благоевград тези, които са в престъпната схема. Уведомихме ГДБОП.
Заловиха хората заедно с лаптопите,
но тогава ми заявиха, че не можели да ги подведат под отговорност, защото нямало закон за уредени мачове. После инициирахме вкарването на закон, който криминализира уговорката поне между двама души, а от трима нагоре присъдата вече да е над 6 години. Остава само някой да го прилага, защото досега не го прави", заяви Димитров.
Затова пък собственикът на "Локомотив" (Сф) Николай Гигов реши да вземе правосъдието в свои ръце след поредния скандал в началото на юни. Тогава на юношески мач "Локо" - "Спортист" (Своге) станаха батални сцени. В 89-ата мин. реферът Адриян Петров отсъди дузпа за "Локо", а след нея столичани поведоха с 4:3. Това обаче ядосва трима здравеняци, които нахлуха на терена да бият съдията и треньора на "Локо" Никола Димитров. Двубоят бе прекратен. Гигов отстрани 9 юноши от отбора си, защото ги заподозря в уговорка.
"Секунди след като поведохме, към мен се затичаха едри мъжаги. Започнаха да ми крещят, че съм мъртъв. Питаха ме какъв съм аз, че да викам кога има нарушение и кога не. Удариха ме", разказа треньорът Никола Димитров. Реферът също се оплака, че са го заплашили да не си тръгне жив, ако не прекрати мача. Явно 4:3 за "Локо" не е устройвало здравеняците, а при прекратяване на мач букмейкърите поне връщат заложените пари.
И докато тук всичко се размина с шамари, в друг случай имаше летален изход. На 4 април 2012-а в София бе застрелян благоевградският бизнесмен Йордан Динов. Той се занимаваше с букмейкърска дейност като представител на лицензираната в Австрия къща "Скай спорт 365 Груп". Нейните пунктове в България се наричат
центрове за обслужване на клиенти
и Динов твърдеше, че не нарушава Закона за хазарта на България, а центровете само съдействат на клиентите да си заложат парите онлайн в сайтовете на компанията. Въпреки това срещу него имаше разследване, няколко пъти бяха затваряни пунктовете. Мотивите за убийството на Динов и поръчителят остават мистерия. Сред версиите е, че жертвата била готова да даде подробности за прекомерно големи залози за определен развой на мача от А група "Локомотив" (Пд) - "Литекс" (2:1) на 27 ноември 2011 г. Впрочем този мач бе един от трите, посочени публично от "Скай спорт 365 Груп" като срещи, за които е имало подозрително големи залози за определен развой, отчетени от европейската система за ранно предупреждение, чийто член е тази букмейкърска къща.
Може би най-шумният от всички скандали, свързани с черно тото, обаче е с участието на националния ни отбор. На 9 февруари 2011 г. България игра контрола с Естония в турския курорт Анталия. Мачът завърши 2:2, като и четирите гола паднаха от дузпи, което още по време на мача изглеждаше странно. Оказа се, че контролата е била манипулирана от тото мафията. Намесена бе агенцията Footy Sport от Тайланд, която организира мача и пое разходите и на двата отбора. Реакцията на ФИФА бе мълниеносна - анулира резултата. А на БФС? Президентът Борислав Михайлов обяви, че не е знаел нищо и е абсурдно да има съпричастност от българска страна. Но останаха съмнения, тъй като треньорът на националите по това време - Лотар Матеус, наскоро заяви: "Бях против този
приятелски мач с абсурден отбор
като Естония, но Михайлов настоя много за него."
Около "черно тото" се прочухме и откъм съдии. Реферът от Пловдив Лъчезар Йонов например се набърка в два сочни скандала. През декември 2010 г. той заедно с Руслан Минчев и помощник-реферите Петър Тарълов, Емил Митев, Пеньо Ташев и Веселин Рашков бяха арбитри на младежки турнири във Венецуела и Аржентина. И това, без да са международни съдии и без знанието на БФС. На тези турнири имаше редица скандали и съмнения за букмейкърски машинации. Например Аржентина - Боливия, игран в Кордоба (Арж), завърши 1:0 за домакините с гол в края на 14-минутно продължение. На този двубой Тарълов е 4-ти съдия, а главен - унгарецът Колош Лендиел, който свири България - Естония.
Правата на тези рефери бяха спрени, но това не попречи на Йонов да продължи да свири контроли. На които също се залага. Това продължи до миналата зима, когато го изобличиха, че се е представил за сливенския си колега Райчо Райчев и е свирил мача "Вердер" - АЗ`67 "Алкмаар" (2:1) в турския курорт Белек. Това е можело да мине и незабелязано, ако от германския клуб не се бяха оплакали, че съдията е вземал странни решения и е продължил двубоя с 10 минути.
Ако някой си мисли, че тези съдии са отнесли друга санкция освен спиране на правата им, много се лъже. В България явно разследващите органи или не искат, или не могат да се справят с проблема. Впрочем и БФС не демонстрира особено желание да го разреши. Или поне да дава индикации, че се опитва да го стори. От време на време се появява някаква декларация пред медиите, генерал Василев дава "програмно" интервю, в което казва, че няма доказателства за уговорки и всичко приключва.
Натам отиват нещата и с разпита на легендата Христо Стоичков в ГДБОП. Треньорът на "Литекс" няколко пъти обяви, че в България има уредени мачове, на които се залага, и накрая бе призован от службите да дава обяснения. След срещата му с шефа на ГДБОП Станимир Флоров обаче се оказа, че Стоичков не бил викан (нищо че това бе обявено от самия вътрешен министър Цветан Цветанов), а сам пожелал да говори. Целта му била да изчисти името си, несправедливо намесено в подобни неща. Между другото, единственото интересно нещо от срещата между Флоров и Стоичков е разкритието на комисаря, че в ГДБОП за черното тото е бил викан и Борислав Михайлов.
Само няколко дни по-рано дясната ръка на Михайлов - вицепрезидентът на БФС Атанас Фурнаджиев, каза, че мерки срещу залаганията от страна на футболистите ще бъдат взети. Щели да се проверяват IP адресите на техните компютри, както и дебитните им карти. Това със сигурност не може да стане, защото няма как да се докаже еднозначна връзка между IP адрес и конкретен човек, а пък за картите има банкова тайна. А и никъде не е речено, че футболните хора залагат лично и чрез свои карти в интернет - те си имат и роднини, и приятели, и съдружници с лаптопи, които спокойно могат да вършат тази работа.
Да не говорим, че тези на терена не са сред големите играчи в тотомафията. Те сигурно изкарват нещо, но то е в пъти по-малко от това, което отива у организаторите на далаверата. А тях в България никой не ги закача, защото те отдавна са си опекли работата на по-високо ниво.
--------
БЪЛГАРИН Е В СВЕТОВНАТА СХЕМА
Кълбото по организацията на манипулирани мачове на световно ниво започна полека да се разплита миналата година. Първите разкрития дойдоха от арестувания във Финландия сингапурец Уилсон Радж Перумал, обвинен в организиране на нелегални залагания и уреждане на футболни двубои в особено големи размери. Той даде показания, в които твърди, че в организацията участват пет крупни фигури - от Сингапур, Словения, Унгария и... България.
Перумал твърди, че българинът се казва Коста. Италиански прокурори, които правят паралелно разследване, смятат, че става въпрос за Костадин Хаджииванов. Бившият президент на ФК "Беласица" (Петрич) бе арестуван през есента на 2008 г. в Гърция и екстрадиран в Германия, където бе осъден на 2 г. условно и 120 000 евро глоба за контрабанда на цигари и укриване на данъци. След завръщането си в България Хаджииванов се задържа за малко. По искане на комисията за конфискуване на незаконно придобито имущество съд запорира негови имоти и коли за около 2 млн. лв.
А Хаджииванов се загуби. Слуховете са, че се е преместил да живее в азиатска държава. Вътрешният министър Цветан Цветанов обаче отговори уклончиво на въпрос дали т.нар Коце Маца е намесен в световната тотомафия: "Разполагам с много информация, но предпочитам към момента да не я споделям, а когато настъпи подходящият момент", каза Цветанов.
Схемите на черното тото са прости и проверени - мозъците казват на своите подчинени кои мачове да бъдат манипулирани и с какъв резултат. Стройната организация предава нарежданията надолу, а последната брънка във веригата стига до контакт с футболисти или съдии, като им дават пари и указания за изхода на мача. Следват залози, които по правило са за неочакван резултат или развой на мача, както и за много голове. Те се правят по интернет, най-често в азиатски букмейкърски къщи, които са най склонни да приемат странни залози. Печалбите са огромни и не са обложени с данъци.
Особено примамливи са юношеските и младежки мачове, където контролът е отслабен, а и манипулациите - по-лесни. Не че са трудни и в професионалния футбол. Което обяснява защо реномираните букмейкърски къщи избягват да включват мачове от първенства като българското. Или го правят изключително внимателно, с малко възможности за залагане.
-----------
НАЙ-ГОЛЕМИТЕ СКАНДАЛИ СА В ИТАЛИЯ
Най-често за "черно тото", уреждане на мачове и нелегални залози се говори в Италия. Но пък там властите действат най-решително.
Още през 1980 г. звездата на националния отбор и "Перуджа" Паоло Роси бе наказан да не играе 3 години и дори влезе за две в затвора заради участие в уговорени срещи. През цялото време нападателят твърдеше, че е невинен. През 1982 г. Роси се завърна на терена и изведе Италия до световната титла от първенството в Испания, което го превърна в национален герой.
По-големите скандали на Апенините обаче бяха през ХХI век. При първия от тях 2 две от 30-те титли на "Ювентус" (от 2005 и 2006 г.) бяха отнети в полза на "Интер", а торинският гранд бе пратен в долната дивизия - Серия "Б".
Но в Италия продължиха да уреждат мачове, което накара полицията и прокуратурата да вземат сериозни мерки. През 2011 г. са арестувани 17 футболисти, заподозрени за нелегални залози и уговорки. Най-голямото име сред тях е на легендата на "Лацио" Джузепе Синьори. В кюпа е и друг бивш национал на Италия - Кристияно Дони от "Аталанта". През това лято акцията продължи. Този път са заподозрени 31 футболисти и деятели. Сред арестуваните са капитанът на "Лацио" Стефано Маури и халфът на "Дженоа" Омар Милането. Разследващите органи обискираха базата на националния отбор в Ковечрано, като нахлуха в стаята на Доменико Кришито - бивш играч на "Дженоа" и настоящ на "Зенит" (Рус). Акцията струва мястото на Кришито в националния тим на Италия за Евро`12. Скандалът не подмина и настоящия треньор на "Ювентус" Антонио Конте. Той няма право да ръководи тима си по време на мачове за 10 месеца, тъй като при престоя си начело на "Сиена" е знаел, че тимът му е участвал в уговорен двубой, но не е уведомил властите.
А само преди няколко дни бе арестуван и защитникът на "Аталанта" Андреа Масиело. Той е лишен завинаги от състезателни права, а през властите призна за участие в уговорени срещи по време на престоя си в "Бари". Очаква се след показанията му да има още арести.
Убийството на Йордан Динов през април т.г. има пряка връзка с нелегалните залози. Към момента има установени физически извършители, но не са установени поръчителят на убийството и мотивите му. |