Бойко Великов е депутат за 5-и мандат. Член е на ИБ на БСП. В момента е ротационен шеф на комисията за борба с корупцията на НС, която ръководеше и в предишния мандат.
- Г-н Великов, досегашното впечатление от дейността на комисията за борба с корупцията в този мандат е, че тя не работи особено ефективно. Съгласен ли сте с това твърдение и ако сте съгласен, какво би могло да се направи в бъдеще?
- Смятам, че паритетният принцип, на който е създадена тази комисия, може да дава добри резултати. Но комисията трябва да бъде в по-разширен състав. В момента има по един депутат от ПГ, а трябва да са поне по двама. Съставът е изключително ограничен, а това затруднява работата. Ротационният принцип със смяна на председателите не е достатъчно убедителен. Добре би било председателят да е от опозицията, но да е един за целия мандат. Той може все пак да следи цялостната дейност на комисията и да има по-ясна линия, която да следва. Ротацията създава проблеми, защото има различия в подхода, в начина на работа, във виждането за противодействие на корупцията.
- В последните седмици заседания на комисията се провалиха заради липса на кворум. Вие заявихте, че ако продължава така, ще обмислите дали да останете начело на комисията.
- Недопустимо е да се провалят заседания поради липса на кворум. Особено когато тези заседания са подготвени и разглеждат въпроси с особена обществена значимост. Парламентарният контрол е едно от основните задължения на комисията. Трябва ясно да се знаят възможностите на една парламентарна комисия за борба с корупцията. Те се свеждат до три основни задачи. На първо място законодателството и противодействието на текстове, които създават условия за корупция, конфликт на интереси, облагодетелстване. Втората задача е парламентарният контрол с неговата откритост и публичност на изнасяне на всички проблеми в дадено ведомство. На трето място са сигналите, които идват в комисията. Ние нямаме възможност да разследваме, но можем да възлагаме на контролните и специализираните органи да извършват съответните проверки. В момента правим цялостен преглед на всички около 1500 сигнала, постъпили в комисията - колко са забавени, на колко не са дадени отговори, кои са институциите, които не дават отговори.
- Споделяте ли мнението, че контролните органи у нас не вършат добре своята работа? Наскоро главният прокурор Борис Велчев дори каза, че медиите вършат повече работа от тях.
- Не можем еднозначно да кажем за всички контролни органи, че не си вършат работата. Аз имам впечатления от работата на някои от тях. В един период Агенцията за държавна финансова инспекция извършваше много проверки и даде много данни в комисията. Не бих могъл да кажа същото за последните две години обаче. Споделям общото впечатление, че контролните органи за съжаление се поддават на политически натиск от страна на съответната политическа сила, която е управляваща. Една част от проверките се извършват формално, една част прикриват нарушителите и ние трудно бихме могли да стигнем до истината, защото нямаме механизъм, по който да извършим разследването. Проблемът се отнася и до работата на специализираните служби към МВР и ДАНС. Те разполагат с този инструментариум, с който най-лесно би могло да се стигне до конкретния корупционен акт. Без достатъчна координация между органите трудно може да се стигне до ефективна система и последователна борба срещу корупцията.
Има друг сериозен проблем. Противодействието на корупцията често се превръща в политическа кампания, която се възбужда в зависимост от политическата конюнктура. Това не води до добри резултати. Има отделни фойерверки в отделни моменти, които след това в съдебна зала се провалят - дали заради недостатъчната предварителна работа на органите, дали заради корупционни проблеми в самата съдебна система.
- Смятате ли, че би могло да се промени нещо в законодателството така, че контролните органи да заработят по-ефективно?
- Не считам, че проблемът със законодателството е изчерпан, въпреки че една част от контролните органи имат значителни правомощия. Имам предвид инспекторати към министерствата, към МС, различните агенции и т.н. Тези институции също са рискови зони за корупция, и то сериозни, имайки предвид прекия им досег с икономически и финансови интереси. Този въпрос е не толкова законодателен, по-скоро е в компетенциите на изпълнителната власт.
- В какви насоки ще продължи парламентарният контрол на комисията?
- Преценихме, че за три министерства има натрупани сигнали и конкретни въпроси - на земеделието, регионалното и здравното министерство. Надявам се, че скоро ще има резултати от тази наша дейност.
- Има ли някакво развитие по някои сигнали, които предизвикаха силно обществено внимание, като например имотите на вътрешния министър Цветан Цветанов, заемите, по които кандидат-депутатите от "Атака" са ставали поръчители?
- Преди време лично шефът на НАП Красимир Стефанов обяви в комисията резултатите от тяхната проверка по казуса с имотите на Цветанов. След това не знам да има допълнително развитие в комисията, въпреки че трябваше да се направи допълнителна проверка на негови роднини и близки. Другият сигнал беше разглеждан два пъти в комисията. Материалите бяха предоставени в прокуратурата. Имам информация, че прокуратурата е прекратила производството. Но има допълнителен материал, който отново е внесен в комисията и е адресиран до други институции. Аз ще предложа на комисията да продължим работата по този въпрос.
- В този управленски мандат се създадоха много органи за борба с корупцията - БОРКОР, независим орган за конфликт на интереси, временни комисии и т.н. Смятате ли, че от това борбата срещу корупцията стана по-ефективна?
- Не считам, че броят на институциите ще повиши ефективността на противодействието на корупцията. Специално за органа, който се занимава с конфликт на интереси, мога да кажа, че всяка институция, която е доминирана политически, дава отклонения в своята дейност. Няма как работата му да не се партизира. Трябва да се търси паритетно представителство.
- В момента БСП като че ли не е особено консолидирана, а до изборите остават броени месеци. Ще успеете ли да преодолеете разединението?
- Действително в партията се наблюдават проблеми от вътрешнопартиен характер, които затрудняват нашата дейност. Но в същото време не мога да не отбележа, че национални политически кампании водят до консолидиране в партията. Такава беше кампанията за подписката за иницииране на референдум за АЕЦ "Белене". Аз съм оптимист, считам, че когато партията се изправи пред сериозни проблеми, тя намира възможности за обединение и консолидация. Мисля, че предстоящите избори са достатъчно важно събитие, което ще накара партията да се обедини.
- ГЕРБ губи доверие и популярност, но рейтингът на БСП като че ли не се повишава.
- Не бих могъл напълно да се съглася при цялото ми уважение към социологическите изследвания. Повишаването на доверието в БСП е бавно, но не можем да отречем, че такава тенденция има.
|
|