Тереза Мей обмисля широкомащабни ограничения за правото на свободно движение на работна ръка в ЕС, включително достъп до Великобритания на членове на семействата на европейски граждани и нови ограничения на достъпа до социални плащания на граждани на ЕС. Вътрешната министърка е убедена, че може да осъществи промени в едно от основните права в ЕС с подкрепата на други страни членки като Холандия, макар от британското Външно министерство да се тревожат, че всякакви ограничения на Острова ще предизвикат ответна реакция срещу британските граждани, живеещи в чужбина, като например британските пенсионери в Испания.
Опитът на Мей вероятно е най-поразяващият политически ход сред поредицата европейски инициативи, развити от Дейвид Камерън в неделя в опит да омилостиви евроскептичните си поддръжници - сред идеите му е и потенциално вето върху следващия бюджет на ЕС. "Хората в Европа знаят, че не говоря празни приказки, те знаят, че съм способен да казвам "не", заяви той в програмата на Андрю Мар по Би Би Си.
Камерън подкрепя и дългосрочните планове за въвеждане на бюджет на ЕС на две скорости, в който страните от еврозоната внасят в общия бюджет повече, отколкото страните извън еврозоната. Правителството му вече обяви, че прави преглед на всички компетентности на ЕС в навечерието на преговорите за бюджета, което може да доведе до референдум или да предизвика нови избори. Камерън отказа да посочи дата за такъв референдум. Той обаче каза, че скоростта на промените в Европа е знак, че Великобритания трябва да постигне ново споразумение с Брюксел, което да бъде поставено на публично обсъждане и решение след следващите общи избори.
Според Камерън Британската партия на независимостта (Ukip - либертарианска партия, която ратува за излизане на Великобритания от ЕС - бел. ред.) e пълна загуба на време, но осъзнава, че трябва да направи нещо повече от упражняване на риторика, за да забави пренасочването на антиевропейски настроения към тази партия.
Смяташе се, че има почти няма смисъл от преглед на свободното движение на европейска работна ръка, защото това е ключово сред основополагащите европейски принципи. Мей обаче вярва, че има реформи, които могат да бъдат проведени на базата на решения на Европейския съд по правата на човека, които на практика постановяват, че свободното движение е право на всички граждани, а не само на работниците. Мей освен това е поразена от липсата на авторитетни академични доказателства защо граждани на страни от ЕС често избират да търсят работа и искат да живеят във Великобритания вместо в някоя друга държава от ЕС.
ЕС и Великобритания отдавна са в съдебен спор
заради т.нар. тест за пребиваване, който ограничава правото на новодошлите във Великобритания да кандидатстват за социални помощи. Министърът на труда и пенсионното дело Йън Дънкан Смит каза миналата година, че ако Великобритания се откаже от теста, това ще й струва повече от 2 млрд. лири стерлинги годишно, а по-късно се поправи и намали цената до 155 млн. лири стерлинги.
В момента граждани на европейското икономическо пространство, които искат да кандидатстват за помощи за безработица, трябва да преминат през въпросния тест, като докажат, че имат намерение да се установят във Великобритания или имат законно право да живеят в страната. Имигрантите без работа, които не са член на семейството на работещ или самоосигуряващ се, или такива, за които се смята, че са бреме за публичните фондове, сега се провалят на теста. Достъпът до други социални помощи също подлежи на различни тестове.
Мей иска да направи преглед по начина, по който европейските правила позволяват на партньорите на европейските граждани да живеят в ЕС. Когато влязат на територията на страна от ЕС, членовете на семействата, които не са от европейски страни, имат същите права на пребиваване, каквито и лицето, което съпровождат, ако имат валиден паспорт. Директивата за свободно движение разширява правото на равно третиране, включително и достъпа до социална помощ, на членове на семействата, които не са от ЕС, които имат право на пребиваване или постоянно местожителство в страната домакин.
Мей се опитва да постигне целта си да намали общия брой имигранти във Великобритания под 100 000 души, отчасти заради неспособността й да наложи пряк контрол върху имигрантите от ЕС. Миграцията от ЕС е 27% от общата нетна имиграция във Великобритания за 2010 г., мнозинството от имигрантите са от източноевропейски страни, присъединили се към ЕС през 2004 г.
Дори евроскептични организации като Open Europe признават, че са налице всички доказателства, че
имигрантите от ЕС идват във Великобритания по-скоро да търсят работа,
отколкото да се възползват от британската социална система.
Но Ед Милибанд (лидерът на опозиционната Лейбъристка партия - бел. ред) твърди през последните месеци, че имиграцията от ЕС може да увеличи конкуренцията в нискоквалифицирания сегмент на пазара на труда, което ще свали надниците и младите работници с мъка ще си намират работа.
Членовете на семействата, които не са от ЕС, имат право да се сдобият с входни визи за ЕС по ускорена процедура, когато това се налага.
Министерството на вътрешните работи търси начини и за по-строг транзитен контрол за новоприетите страни от ЕС. Румъния и България трябва да получат пълно право на свободно движение догодина след изтичане на 7-годишните ограничения. Смята се, че към края на март 2011 г. във Великобритания са живели над 2 млн. граждани от други страни на ЕС.
Британската вътрешна министърка е убедена, че е нужна реформа на правото на свободно движение на работна ръка в ЕС
Убеден съм,че англичаните вече са я измислили тази реформа и сега започват подготовката за прокарването й в Брюксел. Няма да са визи, естествено, но ще са някакви регулации, които да ограничат до максимум притока на българи и румънци в Кралството.
Франция бързо ще ги подкрепи - така и така търсят начини да спират потока цигани към страната им, а и щом предложението идва от UK ще си измият кунките.
А тези 2 страни са от ядрото на ЕС, така че прокарването ще е само въпрос на време.